Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμου Σε Led


cgrig1981

Recommended Posts

Καλα μην ειστε υπερβολικοι ρε παιδια.

Εξηγουμαι: αν ενας θελει να χτισει ενα σπιτι και ρωτησει και του απαντησουν ενας πολιτικος μηχανικος και ενας τραγουδιστης πχ (τυχαια παραδειγματα) , ποιον πρεπει να ακουσει; Ποια γνωμη βαραινει περισσοτερο;

Απλα αυτο ηθελα να πω με το παραπανω ποστ και τιποτα περισσοτερο.

Γενικα πιστευω οτι δεν πρεπει να αντιδραμε σπασμωδικα και βιαστικα πουθενα. Προς θεου δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν. Ουτε την επειρια σας γνωριζω και περιμενω να μου την αποδειξετε μ τα γραφομενα σας μπας και μαθω κι εγω κατι περισσοτερο. Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ψυχραιμία. Συνήθως πίσω από το δένδρο υπάρχει και δάσος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην ειστε υπερβολικοι ρε παιδια.

Εξηγουμαι: αν ενας θελει να χτισει ενα σπιτι και ρωτησει και του απαντησουν ενας πολιτικος μηχανικος και ενας τραγουδιστης πχ (τυχαια παραδειγματα) , ποιον πρεπει να ακουσει; Ποια γνωμη βαραινει περισσοτερο;

Απλα αυτο ηθελα να πω με το παραπανω ποστ και τιποτα περισσοτερο.

Γενικα πιστευω οτι δεν πρεπει να αντιδραμε σπασμωδικα και βιαστικα πουθενα. Προς θεου δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν. Ουτε την επειρια σας γνωριζω και περιμενω να μου την αποδειξετε μ τα γραφομενα σας μπας και μαθω κι εγω κατι περισσοτερο. Φιλικα παντα.

Φιλε μου εχει μεγαλη σημασια πως πας να περασεις κατι στον αλλον. Τα πολυχρωμα γράμματα και το υφος δυστυχώς ειναι απαράδεκτα διοτι ολοι απευθυνομαστε σε ανθρωπους που δεν γνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνώμη ειναι ως εξής θα ακούσω όλες τις γνώμες θα φιλτράρω θα δω τι έργο εχουν εκεινει που δίνουν τις συμβουλές και ετσι θα πορευτώ!

Πολλες φορες τυχαίνει να λεω την άποψη μου και κάποιοι να διαφωνούν οπως το ίδιο και να διαφωνώ με κάποιους εκει τι κανω;

Α) προσπαθώ να μην το κανω προσωπικό διότι ο γραπτώς ο λόγος που ευκολα παρεξηγητε

Β) απαντώ με τεκμιωριωμενες απαντήσεις αλλα και στοιχεια και δικη μου εμπειρια οχι απο πληροφοριες που βρήκα σε κάποιο φορουμ η blog η δεν ξερω που αλλού..δηλαδη οταν ξερω κατι απαντώ

Γ) αν δω οτι ο άλλος δεν θέλει να το καταλάβει λεω ενα απλό οκ μπραβο και συνέχισε ´οπως θες δεν θα το κανω θεμα το μονο που λεω απο μέσα μου ελπίζω να πανε ολα καλα και να βγω λαθος ώστε να μάθω και κατι και εγω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνώμη ειναι ως εξής θα ακούσω όλες τις γνώμες θα φιλτράρω θα δω τι έργο εχουν εκεινει που δίνουν τις συμβουλές και ετσι θα πορευτώ!

Πολλες φορες τυχαίνει να λεω την άποψη μου και κάποιοι να διαφωνούν οπως το ίδιο και να διαφωνώ με κάποιους εκει τι κανω;

Α) προσπαθώ να μην το κανω προσωπικό διότι ο γραπτώς ο λόγος που ευκολα παρεξηγητε

Β) απαντώ με τεκμιωριωμενες απαντήσεις αλλα και στοιχεια και δικη μου εμπειρια οχι απο πληροφοριες που βρήκα σε κάποιο φορουμ η blog η δεν ξερω που αλλού..δηλαδη οταν ξερω κατι απαντώ

Γ) αν δω οτι ο άλλος δεν θέλει να το καταλάβει λεω ενα απλό οκ μπραβο και συνέχισε ´οπως θες δεν θα το κανω θεμα το μονο που λεω απο μέσα μου ελπίζω να πανε ολα καλα και να βγω λαθος ώστε να μάθω και κατι και εγω!

