Jump to content

Water Heat...


Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους...

εχω το εξής πρόβλημα εδώ και κανα μήνα.... η θερμοκρασία του νερού μου παιζει συνεχεια (με συχνότητα περίπου 1 μέρα) απο 28 μεχρι 29.5

Στην αρχη νόμιζα οτι ήταν προβλημα του θερμαντήρα (της SERA) και πήγα και αγόρασα εναν άλλο 200W της JAGER (ΕΗΕΙΜ) αλλα και πάλι το ίδιο... τι να κάνω? σιγουρα αυτό δεν ειναι καλό για τα ψαράκια μου...

Η εξαγωγή του νερού του φίλτου μου ειναι πλάτη δεξια, και ο θερμαντήρας ειναι πλάτη αριστερά, δηλαδή απέναντι... η ροή του νερού φτάνει ανετα μεχρι εκει...

Τι να φταίει? :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προτού μπούμε σε φανταστικές υποθέσεις δοκίμασε να μετρήσεις την θερμοκρασία με κανένα άλλο θερμόμετρο ίσος να βρίσκεται εκεί η αιτία..

Link to comment
Share on other sites

Προτού μπούμε σε φανταστικές υποθέσεις δοκίμασε να μετρήσεις την θερμοκρασία με κανένα άλλο θερμόμετρο ίσος να βρίσκεται εκεί η αιτία..

Εχω 2 θερμόμετρα σε 2 διαφορετικες θέσεις... ενα ψηφιακό και ενα απλό κλασσικό... και τα δυο δειχνουν την ίδια διαφορά θερμοκρασίας...
Link to comment
Share on other sites

Και όταν λές ότι παίζει, τι εννοείς?

Γιατί πχ με τα φώτα σίγουρα ανεβαίνει η θερμοκρασία και τη νύχτα ξανακατεβαίνει στα κανονικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

επισης παιζειρολο το δωματιο που ειναοι τα ενυδρεια,αν ειναι ανατολικο η βορεινο,αν εχει σωστη θερμανση ο χωρος(οχι μονο το ενυδρειο..)σιγουρα οι λαμπες του ενυδρειου.....γενικα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να δεις.....

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λές ότι παίζει, τι εννοείς?Γιατί πχ με τα φώτα σίγουρα ανεβαίνει η θερμοκρασία και τη νύχτα ξανακατεβαίνει στα κανονικά επίπεδα.

Τις διαφορές της θερμοκρασίας τις έχω παρατηρήσει κατα την διαρκεια της ημερας.. δηλαδή το πρωι μπορει να ειναι 29, το μεσημερι να παει στους 28 και το βραδυ στους 29.5... δεν υπαρχει καποιο στανταρ μεταβολής, δηλαδή μπορει να ειναι και 28 το πρωι και το ωραδυ 29.5...

Βεβαια υοπαρχουν και ημέρες (λίγες, 1-2 την εβδομαδα) που η θερμοκρασία ειναι σταθερή στους 29

επισης παιζειρολο το δωματιο που ειναοι τα ενυδρεια,αν ειναι ανατολικο η βορεινο,αν εχει σωστη θερμανση ο χωρος(οχι μονο το ενυδρειο..)σιγουρα οι λαμπες του ενυδρειου.....γενικα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να δεις.....

Το δωμάτιο βρίσκεται στο κέντρο του σπιτιού, δηλαδή περικλείεται απο άλλα δωμάτια και η διαφορα θερμοκρασιας ενυδριου - δωματιου ειναι 6-7 βαθμούς... σταθερή...
Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω οτι δεν υπαρχει καμια ιδέα για το τι μπορει να συμβαίνει ε??? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - dodo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι, γι αυτό και δεν απάντησα μέχρι τώρα.

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να αλλάξεις θέση στο θερμοστάτη ώστε να τον χτυπά η έξοδος του φίλτρου, μήπως δεις κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι το έχεις ανοιχτό ή το ανοιγοκλείνεις?

Φελιζόλ έχεις από κάτω?

Η διακύμανση στο δωμάτιο, πόσο μεγάλη είναι? (χρειάζεται θερμόμετρο χώρου).

Πάντως πιστεύω ότι μόνος θα πρέπει να βρεις τι συμβαίνει, με σχολαστική παρατήρηση. Η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη, αλλά θα μπορούσε να είναι και λίγο μικρότερη. Παρατήρησε το ανεβοκατέβασμα σε σχέση με το πότε ανάβει ο θερμαντήρας, ίσως να βγάλεις άκρη. Μπορεί να χρειαστεί να του αλλάξεις και θέση. Και το θερμόμετρο να μην το έχεις πολύ κοντά του. Θεωρητικά, η καλύτερη θέση για το θερμαντικό σώμα είναι κάπου στο κέντρο του ενυδρείου, αλλά σχεδόν ποτέ δεν τον βάζει κανείς εκεί, για λόγους αισθητικής...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΖΟΡΒΑ

εκει το εχω.. απεναντι απο την έξοδο ειναι και το χτυπαει μια χαρα η ροή του νερού...

