Jump to content

Πως θα φτιάξω το νερό μου ?


Recommended Posts

Σκοπευω να φιλοξενήσω σε ένα ενυδρείο 400λτ που έχω, δίσκους.

Οι μετρήσεις που παίρνω απο το νερό της βρύσης είναι:

Ph : 7,5 (Υγρά test sera)

Gh : 10 (Υγρά test API)

Kh : 7 (Υγρά test API)

Αποφάσισα να πάρω μια συσκευή ΑΟ έτσι ώστε να μαλακώσω το νερό και να προσπαθήσω να φέρω τις σκληρότητες στις ιδανικές τιμές για δίσκους. Αν έχω καταλάβει καλά αυτές θα πρεπει να είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

Ph : περίπου 5,5 - 6,5

Gh : 1-5

Kh : όχι κάτω από 3. Περίπου 3-5.

Εχω καταλάβει ότι η ΑΟ δε θα μου φερει το PH στις τιμές που πρεπει. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Απ' ότι έχω διαβάσει μια ΑΟ με μονάδα DI θεωρητικά θα μου βγάζει νερό με σχεδόν μηδενική την GH αλλά και την KH.

Θα έχω βαρέλι προετοιμασίας νερού.

Σκέφτηκα να κανω το εξής:

Θα φτιάξω 10 λτ από την ΑΟ. Αφου δεν έχω TDS meter δεν θα μπορω να μετρησω σκληρότητες. Θα αρχισω να προσθέτω νερό απο τη βρύση 1 λτ κάθε φορά και θα μετράω με τα test που έχω. Αν ας πουμε προσθέσω 3 λτ νερού βρύσης και εμφανιστει κάποια σκληροτητα θα ξέρω ότι η αναλογία είναι 10:3.

Ειναι σωστό αυτό? Τα υγρά test θα δειξουν κάποια στιγμή τιμές? Θα είναι σωστές?

Ποιος ειναι ο τρόπος ??

Αν το θέμα εχει ξαναδημοσιευθει ζητώ συγνώμη. Εψαξα αλλά δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να κανω το εξής:

Θα φτιάξω 10 λτ από την ΑΟ. Αφου δεν έχω TDS meter δεν θα μπορω να μετρησω σκληρότητες. Θα αρχισω να προσθέτω νερό απο τη βρύση 1 λτ κάθε φορά και θα μετράω με τα test που έχω. Αν ας πουμε προσθέσω 3 λτ νερού βρύσης και εμφανιστει κάποια σκληροτητα θα ξέρω ότι η αναλογία είναι 10:3.

Ειναι σωστό αυτό? Τα υγρά test θα δειξουν κάποια στιγμή τιμές? Θα είναι σωστές?

Ποιος ειναι ο τρόπος ??

:bowdown::thumbup:

Ακριβως ετσι οπως εγραψες παραπανω θα κανεις τεστ οσπου ναβρεις τις τιμες που σε ενδιαφερουν.(Τα υγρα τεστ ειναι αξιοπιστα). :D;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να χαρείς τους δίσκους σου για πολλή πολλή καιρό θα σου πρότεινα να κατασκευάζεις το νερό εξολοκλήρου μόνος σου χωρίς προσθήκή από την βρύση έτσι μπορείς πολλή πιο άνετα να φτιάξής την ανθρακική και γενική σκληρότητα που θέλεις. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που έχουν τα κατάλληλα σκευάσματα.

Και κάτι ακόμη δεν γνωρίζω τη δίσκούς θα βάλεις μέσα αλλά εάν θέλεις ένα Ph 5,5 πρέπει το Kh να είναι σχεδόν μηδέν για να είμαι ακριβής 0,2 ούτε πόντο παραπάνω. Για να μην τα περιπλέξουμε τα πράγματα σου πρωτινό ένα συμβιβασμό, για άρχει ένα Ph 6,5 και Kh 2 είσαι οκ.

