Jump to content

Αεραντλία


Recommended Posts

Ρε παιδιά επειδή η αεραντλία κάνει θόρυβο, επιτρέπετε να κλείνει ας πούμε όλοι νύχτα;;;; Υπάρχει η δυνατότητα να την βγάλω και έξω από το δωμάτιο αν είναι απαραίτητο να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου,θα πω για πολλοστη φορα οτι αν εχεις αληθινα φυτα η αεραντλια οχι απλα ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ,αλλα σου διωχνει και το λιγοστο διοξειδιο που θελεις για τα φυτα σου....

τωρα αν δεν εχεις φυτα,και απλα την εχεις για ομορφια.....βγαλτην το βραδι,κανε οτι θελεις..........

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεξε την ροή του φίλτρου σου να είναι ικανοποιητική για τα ψάρια σου και να μπορεί να αναταράσσει ελαφρώς την επιφάνεια ώστε να δημιουργεί την κατάλληλη οξυγόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεξε την ροή του φίλτρου σου να είναι ικανοποιητική για τα ψάρια σου και να μπορεί να αναταράσσει ελαφρώς την επιφάνεια ώστε να δημιουργεί την κατάλληλη οξυγόνωση...

Δηλαδή η αεραντλία δεν βοηθάει καθόλου στην οξυγόνωση του νερού;;;;Και τόσο οξυγόνο που βάζει μέσα που πάει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω καταλήξει να έχω λίγο διαφορετική άποψη στο θέμα της αεραντλίας (και γενικά της οξυγόνωσης) σε μη φυτεμένα ενυδρεία...

Νομίζω ότι σε όλα τα ενυδρεία όπου δεν υπάρχουν αληθινά φυτά, θα πρέπει να δουλεύει αεραντλία και μάλιστα μόνιμα. Τέτοια συστήματα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από οξυγόνο και μάλιστα σε μεγαλύτερες ποσότητες. Αρα, η ύπαρξη αεραντλίας (ακόμη και αν υπάρχει αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας) μόνο καλό θα κάνει και όχι κακό. Επίσης όσο μικρότερο είναι το ενυδρείο, τόσο περισσότερο χρειάζεται (σε αυτή τη κατηγορία ενυδρείων πάντα, μη φυτεμένα δηλαδή). Ή ακόμα σε περιπτώσεις με μεγάλη ιχθυοφόρτιση ή όχι τόσο συχνές αλλαγές νερού, κι εκεί θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η χρήση της (πάντα για καθόλου ή πολύ λίγο φυτεμένα μιλάμε).

Τώρα, για το θέμα της διακοπής της κάθε βράδυ ή σε άλλα μεγάλα διαστήματα, (περιοδικά) νομίζω πάλι ότι είναι λάθος, από την άποψη ότι σταματάμε και ξαναρχίζουμε ένα βασικό μηχανισμό που επηρεάζει το εσωτερικό περιβάλλον του ενυδρείου (μπουρμπουλήθρες, θόρυβος, οξυγόνωση κλπ), με αποτέλεσμα να στρεσάρουν οι συνεχείς εναλλαγές τα ζωντανά που υπάρχουν μέσα. Τα ψάρια στο ενυδρείο θέλουν σταθερό περιβάλλον από όλους τους παράγοντες που το καθορίζουν αυτό.

Την αεραντλία ή θα την έχεις να δουλεύει μόνιμα, ή μην τη βάζεις καθόλου. Και κράτα την για ώρα ανάγκης μόνο...

Υ.Σ.: Η αεραντλία δεν βάζει οξυγόνο μέσα, αλλά ατμοσφαιρικό αέρα. Το καθαρό οξυγόνο που πραγματικά περνάει στο νερό είναι λίγο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αεραντλία δεν βοηθάει καθόλου στην οξυγόνωση του νερού;;;;Και τόσο οξυγόνο που βάζει μέσα που πάει;;;;

βοηθαει ελαχιστα,και κυριως στις περιπτωσεις οπου υπαρχει θεραπευτικη αγωγη μαζι με αυξηση θερμοκρασιας..(και ειδικα τις βραδινες ωρες..)

οσο για την δευτερη σου ερωτηση......''το παιρνει το ευρηκα''... :D:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεξε την ροή του φίλτρου σου να είναι ικανοποιητική για τα ψάρια σου και να μπορεί να αναταράσσει ελαφρώς την επιφάνεια ώστε να δημιουργεί την κατάλληλη οξυγόνωση...

