Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εκανα την αγορα ενος Rio 300 με το επιπλο του.
Επιπλεον πηρα  ενα Eheim 2075  
Υποστρωμα θα βαλω 42 κιλα Seachem Flourite Dark  ----- Ειναι αρκετο?
Εχω σκοπο να στρωσω το ενυδρειο με σκευασμαStability της seachem χωρις ψαρια μεσα.
Το ενυδρειο θα το φυτεψω με τον καιρο και θα βαλω και ξυλα  αλλα δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις 
Εκανα αγορα καποιον ξυλων σε καποιο καταστημα μου ειπαν πως ειναι μανγκροβια οταν τε εβαλα να μουλιασουν σε ενα 200αρι ενυδρειο που εχω στον κηπο αφενος στο ενα ειδα ενα ειδος αλγης σαν χνουδι πανω του και στο αλλο κατι σαν στρωμα ξεραμενης κοραλινης απο κατω.Και τα δυο μυριζαν θαλλασσα οταν τα ξαναεβγαλα μετα απο λιγο.Την γνωμη σας παρακαλω.?
Το ενυδρειο θα ειναι στο μαγαζι που εχω και θελω να βαλω μεσα φυτα απο μετρια εως ευκολα και απο ψαρια  θελω καποια σε κοπαδακια αλλα και καποια πιο μεγαλα σε ογκο(φυσικα οχι τεραστια)
Ερωτησεις:
Το φιλτρο που πηρα ειναι σωστο για το ενυδρειο οσο αφορα τα λιτρα ?
ΝΑ καρατησω και της JUWEL η να το βγαλω?
Θ το τρεξω με 2 λαμπες day 1 color και αλλη μια natural σωστα?
Εχω σκοπο να κανω βαλω ενα παλιο συστημα ανπληρωσης κατευθειαν απο την οσμωση μου αυτο εχει ακποιες επιπτωσεις?Ενοειτε πως θα μπει καινουρια μεμβρανη προφιλτρα και ρητινη.
Ξερω σας επρηξα αλλα θελω να κανω μια καλη αρχη...

  
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εκανα την αγορα ενος Rio 300 με το επιπλο του. Καλοριζικο και καλογεμιστο!

Επιπλεον πηρα  ενα Eheim 2075  

Υποστρωμα θα βαλω 42 κιλα Seachem Flourite Dark  ----- Ειναι αρκετο? Νομιζω ειναι αρκετο!

Εχω σκοπο να στρωσω το ενυδρειο με σκευασμαStability της seachem χωρις ψαρια μεσα. Και πολυ καλα θα κανεις. Το θεμα ειναι πως οσο και να ριχνεις σκευασματα, αν δεν υπαρχει τροφη για τα βακτηρια, δηλαδη αμμωνια, δεν κανεις δουλεια. Ή βαζεις μπολι και ξεμπερδευεις, ή ριχνεις το σκευασμα και μετα ψαρια, ή το αφηνεις μονο του κανα μην, ριχνεις βακτηρια και μετα ψαρια!

Το ενυδρειο θα το φυτεψω με τον καιρο και θα βαλω και ξυλα  αλλα δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις 

Εκανα αγορα καποιον ξυλων σε καποιο καταστημα μου ειπαν πως ειναι μανγκροβια οταν τε εβαλα να μουλιασουν σε ενα 200αρι ενυδρειο που εχω στον κηπο αφενος στο ενα ειδα ενα ειδος αλγης σαν χνουδι πανω του και στο αλλο κατι σαν στρωμα ξεραμενης κοραλινης απο κατω.Και τα δυο μυριζαν θαλλασσα οταν τα ξαναεβγαλα μετα απο λιγο.Την γνωμη σας παρακαλω.? Το χνουδι δεν ειναι τιποτα, θα κανεις το κυκλο του και σε λιγες μερες θα φυγει! Η κοραλινη που λες, δεν ξερω τι ειναι και αν δεν το δω δεν μπορω να καταλαβω. Εισαι σιγουρος πως δεν ειναι χωμα ή αμμος; Για βαλτα μια φωτο. Τι μαγαζι ειναι αυτο απο οπου τα πηρες;

Το ενυδρειο θα ειναι στο μαγαζι που εχω και θελω να βαλω μεσα φυτα απο μετρια εως ευκολα και απο ψαρια  θελω καποια σε κοπαδακια αλλα και καποια πιο μεγαλα σε ογκο(φυσικα οχι τεραστια) Καλυτερα να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι, θα το ευχαριστηθεις καλυτερα και θα φαινεται και πιο ωραιο ενω τα πολλα κοπαδια θα μπερδευονται μεταξυ τους! Θα το δουμε οταν ερθει η ωρα. Αφρικανικο σκεφτηκες;

Ερωτησεις:

Το φιλτρο που πηρα ειναι σωστο για το ενυδρειο οσο αφορα τα λιτρα ? Καλο ειναι αλλα σιγουρα θα εξαρτηθει και απο την ιχθυοφορτιση, το μεγεθος των ψαριων και το ποσο ταιζεις!

