Jump to content

Χελωνα Με Κλειστά Και Πρησμενα Ματια Χωρίς Ορεξη Για Τροφή


Recommended Posts

Σε αυτο το ενυδρείο ενας θερμοστατης για 300 λιτρα και ενα τιλτρο για 250 κανουν;

Ενας θερμοστατης 150 watt ειναι αρκετος!Φιλτρο οσο μεγαλητερο τοσο το καλητερο σε λογικα πλαισια παντα μην κανει το ενυδρειο πλυντηριο!

Πολυ καλη επιλογη διαστασεων για την χελωνιερα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε

Λοιπον!! Πες μου λιγο τ σταγονες βαζεις στα ματια?

Χωρις να στρεσαρεις την χελωνα βγαλε ολο το χαλικι!

Αμεσα λαμπα uvb και θερμαστατη και σταδιακα ανεβασμα τις θερμοκρασιας!

Παρε ασβεστιο και βιταμινες!

Μην περιμενεις να παρεις το καινουργιο ενυδρειο για να αρχισεις ξεκινα απο τωρα εστω και σε αυτο το πραμα που ειναι μεσα η χελωνα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ελπιζω να καταφερεις να σωσεις το ζωο καταρχην γιατι το θεμα με τα ματια εχει πιστευω αμεση σχεση με την αναπτυξη εφοσον δεν μπορει να δει το φαγητο και δεν τρεφεται σωστα.Λογω του μεγεθους του ζωου αλλα και του ενυδρειου, το φιλτρο σου θα σου προτεινα να ειναι εξωτερικο γιατι θα σου προσφερει πολυ καλυτερη βιολογια.Οσον αφορα το θερμοστατη θα σου προτεινα καποιον μεταλλικο για να χεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας ανθεκτικοτητας!

http://www.petsupermarket.gr/8222/προϊόντα/εξωτερικό-φίλτρο-dophin-as2208.html

Συμφωνω σε ολα εκτος απο το ebay!

Οτι γινει πρεπει να γινει γρηγορα γιατι η χελωνα ειναι σε ασχημη κατασταση και σε απαγορευτικο περιβαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη και το φίλτρο θα τα παρω μαλλον σημερατο φαρμακα κανει δουλειά μαλλον, τι βιταμίνες να πάρω;

post-60850-0-50330500-1428488763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!! Πες μου λιγο τ σταγονες βαζεις στα ματια?

Χωρις να στρεσαρεις την χελωνα βγαλε ολο το χαλικι!

Αμεσα λαμπα uvb και θερμαστατη και σταδιακα ανεβασμα τις θερμοκρασιας!

Παρε ασβεστιο και βιταμινες!

Μην περιμενεις να παρεις το καινουργιο ενυδρειο για να αρχισεις ξεκινα απο τωρα εστω και σε αυτο το πραμα που ειναι μεσα η χελωνα!

Αφου βγαλεις το χαλικι αλλαξε το 40% του νερου σου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ebay ειναι μια λυση απλως και μονο λογω ποικιλιας....βεβαια η αληθεια ειναι οτι το περιστατικο απαιτει αμεσοτητα!!!Τεσπα!!!Οτι καλυτερο για το ζωντανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω σήμερα τζάμια και θα φτιαξω ενα ενυδρείο 1.00 χ50 χ50 φωτογραφίες μόνο από υπολογιστή γίνεται;

Εσυ θα το κολλησεις? Γνωριζεις?

Παντα με ενυδρειακη σιλικονη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μετά το πασχα τωρα θα αρχισω με θερμοστατη και φίλτρο, τι βιταμίνες να παρω και τι να κανω που δεν τρώει;

Link to comment
Share on other sites

Βαζε την τροφη στο χερι σου και μπροστα απο το στομα της.Αν γινει η αρχη θα ξεκινησει να τρωει και μονη της.Ειναι υποτονικη και θα χρειαστει υπομονη απο μερους σου,αλλα να ξερεις οτι οσο θα περνα ο καιρος και θα στρωνει η ευχαριστηση που θα νιωσεις θα ειναι ατελειωτη!!!Το εχω ζησει γιατι κι εγω απο αγνοια αργησα να τις βαλω σε ενυδρειο αλλα ευτυχως δεν εφτασαν στο σημειο να εχουν καποια ασθενεια!

