Jump to content

Πέτρος Rimless Reef


pit05

Recommended Posts

Μπράβο παίδια!!! Φοβερή ομάδα και υπέροχο το αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πετρο εξαιρετικο το αποτελεσμα τωρα θα το χαρεις οσο δεν παει.Το aquascape εκπληκτικο.Μπραβο στην ομαδα για την οοοοοοολη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ευχαριστω και τις βλακειες πετρο!

Για παιδια σαν κ εσενα αξιζει να τρεχει κανεις οχι μια ημερα ολοκληρη,αλλα ενα μηνα :bigemo_harabe_net-162:

 

Και στο κατω κατω τρεχαμε για κατι που γουσταραμε ολοι....το ενυδρειο και το χομπυ μας,οποτε ολα ηταν ευχαριστα!

Εγω παντως αποζημιωθηκα με τις πιτσες οποτε ημουν μια χαρα :jig:

 

Πραγματικα με μερικα lps ακομα και 2-3 σκληρα στα ψηλα το ενυδρειο θα γινει ονειρο!

Ηδη αυτο που βλεπω μου αρεσει παρα πολυ,με δεδομενο οτι εχεις ανεμωνες κτλ :usd:  :usd:

 

Καλα ρε συ το tennenti πως μεγαλωσε ετσι? :bigemo_harabe_net-117:

Πολυ ωραια η φωτο οπου ειναι ολα τα ψαρακια μαζι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σε όλους για τη συμμετοχή! το αποτέλεσμα είναι  Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο ! ! ! ! ! ! !

 

:bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια για το αποτελεσμα... απλα μπραβο σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας ρε παιδια πολυ ομορφο αποτελεσμα,συγχαρητηρια σε ολους σας!

Link to comment
Share on other sites

πολλα συγχαρητηρια στα παιδια για την βοηθεια

τους στο δυσκολο εγχειρημα.

το aquascape ειναι εκπληκτικο και με μερικες προσθηκες

θα μιλαμε για εναν υπεροχο υφαλο.

μπραβο Πετραν :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ενα ομορφο απογευμα με καλη παρεα,γελιο και ομορφες δουλειες!!

Ευχαριστουμε Πετραν!!

Καλοταξιδο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια ομαδα εαν δεν εχεις το TOP αποτελεσμα σημενει οτι δεν περασατε καλα!!!

Μπραβο πετρο για το ενυδρειο σου και την παρεααα σου!!

Link to comment
Share on other sites

φοβερό aquascape

τώρα μερικές προσθήκες να γίνουν σε κοραλια

(όπως είπε ο Μιχάλης) και θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εσυ τωρα θες να μας πεις τι ρε πετρακο που δεν βαζεις φωτο? :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Μηπως θελεις κ εσυ λιγο γκουρου?

 

Περα απο τη πλακα πως παει το ενυδρειο?Καμια ανεμωνη βαλαμε? :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια, σας χαιρετω ξανα μετα απο πολυ καιρο απουσιας..

Παρα τους δυσκολους ρυθμους δουλειας και οικογενειακων υποχρεωσεων, καταφερνω να αφιερωνω αρκετο χρονο στο ενυδρειο, κυριως νυχτες μα δυστυχως δεν εχω το αναλογο αποτελεσμα.

Εχω να σας πω πολυ καλα και πολυ κακα.

Ή καλυτερα, θα σας δειξω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας χαιρετω ξανα μετα απο πολυ καιρο απουσιας..

Παρα τους δυσκολους ρυθμους δουλειας και οικογενειακων υποχρεωσεων, καταφερνω να αφιερωνω αρκετο χρονο στο ενυδρειο, κυριως νυχτες μα δυστυχως δεν εχω το αναλογο αποτελεσμα.

Εχω να σας πω πολυ καλα και πολυ κακα.

Ή καλυτερα, θα σας δειξω..

 

Αντε περιμενουμε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα sps, ασπρισαν μεσα σε μερικες μερες.

Σημερα ειδα και την heliofungia στην παραπανω κατασταση.

