Jump to content

Χελωνα Με Κλειστά Και Πρησμενα Ματια Χωρίς Ορεξη Για Τροφή


Recommended Posts

Πήρα τροφή, αύριο φεύγω για χωριο τι να κανω πραγματικά δεν ξέρω, εαν πάει πίσω η θεραπεία της μία εβδομάδα θα γίνει τίποτα;

post-60850-0-44983100-1428600418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεια θα γινει μεχρι να δουμε αποτελεσματα!

Τωρα για την τελευταια ερωτηση μπορει να μην γινει και τιποτα μπορει και το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα στο χωριό και την βγαζω καθε πρωί στον ήλιο και πραγματικά εχει ξυπνήσει. Την αφήνω καθε πρωί έξω 5 ώρες και το νερό φτάνει 28 βαθμούς Κελσίου. Συνεχιζω με κολιριο αν και βαζω τις γαρίδες στο στόμα της με το ζόρι. Υπομονη και αυτην την βδομάδα και μετα ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα στο χωριό και την βγαζω καθε πρωί στον ήλιο και πραγματικά εχει ξυπνήσει. Την αφήνω καθε πρωί έξω 5 ώρες και το νερό φτάνει 28 βαθμούς Κελσίου. Συνεχιζω με κολιριο αν και βαζω τις γαρίδες στο στόμα της με το ζόρι. Υπομονη και αυτην την βδομάδα και μετα ενυδρείο

Ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Βαζω γαρίδες με το ζόρι στο στόμα της, δεν τις καταπίνει αλλά περιμένει όταν μπει στο νερό και τις φτύνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χριστός Ανέστη. Κάπως καλύτερα μου φαίνεται το δεξί μάτι. Το νερό τώρα μετα την μεταφορά, σε τι θερμοκρασία είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη χελώνα σου ;)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά η χελώνα σου μπορεί να φάει ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στο νερό, δεν μπορείς να την ταΐζεις εκτός νερού με το ζόρι,

δεν μπορεί να φάει έτσι...

Πολύ σημαντική είναι η καθαριότητα του νερού, συνέχισε τη θεραπεία αλλά πρόσεξε να της έχεις καλή ποιότητα νερού. (συχνές αλλαγές,

άνθρακας και ζεόλιθος στο φίλτρο) και λάμπα αν δεν πάρεις να την έχεις κάποιες ώρες στο ήλιο αλλά ΠΑΝΤΑ με ένα σημείο που να μπορεί

να έχει σκιά αν το θελήσει, αν είναι μόνιμα στο ήλιο την ταλαιπωρείς πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά η χελώνα σου μπορεί να φάει ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στο νερό, δεν μπορείς να την ταΐζεις εκτός νερού με το ζόρι,

δεν μπορεί να φάει έτσι...

Πολύ σημαντική είναι η καθαριότητα του νερού, συνέχισε τη θεραπεία αλλά πρόσεξε να της έχεις καλή ποιότητα νερού. (συχνές αλλαγές,

άνθρακας και ζεόλιθος στο φίλτρο) και λάμπα αν δεν πάρεις να την έχεις κάποιες ώρες στο ήλιο αλλά ΠΑΝΤΑ με ένα σημείο που να μπορεί

να έχει σκιά αν το θελήσει, αν είναι μόνιμα στο ήλιο την ταλαιπωρείς πολύ.

 

Γενικά δεν μπορούν να ταΐζονται με το ζόρι αλλά εάν η χελώνα έχει να φάει πολύ καιρό καλά είναι να την πιέσουμε!

Αυτό για το ότι πρέπει να τρώει εκτός νερού δεν το έχω ξανακούσει μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?

Έχεις απόλυτο δίκιο είναι πολύ σημαντικό να έχει καθαρό νερό!

Γιατί προτείνεις άνθρακα και ζεόλιθο στο φίλτρο??

Μια πρόχειρη λύση είναι να την βγάζεις στον ήλιο εάν και εφόσον δεν υπάρχει λάμπα αλλά δεν 8α πρέπει να βολευόμαστε με αυτό τον τρόπο λάμπα uvb οπωσδήποτε!

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

την βγαζω στον ηλιο και ειναι πολυ κινητικη ,γαριδες εφαγε λιγες εχθες ,το νερο ειναι στους 28 βαθμους ,το νερο το αλλαζω 2 φορες την ημερα και μεχρι τωρα ολα καλα ,θα βαλω και φωτο.τις γαριδες μεσα τις ριχνω και τις εφαγε, εχει ξθπνισει παντως 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης εχει παει το νερο σε αυτη την θερμοκρασια?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει σε καταλληλο περιβαλονδεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Είπες αλλάζεις το νερό δύο φορές την μέρα. Μήπως στρεσάρεται έτσι; Μήπως δεν κάνει η συνεχής αλλαγή θερμοκρασίας και για αυτό δεν τρώει;

Link to comment
Share on other sites

Τα μάτια τις έχουν βελτίωση από την πρώτη ήμερα που την είδαμε και αυτό φαίνεται στην φωτογραφίες πιο πάνω!

Όσες βδομάδες και αν κάνεις την θεραπεία αν δεν μπει σε ένα σωστό περιβάλλον δεν νομίζω να γίνει κάτι καλύτερο!

Με τις μεταβολές θερμοκρασίας τα λίγα λίτρα νερού που βρομίζονται σχετικά γρήγορα αλλά και χωρίς λάμπα uvb δύσκολα θα δεις βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης μάλλον δεν κάνει...

Να και φωτογραφιες, αυτές τις μέρες θα φτιάξω το ενυδρείο, για στεργια με το βενιζολ πως την φτιάχνεις;

post-60850-0-59971100-1429195041_thumb.jpg

post-60850-0-46115700-1429195058_thumb.jpg

post-60850-0-20264600-1429195075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...