Εάν τώρα δεν έχεις την κατάλληλη εμπειρία και σε φοβίζει το 2 Kh και θέλεις ένα Kh όπως γράφεις 3 τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ανεβάσεις και το Ph στο 6,8, πιο πάνω από 6,8 Ph για δίσκούς δεν θα πήγαινα. Τέλος με την βοήθεια της τύρφης μπορείς να κατεβάσεις λίγο το Ph αλλά μόνο όσο κρατάει η δράση της τύρφης.

Τώρα εάν δεν θέλεις να κανείς το νερό εξολοκλήρου με σκευάσματα αλλά με της βρύσης και με την προϋπόθεση ότι ή ΑΟ κρατάει το 95% θα χρειασθείς 6 λίτρα όσμωση και 4 λίτρα από την βρύση για να κάνεις πάνω κάτω ένα νερό με Ph 6,8*, Kh 3, Gh 4.

* Στην αρχή το Ph θα είναι υψηλό διότι του λείπει το CO2, με το που θα βάλεις το νερό στο ενυδρείο και λογικά εκεί θα έχεις CO2 γύρο στα 18mg/lit. το Ph θα έρθει στα 6,8 εάν έχεις λιγότερο από 18 CO2 το Ph θα είναι ανεβασμένο, ενώ εάν έχεις περισσότερο από 18 CO2 το Ph θα είναι κατεβασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο δε συμφωνώ μαζί σου, είναι πάγια τακτική να προσθέτεις νερό της βρύσης αφενός για να μην έχεις μηδενική σκληρότητα (ανθρακική και γενική) αφετέρου για να έχεις τους απαραίτητους ηλεκτρολύτες που χρειάζονται τα ψάρια σου. :bowdown:

Εν γένει το pH 5.5 είναι ακραίο για ψάρια αναπαραγωγής, αυτές οι συνθήκες αφορούν κυρίως σε ψάρια τα οποία είναι άγρια πιασμένα. Σε ψάρια αναπαραγωγής ακόμα και το 7 (χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό) είναι αποδεκτό.

Το ΚΗ για pH6.5 θα πρέπει να είναι κοντά στο 2. Προσωπικά θα το φοβόμουν...

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να χαρείς τους δίσκους σου για πολλή πολλή καιρό θα σου πρότεινα να κατασκευάζεις το νερό εξολοκλήρου μόνος σου χωρίς προσθήκή από την βρύση έτσι μπορείς πολλή πιο άνετα να φτιάξής την ανθρακική και γενική σκληρότητα που θέλεις. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που έχουν τα κατάλληλα σκευάσματα.

Και κάτι ακόμη δεν γνωρίζω τη δίσκούς θα βάλεις μέσα αλλά εάν θέλεις ένα Ph 5,5 πρέπει το Kh να είναι σχεδόν μηδέν για να είμαι ακριβής 0,2 ούτε πόντο παραπάνω. Για να μην τα περιπλέξουμε τα πράγματα σου πρωτινό ένα συμβιβασμό, για άρχει ένα Ph 6,5 και Kh 2 είσαι οκ.

Εάν τώρα δεν έχεις την κατάλληλη εμπειρία και σε φοβίζει το 2 Kh και θέλεις ένα Kh όπως γράφεις 3 τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ανεβάσεις και το Ph στο 6,8, πιο πάνω από 6,8 Ph για δίσκούς δεν θα πήγαινα. Τέλος με την βοήθεια της τύρφης μπορείς να κατεβάσεις λίγο το Ph αλλά μόνο όσο κρατάει η δράση της τύρφης.

Τώρα εάν δεν θέλεις να κανείς το νερό εξολοκλήρου με σκευάσματα αλλά με της βρύσης και με την προϋπόθεση ότι ή ΑΟ κρατάει το 95% θα χρειασθείς 6 λίτρα όσμωση και 4 λίτρα από την βρύση για να κάνεις πάνω κάτω ένα νερό με Ph 6,8*, Kh 3, Gh 4.

