Jump to content

Σκεψεις Για Controler Θερμοκρασιας.


Recommended Posts

Δλδ η τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου και μαλακωνει το νερο και ανεβαζει το tds? Δεν ειναι αντιφατικο αυτο;

 

Aκυρο το πιο πανω ποστ μου.

Καταλαβα το αντιθετο απο αυτο που γραφεις.

 

Οχι, η τυρφη κατεβαζεi το τds (οπως και τη GH, οπως φυσικα και τα αναμενομενα pH KH) γιατι δρα και ιοντοανταλλακτικα (η ενυδρειακη τυρφη)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατί το tds μας δείχνει σωματίδια στο νερό χωρίς να είναι απαραίτητα ασβεστολιθικά , ενω το GH (γενική σκληρότητα) μας δείχνει περιοχόμενο σε ασβέστιο και μαγνήσιο.

Το νερό του Αμαζωνίου είναι μαλακό (φτωχό σε ασβέστιο και μαγνήσιο) αλλά με πολύ μεγαλό TDS (διάφορα σωματίδια και ειδικά σωματίδια από τη σήψη οργανικής ύλης)

 

Δηλαδη,το μαλακο νερο εχει μεγαλο tds?

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,το μαλακο νερο εχει μεγαλο tds?

 

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

Και πως γινεται το νερο της οσμωσης να εχει χαμηλο tds?

Δηλαδη αν εγω τωρα μετρησω το νερο της βρυσης μου,θα εχεις χαμηλο tds?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι κανει η τυρφη οσον αφορα το tds το ανεβαζει η το κατεβαζει. Γιατι διαβαζω δυο αποψεις φιλων (takis gt+ jimi) που ασχολουνται με μαλακά νερα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

 

Το χαμηλό TDS προϋποθέτει και χαμηλό GH ,

το χαμηλό GH δεν προϋποθέτει και χαμηλό TDS

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι κανει η τυρφη οσον αφορα το tds το ανεβαζει η το κατεβαζει. Γιατι διαβαζω δυο αποψεις φιλων (takis gt+ jimi) που ασχολουνται με μαλακά νερα...

 

Η τύρφη κατεβάζει το GH, όxι όμως και το TDS

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό TDS προϋποθέτει και χαμηλό GH ,

το χαμηλό GH δεν προϋποθέτει και χαμηλό TDS

Ξαναρωταω λοιπον το παρακατω...

 

Και πως γινεται το νερο της οσμωσης να εχει χαμηλο tds?

Δηλαδη αν εγω τωρα μετρησω το νερο της βρυσης μου,θα εχεις χαμηλο tds?

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται το νερο της οσμωσης να εχει χαμηλο tds?

Δηλαδη αν εγω τωρα μετρησω το νερο της βρυσης μου,θα εχεις χαμηλο tds?

 

η Α/Ο κατεβάζει το TDS άρα και το GH

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα ευκολα να το καταλαβω αν λεγαμε οτι το tds μετραει την μηχανικη καθαροτητα του νερου (διαφορα σωματιδια δλδ) και ετσι το νερο της οσμωσης ειναι απαλλαγμενο απο αυτα, αρα εχει μικρο tds (+ τη χημικη καθαροτητα του, αφου η οσμωση κανει και μηχανικο και χημικο φιλτραρισμα).

Link to comment
Share on other sites

η Α/Ο κατεβάζει το TDS άρα και το GH

 

Και πως γινεται το μαλακο νερο να εχει υψηλο tds και το σκληρο χαμηλο tds?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το GH είναι διαλυμένο ασβέστιο και μαγνήσιο, ενώ το TDS είναι οποιοδήποτε σωματίδιο, άσχετα αν είναι ασβέστιο , μαγνήσιο ή οτιδήποτε άλλο, μη τα μπερδεύεται

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορω να πω ανετα οτι το νερο μου ειναι μαλακο με πχ ενα ph6 και tds 278ppm. (Τυχαιοι αριθμοι).

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται το μαλακο νερο να εχει υψηλο tds και το σκληρο χαμηλο tds?

 

Το TDS δεν έχει σχέση μόνο με μαλακό ή σκληρό, μετράει μόνο σωματίδια οποιασδήποτε ένωσης, ενω το μαλακό / σκληρό εξαρτάται μόνο από ασβέστιο και μαγνήσιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ξερω οτι το μαλακο νερο,εχει μικρο tds και το σκληρο εχει υψηλο.

