Jump to content

All About Moorish Idol (Zanclus Cornutus)...


petran halen

Recommended Posts

Πολυ σημαντικές οι πληροφοριες σου μπράβο για τον κόπο σου χρειάζονται πολυ σε κάποιων που θα επιλέξει να το βαλει στο ενυδρειο του!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικές οι πληροφοριες σου μπράβο για τον κόπο σου χρειάζονται πολυ σε κάποιων που θα επιλέξει να το βαλει στο ενυδρειο του!

σε ευχαρστω καλε μου φιλε λυκο  IDOLISTA!!! 

ειναι ενα πολυ δυσκολο και απαιτητικο ψαρι!αλλα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

με αυτο το ψαρακι κολησα απο πολυ πολυ  παλια..το πρωτο δωρο που θυμαμε απο το μπαμπα μου ηταν ενα ενυδρειο 80cm η 1 μετρο με ΣΚΑΛΑΡΙΑ σε ηλικια 8 χρονων.. απο εκει και περα μετα απο πολυ προσπαθεια και αντι για action man kai power ranger xaxaax ειχα αυτα τα ζωακια, μολις λοιπον μετα απο χρονια μπηκα στα αλατια και επεσα πανω στο idol.. οκ  την πατησα!!!!!! με γοητευσε!!!!με αρρωστησε!!!

 αλλα... θα ηθελα και της δικες εμπειριες για αυτον... για να γουσταρουμε ακομα περισσοτερο!!!!  :bigemo_harabe_net-128: (πρωην)

 

 

Πέτρο ακομα θυμάμαι το ενυδρείο στην έκθεση του πατέρα μου.Κάθε απόγευμα την έβγαζα μπροστά του..κάπως έτσι ξεκινησα.

 

Όσο για την δουλειά που έκανες 10000000 μπράβο ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλο αυτό το υλικό μαζί μας!

 

Το ψάρι είναι πανέμορφο και έρωτας πολλά χρόνια!Τι να πω μακάρι (το θέλω πολύ) να γίνω σε λίγο καιρό και εγώ ένας IDOLISTAS  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ακομα θυμάμαι το ενυδρείο στην έκθεση του πατέρα μου.Κάθε απόγευμα την έβγαζα μπροστά του..κάπως έτσι ξεκινησα.

 

Όσο για την δουλειά που έκανες 10000000 μπράβο ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλο αυτό το υλικό μαζί μας!

 

Το ψάρι είναι πανέμορφο και έρωτας πολλά χρόνια!Τι να πω μακάρι (το θέλω πολύ) να γίνω σε λίγο καιρό και εγώ ένας IDOLISTAS  :thumbsu:

πολυ καλο ψαξιμο για να βρεις ενα καλο σχετικα moorish..και ακθημερινα αυτο ζωο εχει να σου προσφερει κατι... https://www.facebook.com/video.php?v=1085613801455642&pnref=story      

σε αυτο λινκ θα καταλαβεις για το ποσο μπορει να σε κανει να τον ερωτευτης... ο δικος μου moorish ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρήσιμο για όποιον θελήσει να ασχοληθεί με αυτο το υπεροχο ψαρακι, να αποκτήσει γρηγορα καποιες βασικές γνωσεις. Ο οποιαδηποτε κόπος προσφοράς πρεπει να εκτιμάτε. Μπραβο Πετραν! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πριν ενάμιση μήνα απέχτησα και εγώ ένα όμορφο moorish. Πολύ κσεπτικός στην αρχή, καθότι το πρόβλημα με το φαί του είναι σοβαρό. Την πρώτη βδομάδα δεν έλεγε να φάει με τίποτα. Τσιμπούσε μόνο από το βράχο δεν ξέρω τι. Δοκίμασα τα πάντα από ξηρά και κατεψυγμένη τροφή, επιβαρύνοντας και το σύστημα με αρκετή ποσότητα τροφής. Ταυτόχρονα φάνηκε να κάνει και ψιλο-ick, όχι όμως κάτι σπουδαίο. Από κει που το πήρα μου έδωσαν και ένα ζουμάκι συμπλήρωμα για να μουλιάζω τα flakes. Στη βδομάδα άρχισε να τρώει έντονα κυρίως κατεψυγμένα lobster egg. Σιγά σιγά η όρεξη του άνοιξε και σήμερα τρώει τα πάντα.

Παρατήρησα ότι έχει ένα θέμα με τα μεγάλα κομμάτια. Σπάνια «κομματιάζει» την τροφή του. Τρώει μόνο αν είναι μικρό κομμάτι που μορεί να το δαγκώσει αμέσως. Από όταν άρχισε να τρώει έχει μεγαλώσει απίστευτα το πτερύγιό του. Σας τον παρουσιάζω στο παρακάτω βίντεο.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πριν ενάμιση μήνα απέχτησα και εγώ ένα όμορφο moorish. Πολύ κσεπτικός στην αρχή, καθότι το πρόβλημα με το φαί του είναι σοβαρό. Την πρώτη βδομάδα δεν έλεγε να φάει με τίποτα. Τσιμπούσε μόνο από το βράχο δεν ξέρω τι. Δοκίμασα τα πάντα από ξηρά και κατεψυγμένη τροφή, επιβαρύνοντας και το σύστημα με αρκετή ποσότητα τροφής. Ταυτόχρονα φάνηκε να κάνει και ψιλο-ick, όχι όμως κάτι σπουδαίο. Από κει που το πήρα μου έδωσαν και ένα ζουμάκι συμπλήρωμα για να μουλιάζω τα flakes. Στη βδομάδα άρχισε να τρώει έντονα κυρίως κατεψυγμένα lobster egg. Σιγά σιγά η όρεξη του άνοιξε και σήμερα τρώει τα πάντα.

Παρατήρησα ότι έχει ένα θέμα με τα μεγάλα κομμάτια. Σπάνια «κομματιάζει» την τροφή του. Τρώει μόνο αν είναι μικρό κομμάτι που μορεί να το δαγκώσει αμέσως. Από όταν άρχισε να τρώει έχει μεγαλώσει απίστευτα το πτερύγιό του. Σας τον παρουσιάζω στο παρακάτω βίντεο.

 

 

Στην πορεία θα σου φάει και μεγαλύτερα κομμάτια.Απο την σύντομη εμπειρία που είχα στο παρελθόν με αυτο το είδος ρουφούσε σαν σκούπα τα πάντα απο flakes και κατεψυγμένα χωρίς κάποιο θέμα απλά στην πορεία απέχτησε και ένα διαφορετικό πάθος και για άλλα πραγματάκια και εκεί οι δρόμοι μας χωρίστηκαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...