Jump to content

Το Marine Angelfish Only Μου 400Lt.


Kristina Rosie

Recommended Posts

πολύ όμορφα!! να τα χαίρεσαι!!!

έχω μια απορία.. ακόμη δεν έχεις σκίμερ ούτε ο βράχος είναι όλος ζωντανός (για να στηρίζετε σε αυτά η βιολογία και καθαριότητα του νερού)

.. στα εξωτερικά φίλτρα με τα βιολογικά τους υλικά δεν παράγονται νιτρικά? πως αφαιρείς τα νιτρικά?

καλημερα στα fish only ενυδρεια δεν μασ ενοχλουν τοσο τα νιτρικα.. οσο για το βραχο και την βιολογια σε καμια περιπτωση δεν στηριζετε ι βιολογια στο βραχο γιατι με τοσο ταισμα για αυτα τα ψαρακια σιγουρα θεσ τρομερη δυναμη για να αντεξη και να μην σηκωσεις αμμονια,,, σχεδον σε ολο τα gish only τα νιτρικα ειναι στο θεο με τα τοσο φαγανα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Kατευθειαν στα βαθεια ε; Μπραβο και καλη αρχη! Πως και δεν εβαλες σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

Kατευθειαν στα βαθεια ε; Μπραβο και καλη αρχη! Πως και δεν εβαλες σαμπ;

Αχαχαα εμ βλέπεις ένα χρόνο τώρα ασχολούμαι καθημερινά και ειλικρινά αυτόν τον κόσμο τον έχω λατρέψει :) :) σαμπ δεν έχω καθόλου χώρο πλέον με δύο 400liτρα ενυδρεία μέσα στο σπίτι αλλά στο μέλλον θα το φτιάξω :) σιγά σιγά :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο το ενυδρειο σου Κριστιν, Μπραβο :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-117:

Σ'ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά όμως δεν θα είναι πρόβλημα για την υγεία των ψαριών?

Πόσο είναι το *επιτρεπτό* όριο των νιτρικών στα fish only??

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά όμως δεν θα είναι πρόβλημα για την υγεία των ψαριών?

Πόσο είναι το *επιτρεπτό* όριο των νιτρικών στα fish only??

Το επιτρεπτό όριο νιτρικών δεν το γνωρίζω....αυτό που γνωρίζω είναι ότι στην αρχή δεν πρέπει να τα τρελάνω στο τάΪσμα διότι υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος της αμμωνίας γι'αυτό ο άμεσα επόμενος στόχος είναι η αγορά skimmer :) τα νιτρικά είναι τρομερός κίνδυνος για τα κοράλλια..... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ένα υπέροχο ενυδρείο με Αγγέλους!!! Όσο για τα υπόλοιπα δεν ανυσηχώ. Το έχουν αναλάβει οι master του είδους!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλα νιτρικα ουτε τα ψαρια ουτε τα κοραλια εχουν θεμα απλα δεν εχουν χρωμα τα κοραλια sps γιατι τα lps ειναι τουμπανα .Τωρα τα ψαρια με 50 νιτρικα ζουνε κανονικα χωρις μα σημαινει οτι αυτος ειναι ο στοχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως νικολα... τα fish only δεν εχουν απετησεις στα no3..η αποψη μου πανω στο θεμα που στηριζουμε τη βιολογια μας,ειναι πως σε καμια περιπτωση στο βραχο οπως στα ρεεφακια..με τοσα ταισματα και (βαριες)τροφες συντομα θα μας χτυπησει την πορτα η αμμονια.. και η τουμπα ξεκινα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ένα υπέροχο ενυδρείο με Αγγέλους!!! Όσο για τα υπόλοιπα δεν ανυσηχώ. Το έχουν αναλάβει οι master του είδους!! :)

Να είσαι πάντα καλά και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι πάντα καλά και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :) :)

Και ο Πέτρος και εγώ σ'ευχαριστούμε :) :) :D

Link to comment
Share on other sites

να και κάτι που το ήξερα λανθασμένα..

πιο παλιά ήθελα να κάνω fish only που η βιολογία θα στηριζόταν στο φίλτρο, αλλά χομπίστες του αλμυρού με είχαν αποθαρρύνει, γιατί μου λέγανε οτι το φίλτρο θα παράγει νιτρικά ασταμάτητα! άσχετα απο τον αριθμό των ψαριών και το τάισμα.. δεν είναι όπως του γλυκού νερού.. και οτι κάθε βδομάδα η και πιο συχνά θα πρέπει να είμαι με κουβάδες να κάνω αλλαγές νερού το 1/3 πράγμα κουραστικό και ασύμφορο απο θέμα κατανάλωσης αλατιού..

Link to comment
Share on other sites

να και κάτι που το ήξερα λανθασμένα..

