Jump to content

Ρυθμισεις Δοσομετρικης Jebao Dp-4


Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό έκανα μια αγορά μιας δοσομετρικής  jebao DP-4 .Οι οδηγίες που είχε μέσα ήταν στα κινέζικα (δυστυχώς δεν έμαθα μικρότερος) με αποτέλεσμα να ψάχνω στο internet για πιθανές πληροφορίες  και είδα ότι ήταν ελλιπείς.Οπότε  πήρα την πρωτοβουλία  να κάνω μια μίνι παρουσίαση για το πώς ρυθμίζουμε την δοσομετρική που ίσως βοηθήσει κάποιους είτε τώρα είτε στο μέλλον. Η συγκεκριμένη  δεν κυκλοφορεί και πολύ καιρό στη αγορά και είναι μια  οικονομική λύση που την χρειαζόμασταν τουλάχιστον εδώ στη Ελλάδα.

post-59252-0-09153100-1423235058_thumb.jpg

Εδώ βλέπουμε τον πινάκα ελέγχου  που αποτελείτε από 6 πλήκτρα και την οθόνη .

1.Τα βέλη τα οποία καθοδηγούμε αριστερά  δεξιά για την επιλογή που θέλουμε να πάμε

2.Τα βέλη πάνω κάτω τα οποία καθοδηγούμε για την επιλογή που θέλουμε να πάμε και τέλος με αυτά τα πλήκτρα θα δούμε ότι  πατώντας τα μας  πάνε κατευθείαν σε κάποιες επιλογές.

3.Το πλήκτρο (enter) που βρίσκεται ανάμεσα στα βέλη πατώντας το μια φορά μας βάζει στο μενού και κάνει  την καταχώρηση.

4.Το πλήκτρο esc το οποίο ακυρώνουμε μια επιλογή ή πατώντας το συνεχόμενα μας πάει στην αρχική οθόνη.

                                

                            

                                                                                                               Ρύθμιση ημερομηνίας και ώρας

Πατάμε το πλήκτρο enter και μας βγάζει 2 επιλογές: post-59252-0-60420200-1423235213_thumb.jpg

1.Set date & time      

2.Set program

Πατάμε enter στην πρώτη επιλογή θα δείτε στην οθόνη τα έξης:

Όπως βλέπεται έχει πρώτα την χρονολογία μετά τον μήνα και μετά την ημέρα.post-59252-0-28749100-1423235288_thumb.jpg Μετακινούμε τα βελάκια για να κάνουμε τις αλλαγές και μετά πατάμε enter για καταχώριση. Επόμενη ενέργεια μας πάει σε επιλογή ώρας κάνουμε και εκεί τις αλλαγές που θέλουμε και πατάμε enter για καταχώριση.post-59252-0-51856600-1423235334_thumb.jpg

                                                                                                                           

                                                                                                                          Ρύθμιση αντλίας

Πατώντας τα βελάκια αριστερά ή δεξιά μας βγάζει την επιλογή post-59252-0-40050100-1423235457_thumb.jpgMenu mode pumps και από κάτω έχει επιλογή  12345678 επιλεγούμε από το 1 έως το 4 ποια αντλία θέλουμε να τραβάει από το δοχείο balling.(η ροη πάει όπως το ρολόι από αριστερά τραβάει και δεξιά αδειάζει).Πατάμε το πλήκτρο enter παρατεταμένα για να αρχίσει να τραβάει υγρό και μόλις αρχίσει να αδειάζει  υγρό σταματάμε.(Αυτό γίνεται για να μην έχουν αέρα μέσα τα σωληνάκια).

 

                                                                                                       Ροή, βαθμονόμηση, καλιμπράρισμα ml.

Πατάμε το πάνω ή κάτω βέλος μια φορά και μας βάζει στο μενού post-59252-0-15895600-1423235551_thumb.jpg correct pumps επιλέγουμε από το 1 έως 4 ποια αντλία θέλουμε και πατάμε enter.Μας βάζει στην επιλογήpost-59252-0-62336700-1423235587_thumb.jpg P1 correct fluid 100ml=000 αν πατήσουμε το επάνω βέλος  θα δείτε ότι αρχίζει να αδειάζει υγρό η αναλογία που δίνει η εταιρία είναι 100ml=200 πατάμε το επάνω βέλος όταν θέλουμε να σταματήσει και με το enter κάνουμε καταχώρηση. Αυτή είναι η χειροκίνητη διαδικασία αν θέλουμε να ρίξουμε κάποια στιγμή.