Το ξαναλεω εχει μεγαλη σημασια ο τροπος που γραφεις κατι. Τα πολυχρωμα γραμματα και τα εντονα γραμματα σημαινουν πολλα οταν γραφεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Μην διωχνεται παιδια από το χόμπι !!!!υπάρχουμε κ εμείς που δεν ημαστε τόσο καλοί! !!!

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα τι σε κανει καλο και εμπειρο?η ηλικια σου?τα χρονια που ασχολησε,ο αριθμος των post που εχεις κανει? ή το ποσο πραγματικά ασχολησε και διαβαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Μην διωχνεται παιδια από το χόμπι !!!!υπάρχουμε κ εμείς που δεν ημαστε τόσο καλοί! !!!

Ρε παιδια για ονομα του Θεου! Μηπως το παιρνετε πολυ πατριωτικα το θεμα; Οκ ναι συμφωνω οτι ο σωστος τροπος ειναι το Α και το Ω, αλλα χαλαρωστε και λιγο. Κουβεντουλα κανουμε. Σκεφτειτε οτι ειμαστε καπου και μιλουσαμε εχοντας τον αλλον προσωπο προς προσωπο....τα ιιδια ακριβως να ακουγονταν (με αυτη τν συζητηση εννοω) θα τα λαμβαναμε ολοι πολυ διαφορετικα. Τελος παντων δεν θελω να φανει οτι προσβαλλω καποιον σας , δεν γνωριζομαστε απο κοντα και δεν εχω κανενα οφελος υποστηριζοντας κατι. Την γνωμη μου λεω....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα και μαλιστα μεγαλο να οδηγουνται τοσο ομορφες και αποδοτικες κουβεντες και παρεξηγησεις.Ειναι επισεις παραλογο και μεγαλο λαθος να αφησεις το χομπι εξαιτιας μια αποψης μιας υπερβολης η μιας (καπως)απαντησης.Η γνωση ειναι καλο να δινετε και χρειαζετε 2 τροπους μαζι.Ο ενας ειναι αυτος που τι δινει να μπορει να το κανει με απλο και κατανοητο τροπο και ο δευτερος αυτος που την ακουει ,διαβαζει να μπορει να την δεχτει και να την καταλαβει οπως ειναι.Σιγουρα οταν διαβαζεις η ακους κατι (ολοι μας)προσπαθουμε να δουμε ποιος ειναι αυτος που ειπε αυτο κ.λ.π.

Για μενα θα ηταν πολυ χρησιμο να συνεχισει η κουβεντα απο εκει που ξεκινησε δηλ (για την αναβαθμιση του φωτισμου)

Φιλικα niknik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως κουβεντουλα κανουμε για να διορθωθούν καποια πραγματα οταν γραφουμε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα και μαλιστα μεγαλο να οδηγουνται τοσο ομορφες και αποδοτικες κουβεντες και παρεξηγησεις.Ειναι επισεις παραλογο και μεγαλο λαθος να αφησεις το χομπι εξαιτιας μια αποψης μιας υπερβολης η μιας (καπως)απαντησης.Η γνωση ειναι καλο να δινετε και χρειαζετε 2 τροπους μαζι.Ο ενας ειναι αυτος που τι δινει να μπορει να το κανει με απλο και κατανοητο τροπο και ο δευτερος αυτος που την ακουει ,διαβαζει να μπορει να την δεχτει και να την καταλαβει οπως ειναι.Σιγουρα οταν διαβαζεις η ακους κατι (ολοι μας)προσπαθουμε να δουμε ποιος ειναι αυτος που ειπε αυτο κ.λ.π.

