Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Λοιπόν για να αρχίσουμε το ψάξιμο.

Αν και έχω κάποιες ιδέες για μετατροπή του ενυδρείου μου (RIO 240) σε θαλασσινό αν κάποιος απο τα μ´ελη το έχει κάνει ας μου παραθέσει το link.

Ο σκοπός είναι να κρατήσω την εργοστασιακή βάση του rio και να μπει sump απο κάτω.

Το θέμα του τρυπήματος του τζαμιού ακόμα το σκέφτομαι αν θα είναι στον πάτο ή στην πλάτη. Μάλλον προς την πλάτη όμως κατευθύνομαι.

Επίσης ποια κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη εποχή για ξεκίνημα με δεδομένο ότι θέλει κανένα εξ´αμηνο να στρώσει και τον Αύγουστο έχουμε και διακοπές που θα λείπω.

Υπομονή γιατί θα ακολουθήσουν πολλές ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα στο θαλασσινό!!!Με την εργοστασιακή βάση μου φαίνεται λίγο δύσκολο το project σου.Εγώ είμαι στην ίδια φάση τώρα να αναβαθμίσω το ριφακι 96 λίτρων και να κάνω το Rio-180 που έχω τώρα γλυκό reef.Δεν το σκέφτομαι όμως καθόλου για την εργοστασιακή βάση μιας και με περιόριζει πολύ ο σχεδιασμός της με το μεσαίο ράφι.Πιστεύω ότι το τρύπημα στο πίσω τζαμί είναι πολύ καλύτερη λυση.Έτσι σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι μπαλκονι απο εκει και περα οι τρυπες πλατη ειναι μια χαρα και δεν φαινονται,τωρα για την βαση εγω θα την αλλαζα και απο θεμα διευκολυνσης αλλα και θεμα αντοχης θα κοιμασε ησυχος.Καλη αρχη και αν δεν το βιαζεσε ξεκινατο μετα τις 20.Σεπτεμβριου που θα αρχισουν να υποχορουν οι ζεστες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια, η βαση του ριο θα σε παιδεψει. Τα δισκακια? 

 

Εννοείς τις δισκάρες !!!  Έχουν αρχίσει οι προαγορές και οι κρατήσεις :)  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου!

 

Η μελαμίνη της βάσης 16άρα είναι?Αν είχες το 180 θα σου έλεγα να κόψεις τα ξύλα φτιάχνοντας ένα Π στα 2 εσωτερικά κάθετα και να μπει ανάμεσα το sump αλλά να υπάρχει και στήριξη του βάρους.

 

Τώρα με το 240 έχεις γύρω στα 70-80 κιλά παραπάνω.

 

Για δώσε διαστάσεις της βάσης και των ντουλαπιών μήπως σε βοηθήσω όσο μπορώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τις δισκάρες !!!  Έχουν αρχίσει οι προαγορές και οι κρατήσεις :)   :)

Λολ! Εχει μεινει τιποτα ρε φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ακολουθήσω αυτό τον τρόπο.

 

front%202_zps19iwtkvq.jpg

 

back%202_zpstumxspwz.jpg

 

Οπου στο ένα θα μπει το  skimmer στο άλλο το  refugium  και στο άλλο η αντλία επιστροφής. Ισως να κάνω μόνο τα δύο από τα τρία και να κρατήσω τον μεσαίο χώρο για ράφι. 

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανα έτσι με την δικιά του βάση θα επέλεγα τα 2 απο τα τρία.....

Καλή αρχή φιλε....

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανα έτσι με την δικιά του βάση θα επέλεγα τα 2 απο τα τρία.....

Καλή αρχή φιλε....

 

Τα δύο ακριανά?  Τι θα έβαζες μέσα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι (λογικά θα στο έχουν πει και άλλοι) ότι το reef χρειάζεται πολυυυυ χώρο απο κάτω...τα βλέπω πλέον και στο δικό μου.Πολύπριζα,καλώδια,τεστάκια,δοσομετρικές,δοχεία balling και δεν τελειώνει η λίστα!!!

 

Κράτα μας ενήμερους για την συνέχεια και ότι βοήθεια χριεαστείς σφύρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι πολύ καλη δουλεία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο ακριανά?  Τι θα έβαζες μέσα?

 

Ευχαριστώ

 

Ναι αν και η καλύτερη επιλογή είναι νεο έπιπλο διότι αυτό θα σε παιδέψει πολυ φίλε...

Το πρώτο sump σκιμμερ,θερμοστάτη και το δεύτερο χημικό φιλτράρισμα και επιστροφή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη τελικα το πηρες αποφαση να το αλμυρισεις το θεμα. Καλη αρχη φιλε και απο εμενα. Αντε και μετα θα μπρεις να συγκρινεις τις δυο πλευρες του χομπυ και να μας πεις ποια σου αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αλατισμένοι για πείτε καμιά πρόταση skimmer για τα λίτρα μου (240) ? Σκεφτόμουνα το Deltec MCE600 αλλά δεν ξέρω αν θέλω το skimmer  να είναι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

m.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer

Αν πρόκειται να το βάλεις σε σαμπ

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου.....το mce600 μπορείς να το δουλέψεις και σαν εσωτερικό και φυσικά είναι ένα σκίμερ αποδοτικό, αξιόπιστο και δουλεμένο.

Προσωπικά το δουλεύω μέσα στο σαμπ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

m.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer Αν πρόκειται να το βάλεις σε σαμπ

 

Καλό φαίνεται αυτό και σε λογική τιμή. Τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα?  Είσαι ευχαριστημένος από απόδοση και θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αυτό και σε λογική τιμή. Τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα?  Είσαι ευχαριστημένος από απόδοση και θόρυβο?

Δεν τα φερνει καποιο καταστημα στην Ελλαδα.Πρεπει να το παραγγειλεις απο εκει.Φιλος που το εχει παρει ειναι πολυ ευχαριστημενος.Το θελω κι εγω να το παρω μολις μαζεψω κανα φραγκο

Link to comment
Share on other sites

Το deltec μπορείς να το βάλεις και στην εξωτερική πλευρά του sump. Οπότε σου μένει και περισσότερος χώρος ελεύθερος μέσα στο sump για chaeto κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιήσω για βυθό άμμο θαλάσσης?  Τι λέτε?  Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον?  Το έχει επιχειρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν εννοεις αμμο απο τη θαλασσα μας,καλυτερα να μην το κανεις.

Δεν ξερεις τι εχει μεσα και τι ειναι σε γενικες γραμμες.

Αυτη που συνηθως βαζουμε απο τις γνωστες εταιριες η' μη,ειναι συνηθως κοραλι σε οποιαδηποτε μορφη κτλ.

Γενικα εχει σχεση με τον υφαλο.

Η δικη μας δεν εχει καμια σχεση με υφαλο και αυτα τα πετραδακια που μπορει να μαζεψεις δεν εχεις(οπως ολοι μας) ιδεα τι μπορει να ειναι η' να περιεχουν.

Κατα την ταπεινη μου αποψη,καλυτερα να μην το δοκιμασεις εκτος και αν θες να κανεις μεσογειακο(που και παλι προσωπικα,θα ημουν πολυ επιφυλακτικος)  :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...