ΝΑ καρατησω και της JUWEL η να το βγαλω? Ειναι παρα πολυ καλο φιλτρο απ οτι εχω ακουσει, χωρις να το εχω δουλεψει ποτε. Σιγουρα θα κερδισεις χωρο και ομορφια αλλα θα χασεις απο φιλτρανση και θα ανεβει το κοστος αν χρειαστεις και δευτερο και θα χασεις και την εγγυηση απ οσο ξερω!

Θ το τρεξω με 2 λαμπες day 1 color και αλλη μια natural σωστα? Μια nature και μια colour ειναι καλος συνδιασμος!

Εχω σκοπο να κανω βαλω ενα παλιο συστημα ανπληρωσης κατευθειαν απο την οσμωση μου αυτο εχει ακποιες επιπτωσεις?Ενοειτε πως θα μπει καινουρια μεμβρανη προφιλτρα και ρητινη.

Ξερω σας επρηξα αλλα θελω να κανω μια καλη αρχη...

  

 

 

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Καταρχην ευχαριστω πολυ.

Θα βαζω το σκευασμα και ταυτοχρονα λεω καθε 2-3 ημερες να ριχνω ελαχιστη τροφη.Σωστος?

Για τα ξυλα

Κοραλινη ειναι αλγη του θαλασσινου ενυδρειου κανονικα.Με υποψιαζει λοιπον η υπαρξη της και η υπαρξη χνουδιου σε ξυλα που μπηκαν για 1 ωρα στο νερο.Επισης οταν μετα απο 10 λεπτα τα ξαναεβγαλα απο το νερο για να τα τριψω μυριζαν θαλασσα.Πολυ φοβαμαι μηπως ηταν μεσα σε καποιο θαλασσινο ενυδρειο καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε φοβιζουν τα ξυλα για οποιονδηποτε λογο ή δεν εισαι σιγουρος, μην τα βαλεις; Το μαγαζι αυτο τι ηταν, πετ ή κατι αλλο; Αν το μαγαζι ας πουμε εχει ηδη διακοσμησης ισως να ηταν και στην θαλασσα τα ξυλα! Παντως για ξυλα σε θαλασσινο ενυδρειο δεν εχω ξανακουσει!

Εγω ειμαι υπερ της τακτικης, να αφησω το ενυδρειο να τρεχει κανα μηνα μονο του, χωρις ψαρια. Υστερα βαζω βακτηρια και αναλογα με τις οδηγιες των βακτηριων προσθετω και τα ψαρια. Για καμια βδομαδα προσοχη στο ταισμα και εσαι κομπλε! Αυτη ειναι η τακτικη που ακολουθω εγω! Για την τροφη, εχω τους ενδοιασμους μου για την υπαρξη σαπρομυκητων!

Αφρικανικο δεν ειπες, το σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Για ολα το σκεφτομαι.Κιχλιδες ενοεις σωστα?
Αυτο ομως περνει φυτα?
Ασε που ειμαι και Πατρα πολυ περιορισμενη αγορα.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εκανα την αγορα ενος Rio 300 με το επιπλο του.

Επιπλεον πηρα  ενα Eheim 2075  

Υποστρωμα θα βαλω 42 κιλα Seachem Flourite Dark  ----- Ειναι αρκετο?

Εχω σκοπο να στρωσω το ενυδρειο με σκευασμαStability της seachem χωρις ψαρια μεσα.

Το ενυδρειο θα το φυτεψω με τον καιρο και θα βαλω και ξυλα  αλλα δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις 

Εκανα αγορα καποιον ξυλων σε καποιο καταστημα μου ειπαν πως ειναι μανγκροβια οταν τε εβαλα να μουλιασουν σε ενα 200αρι ενυδρειο που εχω στον κηπο αφενος στο ενα ειδα ενα ειδος αλγης σαν χνουδι πανω του και στο αλλο κατι σαν στρωμα ξεραμενης κοραλινης απο κατω.Και τα δυο μυριζαν θαλλασσα οταν τα ξαναεβγαλα μετα απο λιγο.Την γνωμη σας παρακαλω.?

Το ενυδρειο θα ειναι στο μαγαζι που εχω και θελω να βαλω μεσα φυτα απο μετρια εως ευκολα και απο ψαρια  θελω καποια σε κοπαδακια αλλα και καποια πιο μεγαλα σε ογκο(φυσικα οχι τεραστια)

Ερωτησεις:

Το φιλτρο που πηρα ειναι σωστο για το ενυδρειο οσο αφορα τα λιτρα ?

