Jump to content

Σκαλαρια Και Με Ποια Ειδη Ψαριων Ταιριαζουν


ath200

Recommended Posts

Γειά  σας  εχω  ένα  μικρο ενυδρείο  50 λίτρων  και  σε  αυτό  έχω  μονο  ένα  σκαλάρι γλυκού νερού.Θέλω  όμως  να  βάλω  και  άλλο  είδος    ψαριών  γιατι  δεν  θέλω  να  είναι  μόνο  του.Με ποια  είδη  ψαριών  ταιριάζει;

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια πανε σε κοπαδια αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν κανει το ενυδρειο που εχεις για σκαλαρια.Χρειαζονται πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο με μεγαλο υψος.Αν θες να κρατησεις το ψαρι σου θα πρεπει να αλλαξεις ενυδρειο.Διαφορετικα μπορεις να το δωσεις το ψαρακι καπου και να βαλεις ψαρακια που μπορουν να μπουν σε αυτα τα λιτρα με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα και να εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο καταλληλο για τα ψαρακια που θα φιλοξενει αλλα και για εσενα πιο λειτουργικο ωστε να το απολαμβανεις χωρις να σε κουραζει και να σου δημιουργει προβλημματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα  πάρω  μεγαλύτερο  ενυδρείο  για  να  το  κρατήσω γιατί  είναι  πάρα  πολύ  ωραία  ψάρια.Όμως  καταρχην  θα ήθελα  να  ξέρω  τι  μέγεθος ενυδρείου  χρειάζομαι  πόσα  λίτρα  να  είναι  και  τέλος  εκτος  από  τα  σκαλάρια  τι  αλλο είδος  ψαριου  μπορώ  να  βάλω  σε  αυτό  ώστε  να  ταιριαζουν  με  τα  σκαλάρια;

Έγινε επεξεργασία - ath200
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ των ψαριων που εχουμε στο φορουμ να παρεις μια ιδεα. Δυστυχως ειμαι απο κιν.και δεν μπορω να βαλω λινκ. Ψαξε λιγο για ΠΡΟΦΙΛ ΨΑΡΙΩΝ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο ειδος ψαριου ακριβως εχεις,φανταζομαι οτι εχεις αυτο το http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

 

Αν βαλεις και μια φωτογραφια θα μας βοηθησεις,επισης περιμενε να σου γραψουν συμβουλες και καποιοι εμπειροι στα σκαλαρια γιατι εγω σου λεω τα γενικα.Ποσο καιρο το εχεις το ψαρι σε αυτο το ενυδρειο και με τι φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλαρια ειναι μαλακου νερου...

αρα επομενως θα χρειαστει επεξεργασια το νερο σου με Α/Ο ή τυρφη.

Θελεις ενα 180+ λιτρα ενυδρειο με 50+ υψος .. μπορουν να συνδιαστουν με κορυντορας ή και με κοπαδοψαρα (πχ. ροδοστομους)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη!

Τα σκαλαρια μπορουν αν συνυπαρξουν με αρκετα ειδη ψαριων οπως νανοκιχλιδες και κορυντορας και πανω απ ολα με το δικο τους ειδος μιας και θελουν κοπαδακι αλλα θελουν και μεγαλο ενυδρειο!  Γνωμη μου ειναι πως για να κρατησεις σκαλαρια οπως πρεπει, πρεπει να εχεις ενυδρειο 450 λιτρα κι επανω! Τα  Ειναι οντως πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα ψαρια αλλα δυστυχως δεν μπορουν να φιλοξενηθουν σε ολα τα ενυδρεια! Εξαλλου υπαρχουν κι αλλα πανεμορφα ψαρια που μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου, πλην των σκαλαριων!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα σκαλαρια ειναι μαλακου νερου...

αρα επομενως θα χρειαστει επεξεργασια το νερο σου με Α/Ο ή τυρφη.

Θελεις ενα 180+ λιτρα ενυδρειο με 50+ υψος .. μπορουν να συνδιαστουν με κορυντορας ή και με κοπαδοψαρα (πχ. ροδοστομους)

 

 

Γεια σου φιλη!

