Jump to content

Brooklynella


Recommended Posts

Καλησπέρα,

τις τελευταίες τρεις μέρες έχασα δύο κλόουν πιθανότατα από brooklynella.

Μέσα στο ενυδρείο έχω ακόμα μερικές χρομίδες, θα έχουν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον έχω το ίδιο θέμα αλλά τον έχω καραντίνα !

Και ο κακομοίρης έχει φάει oodinex, trimarin και τώρα χαλκό !

Έχεις καμία φωτό από τους κλόουν ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έβγαλα, αλλά φαινόταν έντονα το δέρμα που ξεφλούδιζε και οι ασπρίλες στα πτερύγια.

Πέθαναν αμέσως, το απόγευμα φάνηκαν τα συμπτώματα και το πρωί ήταν νεκρά.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα έχουν πρόβλημα τα χρόμις και πόσο καιρό να το αφήσω χωρίς να προσθέσω άλλο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ήταν καινούργια ;

Το δικό μου το έπαθε μετά από 2 1/2 χρόνια !

Χωρίς αλλά συμπτώματα εκτός των δερματικών !

Αν δεν πρόλαβε το παράσιτο να κάνει κύκλο μάλλον δεν έχουν πρόβλημα τα αλλά !

Link to comment
Share on other sites

Το ένα το είχα δυο μέρες και ήταν αυτό που έφυγε πρώτο, το άλλο το είχα κανα χρόνο και έδειξε συμπτώματα την επόμενη από το θάνατο του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Ουπσσς!!!

Αυτό σημαίνει ότι το μετέδωσε άμεσα !

Αν δεν βαριέσαι δες το θέμα ick oodinium σε clown στις ασθένειες θαλασσινού να μου πεις αν μοιάζουν με το δικό μου ;

Γιατί έχω τον κακομοίρη τόσο καιρό σε ένα σωρό φάρμακα ! Τουλάχιστον να του δώσω formalin να ησυχάσει !!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιηθει φορμολη (formalin) πρεπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί , καθως απο μονη της κάνει ζημιες σε βραγχια, τα οποια αν ειναι ηδη επιβαρυμενα απο την ασθένεια θα στείλει το ψαράκι στα θυμαράκια. (Δεν σας τρομαζω με αυτο...απλα το λεω γιατι μερικες φορες τσιμπάμε λιγο την δοσολογια παραπανω νομιζοντας οτι κανουμε καλο)

 

Επισης η αποτελεσματικοτητα της φορμολης σε εξωπαρασιτα και προτόζωα ειναι απίστευτη! Προσωπικά την θεωρώ πολύ δυνατο όπλο ενάντια στα παράσιτα.  Απλα θέλει λίγο προσοχή. (Καλο ειναι να γίνει σε καραντινα ή σε κουβα η χρήση της)

 

Αυτα απο εμενα :)   Καλη επιτυχια με το ψαράκι

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !

Που μπορώ να προμηθευτώ το formalin ?

Link to comment
Share on other sites

...βασικα αυτο εχει απαγορευτει πλεων και δεν ξερω αν θα μπορεις να το βρεις σε κάποιο σκευασμα για ενυδρειακη χρήση. Πιθανον ομως και να υπαρχει.

Θα πρεπει δηλαδη να κοιταξεις τα αντιπαρασιτικα φαρμακα (για εξωτερικα παρασιτα) να δεις αν η δραστικη ουσια ειναι η formalin. Αλιως ισως να μπορεις να την προμηθευτεις απο κάποιο καταστημα με χημεικα, όπως π.χ καλογεροπουλος. Αλλα θα πρεπει μετα να βρουμε εμεις την δοσολογια που θα ριξουμε είτε απο αναφορες στο ιντερνετ, είτε δοκιμάζοντας. Μια δόση για εξωπαράσιτα (σκουλήκια βραγχίων κλπ) ειναι : 30 λεπτα παραμονης με δόση 200 ppm. Και μετα μεταφορα το ψαρακι σε καθαρο νερο. Κατα την παραμονη στην formalin θελει αερισμό.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...