Για μενα θα ηταν πολυ χρησιμο να συνεχισει η κουβεντα απο εκει που ξεκινησε δηλ (για την αναβαθμιση του φωτισμου)

Φιλικα niknik.

Συμφωνώ φιλε μου μαζι σου αλλα δεν μπορει καποιος οσο χρονων και να ειναι οση εμπειρια και να εχει να γραφει για να δωσει συμβουλες με πολυχρωμα και εντονα γραμματα οποιος και αν ειναι. Με τον τροπο που το γραφει με αναγκαζει να μην δωσω σημασια καν γιατι οπως εγραψες και ποιο πανω Η γνωση ειναι καλο να δινετε και χρειαζετε 2 τροπους μαζι και τον τροπο αυτον εγω δεν τον βρισκω σωστο

Link to comment
Share on other sites

Ας μην χαλαμε αλλο το θεμα του φιλου και μιας και εγω ξεκινησα την κουβεντα το κλεινω απο την μερια μου. Παντα υπαρχει ο "τροπος" του καθενα μας και παντα το σωστο "σερβιρισμα" εχει καλυτερα αποτελεσματα. Δεν ειμαστε ομως ολοι τοσο ικανοι αν θελετε στο σερβιρισμα ;)

Απο κει και περα, η προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην βιαζομαστε να κρινουμε και να βγαζουμε επιπολαια συμπερασματα.

Καλη συνεχεια σε ολους παιδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαστε ικανοι στο"σερβιρισμα" πρεπει να το θελουμε και να το προσπαθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φιλε μου μαζι σου αλλα δεν μπορει καποιος οσο χρονων και να ειναι οση εμπειρια και να εχει να γραφει για να δωσει συμβουλες με πολυχρωμα και εντονα γραμματα οποιος και αν ειναι. Με τον τροπο που το γραφει με αναγκαζει να μην δωσω σημασια καν γιατι οπως εγραψες και ποιο πανω Η γνωση ειναι καλο να δινετε και χρειαζετε 2 τροπους μαζι και τον τροπο αυτον εγω δεν τον βρισκω σωστο

Αν με ενοχλούσαν τα χρωματα η κατι αλλο απλα δεν θα έδινα σημασία δεν θα χαλαγα την ζαχαρένια μου για κανένα θα έκανα το χόμπι μου θα συνέχιζα να ποστάρω εκει που θέλω και απλα θα τον αγνοώ. Για μενα η σιωπή ειναι η ποιο σκληρή απαντηση!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν με ενοχλούσαν τα χρωματα η κατι αλλο απλα δεν θα έδινα σημασία δεν θα χαλαγα την ζαχαρένια μου για κανένα θα έκανα το χόμπι μου θα συνέχιζα να ποστάρω εκει που θέλω και απλα θα τον αγνοώ. Για μενα η σιωπή ειναι η ποιο σκληρή απαντηση!!

Οταν κανεις κοπο να μαθεις, να στήσεις, βελτιώσεις, να να να και διαβάζεις κατι που σε πιεζει φυσιολογικό ειναι να υπαρχει αντίδραση... δεν γεννήθηκαμε να τα γνωριζουμε ολα για αυτο συζητάμε... μην ειμαστε ολοι το τέλειοι!!! Κανεις δεν ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , πραγματικά κοιτάτε το δένδρο και το δάσος πίσω σας καίγεται.

