Jump to content

Συντήρηση Ζωντανης Σουπιας..


Superjay

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρεα του Aquazone,

Εχω ενα καταστημα ειδων αλιειας και τον τελευταιο καιρο μου ζητανε ζωντανες σουπιες για δολωμα.

Μεχρι σημερα τα υπολοιπα δολωματα (μονοδολια,μανες,φαραω) τα διατηρω με αλλαγη νερου 1-2 φορες την μερα + φουλ οξυγονο απο μια αντλια 0.5hp που διαθετω. 

Οι κυριες σουπιες ομως δεν το αντεχουν.. ψοφανε στις 5-6 ωρες και εχω αναγκαστει να τις εχω φουνταρισμενες στο λιμανι με τον φοβο να μου τις παρουν + οτι μεσα στον κιουρτο τσακώνονται  και εχουμε θυματα..

Οποτε σκεφτηκα να φτιαξω μια μακροστενη πλαστικη κατασκευη με διατρητα χωρισματα και να τις διατηρω 5-6 μερες.

Ηθελα την βοηθεια σας για τον εξοπλισμο, λογικα θελω σκιμερ,οξυγονο, και sump για να κανει ανακυκλωση το νερο σωστα?

Χρειαζομαι κατι αλλο? 

Με το νερο δεν εχω προβλημα διοτι μενω διπλα στην θαλασσα οποτε εχω ευκολη προσβαση, απλα θελω να κανω οικονομικη (οσο γινεται) συντηρηση για να μην επιρεαση την τιμη του δολωματος.

 

Πιο μετα θελω και την βοηθεια σας για ενα ενυδριακι γλυκου νερου που εχω στο μαγαζι,αλλα απο οτι ειδα εχετε πολυ υλικο για μελετη στο φορουμ...

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθον ειχα σουπια σε ενυδρειο για μελετη και παρατήρηση.

Την είχα σε ενυδρειο 100 λτ, και το μοναδικο φίλτρο ήταν φιλτρο βυθου. (Πλεων εχει καταργηθει νομιζω η χρήση του). Πριν την τοποθετησω στο ενυδρειο την στρεσαρα μεσα στο κουβα για να βγάλει μέχρι και τελευταια σταγώνα το μελάνι της. Εν συνεχεια με προσαρμογή την έβαλα μέσα στο ενυδρειο. Το ενυδρειο είχε οπως ειπα φιλτρο βυθου, χαλικη λάβα με σπασμένα όστρακα και μια απλη αεραντλία για οξυγόνωση. Έζησε μηνες σε αυτο το σύστημα, και εν συνεχεία την άφησα ελέυθερη στο περιβάλλον της.

Αλλαγες νερου νομιζω έκανα 2 φορες τον μήνα. Η τροφη ηταν ζωντανα ψαράκια που ψάρευα απο κοντινη λιμνούλα.

Επειδη σαν μαγαζι χρειάζεσαι ποσότητα με μικρό κόστος, θα σου έλεγα να κανεις ενα ενυδρειο με χωρίσματα των 15 λίτρων και ο συνολικος χωρος να ειναι π.χ 3-4 σουπιες για 180 λτ, και αυτο με επιτήρηση κάθως υπάρχει κίνδυνος πτώσης ΡΗ κλπ. Αν βάλεις τον εξοπλισμό που αναφέρεις τότε ειναι ακόμη καλήτερα τα πράγματα και πιστευω μπορεις να αυξήσεις τον αριθμό ατόμων.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθον ειχα σουπια σε ενυδρειο για μελετη και παρατήρηση.

Την είχα σε ενυδρειο 100 λτ, και το μοναδικο φίλτρο ήταν φιλτρο βυθου. (Πλεων εχει καταργηθει νομιζω η χρήση του). Πριν την τοποθετησω στο ενυδρειο την στρεσαρα μεσα στο κουβα για να βγάλει μέχρι και τελευταια σταγώνα το μελάνι της. Εν συνεχεια με προσαρμογή την έβαλα μέσα στο ενυδρειο. Το ενυδρειο είχε οπως ειπα φιλτρο βυθου, χαλικη λάβα με σπασμένα όστρακα και μια απλη αεραντλία για οξυγόνωση. Έζησε μηνες σε αυτο το σύστημα, και εν συνεχεία την άφησα ελέυθερη στο περιβάλλον της.

Αλλαγες νερου νομιζω έκανα 2 φορες τον μήνα. Η τροφη ηταν ζωντανα ψαράκια που ψάρευα απο κοντινη λιμνούλα.

Επειδη σαν μαγαζι χρειάζεσαι ποσότητα με μικρό κόστος, θα σου έλεγα να κανεις ενα ενυδρειο με χωρίσματα των 15 λίτρων και ο συνολικος χωρος να ειναι π.χ 3-4 σουπιες για 180 λτ, και αυτο με επιτήρηση κάθως υπάρχει κίνδυνος πτώσης ΡΗ κλπ. Αν βάλεις τον εξοπλισμό που αναφέρεις τότε ειναι ακόμη καλήτερα τα πράγματα και πιστευω μπορεις να αυξήσεις τον αριθμό ατόμων.

Σε ευχαριστω φιλαρακι για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

....ξεχάσατε το βασικότερο όλων: το skimmer.

Όπως όλα τα μαλάκια έτσι και η σουπιά εκκρίνει συνέχεια βλέννα από το δέρμα της η οποία πρέπει να αποβάλλεται από το σύστημα, γιατί μετά από κάποιες ώρες στο νερό θα έχει γίνει.... σαπουνάδα.

Η καλύτερη λύση για το φίλο, αφού βρίσκεται δίπλα στη θάλασσα, είναι η συνεχής ανακύκλωση με αντλία από τη θάλασσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σιγουρα και σκιμερ θα κανει καλο, και UV κλπ. Αλλα ο φιλος προκειτε να την συντηρησει για 2-3 μερες αν καταλαβα.

 

Προσωπικα την ειχα 6 μηνο χωρις σκιμερ και ουτε σαπουναδα εβγαλε ουτε τιποτα. Ίσως να ηταν τυχαιο. Αλλα και σε χταποδια που ειχα σε πολλα ενυδρεια δεν αντιμετοπισα καποιο ιδιαιτερο θεμα με σαπουναδες κλπ. Ισα ισα που ειχα και γεννα μαλιστα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...