Jump to content

Γνώμες Για Γιελοου Τανκ


Recommended Posts

Λοιπόν θελω να συζητήσουμε για τα γιελοου. Τα ποιο πολλά ψάρια που εχω δει εχουν λίγο ρουφιγμενη την κοιλια τους προς τα μεσα.τι γίνεται με αυτα? Εχω δει φίλων εχω παρει ανα καιρούς και εγω.και ας μας πει κάποιος αν μπορούμε να το φτιάξουνε το ψαράκια. Ενω τα ψάρια τρώνε του σκασμου παλι τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου αρχικα ηταν σαν την φωτο. Με ζουλιγμενη κοιλια. Τωρα δεν ειναι ετσι, αλλα ταιζω αρκετα συχνα. Πιστευω θελει αρκετες φορες ταισμα απο λιγο για να γεμίζει το στομάχι του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα οταν το πρωτοπηρα το ψαρι ετσι ηταν. Τωρα ομως ειναι καρδαμωμενο!

Ταίζω 2 φορες τη μερα δυο ειδων φυλλαρακια και σχεδον καθε μερα φυλλο αλγης στο μανταλακι.

Μια φορα την εβδομαδα κατεψυγμενη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Πάντως πιστεύω ότι τα φυλλα αλγης κάνουν καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ταιζω φυλλαρακια, pellets, νωπό καλαμάρι, και όταν ρίχνω ζωντανη αρτέμια τσιμπολογάει.   

 

Το ταίζω 3 φορες την ημέρα απο λίγο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχω δει και ψάρια πολλά χρόνια σε ενυδρεία και η κοιλιά τους είναι ίδια. Μάλλον τα ταΐζουν λάθος και οχι αυτα που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ,μια χαρα.

Νίκο ηταν και εσένα στην αρχή οταν το πήρες έτσι αδύνατο? Και μετα το εκανες τουμπανο απο οτι βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ηταν και εσένα στην αρχή οταν το πήρες έτσι αδύνατο? Και μετα το εκανες τουμπανο απο οτι βλέπω.

Οχι τοσο αλλα σε καλυτερη φαση και φυσικα τον στανιαρα....τρωει τα παντα εκτος τον ανανα που δεν εχω βαλει ακομα χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι τοσο αλλα σε καλυτερη φαση και φυσικα τον στανιαρα....τρωει τα παντα εκτος τον ανανα που δεν εχω βαλει ακομα χαχαχα.

Χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Και μενα καριβως οπως λενε τα παιδια. Τον πηρα μια σταλιτσα με ρουφηγμενη κοιλια και ηταν ετσι για αρκετο διαστημα. Τωρα ειναι μια χαρα. Θελει οπως ειπαν συχνο ταισμα και αρκετο. Τα φυλλα αλγης του γεμιζουν ωραια το στομαχακι του :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια με το yellow. Δεν ειχα μεχρι τοτε αλγοφαγα και η μονη τροφη που έδινα ηταν ocean nutrition prime reef flakes. Τελος παντων μεσα σε 2 μηνες το ψαρακι ειχε αλλαξει χρωμα. Ειχε γινει κιτρινο-μωβ (το χρωμα εμοιαζε πολυ με της τροφης). Το ψιλιαστηκα (εστω και αργα) και ξεκινησα ''αυστηρη αλγοφαγικη διαιτα''. Το ψαρακι ξαναεγινε κατακιτρινο φανταχτερο οπως πρεπει μετα απο κανα μηνα περιπου. Σε ολο αυτο το διαστημα δεν εδειχνε να αντιμετοπιζει καποιο ορατο προβλημα υγειας. Το θεαμα απλα ενος κιτρινο-μωβ yellow tang ηταν εντελως αφυσικο.

Αυτα απο τη δικη μου εμπειρια. Κατα τα αλλα χαιρει ακρας υγειας και κατα τη γνωμη μου ειναι το ψαρακι-must-ονειρο για οσους ξεκινουν θαλασσινο ενυδρειο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το σταυρο,ειναι πολυ βασικο να λαμβανουν αλγη τα tang στη διατροφη τους :thumbsu:

Ειδικα τα τα φυλα αλγης που εχουν και ποικιλια(καφε,πρασινη,κοκκινη) βοηθανε σε μεγαλο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν μετα απο καιρό που άνοιξα το θεμα το ψαράκι μου συνεχίζει ενω το ταΐζω 2 φορές την μερα με 3-4 διαφορετικές τροφές να ειναι η κοιλιά του προς τα μεσα. Το εχω απο το Μάρτιο περιπου το ψαρι. Λέτε να εχει κάποια αρρώστια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...