FILOXENOS

Το καπάκι το ανοιγω σανια και κυριως οταν ειναι ώρα για τις αλλαγές του νερού... Φελιζόλ δεν εχει... εχω δυο θερμόμετρα, ενα ψηφιακό με το σενσορα κοντα στην εισαγωγή του σωλήνα του φίλτρου (εξωτερικό φίλτρο) και το απλο θερμόμετρο στην άλλη ακρη.. και τα δυο συμβαδίζουν στα σκαμπανεβάσματα...

η διακύμανση μεσα στο σπίτι ειναι νορμάλ της τάξεως των 2-3 βαθμών, και η διαφορα δωματίου - ενυδρίου ειναι 6-7 βαθμούς...

τεσπα, ειναι γρίφος, οπως ειπατε ολοι θελει παρατήρηση... ιδωμεν...

αυτο που σκέφτηκα μόλις τώρα ειναι μηπως αναμεσα στον τοίχο και στην πλάτη του ενυδρίου (10εκατ) που κατεβαίνουν οι σωλήνες, το κρύος τοίχος ψύχει τις σωλήνες... θα δοκιμασω την αλλαγή της θέσης...

πωπωωω... SOMEBODY SHOOT ME!!!! εχει γίνει ολοκληρη ηλ. εγκατάσταση με πινακα και πρίζες που καταλήγουν σε UPS 3KVA...

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - dodo
Link to comment
Share on other sites

...η διακύμανση μεσα στο σπίτι ειναι νορμάλ της τάξεως των 2-3 βαθμών...

Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής στη ζωή μου, να γνωρίσω κάποιο σπίτι που ο εσωτερικός του χώρος το χειμώνα (ή τέτοια εποχή όπως τώρα), να έχει διαφορά θερμοκρασίας 2-3 βαθμών μόνο... Και προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιο σπίτι, εκτός και αν ο ιδιοκτήτης του έχει βάλει υπερβολικά ακριβό και εξελιγμένο σύστημα κλιματισμού, 24ωρης λειτουργίας...

Εάν πάρεις ένα θερμόμετρο από αυτά που μετράνε ελάχιστη και μέγιστη κατά τη διάρκεια του 24ώρου, θα καταλάβεις τι εννοώ. Στο σπίτι μου αυτές τις ημέρες έχω μέχρι και 12 βαθμούς διαφορά ημερησίως, ενώ πριν 3-4 μήνες έφτανε μέχρι και τους 18..!

Προσπάθησε να κάνεις ακριβείς μετρήσεις και σχολαστική παρατήρηση σε όλους τους παράγοντες και πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίρνω και εγώ τον λόγο, δίνοντας και εγώ κάποια πράγματα που πιστεύω.

Δεν νομίζω να τίθεται πρόβλημα της αλλαγής της θερμοκρασίας κατά 1.5οС και μάλιστα μέσα σε περίοδο 24 ωρών. Οι λόγοι είναι εμφανείς και εύκολο να βρεθούν (έχουν αναφερθεί πιο πάνω). Δεν νομίζω όμως το θέμα να είναι τόσο ανησυχητικό. Εξ'άλλου, μόνο με την αλλαγή του νερού που κάνουμε κάθε βδομάδα η θερμοκρασία μπορεί να κυμανθεί κατά 1.5οC μόμο με το κλείσιμο του διακόπτη για την απαιτούμενη ώρα που θα χρειαστούμε για να κάνουμε την αλλαγή καθώς και κάποιες άλλες δραστηριότητες (κλαδέματα, καθάρισμα, βούρτσισμα γυαλιού, σκούπα) στο ενυδρείο.

Τώρα αν μας έλεγες ότι αλλάζει η θερμοκρασία κατά 3οc τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

Όλα τα ψάρια, γνωρίζουμε ότι κειμένονται σε πλαίσια θερμοκρασίας. Προσπάθησε να βάλεις σε λειτουργία την θερμάστρα σου στον μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις κοντά σε κάποιο θερμαντικό σώμα; Μήπως είναι το ενυδρείο ανάμεσα σε 2 ανοιχτές πόρτες και είναι στο ρεύμα; Τα κοίταξες αυτά;;;;

Link to comment
Share on other sites

FILOXENOS

γενικά στο σπιτι μου οι διαφορες - διακυμάνσεις θερμοκρασίας όλως περιέργως ειναι 2-3 αντε το πολύ 4 max βαθμούς... ίσως εχει να κανει με την τοποθεσία της περιοχής... του σπιτιού... who knows...

γενικα το εχω δοκιμάσει αυτό που λές, και πριν καταλήξω σε αυτό το ποστ γενικα εκανα πολλές παρατηρήσεις στα θεματα θερμοκρασίας στο σπιτι μου... απλα το εκανα και ερώτηση εδώ μπας και μεσα απο τις ιδέες σας βρώ αυτό το κατι που δεν δοκίμασα...

_Black_Dragon

τσου... ουτε καν κοντα σε ρευμα ή πηγή θερμανσης... :bowdown:

καλα, μην σας ζαλίζω άλλο, θα φωναξω μια και τον ξαδερφο μου που ειναι μηχανολογος στα θεματα μελετης και σχεδιασμού θερμανσης σε χώρους μπας και...

Στην συνέχεια θα στείλω email στη ΝΑΣΑ να ερθει να μελετήσει το φαινόμενο... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...