Jump to content

Εναπόθεση Αυγών Από Σκαλάρια.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχει μία ώρα τώρα τα σκαλάρια έχουν ξεκινήσει και αποθέτουν αυγά στα φύλα anubias. Καμιά 40-50 που ήταν κολλημένα τα κάλυψα με τούλι...Σωστά έπραξα ή όχι;;; Το έκανα γιατί άρχισαν να τα τρώνε...Αλλά η θηλύκια είναι αγχωμένη τριγυρνάει και μάλλον θέλει να αποθέσει κι άλλα. Επίσης τα γενετικά τους όργανα είναι "πρησμένα" έχουν βγει προς τα έξω και στα δύο(άρρεν-θήλυ). Τι να κάνω;;;;;;;;; Πρώτη φορά το πετυχαίνω αυτό το πράγμα! 'Έχω δει κι άλλες φορές αλλά πολύ λιγότερα αυγά που μετά από λίγο τα έφαγαν..αλλά τώρα είναι πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε βγαλε το τουλι γιατι με το που τα αφηνει η θυληκια περναει και γονιμοποιη ο αρσενικος

τα τρωνε συνηθως τις πρωτες φορες μεχρι να μαθουν η απομακρυνουν τα χαλασμενα....

αν τα εχεις μαζι με αλλα ψαρακια δυσκολα θα επιβιωσουν καλυτερα θα ηταν την αλλη φορα να εχεις ετοιμη μια γενιστρα αν θες να ζησουν τα μικρα

εγω στο 700αρι ειχα πολλες γεννες συνεχεια και εβλεπα και ψαρακια που ζουσαν καποιες μερες μεχρι που τα ετρωγαν τα υπολοιπα..

επισης μην αγχωνεσαι γιατη τωρα που εχεις ζευγαρι γεννες θα εχεις πολυ συχνα.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω έτοιμο ενυδρείο 60αρι. Το 200αρι έχει όντος πολλά ψάρια μέσα και όλα τους είναι τετοιες ράτσες που τρώνε τα αυγά των σκαλαρίων. Όταν ολοκληρωθεί η απόθεση να τα πάρω και τους γονείς μαζί να τα βάλω στο μικρό ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

αδερφε ριξε μια ματια στις κιχλιδες αμερικης υπαρχει θεμα που ειναι και pinned με ολες τις λεπτομεριες..

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις αφαιρεσε μερικα με μια συριγγα και βαλτα σε γεννηστρα με αεραντλια!

Ακομη καλυτερα θα ηταν αν εβγαζες το ζευγαρι και το εβαζες στην γεννηστρα μονο του!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα όπως το περίμενα. Το πρωί δεν υπήρχε αυγό ούτε για δείγμα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ριξει καμια ματια στο αρθρο περι γεννας σκαλαριων;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι έριξα και πολύ μάλιστα απλά δεν πρόλαβα να αντιληφθώ ότι ετοιμάζετε να γεννήσει η θηλυκιά και τα γέννησε τελικά...αλλιώς όπως γράφω έχω έτοιμο 60αρι για να τους φιλοξενήσει οικογενειακός. 

Link to comment
Share on other sites

Aφού πήραν μπρός,ετοιμάσου για αρκετές γέννες.Τα αυγά τα έφαγαν,απο έλλειψη εμπειρίας ή απο υπάρξη κινδύνων-άλλα ψάρια στο ενυδρείο.Η μη γονιμοποίηση δεν φαίνεται αμέσως.Αν θέλεις να έχεις πιθανότητες να κρατήσεις μικρά και να έχεις ηρεμία στο ενυδρείο σου,γιατί η γέννα σκαλαριων και άλλων αμερικάνικων κιχλίδως φέρνει ''πόλεμο'' στο ενυδρείο,διάβασε παρόμοια θέματα και κατα την γνώμη μου,απομόνωσε το ζευγάρι.

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...