 

                                                                                                                  Αυτόματη ρύθμιση έλεγχου

Πατάμε enter  για να μπει στο αρχικό μενού, μας βγάζει 2 επιλογές post-59252-0-60420200-1423235213_thumb.jpg1.Set date &time   2.Set program επιλέγουμε την δεύτερη επιλογή .Μας βγάζει την επιλογήpost-59252-0-72429600-1423236266_thumb.jpg select pump_set: 12345678 κάνουμε την επιλογή μας και πατάμε enter.Μας πάει σε άλλη επιλογήpost-59252-0-44566900-1423236329_thumb.jpg P1 time per day for 01 <1-24> Επιλέγουμε πόσες φορές την ημέρα θέλουμε να αδειάζει πατάμε enter για καταχώρηση Μας πάει σε άλλη επιλογήpost-59252-0-89480700-1423236368_thumb.jpg Μας πάει σε άλλη επιλογή  P1 interval day επιλέγουμε πόσες μέρες τον μήνα θελουμε να κάνει παύση η δοσομετρική.Π.Χ.  1)αν θέλουμε να ρίχνει κάθε μέρα το βάζουμε στο 0

         2)αν θέλουμε μέρα παρά μέρα στο 1

         3)αν θέλουμε ανά 2 μέρες στο 2 και πάει λέγοντας με max  τις 30 μέρες. post-59252-0-48609500-1423236406_thumb.jpg  P1 dosing volume ποσότητα σε ml που θέλουμε να ρίχνουμε.(100=0000  π.χ. 100=0100 πραγματικό 10 ml    100=2000 πραγματικό 200ml) επιλεγούμε και πατάμε enter  για καταχώριση  τέλος μας πάει στην επιλογήpost-59252-0-40383600-1423236446_thumb.jpg P1 dosinh time επιλέγουμε  την ώρα που θέλουμε να ρίχνει επιλέγουμε και πατάμε esc για την επιστροφή στην αρχική οθόνη.

 

Τέλος να πω ότι για να είμαι σίγουρος  οι ποσότητες που ορίζω αδειάζουν και τόσο έβαλα σε ένα ποτήρι 250 ml νερό και όρισα να ρίξει 200ml σε ένα άδειο ποτήρι. Μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία με μια σύριγγα άδειασα το ποτήρι που γέμισε και είδα ότι είχε μια απόκλιση 1εως2 ml. Αυτό όμως  που κατάλαβα είναι ότι  το υπόλοιπο ήταν μέσα στο λάστιχο οπότε ανάλογα το μήκος του λάστιχου ορίζεις λίγο παραπάνω για να έχει  την ακριβή ποσότητα.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρουσιαση!! Πολλα μπραβο για την ωρα που αφιερωσες :) ηθελα να τις γραψω και εγω αλλα λογο υποχρεωσεων δεν τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

"P1 interval day επιλέγουμε πόσες μέρες τον μήνα θέλουμε να μας αδειάζει η δοσομετρική (MAX είναι 30 μέρες) πατάμε enter για καταχώριση και μας πάει στην επιλογή"

Ωραιο το κειμενο και πολυ καλη κινηση που το εκανες. Αυτο μονο ειναι λαθος. Εξήγησε το καλητερα γιατι θα μπερδέψεις κοσμο. Good job :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε αυτή την επιλογή ορίζεις πόσες μέρες τον μήνα θες να ρίχνει (τα 10 ml π.χ.) την ορισμένη ώρα που βάζεις. Όταν τελειώσει η διαδικασία βλέπουμε ότι μας πάει πάλι στην επιλογή P1  dosing volume nub:2--0000ml δεν είναι η αντλία 2 αλλά η αντλία 1 και πάλι που μπορείς να την ρυθμίσεις να σου ρίχνει σε διαφορετική ώρα και ποσότητα μέσα στην ημέρα.


