Jump to content

Νέος Αφρικανός


Andreastoyo

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα παιδια.Ειμαι καινουριος στο αθλημα και ξεκιναω με ενα rio 180 και θελω να βαλω αφρικανικες κιχλιδες απο τη λιμνη Malawi.Τον τελευταιο καιρο διαβαζω διαφορα θεματα στο ιντερνετ για να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος σε ολα οσα αφορουν το ενυδρειο.Φανταστειτε οτι εχω αγορασει εδω και 2 μηνες περιπου το ενυδρειο αλλα τωρα αρχισα το στησιμο.Για αρχη θα προχωρησω μονο με το εσωτερικο φιλτρο του rio γεμιζοντας το με siporax.Μετα απο διαβασμα εχω καταληξει στο να βαλω ενα χαρεμι απο labido yellow και ειμαι αναμεσα σε ενα χαρεμι acei yellow tail(αν βρω) ή maingano.Κατ αρχην θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για το στησιμο των πετρων.Το στησιμο που εκανα ειναι προχειρο αλλα νομιζω οτι βγηκε καλο.Μου εχουν μεινει κ 3-4 πετρες ακομα.Μηπως πρεπει να αφαιρεσω κ αλλες?Ευχαριστω εκ των προτερων!

post-59651-0-91947300-1423242667_thumb.jpg

post-59651-0-92113500-1423242676_thumb.jpg

post-59651-0-93282100-1423242688_thumb.jpg

post-59651-0-84871100-1423242699_thumb.jpg

post-59651-0-85960400-1423242706_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο aquascape και ονειρική τοποθεσία το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο aquascape και ονειρική τοποθεσία το ενυδρείο!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι εχω αγχωθει αρκετα!Θα ηθελα να κανω κ μια αλλη ερωτηση, πηρα αμμο θαλασσης απο μαντρα με οικοδομικα υλικα, την επλυνα μεχρι το νερο να βγαινει καθαρο αλλα υπαρχουν πολλα μαυρακια πανω στην αμμο μακροστενα.Ειναι φυσιολογικο?Μηπως να την πεταξω?

Link to comment
Share on other sites

Όσο φορά το στήσιμο, το δεξί νταμάρι ειναι μια χαρά. Το αριστερό αποτελείται απο λίγες πέτρες και εχε υπόψη σου οτι οταν θα βάλεις την άμμο, θα θαφτούν μέχρι τη μέση. Θα έλεγα να προσθέσεις κι άλλες εκεί και αν θέλεις το ενα μικρότερο απο το άλλο, πρόσθεσε μερικές ακόμα και στο δεξί νταμάρι για να παραμείνει ψηλότερο. Το σημείο που επέλεξες να το στήσεις, ειναι πράγματι πολυ ωραίο.

Το ενυδρειο τι διαστάσεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και το ενυδρείο και ο χώρος σου.

Πέτρες μην αφαιρέσεις αλλά αντίθετα να συμπληρώσεις.