Η βαση της γεματη απο αυτη την "μουχλα".

Μετρησεις (με μικρα ανεβοκατεβασματα):

Νο3: 10

Kh: 8

Ca: 400

Mg: 1200

Εχω φρικαρει, αν δεχτω οτι τα πανω κατω στις τιμες ηταν αρκετο να χασω τοσο γρηγορα ολα τα sps, δεν μπορω να εξηγησω το θεμα με την heliofungia και δεν ξερω ακομα που θα σταματησει το κακο..

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για Brown Jelly Disease.

Υπαρχει περιπτωση να με χρυπησε αυτη η μολυνση? Παει ακομα και στα sps?

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη φωτο βλέπω οτι εχεις κυανοβακτήριο και μάλιστα ακριβως απο κατω απο τη fungia. Φαίνεται καθαρά οτι σε εκείνο το σημείο εχει πρόβλημα το κοράλλι. Αυτο σίγουρα την επηρεάζει.

 

Σιφωνάρησε εκείνο το σημείο στον αραγωνιτη και δες πως θα πάει. Επίσης να αντιμετωπίσεις το κυάνο. Σιφωνάρησε οπου αλλου εχεις, διόρθωσε την κυκλοφορία σου και ξεκίνα να ρίχνεις βακτήρια special blend.

 

Τωρα για τα ασπρίσματα στα sps αυτο νομιζω οφείλεται και στα σκαμπανεβάσματα των παραμέτρων του νερού ( τα sps θελουν σταθερότητα στις τιμες με πολυ μικρές αποκλίσεις ) αλλα και στο κυάνο, με την εννοια οτι

το ενυδρείο σου εχει καποιο ειδος ανισσοροπίας που πρεπει να διορθωθεί.

Και λογω αυτης της ανισορροπίας τα πρωτα που επηρεάζονται ειναι δυστυχως τα sps.

 

Μην ανησυχείς, με λίγη προσπάθεια και υπομονή θα φτιάξει. Εδω ειμαστε για οποια βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teoxan, σε ευχαριστω πολυ..

Ακου ομως τωρα τι με βαζει σε σκεψεις..

Ομολογω σιφωναρισμα στο κυανο δεν κανω.

Κανω ομως αλλαγη 60-80 λιτρα στα 500 καθε 15 μερες και ριχνω 45ml special blend μια φορα την εβδομαδα. Ανθρακας και αντιφωσφορος στο full. Νεα προφιλτρα στην αντιστροφη οσμωση. Και γενικα εχω ριξει δουλεια περισσοτερη απο καθε αλλη φορα και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειμαι στην χειροτερη φαση μου. Και μαλιστα μετα απο restart που εγινε πριν 5 μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εκανες restart τοτε ειναι νωρις ακομα για να βρει τις ισορροπίες του το ενυδρείο. Στο λεω εκ πείρας που κι εγω απο τον Ιούλιο που επαθα μεγαλη ζημια, εκανα σχεδόν restart. Ειναι Νοέμβριος και ακομα το ενυδρείο μου

δεν εχει συνέλθει εντελώς.

 

Αυτος ειναι και ο λογος μαλλον που εχεις κυάνο και προβλήματα με τα sps. Πάντως τη fungia σίγουρα την επηρεάζει. Θελει χρόνο το ενυδρείο σου για να βρει τις ισορροπίες του.

 

Γνώμη μου, ξεκίνα να σιφωνάρεις το κυάνο, και ξεκίνα βακτήρια special blend με δοσολογία οπως σαν να το ξεκινούσες απο την αρχή. Θα βοηθήσεις τη βιολογία του ενυδρείου και θα εχεις κατι να δρα ανταγωνιστικά με το κυάνο.

 

Επίσης γνώμη μου, μη βάλεις άλλα κοράλλια ουτε βεβαια sps. Αυτα στα λεω σαν παθων. Θελει πολυ υπομονή και επιμονή για να βρει το δρόμο του πάλι.

 

Απο βράχο εχεις χρησιμοποιήσει παλιο ή εχεις βάλει καινούργιο;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...