Τα σκαλαρια μπορουν αν συνυπαρξουν με αρκετα ειδη ψαριων οπως νανοκιχλιδες και κορυντορας και πανω απ ολα με το δικο τους ειδος μιας και θελουν κοπαδακι αλλα θελουν και μεγαλο ενυδρειο!  Γνωμη μου ειναι πως για να κρατησεις σκαλαρια οπως πρεπει, πρεπει να εχεις ενυδρειο 450 λιτρα κι επανω! Τα  Ειναι οντως πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα ψαρια αλλα δυστυχως δεν μπορουν να φιλοξενηθουν σε ολα τα ενυδρεια! Εξαλλου υπαρχουν κι αλλα πανεμορφα ψαρια που μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου, πλην των σκαλαριων!

Εγώ πάντως τα κρατώ σε 250 λίτρα..... η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Αλήθεια όμως είναι ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα από κάποιο όριο και πάνω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου τα σκαλαρια τα κραταω πλεον σε ενυδρειο 4.5 τονων και πραγματικα πιστευω οτι ειναι λιγα τα λιτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια εκτροφης που ζουν, γεννιουνται στο 7.5 θελουν PH ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4.5. Αν δεν εχεις οσμωση μη στησεις ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου τα σκαλαρια τα κραταω πλεον σε ενυδρειο 4.5 τονων και πραγματικα πιστευω οτι ειναι λιγα τα λιτρα. 

Αρα αν δεν έχει 4,5 τόνους να μην πάρει σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια εκτροφης που ζουν, γεννιουνται στο 7.5 θελουν PH ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4.5. Αν δεν εχεις οσμωση μη στησεις ενυδρειο.

Δικαιολόγησε μας σε παρακαλώ αυτή την αντίφαση....

Link to comment
Share on other sites

don't feed the trolls!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

don't feed the trolls!

Ποιος ειναι ομως το τρολλ? Εγω που τα λεω για πλακα.... η εσεις που τα πιστευετε? Για σκεψου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη!

Τα σκαλαρια μπορουν αν συνυπαρξουν με αρκετα ειδη ψαριων οπως νανοκιχλιδες και κορυντορας και πανω απ ολα με το δικο τους ειδος μιας και θελουν κοπαδακι αλλα θελουν και μεγαλο ενυδρειο!  Γνωμη μου ειναι πως για να κρατησεις σκαλαρια οπως πρεπει, πρεπει να εχεις ενυδρειο 450 λιτρα κι επανω! Τα  Ειναι οντως πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα ψαρια αλλα δυστυχως δεν μπορουν να φιλοξενηθουν σε ολα τα ενυδρεια! Εξαλλου υπαρχουν κι αλλα πανεμορφα ψαρια που μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου, πλην των σκαλαριων!

 

Παλι στην υπερβολη το πας Θοδωρα...

Για χαλαρωστε λιγο...πολλοι εδω μεσα εχουν σκαλαρια σε μικροτερα ενυδρεια..

Δηλαδη για δισκους που ειναι μεγαλητεροι,ποσα λιτρα θελουμε,1 τονο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ομως το τρολλ? Εγω που τα λεω για πλακα.... η εσεις που τα πιστευετε? Για σκεψου

:bigemo_harabe_net-190:  :bigemo_harabe_net-67:  :busted_cop:  :rasp:

 

μάλλον σου χρειάζεται :bigemo_harabe_net-103: !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι κακο παιδι, λεω αληθειες και δε μπουκωνω το κοσμο με οτι κοτσανα εχω διαβασει καπου καποτε.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να μην ξεφεύγουμε... ο καθένας μπορεί να λέει ελεύθερα την αποψή του,  χωρίς ειρωνίες από τους άλλους.

Υπάρχει το προφίλ του ψαριού στο φόρουμ http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

και θα πρέπει πρώτα ο ath200, αλλά και όλοι μας να το συμβουλευόμαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια για 3 και πλεον χρονια ειχα κρατηση σκαλαρια τον αριθμο 5, με μελανοταινιες 6, γκουραμι 2, δολλαρια 2 και 2 πλεκο σε νερο βρυσης. Σε ενυδρειο 240 Rio.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν με silver Shark?Exω ακούσει οτι το συγκεκριμενο είδος ειναι ειρινικό και όχι επιθετικό.Επίσης τρέφεται με την ίδια τροφή με τα Αngel fish?

Link to comment
Share on other sites

Balantiocheilos melanopterus

 

Καλύτερα όχι φίλε μου. Διάλλεξε κάτι που ταιριάζει στα λίτρα σου , να ευχαριστηθείς το χόμπι. ;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...