Περιμένουμε τη συνέχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια!θα δοκιμασω αυριο να προσθεσω κ τις υπολοιπες πετρες!το ενυδρειο ειναι 1 μετρο μηκος και 40εκ βαθος.Για την αμμο ξερει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι τα μαυρακια που εχει μεσα?Επισης η αμμος ειναι σκουρο γκρι, θα ειναι ωραια ή να ψαξω για μπεζ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλό. Οντος ωραία τοποθεσία καί όπως σου είπαν τα φιλαράκια βάλε περισότερες πέτρες απο δεξιά και πρόσθεσε και κάποιο φυτό να σπάσει την μονοτονεία από τις πέτρες και να έχει περισότερο χρώμα το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη!Πολυ ωραιο και φυσικο το στησιμο,μπραβο,το χεις...Οσον αφορα το χρωμα της αμμου ειναι θεμα γουστου αλλα εγω απο οικοδομικα υλικα θα φοβομουν να την βαλω.Δεν παιζει να μαζεψεις απο καμια απομερη/καθαρη παραλια?Ή να την βρασεις?Τα ψαρακια που ψαχνεις ειναι πολυ συνιθισμενα και θα βρεις σιγουρα ειτε απο καποιο καταστημα ειτα απο αγγελια.Στις διαστασεις του ενειδρυου σου θα ηταν καλυτερα να φιλοξενησεις ενα ειδος εκ των τριων αλλα σαν ¨νεο¨σε καταλαβαινω οποτε βαλε αυτα που θες και αν δεις οτι δεν συμβιωνουν καλα πρατεις αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φορά οταν μιλάω για νταμάρια, που μπερδεύω το "αριστερά" με το "δεξιά". Διορθώνω το προηγούμενο πόστ μου και λέω λοιπόν οτι στο δεξί νταμάρι θέλει κι άλλες πέτρες γιατι με την άμμο θα θαφτούν και αυτές οι λίγες που έχεις. Το ενα μέτρο μήκος του ενυδρειου σου, το κάνει πολύ οριακό για δυο χαρέμια (δεν ενδείκνυται θα έλεγα για δυο χαρέμια). Μη βάλεις πολλά θυληκά με το αρσενικό, 3 καλά θα ειναι. Τα Acei ειναι πιο ήρεμα απο τα Maingano αλλα γίνονται και πιο μεγάλα. Εγω αυτά θα έβαζα πάντως μαζι με τα Labidohromis, ειναι απο τις αδυναμίες μου. Σου είπα οτι το σημείο που επέλεξες για το ενυδρειο ειναι "μαγεία";......το είπα ε;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη!Πολυ ωραιο και φυσικο το στησιμο,μπραβο,το χεις...Οσον αφορα το χρωμα της αμμου ειναι θεμα γουστου αλλα εγω απο οικοδομικα υλικα θα φοβομουν να την βαλω.Δεν παιζει να μαζεψεις απο καμια απομερη/καθαρη παραλια?Ή να την βρασεις?Τα ψαρακια που ψαχνεις ειναι πολυ συνιθισμενα και θα βρεις σιγουρα ειτε απο καποιο καταστημα ειτα απο αγγελια.Στις διαστασεις του ενειδρυου σου θα ηταν καλυτερα να φιλοξενησεις ενα ειδος εκ των τριων αλλα σαν ¨νεο¨σε καταλαβαινω οποτε βαλε αυτα που θες και αν δεις οτι δεν συμβιωνουν καλα πρατεις αναλογως.

Εδω στην αττικη δε ξερω καποια παραλια που να ειναι καθαρη!Το ξερω οτι το πιο σωστο ειναι να φιλοξενησω ενα ειδος αλλα ηθελα να δωσω λιγο χρωμα στο ενυδρειο.Θα δοκιμασω με 2 χαρεμια των τεσσαρων και ευχομαι να μη συναντησω προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φορά οταν μιλάω για νταμάρια, που μπερδεύω το "αριστερά" με το "δεξιά". Διορθώνω το προηγούμενο πόστ μου και λέω λοιπόν οτι στο δεξί νταμάρι θέλει κι άλλες πέτρες γιατι με την άμμο θα θαφτούν και αυτές οι λίγες που έχεις. Το ενα μέτρο μήκος του ενυδρειου σου, το κάνει πολύ οριακό για δυο χαρέμια (δεν ενδείκνυται θα έλεγα για δυο χαρέμια). Μη βάλεις πολλά θυληκά με το αρσενικό, 3 καλά θα ειναι. Τα Acei ειναι πιο ήρεμα απο τα Maingano αλλα γίνονται και πιο μεγάλα. Εγω αυτά θα έβαζα πάντως μαζι με τα Labidohromis, ειναι απο τις αδυναμίες μου. Σου είπα οτι το σημείο που επέλεξες για το ενυδρειο ειναι "μαγεία";......το είπα ε;