Δηλαδη αν μετρησεις το tds της βρυσης σου θα το βρεις πανω κατω στα 280-300ppm

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορω να πω ανετα οτι το νερο μου ειναι μαλακο με πχ ενα ph6 και tds 278ppm. (Τυχαιοι αριθμοι).

 

Αν έχει χαμηλό GH ναι

Link to comment
Share on other sites

Και πάρτε ένα απλό παράδειγμα

βάζετε τύρφη στο νερό,

το GH κατεβαίνει ενώ το νερό γίνεται κίτρινο ή σκούρο

τα σωματίδια αυτά που αλλάζουν το χρώμα ανεβάζουν το TDS , αντίθετα όμως ρίχνουν το GH,

είναι δυνατόν με τόση κιτρινίλα να έχετε χαμηλό TDS ; και ας έχετε χαμηλό GH

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ένα

 

A TDS Meter indicates the Total Dissolved Solids

http://en.wikipedia.org/wiki/TDS_meter

 

 

Total dissolved solids (TDS) is a measure of the combined content of all inorganic and organic substances contained in a liquid in molecular, ionized or micro-granular (colloidal sol) suspended form. Generally the operational definition is that the solids must be small enough to survive filtration through a filter with two-micrometer (nominal size, or smaller) pores. Total dissolved solids are normally discussed only for freshwater systems, as salinity includes some of the ions constituting the definition of TDS. The principal application of TDS is in the study of water quality for streams, rivers and lakes, although TDS is not generally considered a primary pollutant (e.g. it is not deemed to be associated with health effects) it is used as an indication of aesthetic characteristics of drinking water and as an aggregate indicator of the presence of a broad array of chemical contaminants.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Total_dissolved_solids

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησω το νερο της βρυσης μου,τι tds θα βγαλω?Χαμηλο η υψηλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησω το νερο της βρυσης μου,τι tds θα βγαλω?Χαμηλο η υψηλο?

 

Τι σχεση έχει αυτό ;

Για να είναι πόσιμο έχει σχετικά μέτριο έως υψηλό TDS

Μπορεί το νερό της βρύσης σου να έχει υψηλό TDS και υψηλό GH,

αντίθετα όμως το νερό της Φλώρινας να έχει υψηλότερο TDS αλλά χαμηλότερο GH

Link to comment
Share on other sites

Αρα,το μοναδικο μαλακο νερο που μπορει εχει υψηλο tds,ειναι το επεξεργασμενο με τυρφη.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Υπο προυποθεσεις..... το χαμηλο GH δε προυποθετει και χαμηλο TDS. Συνηθως σε φυτεμενα, με τα λιπασματα παρατηρειται χαμηλο σχετικα GH και υψηλο TDS λογω των μεταλλων απο τα λιπασματα. Ωστοσο για να πεις οτι το νερο σου ειναι 100% μαλακο και να εισαι σιγουρος γι αυτο πρεπει να μετρας χαμηλο TDS. Το χαμηλο TDS προυποθετει και χαμηλο GH ενω το αντιθετο οπως λεω και παραπανω δεν ισχυει. Αλλωστε για αναπαραγωγες οι περισσοτεροι παιζουν με το TDS. Με την ΑΟ μαλακωνεις το TDS δηλαδη γενικοτερα σωματιδια και ασβεστιου μαγνησιου οποτε χαμηλωνεις απαραιτητα και το GH. Οποτε θεωρητικα εχεις αυτο που θες. Οποτε οταν το TDS ΕΙΝΑΙ υψηλο ειναι ενδειξη για αλλαγη στη μεμβρανη. Πρακτικα στη βρυση μας τωρα υπαρχει ενα επιτρεπτο οριο που ειναι τα 500 ppm. Εαν μετρησεις τη βρυση στην Ελλαδα κυμαινεται απο 110 εως 150 ppm συνηθως. Οποτε πρακτικα το νερο που πινουμε ειναι σχετικα σκληρο. Αυτο το διασταυρωνεις και με το PH που ειναι περιπου 7.5. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα,το μοναδικο μαλακο νερο που μπορει εχει υψηλο tds,ειναι το επεξεργασμενο με τυρφη.Σωστα?

 

Σωστά,

και νερό από Α/Ο αν πάρεις που έχει σχεδόν μηδενικές τιμές σε TDS και μηδενικές GH, αν βάλεις τύρφη θα ανέβει το TDS χωρίς να ανέβει το GH

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...