ΝΑ καρατησω και της JUWEL η να το βγαλω?

Θ το τρεξω με 2 λαμπες day 1 color και αλλη μια natural σωστα?

Εχω σκοπο να κανω βαλω ενα παλιο συστημα ανπληρωσης κατευθειαν απο την οσμωση μου αυτο εχει ακποιες επιπτωσεις?Ενοειτε πως θα μπει καινουρια μεμβρανη προφιλτρα και ρητινη.

Ξερω σας επρηξα αλλα θελω να κανω μια καλη αρχη...

  

 

Το υποστρωμα μαλλον θα σου φτασει αλλα αν δεν σου φτασει καντο μιξ με ψιλοκοκκο μη ασβεστολυθικο χαλικι.

Μπορεις να βαλεις μπολι απο καποιον στο φιλτρο και να βαλεις μερικα ψαρια αμεσα.

Το ασπρο χνουδι που βλεπεις στα ξυλα ειναι ενα ειδος μυκητα που κανει τον κυκλο του και φευγει.Μη τα φοβασαι.Ξυλα σε θαλασσινο ενυδρειο δεν υπαρχουν.

Μετρια φυτα αν δεν εχεις καλο φως και μπουκαλα co2 δεν μπορεις να βαλεις,ασε τι λεει το πετσοπ.

Απο ψαρια αφου εχεις α/ο μπορεις να βαλεις πολλα ειδη,τσεκαρε ποια σου αρεσουν και πες μας για να σου προτεινουμε συνδιασμους.Καλητερα ενα κοπαδι μεγαλο παρα πολλα κοπαδια με μικρους αριθμους ψαριων.

Το φιλτρο του juwel ειναι το καλυτερο εσωτερικο φιλτρο και με μια αναβαθμιση των υλικων γινεται ακομα καλυτερο.

Για τις λαμπες,στο φυτεμενο βαζουμε 1χ6500Κ και 1χ4500Κ

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα μαλλον θα σου φτασει αλλα αν δεν σου φτασει καντο μιξ με ψιλοκοκκο μη ασβεστολυθικο χαλικι.

Μπορεις να βαλεις μπολι απο καποιον στο φιλτρο και να βαλεις μερικα ψαρια αμεσα.

Το ασπρο χνουδι που βλεπεις στα ξυλα ειναι ενα ειδος μυκητα που κανει τον κυκλο του και φευγει.Μη τα φοβασαι.Ξυλα σε θαλασσινο ενυδρειο δεν υπαρχουν.

Μετρια φυτα αν δεν εχεις καλο φως και μπουκαλα co2 δεν μπορεις να βαλεις,ασε τι λεει το πετσοπ.

Απο ψαρια αφου εχεις α/ο μπορεις να βαλεις πολλα ειδη,τσεκαρε ποια σου αρεσουν και πες μας για να σου προτεινουμε συνδιασμους.Καλητερα ενα κοπαδι μεγαλο παρα πολλα κοπαδια με μικρους αριθμους ψαριων.

Το φιλτρο του juwel ειναι το καλυτερο εσωτερικο φιλτρο και με μια αναβαθμιση των υλικων γινεται ακομα καλυτερο.

Για τις λαμπες,στο φυτεμενο βαζουμε 1χ6500Κ και 1χ4500Κ

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες σου?

 

Θα εχω 4 λαμπες των  των 54W  2 Juwel Day 1 Juwel Color  1 Juwel Nature

To χνουδι ηταν αμεσως μολις τα εβαλα στο νερο εκει...μαυρο προς καφε και υπηρχε και σε σημεια ενα στρωμα σαν λεπτος ασβεστης οπως γινεται η κοραλινη οταν πεθαινει το οποιο ετριψα και εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα εχεις 4 λαμπες,τοτε θα πας σε 2χ6500Κ και 2χ4500Κ

Το χνουδι μη σε απασχολει,θα φυγει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο απο τα ξυλα

oZTHZ5.jpg

 

fYurI1.jpg

 

lWZhit.jpg

 

Αυτο που με απασχολει ειναι γιατι να υπαρχει το χνουδι - αλγη πριν τα ξυλα μπουν στο νερο?

Τα φωτιστικα της juwel περνουν συγκεκριμενες λαμπες...δεν ξερω αν μπορω να εχω αυτα τα kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τιποτα μεπμτο βρε φιλε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τιποτα μεπμτο βρε φιλε....

Η αληθεια ειναι πως αυτα τα ξυλα μ αρεσουν πολυ.

Στην πρωτη φωτο δηλαδη αυτο το ασπρο δεν μας ανησυχει?

Επισης στα λεπτα τους σημεια ειναι πολυ μ****α αν πιεσεις το νυχι σου μεσα μπαινει.