Το θέμα αναφέρει για τα φώτα, μια χαρά είναι τα φωτά , και πολύ καλά και πολύ όμορφα. Πρώτο λάθος του φίλου είναι πως αναφέρει ότι τα έχει μέσα στο νερό ενώ ο κατασκευαστής αναφέρει πως έχουν πιστοποίηση IP65, καταστροφικό λάθος, γιατί άλλο το IP65 και άλλο το IP8, και θα πάει κάποιος να τα πάρει και να τα βάλει μέσα στο νερό και θα γίνει ζημιά. Επόμενο λάθος, μας δείχνει αυτά τα φωτά και μας λέει πως είναι πολύ καλά αλλά το ενυδρείο αυτό δεν τα χρειάζεται αυτά τα φώτα, γιατί έχει πιο λίγα φυτά από ότι έχω εγώ στα χρυσόψαρα, άρα που είναι το καλό που έχουν αυτά τα φώτα ; για να βλέπουμε καθαρά τα ψάρια ; και ποια ψάρια ; 3 δίσκους μαζί με έναν μονομάχο ; Δηλαδή όλα αυτό για τα καλά φώτα είναι για ένα ενυδρείο με μικρό μήκος που έχει φυτά που θες ταξί να πας από το ένα στο άλλο που έχει 3 δίσκους ένα μονομάχο και κάποια άλλα ψάρια ; Δηλαδή να μη πούμε πως όλη αυτή η παρουσίαση είναι λάθος, γιατί τα φώτα αυτά και να είναι καλά σε αυτό το ενυδρείο δεν το αποδεικνύουν, να ήταν φουλ φυτεμένο θα έλεγα μάλιστα. Και από τη μία να μη πούμε κάτι γιατί η σιωπή μας δείχνει τη αντίδρασή μας, από την άλλη όμως, θα το δει κάποιος και θα πει "Α ωραία, θα πάω να πάρω ένα ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος και θα βάλω 2-3 δίσκους , θα βάλω και 1 μονομάχο και 4-5 "κοκκινομούρηδες" (ροδόστομους) άντε και κανα "γλύφτη" και έχω ενυδρείο , το θεωρείτε σωστό αυτό ; Γιατί αν δεν πει κάποιος κάτι, δεν κάνει τη παρατήρηση του αυτό θα γίνει. Και όσο για τα χρώματα γιατί το βλέπεται στραβά, μήπως έτσι θέλει να τονίσει πόσο λάθος είναι στημένο όλο αυτό ; Προς θεού παιδιά, ασχολούμαστε αν ο άλλος έγραψε με χρώματα και δεν ασχολούμαστε να πούμε τις παρατηρήσεις μας για τη συγκεκριμένη  παρουσίαση.

Οι δικιές μου παρατηρήσεις είναι πως τα φώτα αυτά δεν έχουν τίποτα να δείξουν στο συγκεκριμένο ενυδρείο, το ενυδρείο δεν έχει φυτά που χρειάζονται αυτό το φωτισμό , οι κάτοικοι αυτού του ενυδρείου δεν τα χρειάζονται αυτά τα φώτα, το αντίθετο θα έλεγα, πιο πολύ κακό κάνουν, πως είναι λάθος που αναφέρει ο φίλος πως τα έχει μέσα στο νερό ενώ οι προδιαγραφές λένε πως δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα, και τελευταίο και πιο σημαντικό πως όλο το στήσιμο του ενυδρείου είναι λάθος.

Και κάτι ακόμα , θα αντιδρούσατε περισσότερο αν τόνιζα με κόκκινο τα λάθη που διακρίνω εγώ ;

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και να πω και κάτι που παρατήρησα από την αρχή, πως αυτό το θέμα πιο πολύ για εμπορική διαφήμιση μου μοιάζει παρά για παρουσίαση φωτιστικού, και αυτό γιατί οι φωτογραφίες του ενυδρείου και του φωτιστικού που υπάρχουν στην αρχή στο θέμα , οι ίδιες ακριβώς φωτογραφίες υπάρχουν και στην ιστοσελίδα του πωλητή για αυτά τα φώτα , τυχαίο ;

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , πραγματικά κοιτάτε το δένδρο και το δάσος πίσω σας καίγεται.