Π.Χ. P1 time per day 5


       P1 interval day 0    


       P1 dosing volume nub:01 0200=10ml


       P1 dosing time nub:01--10:00  εδω είναι η ολοκλήρωση της αυτόματης διαδικασίας μόλις πατήσουμε και πάλι enter μας πάει και πάλι στην επιλογή


       P1 dosing volume nub:02 προσοχή δεν είναι η αντλία 2 αλλά η αντλία 1 εφόσον έχω δώσει στο time per day την εντολή για 5 δώσεις μου βγάζει τώρα να ρυθμίσω ποσότητα σε ml  και ώρα  και για τις 5 δώσεις


Π.Χ.P1 time per day 5


       P1 interval day 0    


       P1 dosing volume nub:02 0200=10ml


       P1 dosing time nub:02--11:00 η ρύθμιση που έχω κάνει λοιπόν είναι η εξής: έχω βάλει να μου αδειάζει 5 φορές την ημέρα  κάθε μέρα όλο τον μήνα και να μου ρίχνει 10ml 10:00 το πρωί και αλλά 10ml 11:00το πρωί (αυτό το κανείς μέχρι να σου βγάλει και τις 5 επιλογές και στο τέλος μόλις πατήσεις enter για καταχώρηση σε πάει στο αρχικό μενού για να επιλέξεις άλλη αντλία.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

στο καλιμπράρισμα στις αντλίες, σας δίνει σε όλες το ίδιο αποτέλεσμα?? εννομώ αυτό το 100ml=200 ... εμένα χρησιμοποιώντας ένα δοχείο 100ml μου έβγαζε διαφορετικό για κάθε αντλία και κάπως έτσι το άφησα..

το έχουμε βρει κάπου αυτό το 100ml= 200???

Link to comment
Share on other sites

οχι και εμενα καθε αντλια εχει διαφορετικο αποτελεσμα ολα κοντα βεβαια στο 200..παντως οσες φορες και αν καλιμπραρισα εχουν μια αποκλιση απο μισο εως και ενα ml ολες...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολες οι αντλιες εχουν εχουν την ιδια αποκλιση 1-2ml το πολυ αλλα οπως εχω πει και ποιο πανω η δοσομετρικη μετραει οτι περναει απο την αντλια και οχι οτι βγαινει απο το λαστιχο οποτε αυτα τα 2ml κατα την αποψη μου ειναι μεσα στο λαστιχο.Εξαρταται ποσο μηκος βαζει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Ο ογκος του υγρου καθοριζεται απο την διαμετρο της τρυπας του ελαστικου σωληνα της αντλιας και οχι απο το μηκος και την διαμετρο της σωληνας πριν η μετα την αντλια ………… τωρα η ποσοτητα καθοριζεται απο της στροφες (της αντλιας) ανα δευτερολεπτο η λεπτο ………… με λιγα λογια εαν το μοτερακι που εχει η καθε αντλια δεν εχει σταθερες στροφες αναλογως αυξανεται η μειωνεται η ποσοτητα του υγρου .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ αναλυτικη παρουσιαση της αντλιας

αλλα θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον την εχει

στο σεταρισμα.

 

οταν θελω να ριχνει καθε μερα στο 0-30days τι βαζω?

οταν θελω να μου ριχνει πχ καθε 3 ωρες τι ρυθμιζω στο 1-24h?

αν θελω να μου ριξει 5 φορες ας πουμε την ημερα πρεπει να ορισω εγω

και τις 5 διαφορετικες ωρες?

 

εστω οτι θελω να μου ριχνει καθε μερα,καθε 2 ωρες απο 5ml

πως την σεταρω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε οταν θες να ριχνει καθε μερα στο 0-30 το αφηνεις ως εχει..

το 1-24 ειναι το ποσες δοσεις θες να ριχνει την μερα πχ αν θες 5 οπως γραφεις

βαζεις 5 στο 1-24 και μετα σου δινει για καθε μια απο τις 5 φορες να ορισεις την δοση που θες και την ωρα...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε οταν θες να ριχνει καθε μερα στο 0-30 το αφηνεις ως εχει..

το 1-24 ειναι το ποσες δοσεις θες να ριχνει την μερα πχ αν θες 5 οπως γραφεις

βαζεις 5 στο 1-24 και μετα σου δινει για καθε μια απο τις 5 φορες να ορισεις την δοση που θες και την ωρα...

