Jump to content

Σκέψεις Για F.o?


st@vros

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,έχω βάλει σαν στόχο την περίοδο των Χριστουγέννων να μπορέσω να μετατρέψω το Αφρικάνικο μου σε θαλασσινό F.O...Η επιλογή του F.O είναι καθαρά οικονομικός αν και βλέποντας πολλούς από εδώ κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στην πορεία στην προσθήκη των πανέμορφων κοραλλιών :P

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι DIY 265lt με διαστάσεις 1,10 Χ 0,45 Χ 0,55(καθαρό ύψος).Το περιθώριο των Χριστουγέννων το δίνω μήπως και καταφέρω να μαζέψω τα χρήματα και αγοράσω τον εξοπλισμό που απαιτείται...

Κι εδώ είναι που σας χρειάζομαι,τι εξοπλισμό θα χρειαστώ;

Θα σας πω τις σκέψεις μου και είμαι όλος μάτια να σας διαβάσω :P

Λογικά θα χρειαστώ 25kg βράχου,επειδή τον νεκρό τον βράχο τον βρίσκω στα 10€ θεωρώ εξωφρενικό το ποσό των 250€ για ΒΡΑΧΟ,έτσι λέω να επιχειρήσω την DIY λύση (με αραγωνίτη-τσιμέντο τ. PORTLAND και χοντρό αλάτι) είτε ολόκληρης της ποσότητας είτε ένα μέρος αυτής...

Τώρα για skimmer-wavemaker-φωτισμό* και ότι άλλο χρειαστώ είμαι έτοιμος να σας ακούσω.

Να προσθέσω ότι θα φτιαχτεί εσωτερικό sump για αντιφώσφορο και άνθρακα ίσως και για skimmer αν βάλω ένα εσωτερικό,ανάλογα τι θα προτείνετε κι εσείς..

*Δυο προτάσεις για κάθε τι αν είναι εφικτό : η 1η με την προοπτική F.O και η 2η αν προσθέσω κοράλλια...

Αυτά,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Πάσχα σε όλους!!!

.

Link to comment
Share on other sites

25 κιλα βράχος ειναι πολύς 15-17 το πολυ ανάλογα το στήσιμο που θα κανεις επισης συχνά βάζουν αγγελία χομπιστες με πολυ καλη τιμη. Για σκιμμερ πας στο coral box που ειναι οικονομικό στην αγορα του αλλα και σε κατανάλωση Στον φωτισμό υπαρχουν πολλες απόψεις και επιλογές πρωτα θα πρεπει να δεις αν θα μείνεις σε F.O. Η σε reef αυτο θα κρίνει τι θα παρεις ενώ για τον υπόλοιπο εξοπλισμό οτι και να κανεις τα ίδια θα παρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη καταρχην επειδη εβαλες το [ισως] σκιμερ,θα σου πω οτι χωρις σκιμερ στα λιτρα σου το ξεχνας.Φωτισμος οι τ5 εγυηση και σταθερη αξια ,θεωρω οτι 6χ39 εισαι πολυ οκ,μετα τα λεντ,με πολλες επιλογες .

Link to comment
Share on other sites

25 κιλα βράχος ειναι πολύς 15-17 το πολυ ανάλογα το στήσιμο που θα κανεις επισης συχνά βάζουν αγγελία χομπιστες με πολυ καλη τιμη. Για σκιμμερ πας στο coral box που ειναι οικονομικό στην αγορα του αλλα και σε κατανάλωση Στον φωτισμό υπαρχουν πολλες απόψεις και επιλογές πρωτα θα πρεπει να δεις αν θα μείνεις σε F.O. Η σε reef αυτο θα κρίνει τι θα παρεις ενώ για τον υπόλοιπο εξοπλισμό οτι και να κανεις τα ίδια θα παρεις

ΘΑ αναμένω λοιπό για αγγελίες,στον φωτισμό θέλω να βάλω κάτι που θα είναι και για κοράλλια οκ,σε περίπτωση που αλλάξω κάποια στιγμή γνώμη...Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη καταρχην επειδη εβαλες το [ισως] σκιμερ,θα σου πω οτι χωρις σκιμερ στα λιτρα σου το ξεχνας.Φωτισμος οι τ5 εγυηση και σταθερη αξια ,θεωρω οτι 6χ39 εισαι πολυ οκ,μετα τα λεντ,με πολλες επιλογες .

Το "ίσως" σκίμερ πήγαινε στο αν θα επιλέξω εσωτερικό ή εξωτερικό για να δω αν θα μπει στο εσωτερικό σαμπ.Τι είναι καλύτερο λες;Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το "ίσως" σκίμερ πήγαινε στο αν θα επιλέξω εσωτερικό ή εξωτερικό για να δω αν θα μπει στο εσωτερικό σαμπ.Τι είναι καλύτερο λες;Σε ευχαριστώ 

Εσωτερικο για μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικο για μενα.

Έχεις κάποια να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε :thumbsu:

Σου ειπε ο Λυκουργος ενα σκιμμερ, http://www.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer

οπως επισης και το deltec mce600 ειτε κρεμαστο ειτε μεσα στο σαμπ

Με το φωτισμο θα συμφωνησω με τον niknik, παιξε με Τ5 και αναβεις τις μισες οσο παραμεινει(οχι για πολυ) fish only

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε :thumbsu:

Σου ειπε ο Λυκουργος ενα σκιμμερ, http://www.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer

οπως επισης και το deltec mce600 ειτε κρεμαστο ειτε μεσα στο σαμπ

Με το φωτισμο θα συμφωνησω με τον niknik, παιξε με Τ5 και αναβεις τις μισες οσο παραμεινει(οχι για πολυ) fish only

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη,κατάλαβα ότι αυτά τα 2 σκίμμερ τα σπάνε μιας και μου τα έχουν προτείνει και άλλοι,για να είμαι ειλικρινής σκεφτόμουν το εσωτερικό σκιμμερ της tunze...Από φωτισμό με 4Χ39W δλδ είμαι καλυμμένος και για κοράλλια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ καλο και το 9004, αριστο!!! στα ελληνικα καταστηματα το βρισκεις με 130ε

 

Οι 4x39w πιστευω να σε καλυψουν, θα σου πουν και οι ρειφαδες.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ καλο και το 9004, αριστο!!! στα ελληνικα καταστηματα το βρισκεις με 130ε

 

Οι 4x39w πιστευω να σε καλυψουν, θα σου πουν και οι ρειφαδες.....