Το θέμα αναφέρει για τα φώτα, μια χαρά είναι τα φωτά , και πολύ καλά και πολύ όμορφα. Πρώτο λάθος του φίλου είναι πως αναφέρει ότι τα έχει μέσα στο νερό ενώ ο κατασκευαστής αναφέρει πως έχουν πιστοποίηση IP65, καταστροφικό λάθος, γιατί άλλο το IP65 και άλλο το IP8, και θα πάει κάποιος να τα πάρει και να τα βάλει μέσα στο νερό και θα γίνει ζημιά. Επόμενο λάθος, μας δείχνει αυτά τα φωτά και μας λέει πως είναι πολύ καλά αλλά το ενυδρείο αυτό δεν τα χρειάζεται αυτά τα φώτα, γιατί έχει πιο λίγα φυτά από ότι έχω εγώ στα χρυσόψαρα, άρα που είναι το καλό που έχουν αυτά τα φώτα ; για να βλέπουμε καθαρά τα ψάρια ; και ποια ψάρια ; 3 δίσκους μαζί με έναν μονομάχο ; Δηλαδή όλα αυτό για τα καλά φώτα είναι για ένα ενυδρείο με μικρό μήκος που έχει φυτά που θες ταξί να πας από το ένα στο άλλο που έχει 3 δίσκους ένα μονομάχο και κάποια άλλα ψάρια ; Δηλαδή να μη πούμε πως όλη αυτή η παρουσίαση είναι λάθος, γιατί τα φώτα αυτά και να είναι καλά σε αυτό το ενυδρείο δεν το αποδεικνύουν, να ήταν φουλ φυτεμένο θα έλεγα μάλιστα. Και από τη μία να μη πούμε κάτι γιατί η σιωπή μας δείχνει τη αντίδρασή μας, από την άλλη όμως, θα το δει κάποιος και θα πει "Α ωραία, θα πάω να πάρω ένα ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος και θα βάλω 2-3 δίσκους , θα βάλω και 1 μονομάχο και 4-5 "κοκκινομούρηδες" (ροδόστομους) άντε και κανα "γλύφτη" και έχω ενυδρείο , το θεωρείτε σωστό αυτό ; Γιατί αν δεν πει κάποιος κάτι, δεν κάνει τη παρατήρηση του αυτό θα γίνει. Και όσο για τα χρώματα γιατί το βλέπεται στραβά, μήπως έτσι θέλει να τονίσει πόσο λάθος είναι στημένο όλο αυτό ; Προς θεού παιδιά, ασχολούμαστε αν ο άλλος έγραψε με χρώματα και δεν ασχολούμαστε να πούμε τις παρατηρήσεις μας για τη συγκεκριμένη  παρουσίαση.

Οι δικιές μου παρατηρήσεις είναι πως τα φώτα αυτά δεν έχουν τίποτα να δείξουν στο συγκεκριμένο ενυδρείο, το ενυδρείο δεν έχει φυτά που χρειάζονται αυτό το φωτισμό , οι κάτοικοι αυτού του ενυδρείου δεν τα χρειάζονται αυτά τα φώτα, το αντίθετο θα έλεγα, πιο πολύ κακό κάνουν, πως είναι λάθος που αναφέρει ο φίλος πως τα έχει μέσα στο νερό ενώ οι προδιαγραφές λένε πως δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα, και τελευταίο και πιο σημαντικό πως όλο το στήσιμο του ενυδρείου είναι λάθος.

Και κάτι ακόμα , θα αντιδρούσατε περισσότερο αν τόνιζα με κόκκινο τα λάθη που διακρίνω εγώ ;

φίλε μου καλησπέρα

1ον τα φώτα δεν αναφέρω πουθενά ότι τα έχω τοποθετημένα μέσα στο νερό αναφέρω ότι όταν τα παρέλαβα η μια μπάρα δοκιμάστηκε μέσα στο νερό για την στεγανότητα της λόγο απαιτησεις του προμηθευτή, δεν την άφησα μέσα στο νερό οι μπάρες είναι τοποθετημένες πάνω από την στάθμη του νερού εξωτερικά από το νερό για να πω ποιο απλά.

2ον το ενυδρείο τώρα αρχίζει και γεμίζει με φυτά.

3ον οι δίσκοι είναι 4 και όχι 3 σύντομα θα μπουν και άλλοι μακάρι να μπορούσα να τους αγοράσω όλους μαζί πράγμα αδύνατο λόγο τις τιμής τους.

4ον φυτά μπαίνουν συνέχεια ,μακάρι να μπορούσα να τα πάρω και αυτά όλα μαζί,και σύντομα πιστεύω ότι θα γίνει φουλ φυτεμένο.

