Jump to content

8η μερα στρωσιματος..


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα..χριστος ανεστη!!

ειμαι στην 8η μερα στρωσιματος..η αμμωνια σταθερα στο 4ppm,ενω εχθες και σημερα μετρησα για πρωτη φορα NO2.σημερα 0,25 (εχθες περιπου τοσο).

ειναι φυσιολογικο να μην μειωνεται η NH3 και να αυξανονται τα NO2?

μετραω με υγρα της api.η κλιμακα φτανει μεχρι το 8ppm.το τελευταιο επιπεδο πριν ειναι το 4ppm.υπαρχει περιπτωση να μειωνεται η αμμωνια,και επειδη ισως ηταν λιγο πανω απο το 4ppm να μην εχει φανει η μειωση,ενω εμφανιστηκαν τα ΝΟ2??

σας ευχαριστω,και συγγνωμη αν σας ζαλισα πασχαλιατικα.. :bowdown:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα..χριστος ανεστη!!

ειμαι στην 8η μερα στρωσιματος..η αμμωνια σταθερα στο 4ppm,ενω εχθες και σημερα μετρησα για πρωτη φορα NO2.σημερα 0,25 (εχθες περιπου τοσο).

ειναι φυσιολογικο να μην μειωνεται η NH3 και να αυξανονται τα NO2?

μετραω με υγρα της api.η κλιμακα φτανει μεχρι το 8ppm.το τελευταιο επιπεδο πριν ειναι το 4ppm.υπαρχει περιπτωση να μειωνεται η αμμωνια,και επειδη ισως ηταν λιγο πανω απο το 4ppm να μην εχει φανει η μειωση,ενω εμφανιστηκαν τα ΝΟ2??

σας ευχαριστω,και συγγνωμη αν σας ζαλισα πασχαλιατικα.. :bowdown:

φιλικα,Γιαννης

Είναι φυσιολογικό. Μην ξεχνάς ότι βρήσκεσαι σε στρώσιμο και μάλιστα στην αρχή. Τα ΝΟ2 αυξάνονται καθώς ήδη ξεκίνησε η δημιουργία της βιολογίας σου, διασπόντας την ΝΗ3 και μετατρέποντας την σε ΝΟ2. Απλά υπομονή, θέλει χρόνο και θα μηδενιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Μην ξεχνάς ότι βρήσκεσαι σε στρώσιμο και μάλιστα στην αρχή. Τα ΝΟ2 αυξάνονται καθώς ήδη ξεκίνησε η δημιουργία της βιολογίας σου, διασπόντας την ΝΗ3 και μετατρέποντας την σε ΝΟ2. Απλά υπομονή, θέλει χρόνο και θα μηδενιστούν.

καλημερα φιλε βασιλη..

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση..απλως οπου διαβασα,ανεφερε μειωση της NH3 και αυξηση των NO2.και σε εμενα αυτες τις 2 μερες,δεν υπηρχε μειωση στην αμμωνια..γι'αυτο απορησα..

συνεχιζω την υπομονη και τις μετρησεις οποτε..

σε ευχαριστω και παλι!!

χρονια πολλα..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε βασιλη..

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση..απλως οπου διαβασα,ανεφερε μειωση της NH3 και αυξηση των NO2.και σε εμενα αυτες τις 2 μερες,δεν υπηρχε μειωση στην αμμωνια..γι'αυτο απορησα..

συνεχιζω την υπομονη και τις μετρησεις οποτε..

σε ευχαριστω και παλι!!

χρονια πολλα..

φιλικα,Γιαννης

Θα δείς και μείωση της ΝΗ3 εντός λίγων ημερών. Απλά τα τεστ που έχουμε δεν μπορούν να μετράνε κάθε 0.1 που αλλάζει. Για να υπάρχει δημιουργία αποθεμάτων ΝΟ2 θα πει ότι διασπάται η ΝΗ3 και πας καλά. Είπαμε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς και μείωση της ΝΗ3 εντός λίγων ημερών. Απλά τα τεστ που έχουμε δεν μπορούν να μετράνε κάθε 0.1 που αλλάζει. Για να υπάρχει δημιουργία αποθεμάτων ΝΟ2 θα πει ότι διασπάται η ΝΗ3 και πας καλά. Είπαμε υπομονή.

σε ευχαριστω φιλε μου..:bowdown:

καλη σου μερα!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου..:bowdown:

καλη σου μερα!!

Έχεις αποφασίσει τελικά τι ψάρια θα βάλεις? ή μάλλον τα ψάρια που βρήκες στα καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Στο στρώσιμο πάνε πάνω κάτω σαν τρελά θα φτιάξει όμως. Κοίταξε και εδώ αν θέλεις και αν δεν έχεις είδη κοιτάξει...

Link to comment
Share on other sites

Στο στρώσιμο πάνε πάνω κάτω σαν τρελά θα φτιάξει όμως. Κοίταξε και εδώ αν θέλεις και αν δεν έχεις είδη κοιτάξει...

ευχαριστω φιλε μου..τα εχω διαβασει ηδη αυτα..σας ευχαριστω και τους δυο!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...