Μου το ειπες φιλε μου και με χαροποιει που βγηκε καλο το αποτελεσμα γιατι εριξα πολυ τρεξιμο κ ψαξιμο για να το φτιαξω οπως το ειχα φανταστει..Μακαρι να με επαιρνε ο χωρος για πιο μεγαλο ενυδρειο αλλα δυστηχως διπλα εχω μπαλκονοπορτα.Μιας κ εγινε ολικη ανακαινηση στο σπιτι, εχω βγαλει απο κατω αποχετευση για να εχω μονιμα ενα λαστιχο κ με μια αντλιουλα εξωτερικη να κανω τις αλλαγες..Ειδη εχω ξεαγχωθει που μιλαω μαζι σας και σε οτι χρειαστω θα ζητησω τη βοηθεια σας! :-)
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται άγχος. Ειναι χαρα να διατηρείς ενα ενυδρειο και να δεις ποσο θα το χαίρεσαι απο τη στιγμη που θα μπουν και οι πρώτοι κάτοικοι. Να ακούς τις συμβουλές των παιδιών εδώ μέσα και να είσαι σίγουρος οτι θα κάνεις ενα ενυδρειο κόσμημα και θα λατρέψεις το χόμπι όπως όλοι μας. Καλη συνέχεια σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται άγχος. Ειναι χαρα να διατηρείς ενα ενυδρειο και να δεις ποσο θα το χαίρεσαι απο τη στιγμη που θα μπουν και οι πρώτοι κάτοικοι. Να ακούς τις συμβουλές των παιδιών εδώ μέσα και να είσαι σίγουρος οτι θα κάνεις ενα ενυδρειο κόσμημα και θα λατρέψεις το χόμπι όπως όλοι μας. Καλη συνέχεια σου εύχομαι.

Να σαι καλα!Εννοειται οτι ειμαι ανοιχτος σε ολες τις συμβουλες και μ αρεσει να ακουω απο ατομα που εχουν εμπειρια ολα οσα πρεπει να ξερω κ γω..Θα τα λεμε και θα επανελθω με νεα... :-)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα Tropheus duboisi είναι πολύ όμορφα ψάρια καί θα πρότειναι στόν φίλο να βάλει καμιά δεκαριά και μόνο αυτά. Αλλά για πείτε μου γιατί δεν ακούγονται πολύ όπως π.χ τα demasoni η τα labido k.t.l είναι δύσκολα ψάρια τη συμβαίνει με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφεους ειναι λιμνης Τανγκανικα και ελαχιστο θελουν 1.20 και 300 λιτρα...δυστυχως η πλειοψηφια των αφρικανων εχουν μικροτερα λιτρα οποτε πηγαινουν στην επιλογη της Μαλαουι και στα μπουνα που εχουν και πιο ευκολη διατηρηση...

δυστυχως ειναι ζορικα κι εγω ακομη το παλευω...

Σαν το ανεκδοτο με την φερραρι που σταματαει στο φαναρι ενας με ζασταβα και λεει στον οδηγο της φερραρι:

Ρε φιλαρακι σου βγηκε καλο?γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορουν και πολλα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τροφεους ειναι πιο επιθετικα κ πιο ευαισθητα στο στρεσαρισμα οποτε κ θελουν περισσοτερα λιτρα.Οπως ειπε κ ο saxlina ακομη κ πιο εμπειροι αφρικανοι δυσκολευονται να βρουν ισσοροπια στο χαρεμι τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική!

Το ενυδρείο σου είναι ήδη πολύ όμορφο!

Εγώ θα πρότεινα ένα είδος στο ένα μέτρο για να είσαι πιο άνετος. Θα μπορούσες να βάλεις ένα είδος που αρσενικά και θηλυκά διαφέρουν χρωματικά όπως τα Ps. Saulosi. Με αυτό τον τρόπο ίσως δεν χρειαστουν και άλλες πέτρες.

