Jump to content

Ramirezi Με Kribensis


teo96

Recommended Posts

ρε παιδια εχω μια απορία, γίνετε να συμβιώσουν μαζι σε ενα μεγαλο ενυδρειο αυτα τα δυο είδη? γιατι βλεπω οτι και τα δυο είδη ειναι σχετικά ήσυχα ψαρια,ταιριάζουν στις συνθήκες νερου τους και θελουν σχετικά ίδια διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο μεγαλο; Ησυχα ψαρια δεν τα λες. Ειδικα οταν εχουν γεννα και ειδικα τα kribensis! Μην ξεχνας πως μιλαμε για κιχλιδες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όπως θα σου πουν και παρακάτω τα ψάρια είναι απο διαφορετική ήπειρο και επειδή είχα φιλοξενήσει και τα 2 είδη Τα ραμιρεζι μπορεί να είναι ήσυχα ψάρια όπως λες αλλά τα κριμπενσις μονο ήσυχα δεν είναι και ποσο ακόμα αν έχουν κάνει και ζευγάρι

Σε 180 λύτρα κυνηγούσαν οτι βρισκόταν μέσα στο ενυδρείο αναγκάστηκα να βγάλω οτι είχα μέσα μονο ένας πλεκοστομος την πάλευε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν. Εχεις τοσες επιλογες για να κανεις κατι λαθος απο την αρχη και να τρεχεις μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως!

Αν τα ψαρια θελουν περιπου τις ιδιες παραμετρους νερου,τρωνε τα ιδια,θελουν την ιδια διακοσμηση και τα πανε καλα μεταξυ τους, ΤΙ πειραζει που ειναι απο διαφορετικες Ηπειρους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι είναι λαθος απλα πολλοί το αναφέρουν σαν πρόβλημα

δεν το είπα σαν προβλημα απλα το ανέφερα

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρια τειρουν ολα τα παραπανω που εγραψα και δεν εχουν και θεμα συγκατοικησης,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μπουν ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους!

Μη ξεχνατε οτι υπαρχουν και τα κοινωνικα ενυδρεια...οχι μονο τα βιοτοπικα.

Απο αυτο,εξαιρειται η Αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

οκ! ευχαριστω πολυ παιδια που μου λύσατε την απορία. ειπα να ρωτησω εδω για σιγουρια επειδη στο πετ σοπ κλασικά λενε οτι να'ναι...

Έγινε επεξεργασία - Thodoris Vogiatzis
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συμπεριφορά,ίδιος χώρος κίνησης.Χωρίς να τα έχω κρατήσει μαζί,θεωρώ ότι υπάρχει κίνδυνος για σοβαρούς καυγάδες :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι πιστευω και εγω ειδικά τον καιρο του ζευγαρώματος θα γίνετε χαμος απο οτι εχω διαβασει  :P

Έγινε επεξεργασία - Thodoris Vogiatzis
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο εβδομάδες που έβαλα kribensis στο ενυδρείο και μέσα στις 10 μέρες βγάλαμε τα 5 τέτρα που είχαμε για να τα γλιτώσουμε. 

Ήταν ζευγαράκι από την αρχή και είδαμε ουρίτσες αμέσως. Τελικά όπως φάνηκε στην πράξη, είναι καλύτερο είναι να τα βάλεις μόνα τους γιατί είναι πολύ επιθετικά στην προσπάθεια τους να προστατεύσουν τα μικρά. 

Πάντως δεν το μετανιώσαμε που τα βάλαμε. Η αναπαραγωγή τους είναι πανεύκολη και αν έχεις φυτεμένο ενυδρείο πρακτικά τα μικρά μεγαλώνουν χωρίς να κάνεις κάτι. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να βρεις που θα δίνεις τα μικρά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...