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν εισαι σε αυτη την επιλογη οριζεις ποσες μερες τον μηνα θες να ριχνει (τα 10 ml π.χ.) την ορισμενη ωρα που βαζεις.Οταν τελειωσει η διαδικασια βλεπουμε οτι μας παει παλι στην επιλογη P1  dosing volume nub:2--0000ml δεν ειναι η αντλια 2 αλλα η αντλια 1 και παλι που μπορεις να την ρυθμισεις να σου ριχνει σε διαφορετικη ωρα και ποσοτητα μεσα στην ημερα.

Π.Χ. P1 time per day 24

       P1 interval day 30    

       P1 dosing volume nub:01 0200=10ml

       P1 dosing time nub:01--10:00  εδω ειναι η ολοκληρωση της αυτοματης διαδικασιας μολις πατησουμε και παλι enter μας παει και παλι στην επιλογη

       P1 dosing volume nub:02 προσοχη δεν ειναι η αντλια 2 αλλα η αντλια 1 μπορεις να ξαναρυθμισεις σε αλλη ωρα με τα ιδια η διαφορετικα ml την ιδια αντλια σε αλλη ωρα.

Π.Χ.P1 time per day 24

       P1 interval day 30    

       P1 dosing volume nub:02 0200=10ml

       P1 dosing time nub:02--11:00 η ρυθμιση που εχω κανει λοιπον ειναι η εξης: εχω βαλει να μου μετραει 24 ωρες την ημερα να αδειαζει υγρο για 30 μερες τον μηνα που ειναι και το max και να μου ριχνει 10ml 10:00 το πρωι και αλλα 10ml 11:00το πρωι (και μπορεις να συνεχισεις να το κανεις αρκετες φορες).Μολις πατησουμε esc τοτε μας παει στο σημειο επιλογης αντλιας.

Πιστευω αυτη την φορα να εγινα ποιο κατανοητος και ζητω συγνωμη αν σας μπερδεψα. :wacko:

 

 

οταν βαλεις 24 μετραει 24 ωρες και ριχνει η χωριζει σε 24 δοσεις την ημερα?

ρωταω γιατι αν του βαλεις 24 σου βγαζει 24 επιλογες για ml και ωρα.

αν δηλαδη του βαλεις το 8 στο 24 μετραει 8 ωρες και ριχνει?

γιατι οπως και πριν σου βγαζει 8 επιλογες ml και ωρας

 

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως πρεπει να το κανεις εσυ χειροκινητα...ειτε 8 ειτε 24 να βαλεις μετα θα πρεπει να δωσεις εσυ τα ml και την ωρα που θες να πεσουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Οταν εισαι σε αυτη την επιλογη οριζεις ποσες μερες τον μηνα θες να ριχνει (τα 10 ml π.χ.) την ορισμενη ωρα που βαζεις.Οταν τελειωσει η διαδικασια βλεπουμε οτι μας παει παλι στην επιλογη P1  dosing volume nub:2--0000ml δεν ειναι η αντλια 2 αλλα η αντλια 1 και παλι που μπορεις να την ρυθμισεις να σου ριχνει σε διαφορετικη ωρα και ποσοτητα μεσα στην ημερα.

Π.Χ. P1 time per day 24

       P1 interval day 30    

       P1 dosing volume nub:01 0200=10ml

       P1 dosing time nub:01--10:00  εδω ειναι η ολοκληρωση της αυτοματης διαδικασιας μολις πατησουμε και παλι enter μας παει και παλι στην επιλογη

       P1 dosing volume nub:02 προσοχη δεν ειναι η αντλια 2 αλλα η αντλια 1 μπορεις να ξαναρυθμισεις σε αλλη ωρα με τα ιδια η διαφορετικα ml την ιδια αντλια σε αλλη ωρα.

Π.Χ.P1 time per day 24

       P1 interval day 30    

       P1 dosing volume nub:02 0200=10ml

       P1 dosing time nub:02--11:00 η ρυθμιση που εχω κανει λοιπον ειναι η εξης: εχω βαλει να μου μετραει 24 ωρες την ημερα να αδειαζει υγρο για 30 μερες τον μηνα που ειναι και το max και να μου ριχνει 10ml 10:00 το πρωι και αλλα 10ml 11:00το πρωι (και μπορεις να συνεχισεις να το κανεις αρκετες φορες).Μολις πατησουμε esc τοτε μας παει στο σημειο επιλογης αντλιας.