Από την άλλη μπορείς να βάλεις και 2 είδη, απλά θα περιοριστείς σε 4(ίσως και 3) άτομα στο χαρέμι, έχει πιθανότητες να μην πετύχει και οι γέννες θα πρέπει να φεύγουν. Συν οτι θα πρέπει να προσθέσεις οπωσδήποτε πέτρες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά σε ενημερώνω. :)

Μία άλλη λύση είναι τα Ps.Demasoni που μπαίνουν σε ομάδα 8-10 ατόμων.

Και αυτές είναι η επιλογές μόνο από την μία λίμνη της Αφρικής!! χαχαχαχαχαχαχα!

Από ότι κατάλαβα είσαι άτομο που δεν κάνει βιαστικές κινήσεις και πίστεψε με αυτό θα σε σώσει. Σκέψου καλά τι θες και ότι αποφασίσεις εμείς εδώ είμαστε. Μην αγχώνεσαι για τίποτα.

Καλή αρχή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική!

Το ενυδρείο σου είναι ήδη πολύ όμορφο!

Εγώ θα πρότεινα ένα είδος στο ένα μέτρο για να είσαι πιο άνετος. Θα μπορούσες να βάλεις ένα είδος που αρσενικά και θηλυκά διαφέρουν χρωματικά όπως τα Ps. Saulosi. Με αυτό τον τρόπο ίσως δεν χρειαστουν και άλλες πέτρες.

Από την άλλη μπορείς να βάλεις και 2 είδη, απλά θα περιοριστείς σε 4(ίσως και 3) άτομα στο χαρέμι, έχει πιθανότητες να μην πετύχει και οι γέννες θα πρέπει να φεύγουν. Συν οτι θα πρέπει να προσθέσεις οπωσδήποτε πέτρες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά σε ενημερώνω. :)

Μία άλλη λύση είναι τα Ps.Demasoni που μπαίνουν σε ομάδα 8-10 ατόμων.

Και αυτές είναι η επιλογές μόνο από την μία λίμνη της Αφρικής!! χαχαχαχαχαχαχα!

Από ότι κατάλαβα είσαι άτομο που δεν κάνει βιαστικές κινήσεις και πίστεψε με αυτό θα σε σώσει. Σκέψου καλά τι θες και ότι αποφασίσεις εμείς εδώ είμαστε. Μην αγχώνεσαι για τίποτα.

Καλή αρχή!

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!διαβαζω καθημερινα παρα πολλα θεματα για τις αφρικανες κ τι μπορω να βαλω κ η αληθεια ειναι οτι η λογικη λεει να βαλω ενα ειδος!Επειδη ομως θα ηθελα να βαλω 2 γι αυτο ειπα να στραφω στα κλασικα κ εγγυημενα labido και μετα στα ηρεμα acei ή τα maingano.τα acei εχουν μαγικο χρωμα για μενα αλλα απο οτι ειδα μεγαλωνουν περισοτερο απο τα maingano.Εχω μπερδευτει λιγακι!Η επιλογη ψαριων ομως θα γινει αφου στρωσει το ενυδρειο μου κ ειναι ολα ετοιμα οποτε θα εχω χρονο να το σκεφτω..Σημερα ξαναεστησα τις πετρες κ προσθεσα 2-3.Με ταλαιπωρησαν πολυ ωστε να κατσουν σωστα κ φυσικα.Ελπιζω να το πετυχα κ να μη τις ξεστησω παλι.Βαζω 2 φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας για να προχωρησω με την αμμο κ το γεμισμα με νερο!

post-59651-0-13992900-1423322488_thumb.jpg

post-59651-0-94999900-1423322519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

labido και maingano, εγγυηση !!!

Ωραια χρωματα αν βρεις σχετικα καθαρα ψαρια!

Επειδη ειναι αρκετα διαδεδομενα στουςαφρικανους προσεξε τα λαμπιντο να μην ειναι λευκα απο κατω,και οσο το δυνατον πιο κιτρινα με μαυρα κατω πτερυγια!επισης το ματι νατεχει μαυρη ριγα!

Τα μαινγκανο να εχουν μπλε προς μωβ, ή ελεκτρικ και οχι προς το γαλαζιο!

Link to comment
Share on other sites

labido και maingano, εγγυηση !!!