* Στην αρχή το Ph θα είναι υψηλό διότι του λείπει το CO2, με το που θα βάλεις το νερό στο ενυδρείο και λογικά εκεί θα έχεις CO2 γύρο στα 18mg/lit. το Ph θα έρθει στα 6,8 εάν έχεις λιγότερο από 18 CO2 το Ph θα είναι ανεβασμένο, ενώ εάν έχεις περισσότερο από 18 CO2 το Ph θα είναι κατεβασμένο.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και διαφωνείς και είναι άκρος θεμιτό. Εξάλλου πιστεύω εάν υπήρχανε πιο πολλές διαφωνίες θα έβγαιναν πιο πολλές αλήθειες στην επιφάνια. :thumbup:

Το νερό της όσμωσης δεν περιέχει ηλεκτρολύτες για αυτό πρέπει να προσθέσουμε, και υπάρχουν στα μαγαζιά σκευάσματα με ηλεκτρολύτες ιχνοστοιχεία και μεταλλικά άλατα και και και... εξάλλου το αναφέρω αυτό ''Υπάρχουν πολλές εταιρίες που έχουν τα κατάλληλα σκευάσματα.''. Προς θεού δεν είπαμε να βάλει σκέτο νερό όσμωσης χωρείς να προσθέσει τα απαραίτητα συστατικά.

Παλαιότερα όταν είχα δίσκούς πάντα έτσι έφτιαχνα το νερό τώρα εάν αυτό θεωρείται απαρχαιωμένο είμαι ανοιχτός στης νεότερες τάσης.

Το Ph 5,5 είναι ακραίο και δεν του το προτείνω το ανέφερα απλά για να δείξω την δυσκολία που έχει το συγκεκριμένο Ph και για να γίνει κατανοητό ότι δεν μπορούμε να έχουμε Kh πάνω από 3 ενώ Ph 5,5 γιατί γράφει ότι θέλει να έχει Kh πάνω από 3 ενώ Ph 5,5 αυτό δεν γίνετε. Προτείνω λοιπόν Ph 6,5 και αυτό με επιφύλαξη εφόσον έχει την κατάλληλη εμπειρία. Εάν όχι τότε του προτείνω ένα Ph 6,8. Δεν γνωρίζω τον βαθμό εμπειρίας που έχει για αυτό τα έγραψα λίγο πιο αναλυτικά

Υ.Γ.

Το ότι στο προφίλ του γράφει αρχάριος αυτό δεν μου λέει τίποτα διότι παρατήρησα ότι πολλή δηλώνουν αρχάριοι και είναι γνώστες και άλλη πάλλει δηλώνουν πολλή καλή και είναι στα επίπεδα του αρχάριού. Μπερδεμένα πράγματα??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, η "παρατήρηση" προς τα σένα φίλε Χρήστο αφορούσε μόνο στον τρόπο δημιουργίας του κατάλληλου νερού. :bowdown: Τα υπόλοιπα πήγαιναν προς το φίλος μας dyiannis.

Σα λύση θεωρώ καλύτερη/ευκολότερη/οικονομικότερη αυτή του νερού της βρύσης για αυτό και το πρότεινα. Κι εγώ στους δίσκους που είχα, είχα βρει την αναλογία 70:30 και ήταν όλα ok. Είναι τελικά, και σε αυτό το ζήτημα, είναι θέμα συνταγής.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ πως είναι οικονομικότερο και προτιμότερο αντί για νερό βρύσης να αναμιγνύει κανείς το νερό που πετάει από την ΑΟ με το καθαρό της. Αν μη τι άλλο το νερό αυτό (βρώμικο ΑΟ) όπως έχω ξαναπεί είναι σαφώς πιο καθαρό από αυτό της βρύσης. Δεν περιέχει χλώριο, αλλά ούτε και μικροσωματίδια αφού τα κρατάει το προφίλτρο. Από κει και πέρα η γενική του και η ανθρακική του σκληρότητα είναι ακριβώς ίδια με το νερό της βρύσης (εφόσον κάνουμε flash την μεμβράνη ανά τακτά χρονικά διαστήματα). Χρησιμοποιώ το βρώμικο νερό της ΑΟ εδώ και κάνα 9 μηνο χωρίς να είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Άσε που γλιτώνεις και το αντιχλώριο :bowdown: .

