Jump to content

Τι ειναι αυτο το πραμα??????


Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι αυτό και αν είναι επικίνδυνο για το ενυδρείο μου

Έχω βγάλει ως τώρα 3 μαζί με αυτό!!!!! Και όλα έχουν βγει από ένα κομμάτι ξύλο που έχω μέσα στο ενυδρείο, εννοείτε ότι το ξύλο πριν το βάλω το έβρασα....

post-1948-1176156684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με προνύμφη λιβελούλα αφαίρεσε τα από το ενυδρείο σου. Όταν μεγαλώσει είναι πολλή γρήγορη και μπορεί να φάει και μικρά ψάρια π.χ. νέον.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με προνύμφη λιβελούλα αφαίρεσε τα από το ενυδρείο σου. Όταν μεγαλώσει είναι πολλή γρήγορη και μπορεί να φάει και μικρά ψάρια π.χ. νέον.

Και από που δημιουργήτε αυτό φίλε;;;

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιων τρόπο θα εισήλθαν αυγά στο ενυδρείο π.χ. από πρόσφατα αγορασμένα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρώτο έβαλα το ξύλο το έβρασα. Μετά από πόσο καιρό αφότου είχα αγοράσει, το παρατήρησα να τριγύρνα και δεν το πρόλαβα να το μαζέψω!!! Μια μέρα που έπρεπε να φτιάξω τα φυτά μου αναγκαστικά το έβγαλα το ξύλο και το έβαλα πάνω στο καπάκι αμέσως άρχισαν να περιπατάνε 2 από δ’αυτα και στο κάτω μέρος του ξύλου (από κει που το φως δεν το παίρνει και πολύ) είχαν εμφανιστεί και άσπρες γραμμές σαν γλίτσα αλλά δεν έμοιαζε τόσο για γλίτσα αλλά μάλλον κάτι σαν ιστός. Φοβήθηκα μην είναι τπτ κακό για τα ψαράκια μου και το ξανά έβρασα!!!!! Σήμερα που έπρεπε πάλι να φτιάξω τον βυθό το ξανά έβγαλα και να το πάλι… σύνολο 3 μαμούνια και πάλι αυτές οι άσπρες γραμμές. μήπως αυτές οι άσπρες γραμμές είναι αυγά ????

Άντε και το έβγαλα πως μπορώ να προφυλάξω το ενυδρείο από δαυτο ώστε να μην ξανά βγει…???????

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη φωτογραφίες από το άγνωστο για μένα παράσιτο

Δεν μοιάζει αλλά είναι προνύμφη λιβελούλας. Αν αυτό το έβρησκες σε λίμνη, θα σου έλεγα να το αφήσεις με όλες τις συνέπειες. Συμφωνώ βέβαια ότι πρέπει όπωσδήποτε να βγούν άμεσα από το ενυδρείο σου καθότι τρέφονται όλες με μικρά ζωντανά πολλές φορές και λίγο μεγαλύτερα από τις ίδιες.

Δεν κατάλαβα όμως, πως έχεις βράσει το ξύλο και βγαίνουν αυτές ζωντανές? Τα ξύλα και τις πέτρες τις βράζουμε τόσο, όσο για να σκοτώσουμε τυχών επικίνδυνους οργανισμούς που βρίσκονται σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρώτο έβαλα το ξύλο το έβρασα. Μετά από πόσο καιρό αφότου είχα αγοράσει, το παρατήρησα να τριγύρνα και δεν το πρόλαβα να το μαζέψω!!! Μια μέρα που έπρεπε να φτιάξω τα φυτά μου αναγκαστικά το έβγαλα το ξύλο και το έβαλα πάνω στο καπάκι αμέσως άρχισαν να περιπατάνε 2 από δ’αυτα και στο κάτω μέρος του ξύλου (από κει που το φως δεν το παίρνει και πολύ) είχαν εμφανιστεί και άσπρες γραμμές σαν γλίτσα αλλά δεν έμοιαζε τόσο για γλίτσα αλλά μάλλον κάτι σαν ιστός. Φοβήθηκα μην είναι τπτ κακό για τα ψαράκια μου και το ξανά έβρασα!!!!! Σήμερα που έπρεπε πάλι να φτιάξω τον βυθό το ξανά έβγαλα και να το πάλι… σύνολο 3 μαμούνια και πάλι αυτές οι άσπρες γραμμές. μήπως αυτές οι άσπρες γραμμές είναι αυγά ????

Άντε και το έβγαλα πως μπορώ να προφυλάξω το ενυδρείο από δαυτο ώστε να μην ξανά βγει…???????

Δεν είναι τότε από το ξύλο που βγήκαν. Στο ξύλο κρίβονται μόνο. Συχνά τις βρίσκεις κάτω από πέτρες και ξύλα. Αλλού θα είναι η πηγή όπου ήρθαν λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο σου. Ίσως αυγά σε κάποια φυτά.

Link to comment
Share on other sites

μήπως αυτές οι άσπρες γραμμές είναι αυγά ????

Μπορει να ειναι αυγα θα το καταλαβεις αν ειναι αυγα ευκολα γιατι αν ειναι αυγα θα σου γεννηθουν μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο ξύλο απλά στο ξύλο κρύβονται. Πάντως κοίτα να μην πολυβάζεις βγάζεις γενικά πράγματα από τον βυθό και να αναστατώνεις τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...