Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμου Σε Led


cgrig1981

Recommended Posts

Παλικαρια τελος καλο ολα καλα, δεν υπαρχει λογος να μαλωνεται, φιλαρακο ωραιο το φωτιστικο σου και περιμενουμε καινουργιες φωτογραφιες με ποιο πολλα ψαρακια που μακαρι να τα αποκτισεις γρηφορα κ να τα χαρεις κ ποιο πολλα φυτα να γινει τουμπανο, περιμενουμε φωτο :)

Σευχαριστω φιλε μου πιστευω οτι θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μακαρι να μην ισχύουν.

 

Επειδη εισαι καινουρια στο φορουμ και επειδη ειμαι εδω μεσα 5 χρονια,θα σου πως κλικες δεν υπαρχουν και ειναι ασχημο να το λεει καποιος αυτο χωρις να ξερει,ποσο μαλλον καποιος που ειναι εδω μερικους μηνες και δεν εχει εικονα το πως δουλευει το φορουμ αλλα και δεν ξερει και τα μελη του προσωπικα.Ελα μια φορα σε μια συναντηση του φορουμ και σιγουρα θα αλλαξεις γνωμη σ αυτο που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώμη λέω τι δείχνει κ ειδικά σ περίπτωση που δεν παρευρεθώ αμμεσα σ συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώμη λέω τι δείχνει κ ειδικά σ περίπτωση που δεν παρευρεθώ αμμεσα σ συνάντηση.

 

Λαθος εντιπωση εχεις σχηματισει δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δεν είναι κανείς χαζός.προσωπικα ούτε που με ενδιαφέρει το θέμα του φίλου ούτε τα κόκκινα γράμματα .το πρόβλημα είναι που όταν ένας αντέδρασε σ αυτό αμέσως του την έπεσε κάποιος κ του κούνησε το δάκτυλο.σε αυτό αντέδρασα ούτε στα φώτα ούτε στα led ούτε φυτά ή δισκοι .κάποια παιδιά εδώ έχουν βγει για καμιά μπύρα οπότε καταλάβαινουν πως γράφουν. το θέμα ήταν τα φώτα του ενυδρείου μένουμε εκεί κ τελος αν ο Νίκος ήθελε να το πάει παραπέρα δεν χρειάζεται δικηγόρο στην πρώτη αντίδραση. Αυτό δείχνει κλίκα.

 

 

Στέλλα, κατα αρχή δεν είπα κανέναν χαζό και  δεν είμαι δικηγόρος κανενός και ειδικά του Νίκου, απλά αναφέρθηκα στις έντονες αντιδράσεις που έγιναν για τα κόκκινα γράμματα και δεν έγινε καμία παρατήρηση , θετική ή αρνητική για το συγκεκριμένο  θέμα, τα κόκκινα γράμματα έγιναν κόκκινο πανί. Αυτό για τις κλίκες το προσπερνάω γιατί το θεωρώ ατυχής παρατήρηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφεις τα χρωματιστα,εντονα,κεφαλαια γραμματα εχουν την σημασια τους

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είπα δεν έχω γνώμη οπότε κ δεν έχω σχηματίσει κ δεύτερων είπα δεν με ενδιαφέρουν τα κόκκινα γράμματα .είπα στην παρατήρηση του παρασκευα( εδώ παίζει ρόλο το ποιος μιλάει) τι σημαίνει αυτο;;;το ότι είπα παιδια μην την πέφτουμε έτσι γιατί κόσμος σταματάει να γράφει κ ίσως κ το χόμπι πέρασε στα μικρά. τονιζω ξανά ότι υπάρχει κλίκα δεν το έγραψα έγραψα τι φαίνεται κ δεύτερων δεν με ενοχλούν τα κόκκινα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

κ βρε Τάκη που βγαίνει ότι εσύ είσαι ο δικηγόρος είναι σαφές ότι για αλλού παει

Link to comment
Share on other sites

όχι άλλο κάρβουνο !!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς σε μια μεγάλη ανοικτή διαδικτυακή κοινότητα όπως το Aquazone  συμμετέχουν όλων των ειδών οι χαρακτήρες ανθρώπων,

με διαφορετικές κουλτούρες, μορφωτικό επίπεδο, ηλικίες , γνώσεις….

Όλοι μας μπαίνουμε, ξέροντας ότι πίσω από τα πληκτρολόγια υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι,

φιλτράρουμε τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε και  εκμεταλλευόμαστε τις γνώσεις που υπάρχουν…

Δεν πρέπει να μας αποθαρρύνουν οι οποίες διαφορετικές, περίεργες ή και απόλυτες αντιλήψεις!