Τώρα όσο για το pH θα έλεγα (IMHO) πως για δίσκους εκτροφής το 6.6.-6.8 είναι ότι πρέπει. Απ' ότι έχω διαβάσει οι εκτροφείς/αναπαραγωγείς δεν χρησιμοποιούν τιμές 5.5-6.0, εκτός και αν μιλάμε για δίσκους άγριους. Η χαμηλή ανθρακική σκληρότητα δεν έχει τίποτα να φοβάσαι ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!

Από κει και πέρα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σκέτο καθαρό νερό ΑΟ αρκεί να προσθέτει τα απαραίτητα άλατα και ηλεκτρολύτες.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, η "παρατήρηση" προς τα σένα φίλε Χρήστο αφορούσε μόνο στον τρόπο δημιουργίας του κατάλληλου νερού. :thumbup: Τα υπόλοιπα πήγαιναν προς το φίλος μας dyiannis.

Σα λύση θεωρώ καλύτερη/ευκολότερη/οικονομικότερη αυτή του νερού της βρύσης για αυτό και το πρότεινα. Κι εγώ στους δίσκους που είχα, είχα βρει την αναλογία 70:30 και ήταν όλα ok. Είναι τελικά, και σε αυτό το ζήτημα, είναι θέμα συνταγής.... :D

Συγγνώμη Γιώργο εάν κατάλαβα λάθος :bowdown: . Βλέπεις τα λάθη και αυτά ανήκουν στην ζωή.

Link to comment
Share on other sites

.........

Η χαμηλή ανθρακική σκληρότητα δεν έχει τίποτα να φοβάσαι ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!

Αυτο ειναι το θέμα. Οτι ξεκινώντας κατι καινουριο δεν ξερεις τι κάνεις ή καλύτερα ξέρεις αλλα μονο στη θεωρία.

Αλλά για να το αναλύσουμε λίγο. Τη χαμηλη ανθρακικη για ποιο λόγο τη φοβαται κανεις ? Γιατι χαμηλη ανθρακική σκληρότητα σημαινει μικρη δυνατότητα buffering του νερού μας με κίνδυνο απότομης αυξομειωσης της τιμης του Ph. Τι χρειάζεται να κανουμε για να ειμαστε ασφαλεις ?

Σιγουρα εχω καταλαβει πρεπει να προετοιμαζουμε (ειτε με νερο απο τη βρυση ειτε με χημικα σκευάσματα) το νερο και το φερνουμε στις τιμες σκληρότητας ακριβως που εχει το νερο του ενυδρείου πριν το προσθέσουμε. Το Ph στο όμως στο ενυδρείο λόγω της παροχής Co2 θα έχει χαμηλότερο Ph απο αυτο που έχουμε ετοιμάσει.Αυτο δε ειναι πρόβλημα ? Λόγω και της χαμηλής τιμής ΚΗ. ??

Co2 . Σιγουρα φιάλη , πολυ καλή διάχυση και συνεχες? monitoring του ph. Πράγμα που σημαινει οτι ένα ηλεκτρονικό ph-μετρο ειναι απαραιτητο. Αλλά αμα ειναι να αγορλασεις κάτι τέτοιο καλύτερα κατευθειαν ph controller για να ξεμπερδευεις.

Τι άλλο πρεπει να κανω ????

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις μέχρι τωρα απαντήσεις σας. Η βοηθεια σας ειναι παραπανω απο πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα η γενική του και η ανθρακική του σκληρότητα είναι ακριβώς ίδια με το νερό της βρύσης (εφόσον κάνουμε flash την μεμβράνη ανά τακτά χρονικά διαστήματα).

Αυτό είναι ένα σημείο που δεν το κατάλαβα ποτέ.

Δηλαδή τα άλατα που κρατάει η μεμβράνη δεν βγαίνουν με το "βρώμικο" νερό με αποτέλεσμα να έχει αυξημμένη γενική και ανθρακική σκληρότητα?

Παραμένουν "κολλημένα" στη μεμβάνη μέχρι να κάνεις flash?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...