Jump to content

Βοηθηστε Για Ενα Μεσογειακο!


Recommended Posts

θα χρειαστώ και βιολογικό υλικό?γιατι σε ενα θεμα διαβασα αντιφώσφωρο και ανθρακα και στο άλλο είχε και βιολ.υλικό!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι λαθος να αστειευομαατε με αυτα που μας λεει ο φιλος....προφανως λογω ηλικιας υπαρχει ενας ενθουσιασμος και διαθεση πειραματισμου με το ενυδρειο...

Πιστευω λοιπον φιλε μου οτι γενικα πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι λαθος τακτικη να στηνεις και να.ξεστηνεις ενυδρεια επειδη καποιο ψαρι σου γυαλισε , ετσι δεν θα απολαυσεις ποτε το χομπι ,θα εχεις συνεχως απωλειες και φυσικα θα ταλαιπωρεισαι και εσυ χωρις να.αποκτας ιδιαιτερη και σωστη γνωση και εμπειρια πανω σε ενα ειδος .

ετσι λοιπον κανε ενα προτζεκτ για να.στησεις ενα ενυδρειο με πλανο το.ενυδρειο να εχει μια πορεια στο χρονο και οχι να.ξεστηθει.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλα΄παιδιά θα φτιάξω ενα ενυδρείο που δεν θα το ξεστήνω και θα το παίρνω μαζί μου στο εξοχικό :jig: !καταρχάς έχω ερωτήσεις:στο φίλτρο θα μπεί βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις ενα ενυδρειο που θα το παίρνεις μαζί σου στο εξοχικό; Δε μπορω να καταλάβω ποτε μιλάς σοβαρά και ποτε κάνεις πλάκα. Εδω φαντάζομαι κάνει πλάκα, δε κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτό; Κ εγω θα παρω τα ενυδρεία μου μαζι στο χωριό για να ψήσουμε το αρνί! Το κακό ειναι οτι προλαβαίνουν κ τρώνε όλη την πέτσα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

μεσογειακο ενυδρειο εννοεις? παντως γενικα με τετοιο προγραμμα ειναι δυσκολο να διατηρησεις ενα ενυδρειο γιατι ειναι δυσκολο το στησιμο ξεστησιμο και για εσενα και για τα ψαρια.... γενικα στα ενυδρεια αλμυρου νερου το ρολο της συντηρησης της βιολογιας τον παιζει ο ζωντανος βραχος...αλλα γενικα αυτα τα ξερουν καλυτερα τα παιδια του αλμυρου....

προτεινω παντως να στησεις το ενυδρειο μετα τις διακοπες σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το μεσογειακο ενυδρειο ειναι αρκετα δυσκολο και θελει και αυτο υπομονη.

οσο για το στησιμο-ξεστησιμο δεν το συνηστω. οσο αφορα τι βιολογια σου ο ζωντανος βραχος

για μενα ειναι μονοδρομος.αλλαγες νερου μπορεις να κανεις με επεξεργασμενο αλατι,υπαρχουν

αρκετες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

ενοείται για φέτος θα το στήσω μετά τις διακοπές για να εχω και χρόνο!τελικα θα πάρω ενα μικρότερο ενυδρείο για να με διευκολύνει στην μεταφορά!θα το κάνω για φέτος και βλέπουμε!τώρα περιμένω μια ερώτηση να απαντηθεί:χρειάζεται βιολ.υλικό στο φίλτρο???

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταφορά απο το κατάστημα στο σπίτι για να το στήσεις ή επιμένεις στη μεταφορά του όσο θα ειναι σε λειτουργία; Σε παρακαλώ, απάντησέ μου σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ποπο..... δεν ηθελα να ξαναγραψω σε τρολοθεμα αλλα πραγματικα οτι μερικοι τον παιρνετε σοβαρα και του απαντατε στο οτι ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με ξεπερναει...... πραγματικα... χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποπο..... δεν ηθελα να ξαναγραψω σε τρολοθεμα αλλα πραγματικα οτι μερικοι τον παιρνετε σοβαρα και του απαντατε στο οτι ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με ξεπερναει...... πραγματικα... χαχαχαχαχαχαχαχα

Είσαι κακοπροαίρετος....απλα ήθελα να μάθω έναν τροπο μεταφοράς για να παίρνω κι εγω το δικό μου (φέτος θα το πάω 10ήμερο στη Λευκάδα)!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια όπως τα μεταφέρουμε απο τα καταστήματα και το ενυδρείο μισογεμάτο!που είναι το παράξενο δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μισογεμάτο δεν ειναι καλη ιδεα. Τα ψάρια σε σακούλες μπορεις να τα μεταφερεις αν και τα στρεσαρεις αρκετα. Για γλυκό νερό θα έβαζες οσο περισσοτερο νερό μπορεις σε σακούλες στεγανες οπως αυτες απο τα πετ σοπ να μην βγαίνει το νερό δηλαδη (τουλαχιστον 10-20%, να ειναι σαν μεγάλη αλλαγή νερού) και μεσα σε αυτες ολο σου το βιολογικό υλικό και τα σφουγγάρια του φίλτρου. Σε αλμυρο που βασιζεσαι σε βράχο για φίλτρανση δεν ξερω πως θα το εκανες.

Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια όπως τα μεταφέρουμε απο τα καταστήματα και το ενυδρείο μισογεμάτο!που είναι το παράξενο δηλαδή?

Ok εμένα μου λύθηκαν οι απορίες, σταματάω εδω τη συμμετοχή μου και αφήνω το θέμα στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ!
Link to comment
Share on other sites

σωστό...θα σκεπαστεί ο βράχος με νερό και μόλις φτάσω θα κάνω αλλαγή νερού απο την θάλασσα!!!δεν είναι πολύ μακρια εξάλλου!

Έγινε επεξεργασία - jim the pleco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν θα αρχίσω τελικά με 100!θα ανοιξω καινούριο θεμα με το αλλο που φτιάχνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...