Δηλαδη να τα κρατησω?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν ειναι μ****α παιζει να εχουν βραχει....τωρα υπο ποιες συνθηκες εγινε αυτο....απο τι μαγαζι τα πηρες; Τα πληρωσες με το κιλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να βαλεις φυτα δεν πας για αφρικανικο περαν απο καμια ανουμπια που και παλι δεν ξερω ποσο καιρο θα την βγαλουν καθαρη. Οι λαμπες οκ και τα φιλτρα βαλτα να δουλευουν ταυτοχρονα. Οσο για το ξυλο βραστο καλα αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ριξε βακτιρια και ριχνε μισο κουταλακι τροφη καθε δυο μερες ετσι ωστε οταν στρωσει το ενυδρειο να εχεις μια καλη βιολογια χωρις σκαμπανευασματα. Φουλ αναταραξη και 28 βαθμους θερμοκρασια και θα εισαι κομπλε.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να βαλεις φυτα δεν πας για αφρικανικο περαν απο καμια ανουμπια που και παλι δεν ξερω ποσο καιρο θα την βγαλουν καθαρη. Οι λαμπες οκ και τα φιλτρα βαλτα να δουλευουν ταυτοχρονα. Οσο για το ξυλο βραστο καλα αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ριξε βακτιρια και ριχνε μισο κουταλακι τροφη καθε δυο μερες ετσι ωστε οταν στρωσει το ενυδρειο να εχεις μια καλη βιολογια χωρις σκαμπανευασματα. Φουλ αναταραξη και 28 βαθμους θερμοκρασια και θα εισαι κομπλε.

Αυτο με το βρασιμο θα το κανω.....αλλα πως?Ειναι μεγαλα που  να τα βαλω για βρασιμο???

Link to comment
Share on other sites

Στην μπανιερα χαχαχα. Πλακιτσα, αναγκαστικα θα πρεπει να τα βρασεις πρωτα απο την μια μερια και μετα να τα γυρισεις απο την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Στην μπανιερα χαχαχα. Πλακιτσα, αναγκαστικα θα πρεπει να τα βρασεις πρωτα απο την μια μερια και μετα να τα γυρισεις απο την αλλη.

Μου περασε η ιδεα μιας αντιστασης βραστηρα σε ενα ενυδρειο που εχω...αλλα μετα μουτζωθηκα...

 : )

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δικος μας εισαι. Απο πατεντες στο μυαλο αλλο τιποτα......... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο απο τα ξυλα

oZTHZ5.jpg

 

fYurI1.jpg

 

lWZhit.jpg

 

Αυτο που με απασχολει ειναι γιατι να υπαρχει το χνουδι - αλγη πριν τα ξυλα μπουν στο νερο?

Τα φωτιστικα της juwel περνουν συγκεκριμενες λαμπες...δεν ξερω αν μπορω να εχω αυτα τα kelvin.

 

Αν βαλεις την colour και την nature  εχουν περιπου αυτα τα κελβιν! χ2 και εισαι μια χαρα! Τα ξυλα απο που τα πηρες; Δεν βλεπω κατι κακο αλλα ας ειμαστε σιγουροι με το βρασιμο!

 

Αν ειναι να βαλεις φυτα δεν πας για αφρικανικο περαν απο καμια ανουμπια που και παλι δεν ξερω ποσο καιρο θα την βγαλουν καθαρη. Οι λαμπες οκ και τα φιλτρα βαλτα να δουλευουν ταυτοχρονα. Οσο για το ξυλο βραστο καλα αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ριξε βακτιρια και ριχνε μισο κουταλακι τροφη καθε δυο μερες ετσι ωστε οταν στρωσει το ενυδρειο να εχεις μια καλη βιολογια χωρις σκαμπανευασματα. Φουλ αναταραξη και 28 βαθμους θερμοκρασια και θα εισαι κομπλε.

 

Γιατι να μην την βγαλουν καθαρη αλλα φυτα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πολλα αφρικανικα φυτεμενα βρε θοδωρη;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μπερδευτηκα!  :turned:

Νομιζα σε αυτο που παει να φτιαξει τωρα ο φιλος! Δικο μου λαθος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πολλα αφρικανικα φυτεμενα βρε θοδωρη;

......το δικο μου χαχαχαχαχαχα!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α ναι αυτο που το πας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον συνδυασμο 2 Day 1 Color και 1 Nature τι λετε?
Ειναι σωστος?Οι λαμπες ειναι 54 w η καθεμια!

Link to comment
Share on other sites

Η day νομιζω ειναι 9000 κελβιν! Θεωρω καλυτερο τον συνδιασμο δυο nature και 2 colour!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για την juwel day ειναι στα 6800κ. Παιδια οσο για το φυτεμενο δεν μιλαμε για καμια βαλισνερια και ανουμπια που και παλι παιζετε τη θα μεινει αναλογα τον μαου μαου (αφρικανος) που θα βαλεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...