πιο παλιά ήθελα να κάνω fish only που η βιολογία θα στηριζόταν στο φίλτρο, αλλά χομπίστες του αλμυρού με είχαν αποθαρρύνει, γιατί μου λέγανε οτι το φίλτρο θα παράγει νιτρικά ασταμάτητα! άσχετα απο τον αριθμό των ψαριών και το τάισμα.. δεν είναι όπως του γλυκού νερού.. και οτι κάθε βδομάδα η και πιο συχνά θα πρέπει να είμαι με κουβάδες να κάνω αλλαγές νερού το 1/3 πράγμα κουραστικό και ασύμφορο απο θέμα κατανάλωσης αλατιού..

φυσηκα στο reef δεν θελουμαι τετοιο τροπο βιολογικης φιλτρανσης... καλη σου μερα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

να και κάτι που το ήξερα λανθασμένα..

πιο παλιά ήθελα να κάνω fish only που η βιολογία θα στηριζόταν στο φίλτρο, αλλά χομπίστες του αλμυρού με είχαν αποθαρρύνει, γιατί μου λέγανε οτι το φίλτρο θα παράγει νιτρικά ασταμάτητα! άσχετα απο τον αριθμό των ψαριών και το τάισμα.. δεν είναι όπως του γλυκού νερού.. και οτι κάθε βδομάδα η και πιο συχνά θα πρέπει να είμαι με κουβάδες να κάνω αλλαγές νερού το 1/3 πράγμα κουραστικό και ασύμφορο απο θέμα κατανάλωσης αλατιού..

Καλημερά!!!Η βιολογία του fish only όντως είναι διαφορετική απο αυτή του reef ο τρόπος φίλτρανσης δλδ....αλλαγή νερού ο άντρας μου στο reef κάνει κάθε βδομάδα όχι εγώ :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερά!!!Η βιολογία του fish only όντως είναι διαφορετική απο αυτή του reef ο τρόπος φίλτρανσης δλδ....αλλαγή νερού ο άντρας μου στο reef κάνει κάθε βδομάδα όχι εγώ :) :) παιδιά sorry είμαι από κινητό κ κολλάει το νετ:P

Link to comment
Share on other sites

ωραία!!

να τα χαίρεστε!!!

Σ'ευχαριστούμε πολύ να είσαι καλά :) αν το ξαναψήνεις πάντως για fish only κάντο δεν έχει τις απαιτήσεις του reef ούτε τα ίδια έξοδα...σαφώς κ θέλει περιποίηση αλλά είναι πολύ πιο απλή!!! :)
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό κατάλαβα...

τζάμπα με τρομοκρατησαν!!

τότε είχε τα πάντα για θαλασσινό το πετ της πόλης μου, τα είχα δίπλα μου.. τώρα ότι και να χρειαστώ πρέπει να το παραγγέλνω :blush:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό κατάλαβα...

τζάμπα με τρομοκρατησαν!!

τότε είχε τα πάντα για θαλασσινό το πετ της πόλης μου, τα είχα δίπλα μου.. τώρα ότι και να χρειαστώ πρέπει να το παραγγέλνω :blush:

Χωρίς φυσικά να θέλω να προσβάλω κανέναν ή να μειώσω κάποιον κλπ κλπ απλά από τις ερωτήσεις σου κατάλαβα ότι είχες δεχτεί συμβουλές για reef :) όπως κ να'χει αφού λύθηκαν οι απορίες σου πλέον ξεκίνα το :D
Link to comment
Share on other sites

όχι για fish only... αλλά μου λέγανε πολλά και σύνθετα, εδώ τα βλέπω τελείως απλά.. δεν ήξερα τίποτα απο αλάτια..

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι πολύ πιο απλά....το fish only θέλει skimmer που θα βάλω κ γω πολύ σύντομα γιατί αν βάλεις φαγανά ψαράκια ειδικά είναι must...έναν κυκλοφορητή κ από εκεί κ ύστερα ότι τραβάει η όρεξή σου :) καλό είναι να το ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ εγώ έχω μισό μισό...κατά τ'άλλα η συντήρηση δεν θέλει σχεδόν τπτ :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται στο θεμα φιλτράρισμα, μη τρελένεστε. Καθε τι εχει το σκοπο του. Ωραιο το ενυδρειο Χριστίνα, θελει πολυ δουλειά ακομα, αλλα να χαιρεσε τους νέους κατοίκους σου :) .

Τωρα για τις αλλαγες νερου, παλαιωτερα που ειχα και reef και fish only, οτι αλλαγη απο το reef πήγαινε στο fish only. Υγεια άπιστευτη και τρελή οικονομία σε αλατια λογο ανακύκλωσης.. Αμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...