5ον το post δεν έγινε για εμπορικούς σκοπούς ο προμηθευτής μου ζήτησε φωτογραφίες του ενυδρείου σε περίπτωση που έμενα ικανοποιημένος.

 

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100χ70χ60 μακάρι επίσης να μπορούσα να το έκανα 2 μέτρα άλλα δεν χωράει δυστυχώς.

 

η ενασχόληση μου με το χόμπι κρατάει αρκετά χρόνια. πριν από το συγκεκριμένο ενυδρείο διατηρούσα reef και πριν από το reef διατηρούσα ένα ενυδρείο κοινωνικό ένα φυτεμένο και ένα μικρο θαλασσινό (η πρώτη επαφή).

Οπότε γνωρίζω ότι βάζοντας 3 ψάρια και ένα πλεκοστομο σε μια γυάλα δεν λες ότι έχεις ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δεν είναι κανείς χαζός.προσωπικα ούτε που με ενδιαφέρει το θέμα του φίλου ούτε τα κόκκινα γράμματα .το πρόβλημα είναι που όταν ένας αντέδρασε σ αυτό αμέσως του την έπεσε κάποιος κ του κούνησε το δάκτυλο.σε αυτό αντέδρασα ούτε στα φώτα ούτε στα led ούτε φυτά ή δισκοι .κάποια παιδιά εδώ έχουν βγει για καμιά μπύρα οπότε καταλάβαινουν πως γράφουν. το θέμα ήταν τα φώτα του ενυδρείου μένουμε εκεί κ τελος αν ο Νίκος ήθελε να το πάει παραπέρα δεν χρειάζεται δικηγόρο στην πρώτη αντίδραση. Αυτό δείχνει κλίκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα τις κλικες και τα αλλα ωραια που λετε δεν ισχυουν...

Να δω ποσο θα τραβιξει ακομα αυτο το θεμα...Δεν βαραθικατε να τρωγοσταστε?

Παρακαλω ας παραμεινουμε στο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

αυτό προσπαθούμε να κάνουμε αλλά δεν αποτι βλέπω δεν γίνετε, στο τέλος θα με βγάλουν και κάποιοι έμπορο φωτιστικών.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα οσοι δεν γνωριζουν κατι να μην δημοσιευουν οτι θελουν ,φιλε μου οι μπαρες ειναι 100% αδιαβροχες εχτες συγκεκριμενα η μια ηταν μεσα στο νερο για 15 λεπτα ετσι για δοκιμη. Ελπιζω να σε καλυψα.

 

Εδώ φίλε μου λες ξεκάθαρα πως τις έβαλες στο νερό για 15 λεπτά για δοκιμή , όταν ο κατασκευαστής λέει IP65 δεν τις βάζουμε για δοκιμή μέσα στο νερό αλλά απλά τις πιτσιλάμε.

 

Αφού έχεις σκοπό να φιλοξενήσεις δίσκους θεωρώ πως δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο τα φυτά και ο φωτισμός, γιατί ενυδρείο με δίσκους έχει τέτοιες παράμετρες που δεν ευδοκιμούν και τόσο εύκολα τα φυτά, ως γνωστό οι δίσκοι είναι καλύτερα να μπαίνουν σε ενυδρεία με όχι τόσο έντονο φωτισμό και με πιο υψηλές θερμοκρασίες που αυτά τα δύο δεν ευνοούν τα φυτά , για αυτό η γνώμη μου είναι πως το ενυδρείο σου δεν έχει ανάγκη από ένα καλό φωτιστικό ούτε και από απαιτητικά φυτά. Επίσης τα λίτρα σου μπορεί να είναι καλά αλλά είμαι της άποψης πως το μήκος είναι μικρό, σκέψου 8 ψάρια που μπορεί άνετα να γίνουν  20 εκατοστά πως θα κινούνται σε ένα ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος, κατά την άποψη μου καλύτερα το πλάτος να το έδινες σε μήκος.