Ωραία μιας και τα 130€ είναι λογικό ποσό για το μπάτζετ που έχω σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κ από μένα :)

Καταρχήν σκέψου πρώτα πολύ καλά αν θα κάνεις F.O ή reef έτσι ώστε ν'αποφύγεις τυχόν περιττά  έξοδα...

Το skimmer τις tunze 9004 για τα λίτρα σου είναι υπεραρκετό αφού θα έχεις κ sump....στο f.o επίσης θα χρειαστείς βιολογία δυνατή έχεις φίλτρα?

Φωτισμός όπως σου ανέφεραν κ τα παιδιά πιο πάνω με Τ5 είσαι επίσης καλυμμένος για f.o αλλά για reef εξαρτάται τι κοράλλια θα βάλεις μέσα....

Κ γενικά το θαλασσινό είτε reef είτε f.o(χωρίς να θέλω να μειώσω τ'άλλα είδη ενυδρείων)θέλει πολύ μελέτη κ αγάπη 

Κ πάλι καλή αρχή σου εύχομαι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κ από μένα :)

Καταρχήν σκέψου πρώτα πολύ καλά αν θα κάνεις F.O ή reef έτσι ώστε ν'αποφύγεις τυχόν περιττά έξοδα...

Το skimmer τις tunze 9004 για τα λίτρα σου είναι υπεραρκετό αφού θα έχεις κ sump....στο f.o επίσης θα χρειαστείς βιολογία δυνατή έχεις φίλτρα?

Φωτισμός όπως σου ανέφεραν κ τα παιδιά πιο πάνω με Τ5 είσαι επίσης καλυμμένος για f.o αλλά για reef εξαρτάται τι κοράλλια θα βάλεις μέσα....

Κ γενικά το θαλασσινό είτε reef είτε f.o(χωρίς να θέλω να μειώσω τ'άλλα είδη ενυδρείων)θέλει πολύ μελέτη κ αγάπη

Κ πάλι καλή αρχή σου εύχομαι!!!

Επειδή είμαι απο κινητό συνδεδεμένος αυτές τις μέρες θα πω με λεπτομέρειες τι σκεφτομαι απο την Τρίτη που επιστρέφω...Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους και στις οικογένειές σας!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι φίλοι,χρόνια πολλά...

Βρήκα αυτό το skimmer μεταχειρισμένο στα 80€,τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι αλλα νομίζω λίγο οριακό, ειδικά για F.O.

 

καλή αρχή κι απο μένα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι αλλα νομίζω λίγο οριακό, ειδικά για F.O.

 

καλή αρχή κι απο μένα!!! :)

Επειδή το παλικάρι είχε κι άλλες προτάσεις,το έκλεισα...Θα δείξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παλικάρι είχε κι άλλες προτάσεις,το έκλεισα...Θα δείξει!!!

Με την ευκαιρία και για να μαθαίνω,το συγκεκριμένο skimmer λέει από 250 εως 320 λίτρα,το ενυδρείο μου είναι 260 και λογικά τα καθαρά θα είναι κάτω από 250,γιατί λες ότι είναι οριακό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι συνήθως σε ενα ενυδρειο 250 λίτρα βάζουμε βίοφορτιο για 500 δηλαδη πολλα ψαρια και κοραλια η γενικά οργανισμούς για τα λίτρα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι συνήθως σε ενα ενυδρειο 250 λίτρα βάζουμε βίοφορτιο για 500 δηλαδη πολλα ψαρια και κοραλια η γενικά οργανισμούς για τα λίτρα μας.

αρα θα επρεπε να κοιταζω σκιμμερ για 400+λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

ειδικά στα F.O. που τα ψάρια συνήθως είναι αρκετά και μεγάλα με ανάλογο τάισμα

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί τότε δεν θα έπρεπε να λέει στην περιγραφή του για ενυδρεία 250lt-320lt...Απογοητεύτηκα ρε γμτ γιατί νόμιζα ότι έκανα καλή επιλογή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή Deltec είναι εγγύηση..

ξεκινάς με αυτό και στην πορεία βλέπεις. το τι γράφουν με το τι μπορούν τα skimmer είναι άλλη ιστορία...

 

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή Deltec είναι εγγύηση..

ξεκινάς με αυτό και στην πορεία βλέπεις. το τι γράφουν με το τι μπορούν τα skimmer είναι άλλη ιστορία...

Οπότε μπορώ να ξεκινήσω με αυτό,εντάξει εγώ νόμιζα πως είναι ακατάλληλο...

Σε ευχαριστώ φίλε...

Έχω παραγγείλει ρεφρακτόμετρο από ebay,ψάχνω για βράχο από αγγελίες και συνεχίζω,η τελική επιλογή αν θα γίνει FO ή reef με βασανίζει  :bigemo_harabe_net-108:

Λογικά τα επιπλέον έξοδα θα είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση θα χρειαστώ καλό φωτισμό και μια δοσομετρική,είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...