Μπαίνουμε για να εκμεταλλευτούμε τον τεράστιο όγκο των πληροφοριών που υπάρχει εδώ γύρω από το χόμπι μας.

Σίγουρα θα υπάρχουν και διαφωνίες αλλά μέσα από την διαφωνία πολλές φορές έρχετε η γνώση…

Το μυστικό είναι να γίνεται κατάθεση επιχειρημάτων χωρίς φρασεολογία πεζοδρομίου!

(Δηλαδή σήμερα που γίνονται τόσα εγκλήματα και παραβαντικές πράξεις  καθημερινά στη χώρα μας πρέπει να αλλάξουμε χώρα…)  

Στόχος όλων μας, θέλω να πιστεύω, είναι να ευχαριστηθούμε το χόμπι μας!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφεις τα χρωματιστα,εντονα,κεφαλαια γραμματα εχουν την σημασια τους

 

Και μένα με ενοχλεί να βλέπω μια πρόταση που ΔΕΝ περιέχει τόνους, σημεία στίξης (κόμμα, τελεία κλπ.) αλλά ΔΕΝ το κάνω "θέμα" (ΔΕΝ αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα).

Μιλάμε διαφορετική γλώσσα... αφού ΔΕΝ έχουme όλοι διδακτορικό στην διαδικτυακή.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος... στα χρώματα όμως έχω το κλόπυ@right.

 

Επί της ουσίας τώρα...

ΑΝ κάνεις παιδί θα το μεγαλώσεις στην μπανιέρα γιατί... ΔΕΝ θα μπορείς, για κάτι παραπάνω; ΔΕΝ νομίζω... μάλλον θα "σκιστείς" να κάνεις ότι καλύτερο γίνεται.

Έτσι και με το ενυδρείο... βάλε άλλα ψάρια που ο διτιθέμενος χώρος, καλύπτει τις ανάγκες τους ή δώσε σε αυτά που έχεις επιλέξει, αυτό που απαιτούν.

ΔΕΝ σου ζήτησαν να τα βάλεις στο ενυδρείο... εσύ το επιλέγεις... και σαν "μικρός θεός" αποφασίζεις για την ΔΙΑβιώση ή την ΕΠΙβιωση τους.

ΚΑΛΗ συνέχεια.-

 

ΥΓ. Τάκη (Takis_gt) αυτό για τον χαμηλό φωτισμό που έγραψες, για τους δίσκους εκτροφής ΔΕΝ ισχύει, αλλά ΔΕΝ θα το αναπτύξω παραπάνω. ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diskus fan πες ομως και κατι ουσιαστικο. Οχι μονο απαντησεις στις διαμαχες και γενικα πραγματα. (Επειδη κι εγω οπως σου ειπα θελω να ασχοληθω με δισκους και περιμενω να μου ερθουν) τι ισχυει για το φωτισμο?? Δεν πρεπει να εχουν χαμηλο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μην περιμενεις απαντηση εχει live

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100880-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B7-live-%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-20-%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%BD/

 

Θελει να σου πει οτι για τους ΕΚΤΡΟΦΗΣ δεν ισχυει ο χαμηλος φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αναλόγως αν πάρεις μικρα η μεγαλαψαρια το στήσιμο των ριζών σ περίπτωση που πάρεις μεγάλα θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια περιμένεις; ;:μέγεθος ηλικία περίπου; ;;

Link to comment
Share on other sites

Diskus fan πες ομως και κατι ουσιαστικο. Οχι μονο απαντησεις στις διαμαχες και γενικα πραγματα. (Επειδη κι εγω οπως σου ειπα θελω να ασχοληθω με δισκους και περιμενω να μου ερθουν) τι ισχυει για το φωτισμο?? Δεν πρεπει να εχουν χαμηλο φωτισμο?

Τι δίσκους περιμένεις;Άγριους ή εκτροφής; Τι θέλω να πω..Ο Heckel πχ (ο άγριος Heckel) θα σου έλθει από ένα βιότοπο

(απαντάται μόνο στο Rio Negro) όπου είναι ο αγαπημένος προορισμός των τουριστών στη λεκάνη της Αμαζονίας γενικά.

Γιά το μόνο λόγο του ότι δεν έχει κουνούπια.Γιατί η προνύμφη του κουνουπιού δεν την παλεύει σε τόσο χαμηλό ph (έως 5).