Πιστευω αυτη την φορα να εγινα ποιο κατανοητος και ζητω συγνωμη αν σας μπερδεψα. :wacko:

 

Εγω απο το παραδειγμα σου καταλαβαινω οτι την εχεις βαλει, να σου ριχνει 24 φορες την ημερα, μια φορα τον μηνα, και την εχεις ρυθμισει μονο 2 φορες την ποσοτητα και ωρα αντι για 24 φορες που εβαλες στην αρχη! Μου φαινετε πολυ λαθος το παραδειγμα σου!!!!!, ας γραψουν και αλλοι που την εχουν,

 

 

εγω τωρα την ρυθμιζω, και κολησα μονο στο calibration. τι ειναι αυτο το 100μλ=200 που αναγραφει στο manual το επισημο? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το παραδειγμα σου καταλαβαινω οτι την εχεις βαλει, να σου ριχνει 24 φορες την ημερα, μια φορα τον μηνα, και την εχεις ρυθμισει μονο 2 φορες την ποσοτητα και ωρα αντι για 24 φορες που εβαλες στην αρχη! Μου φαινετε πολυ λαθος το παραδειγμα σου!!!!!, ας γραψουν και αλλοι που την εχουν,

 

 

εγω τωρα την ρυθμιζω, και κολησα μονο στο calibration. τι ειναι αυτο το 100μλ=200 που αναγραφει στο manual το επισημο? 

 

Φιλε μου ειναι οντως λαθος το ενα παραδειγμα και ζητω συγνωμη προσπαθω να διορθοσω το ποστ.

Αν θες λοιπον να σου ριχνει καθε μερα η δοσομετρικη στο P1 time per day  βαζεις 0 δηλαδη σε αυτο το σημειο αν θες να σου κανει παυση 1 μερα το βαζεις στο 1 για 2 στο 2.........

ολα τα αλλα που αναφερω μεσα ετσι λειτουργουν.Οσο για την δοσολογια καλιμπραρισμα που αναφερες η δοσομετρικη αν την βαλεις να σου ριχνει 0200μλ το πραγματικο που θα σου βγαλει ειναι 10μλ(περιπου) μετρησε την δικια σου για να εισαι σιγουρος εμενα πχ μου βγαζει 9,7 μλ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος διαχειριστης να μου κανει ενα πμ .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μάκη να είσαι  καλά !!  Χρησιμότατο άρθρο 

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικο ποστ στο σημειο Αυτοματη ρυθμιση ελεγχου στο σημειο που οριζεις τις δοσολογιες ειχα καποιες λαθος διατυπωσεις με αποτελεσμα να μπερδευτουν πολλα παιδια.

Το λαθος εχει αποκατασταθει και πλεον οι οδηγιες ειναι οπως πρεπει να κανουμε βημα βημα. 

Ευχαριστω πολυ τους διαχειριστες για την αμμεση αντιμετωπιση του θεματος.   

 

                                                                            << Ζητω συγνωμη αν σας ταλαιπωρισα>>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα παιδια!!! χθες εκανα τις ρυθμισεις στην δοσομετρικη και πριν την βαλω να ριχνει εκανα την απαραιτητη δοκιμη στις ποσοτητες που βγαζει... 

ολες οι ρυθμισεις ηταν μια χαρα εκτος απο την ποσοτητα. Συμφωνα με αυτο 

 

dosing volume ποσότητα σε ml που θέλουμε να ρίχνουμε. 100=0000  π.χ. 100=0100 πραγματικό 10 ml   

 

ρυθμισα την δοσομετρικη μου στο 0050ml στην οθονη της για να ριχνει 5ml  

κανοντας την δοκιμη εριξε κανονικα 50ml....!!!! αφου εκανα 2-3 φορες δοκιμη μηπος κατι μπερδεψε, εκανα την ρυθμιση 0005ml 

και μου εριξε 5ml....  

εχει τυχει σε κανεναν αλλον ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...