Το ότι έχεις σκοπό να μεγαλώσεις το κοπάδι είναι θετικό και δεν είναι λάθος που ξεκινάς με 3-4 ψάρια, αλλά επαναλαμβάνω πως 8 ψάρια σε αυτό το μήκος ενυδρείου δεν θα ήταν ότι το καλύτερο.  Επίσης η συνύπαρξη μονομάχου και άλλων ειδών ψαριών σε ενυδρείο με δίσκους δεν είναι πάντα το ιδανικό ή και άμεσα εφικτό. Δεν ανάφερες πουθενά για το μέλλον του ενυδρείου (και λογικό είναι γιατί αναφέρεσαι μόνο στο φωτιστικό) αλλά επειδή είμαστε σε ενυδρειακό φόρουμ καλό είναι να συζητάμε πάντα κάτι παράξενο ή κάτι που μας κάνει εντύπωση, και προσωπικά μου έκανε εντύπωση αυτό που είδα και έκανα τις παρατηρήσεις μου.

Αυτό για τις φωτογραφίες μου έκανε μεγάλη εντύπωση και το ανάφερα

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια τελος καλο ολα καλα, δεν υπαρχει λογος να μαλωνεται, φιλαρακο ωραιο το φωτιστικο σου και περιμενουμε καινουργιες φωτογραφιες με ποιο πολλα ψαρακια που μακαρι να τα αποκτισεις γρηφορα κ να τα χαρεις κ ποιο πολλα φυτα να γινει τουμπανο, περιμενουμε φωτο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φίλε μου λες ξεκάθαρα πως τις έβαλες στο νερό για 15 λεπτά για δοκιμή , όταν ο κατασκευαστής λέει IP65 δεν τις βάζουμε για δοκιμή μέσα στο νερό αλλά απλά τις πιτσιλάμε.

Αφού έχεις σκοπό να φιλοξενήσεις δίσκους θεωρώ πως δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο τα φυτά και ο φωτισμός, γιατί ενυδρείο με δίσκους έχει τέτοιες παράμετρες που δεν ευδοκιμούν και τόσο εύκολα τα φυτά, ως γνωστό οι δίσκοι είναι καλύτερα να μπαίνουν σε ενυδρεία με όχι τόσο έντονο φωτισμό και με πιο υψηλές θερμοκρασίες που αυτά τα δύο δεν ευνοούν τα φυτά , για αυτό η γνώμη μου είναι πως το ενυδρείο σου δεν έχει ανάγκη από ένα καλό φωτιστικό ούτε και από απαιτητικά φυτά. Επίσης τα λίτρα σου μπορεί να είναι καλά αλλά είμαι της άποψης πως το μήκος είναι μικρό, σκέψου 8 ψάρια που μπορεί άνετα να γίνουν 20 εκατοστά πως θα κινούνται σε ένα ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος, κατά την άποψη μου καλύτερα το πλάτος να το έδινες σε μήκος.

Το ότι έχεις σκοπό να μεγαλώσεις το κοπάδι είναι θετικό και δεν είναι λάθος που ξεκινάς με 3-4 ψάρια, αλλά επαναλαμβάνω πως 8 ψάρια σε αυτό το μήκος ενυδρείου δεν θα ήταν ότι το καλύτερο. Επίσης η συνύπαρξη μονομάχου και άλλων ειδών ψαριών σε ενυδρείο με δίσκους δεν είναι πάντα το ιδανικό ή και άμεσα εφικτό. Δεν ανάφερες πουθενά για το μέλλον του ενυδρείου (και λογικό είναι γιατί αναφέρεσαι μόνο στο φωτιστικό) αλλά επειδή είμαστε σε ενυδρειακό φόρουμ καλό είναι να συζητάμε πάντα κάτι παράξενο ή κάτι που μας κάνει εντύπωση, και προσωπικά μου έκανε εντύπωση αυτό που είδα και έκανα τις παρατηρήσεις μου.

Αυτό για τις φωτογραφίες μου έκανε μεγάλη εντύπωση και το ανάφερα

Εγω δεν εχω πει να μην συζηταμε αλλα οταν γινετε αυτο πρεπει να γινετε σωστα.

Τις απαιτησεις των δισκων τις ξερω αλλα δυστυχως δεν μπορουσα να δωσω περισσοτερο μηκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...