Εσύ που θα τους βάλεις; Και με τι φυτά; Και θέλεις να πάρεις και γέννες; Πολλές μικρές λεπτομέρειες που στο τέλος κάνουν

τη διαφορά.Και ο Amano τους έχει για θέμα marketing σε φυτεμένα του, δε σημαίνει όμως ότι είναι σωστό σαν βιοτοπικό

ενυδρείο για ένα ψάρι μονογαμικό, που ζει για πλάκα 15 χρόνια, σ΄ένα ποτάμι που την εποχή των βροχών δεν έχει σταθερές

όχθες,άρα στο περιβάλλον του δεν φτάνει το φως του ήλιου κάτω για να υποστηρίξει την ανάπτυξη φυτών.

Αυτά είναι τροφή για σκέψη αν θα' θελες να ασχοληθείς με άγριους μπλε,πράσινους,ταπεινούς καφέ και Heckel.Εξαίρεση ο

Tefe που προέρχεται από λίμνη.Όλοι αυτοί δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό,βασικά πράγματα για να βάλεις καμιά

κρυπτοκορίνη για το μάτι.Τον δίσκο δεν θα τον πειράξει.Ένα ενυδρείο για τον βασιλιά πρέπει να έχει ύψος (70 και πάνω κα-

θαρό νερό)για να μπορέσει να σου δείξει το μεγαλείο του.

Αν τώρα πας σε τίποτε marlboro red,whinston blue ή pink camel,προφανώς μιλάμε για ψάρια που δεν έχουν δει,ούτε πρό-

κειται να μάθουν από τι περιβάλλον προήλθε η ράτσα τους,οπότε,αν δουν στο ενυδρείο και καμιά anubia το πολύ πολύ να

φταρνιστούν.Αν μπορείς να δώσεις στο ενυδρείο του βάθος,κάντο.Δεν θα το μετανιώσεις.Όχι πολλές κρυψώνες.Θα μάθει

να εξαφανίζεται.Λίγα βασικά πράγματα,άλλωστε,δεν θα τους βάλεις κανένα θηρευτή για παρέα.Ποτέ μα ποτέ μη παίρνεις

δισκάκια απ' την ίδια παρτίδα.Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις με αδέλφια και αν βγει ζευγάρι θα έχει κάποια δυσμορφία,

ή ελαττωματικές ρίγες.Προτίμησε ένα είδος για καθαρούς απογόνους.Έπηξε ο τόπος στα mix breed..

 

Φιλικά

Μάνος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μανο. εκτροφης στενκερ εχω παραγγειλει. εχω παρει διαφορετικα ειδη ομως. εχω λιγα ξυλα και λιγα φυτα. οχι ανουμπιες.  ωστε λες να μην βαλω πολλες κρυψωνες?? 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μανο. εκτροφης στενκερ εχω παραγγειλει. εχω παρει διαφορετικα ειδη ομως. εχω λιγα ξυλα και λιγα φυτα. οχι ανουμπιες.  ωστε λες να μην βαλω πολλες κρυψωνες?? 

Τι είχες στο μυαλό σου να κάνεις;Βασικά,μπορείς -αν θέλεις να περιγράψεις πώς το σκέφτεσαι και τι προσδοκάς;

Στείλε πμ να μη χαλάσουμε το θέμα του φίλου.

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

dnmhx ανοιξε ενα θεμα δικο σου καλυτερα να ακουσεις κι αλλες αποψεις αλλα και να διαβαστουν απο μελη που ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο ειδος ψαριου!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι είχες στο μυαλό σου να κάνεις;Βασικά,μπορείς -αν θέλεις να περιγράψεις πώς το σκέφτεσαι και τι προσδοκάς;

Στείλε πμ να μη χαλάσουμε το θέμα του φίλου.

 

Φιλικά

Μάνος.

 

Συγνωμη αλλα γιατι να στειλει πμ?

Συγνωμη παιδια αλλα αυτο που κανετε ειναι λαθος..ετσι χανονται οι πληροφοριες απο το φορουμ και οχι μονο..

Ο φιλος μπορει να ανοιξει ενα νεο θεμα και να γινει η κουβεντα εκει και οχι σε πμ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάνο επειδή μιλησες για την ίδια η οχι παρτίδα , ξέρεις τι γίνεται με τους διαφορετικους εκτρωφεις δισκους;;είναι εμπορικό κόλπο τελικά η όντως θα έχουμε προβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα γιατι να στειλει πμ?

Συγνωμη παιδια αλλα αυτο που κανετε ειναι λαθος..ετσι χανονται οι πληροφοριες απο το φορουμ και οχι μονο..

Ο φιλος μπορει να ανοιξει ενα νεο θεμα και να γινει η κουβεντα εκει και οχι σε πμ.

 

Φίλε rastafarian έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγνώμη.Η σκέψη ήταν να μη χαλάσει το θέμα του 

παιδιού.

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...