Jump to content

Προβλημα Με Demasoni


ntelosM

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα τσακαλια του φορουμ. Παρατηρωντας σημερα τα ψαρακια μου, ειδα σε ενα demasoni απο κατω ενα σημαδι.. σαν κατι να κρεμεται, αναμεσα στα πτερυγια του απο κατω.. Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες μηπως και μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι μπορει να ειναι ..

post-39833-0-86943000-1427406086_thumb.jpg

post-39833-0-41828800-1427406121_thumb.jpg

post-39833-0-33466200-1427406128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες! :)

Τι τροφές ταίζεις?

Ξέρεις αν είναι αρσενικό ή θηλυκό?

Ποιοι είναι οι συγκάτοικοι του?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε ευχαριστω για το χρονο σου !

 

Το ενυδρειο ειναι 300L και φιλοξενει

 

12 Labidochrimis Caeruleus 3 αρσενικα - 9 θυληκα

και

7 Psedotropheus Demasoni 3 αρσενικα - 3 θυληκα (χρειαζομαι θυληκα και ψαχνω ενηλικα αλλα δεν εχω βρει ακομα)

 

Απο τροφες ριχνω

 

Καθημερινα Tropical Malawi Flakes

3 Φορες την βδομαδα Ocean Cichlid Vegi Flakes

2 φορες την βδομαδα Tropical Spirulina Flakes

1 φορα την βδομαδα Tropical Spirulina Super Forte 36% Granulat

 

1 μερα νηστεια συνηθως τις Κυριακες, μαζι με τις αλλαγες νερου (30% εβδομαδιαιως)

 

99% ειναι αρσενικο το συγκεκριμενο.

 

Σημερα που το παρατηρουσα εχει φυγει αυτο το κομματακι απο κατω, αλλα ακομα αναρωτιεμαι τι ηταν..

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βοηθανε οι φωτογραφιες κατι αναλογο εχω παρατηρησει και εγω στα δικα μου ψαρια αλλα στα θηλυκα πριν η κατα την διαρκεια που βγαζουν τα αυγα,

Link to comment
Share on other sites

Να που καμια φορα επικρατει το 1%...Χαχα!Καλως ηρθες στην αφρικη.Το ψαρακι σου ειναι θηλυκο κ μολις,οντως μολις,μποκωθηκε!!!Οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω αυτο που φαινεται ειναι καποιο οργανο του θηλυκου ψαριου που προεξεχει/διακρινεται οταν γενναει.Ισως να ναι κ αυγο που ετοιμαζεται να βγει.Το ψαχνω ακομη αλλα μαλλον ειναι καποιο τμημα της μητρας.Οτι σου λεω δεν το χω διαβασει καπου,ειναι καθαρα δικη μου γνωμη,εμπειρικα.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη και εγω αυτο φανταστηκα, οτι αμολησε αυγα και ειναι τιποτα περισσεματα αυτα.. Ομως επειδη με αλλα 2 που ειναι σιγουρα αρσενικα, ηταν στο ιδιο πανω κατω μεγεθος, υπεθεσα οτι ειναι σερνικια και αυτη. Εχω ηδη 2 θυληκα μπουκωμενα demasoni και αλλα 2 labido μπουκωμενα οποτε με αυτην 5 συνολο.. η τελευταια αλλαγη νερου μου φαινεται ηταν πιο κρυα απο τις συνηθισμενες και εφερε πολλες ξετσιπωτες στη φορα.

Και αν διαβαζει ο Κυριακος να ξερει οτι ο Σπαρτιατης μας βγηκε μπουκωμενη Σπαρτιατισσα..

Οχι τιποτα αλλο τους θελω τους demasoni τουλαχιστον τους γονους και εχω ηδη ενα 30λιτρο με καμμια 15αρια γονους labido ηδη γεματο.. να δω που θα τα βαλω..