απλα με προλαβε ο ΙΣΤΕΛΑ΅Σ και γω πανω κατω αυτα ηθελα να σου γραψω.Οσο για εμεναΣε κανενα απο τα ενυδρεια μου δεν χρησιμοπειω τεχνιτα μεσα για την οξυγωνοση τους, παρα μονο με την αναταραξη της επιφανειας.Γραψε μας μονο τι φιλτρο εχεις κι αν ειναι εσσωτερικο η εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

απλα με προλαβε ο ΙΣΤΕΛΑ΅Σ και γω πανω κατω αυτα ηθελα να σου γραψω.Οσο για εμεναΣε κανενα απο τα ενυδρεια μου δεν χρησιμοπειω τεχνιτα μεσα για την οξυγωνοση τους, παρα μονο με την αναταραξη της επιφανειας.Γραψε μας μονο τι φιλτρο εχεις κι αν ειναι εσσωτερικο η εξωτερικο.

Το φίλτρο είναι για 800 λίτρα εσωτερικό με μακαρόνι υαλοβάμβακα και μπλε σφουγγάρι...Το ενυδρείο είναι φυτεμένο. Αλλά ρε παιδιά είναι τόσο άχρηστη;;;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι για 800 λίτρα εσωτερικό με μακαρόνι υαλοβάμβακα και μπλε σφουγγάρι...Το ενυδρείο είναι φυτεμένο. Αλλά ρε παιδιά είναι τόσο άχρηστη;;;

βοηθαει ελαχιστα,και κυριως στις περιπτωσεις οπου υπαρχει θεραπευτικη αγωγη μαζι με αυξηση θερμοκρασιας..(και ειδικα τις βραδινες ωρες..)

οσο για την δευτερη σου ερωτηση......''το παιρνει το ευρηκα'

Την απαντηση σου τι δινει ο Klaz

Link to comment
Share on other sites

Για να μην επαναλαμβανουμε συχεια τα ιδια πραγματα.φιλε μου,

μονο για να κανουμε περισσοτερες δημοσιευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην επαναλαμβανουμε συχεια τα ιδια πραγματα.φιλε μου,

μονο για να κανουμε περισσοτερες δημοσιευσεις.

Ναι και ξέρεις τώρα εγώ τι μεγάλο πρόβλημα έχω να φανούν πολλές δημοσιεύσεις. Και τέλος πάντων δεν σου ζήτησε κανείς να απαντήσεις αν θεωρείς ότι κατάλαβα και σε κοροϊδεύω γι τον λόγο που προανέφερες μην ξαναασχοληθείς και άσε με και εμένα να καταλάβω αυτό που θέλω. Και όπως φαντάζομαι πως ξέρεις δεν κερδίζω κάτι με τις πολλές δημοσιεύσεις. Και καλά θα είναι να τελειώσει εδώ αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την δευτερη σου ερωτηση......''το παιρνει το ευρηκα''... :D:bowdown::thumbup:

Αυτό ίσως να ήταν πολύ αστείο και να γελάσαμε ή να γέλασες αλλά αυτό πιστεύω ήταν ποιο ευγενικό.

Υ.Σ.: Η αεραντλία δεν βάζει οξυγόνο μέσα, αλλά ατμοσφαιρικό αέρα. Το καθαρό οξυγόνο που πραγματικά περνάει στο νερό είναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε θειξω,αν νομιζεις οτι κατι τετοιο εγινε τοτε σου ζηταω δημοσιος Συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσως να ήταν πολύ αστείο και να γελάσαμε ή να γέλασες αλλά αυτό πιστεύω ήταν ποιο ευγενικό.

Έλα βρε φίλε Black Dragon, μην πειράζεστε με το παραμικρό. Και εγώ κάποτε παρεξηγήθηκα χωρίς να το έχω σκοπό. Πολλές φορές προσπαθούμε να κάνουμε τα θέματα και τις απαντήσεις μας πιο ευχάριστα.

Όταν κάποιος σου κάνει αστείο, του το ανταποδίδεις και εσύ έξυπνα!

Καληνύκτα και Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε θειξω,αν νομιζεις οτι κατι τετοιο εγινε τοτε σου ζηταω δημοσιος Συγνωμη.

Ίσως να είχα άδικο φίλε καλό Πάσχα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε φίλε Black Dragon, μην πειράζεστε με το παραμικρό. Και εγώ κάποτε παρεξηγήθηκα χωρίς να το έχω σκοπό. Πολλές φορές προσπαθούμε να κάνουμε τα θέματα και τις απαντήσεις μας πιο ευχάριστα.

Όταν κάποιος σου κάνει αστείο, του το ανταποδίδεις και εσύ έξυπνα!

Καληνύκτα και Καλό Πάσχα!

Έχεις δίκιο φιλαράκι καλό Πάσχα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...