Ωραια χρωματα αν βρεις σχετικα καθαρα ψαρια!

Επειδη ειναι αρκετα διαδεδομενα στουςαφρικανους προσεξε τα λαμπιντο να μην ειναι λευκα απο κατω,και οσο το δυνατον πιο κιτρινα με μαυρα κατω πτερυγια!επισης το ματι νατεχει μαυρη ριγα!

Τα μαινγκανο να εχουν μπλε προς μωβ, ή ελεκτρικ και οχι προς το γαλαζιο!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!Τις τελευταιες 2 μερες εχω μπερδευτει πολυ με το αν ειναι απαραιτητο να βαλω εξωτερικο φιλτρο ή αν με καλυπτει εστω και οριακα το εσωτερικο του rio 180 για 2 χαρεμακια απο labido και πιθανον maingano.Θελω να εξαντλησω τα περιθωρια για εξωτερικο φιλτρο γιατι απο κατω απο το ενυδρειο δεν με παιρνει ο χωρος γιατι εχω χωρο για υψος μεχρι 35 εκατοστα.Στην εσχατη λυση σκεφτομουν να βαλω το εξωτερικο φιλτρο εξω στο μπαλκονι που ειναι ακριβως πισω απο το ενυδρειο κ να κανω 2 τρυπες κ να στειλω τα σωληνακια κατευθειαν πανω απο το ενυδρειο.Εννοειται οτι θα εκανα ενα ντουλαπακι για να ειναι προστατευμενο απο τις καιρικες συνθηκες.Ποια ειναι η γνωμη σας?Να ξεκινησω μονο με το εσωτερικο ή να μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!Τις τελευταιες 2 μερες εχω μπερδευτει πολυ με το αν ειναι απαραιτητο να βαλω εξωτερικο φιλτρο ή αν με καλυπτει εστω και οριακα το εσωτερικο του rio 180 για 2 χαρεμακια απο labido και πιθανον maingano Εξωτερικό να πάρεις. Οι αφρικάνες είναι σχετικά ρυπογόνα ψάρια και το εσωτερικό δε θα σε καλύψει, θέλεις επιπλέον και καλή κυκλοφορία που το εσωτερικό πάλι δε σε καλύπτει.Θελω να εξαντλησω τα περιθωρια για εξωτερικο φιλτρο γιατι απο κατω απο το ενυδρειο δεν με παιρνει ο χωρος γιατι εχω χωρο για υψος μεχρι 35 εκατοστα.Στην εσχατη λυση σκεφτομουν να βαλω το εξωτερικο φιλτρο εξω στο μπαλκονι που ειναι ακριβως πισω απο το ενυδρειο κ να κανω 2 τρυπες εννοείς τρύπες στον τοίχο;;;; κ να στειλω τα σωληνακια κατευθειαν πανω απο το ενυδρειο.Εννοειται οτι θα εκανα ενα ντουλαπακι για να ειναι προστατευμενο απο τις καιρικες συνθηκες.Ποια ειναι η γνωμη σας? Να μην το κάνεις. Μπορείς να το βάλεις δίπλα ή πίσω από το ενυδρείο. Να ξεκινησω μονο με το εσωτερικο ή να μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια?? Να ψάξεις στις αγγελίες για να βρεις ενα καλό εξωτερικό και θα είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο τοιχο.Αν δεις κ απο τις φωτο που εχω βαλει στην αρχη, δεν εχω καθολου χωρο ουτε απο πισω απο το τζαμι ουτε διπλα.Υπαρχει ισως καποιο εξωτερικο που να ειναι χαμηλο στο υψος?Κατω απο 35 εκατοστα δηλαδη..
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει πως είναι το ενυδρειο σου. Αριστερα εκει που ειναι το στοπ της πόρτας δε σε παίρνει να το βάλεις "καμουφλαρισμένο" μέσα σε ενα κουτί ας πούμε; Η πόρτα αυτη ειναι η πόρτα εισόδου στο διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...