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

Link to comment
Share on other sites

Να που καμια φορα επικρατει το 1%...Χαχα!Καλως ηρθες στην αφρικη.Το ψαρακι σου ειναι θηλυκο κ μολις,οντως μολις,μποκωθηκε!!!Οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω αυτο που φαινεται ειναι καποιο οργανο του θηλυκου ψαριου που προεξεχει/διακρινεται οταν γενναει.Ισως να ναι κ αυγο που ετοιμαζεται να βγει.Το ψαχνω ακομη αλλα μαλλον ειναι καποιο τμημα της μητρας.Οτι σου λεω δεν το χω διαβασει καπου,ειναι καθαρα δικη μου γνωμη,εμπειρικα.

Περίπου όπως τα λέει ο jonn.

Αυτό που φαινόταν είναι ο γενετικός πόρος και είναι εμφανής όταν το ψάρι είναι σε φάση ωοτοκίας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφυγε είναι αυτό που λένε τα παιδιά πιο πάνω. :)

Υπάρχει περίπτωση και τα αρσενικά να εμφανίσουν κάτι τέτοιο σε εκείνη την περιοχή, αλλά είναι ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά και κυρίως με τις τροφές..  

Αφού όμως είναι όλα οκ και βλέπω οτι οι τροφές σου είναι σωστές μην αγχώνεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη και εγω αυτο φανταστηκα, οτι αμολησε αυγα και ειναι τιποτα περισσεματα αυτα.. Ομως επειδη με αλλα 2 που ειναι σιγουρα αρσενικα, ηταν στο ιδιο πανω κατω μεγεθος, υπεθεσα οτι ειναι σερνικια και αυτη. Εχω ηδη 2 θυληκα μπουκωμενα demasoni και αλλα 2 labido μπουκωμενα οποτε με αυτην 5 συνολο.. η τελευταια αλλαγη νερου μου φαινεται ηταν πιο κρυα απο τις συνηθισμενες και εφερε πολλες ξετσιπωτες στη φορα.

Και αν διαβαζει ο Κυριακος να ξερει οτι ο Σπαρτιατης μας βγηκε μπουκωμενη Σπαρτιατισσα..

Οχι τιποτα αλλο τους θελω τους demasoni τουλαχιστον τους γονους και εχω ηδη ενα 30λιτρο με καμμια 15αρια γονους labido ηδη γεματο.. να δω που θα τα βαλω..

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

Γνωμη μου κοιτα να διασωσεις τους γονους των ντεμασονι.Για να εχουμε ντεμασονακια στο φορουμ το λεω!Λαμπιντο βγαζουν πολλοι συνφορουμιτες.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω υποψην μου αυτο, γιατι τα θελω και εγω να κρατησω μερικα ! Απλα πρεπει να βρω που θα τους βαλω τους γονους, γιατι οπως ειπα η γεννηστρα μου ειναι ηδη με αλλους γονους που εχουν αρχισει να μεγαλωνουν και δεν μπορω να τους βαλω με τα καινουρια μωρα γιατι θα τα ρημαξουν. Ετσι την πατησα με μια αλλη γεννα που ειχα την προηγουμενη βδομαδα.. Νεος στις γεννες βλεπεις. Εβαλα τα καινουρια μωρα με αυτα που εχω ηδη και τα τσακισανε σε 2 ωρες ολα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εγώ ένα demasoni πρόλαβα να βγάλω απο το ενυδρείο και δεν την ξανά πατάω τωρα στην ¨γεννηστρα¨ = (130 λίτρα) εχω 1 demasonaki οπως προ είπα και 20 μικρά labido. Περιμένω μπας και μπουκοθει πάλι το θυληκο demasoni. Καλή τύχη μe τα μικρά σου για εμένα βγάλε την θυληκια (κάτι πολύ δύσκολο) και άστην να γεννήσει αν εχεις την δυνατότητα σε άλλο ενυδρείο! ειδες τα στατιστικά μου demasoni στο μεγάλο και το labido στην γεννηστρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...