Link to comment
Share on other sites

Να την ταισω με το ζόρι;

Οταν ανεβασεις την θερμοκρασια και βαλεις την λαμπα κατα 90% η χελωνα θα αρχισει να συνερχεται και θα φαει!Γιαυτο αυτα τα 2 πρεπει να γινουν αμεσα! Βιταμινες εγω εβαζα τις jbl!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μάτια τις πως τα βλέπετε; το απόγευμα θα πάω στο πετ σοπ

Ειναι αρκετα χαλια! Αν γινουν ολα τα παραπανω γρηγορα νομιζω θα γινει μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

και οι επαλείψεις με λίγο χαμομήλι, που έχει αντισηπτικές ιδιότητες, θα βοηθήσουν ταυτόχρονα  με τις σταγόνες (εναλλάξ πάντα μέσα στην μέρα 2-3 φορές)

Link to comment
Share on other sites

Βαζω 3 φορές την μέρα, και ιδη πάει καλύτερα και τα ανοίγει αρκετά εύκολα τα ματακια της. Πριν πάρω το φάρμακο εκανα για 2 μερες θεραπεία με χαμομήλι. Πηρα θερμοστάτη, πολυ βιταμίνες, σιλικόνη ενυδρειακη και ένα χελωνακι με ασβέστιο, που δεν ξέρω πως θα το χρησιμοποιησω

. Εβαλα τον θερμοστάτη θερμοκρασία 23 βαθμούς Κελσίου και πηγε κοντα και κοιμήθηκε. Σειρά εχει ενα εσωτερικό φίλτρο και τα τζάμια, αύριο μάλλον θα πάρω την λάμπα, ελπιζω να επανέλθει, εβαλα αρκετές σταγόνες πολυβιταμινης

Link to comment
Share on other sites

Επιδη μεθαύριο φεύγω για χωρίο, και η χελώνα θα κάτσει σπίτι, τι θα γίνει με την θεραπεία της;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε οδηγιες σε καποιον να την κανει, τουλαχιστον παρε το φιλτρο και βαλτο πριν φυγεις να κραταει το νερο καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε οδηγιες σε καποιον να την κανει, τουλαχιστον παρε το φιλτρο και βαλτο πριν φυγεις να κραταει το νερο καθαρο.

Και την λαμπα uvb να ριχνει το φως τις στην στερια! Βαλτην σε ενα χρονοδοακοπτη για 10 ωρες!
Link to comment
Share on other sites

Θα την βαλω σε ενα μικρο ταπερακι με τον θερμοστάτη και την λάμπα και θα την πάρω μαζί μου. Λαμπα πόσο κάνει περίπου; το νερο ητανστους 24 ολο το βράδυ και σήμερα το πρωί το έβαλα στους 26

Link to comment
Share on other sites

Θα την βαλω σε ενα μικρο ταπερακι με τον θερμοστάτη και την λάμπα και θα την πάρω μαζί μου. Λαμπα πόσο κάνει περίπου; το νερο ητανστους 24 ολο το βράδυ και σήμερα το πρωί το έβαλα στους 26

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις πολυβιταμινες δινω κι εγω!Καλες τις θεωρω και κρινω εκ του αποτελεσματος.

Link to comment
Share on other sites

Εφαγε δύο γαρίδες, και είναι πιο κινητική, με τα μάτια να συνεχίσω να βάζω σταγόνες, ορίστε και σημερινές φωτογραφίες

post-60850-0-75741400-1428574956_thumb.jpg

post-60850-0-40305400-1428574980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις παρε την χελωνιερα που την εχεις μεσα! Αυτο ειναι πολυ μικρο! Το στρες δν βοηθαει στην λυση του προβληματος! Με το περα δωθε και την αλλαγη σε χελωνιερες μονο παραπανω προβλημα θα δημιουργηθει! Την χελωνα θα την ενοχλειτε μονο για τα απαραιτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...