Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου  : Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ) : 80 x 29 x 39
Συνολικά Λίτρα : 90
Sump (λίτρα) : -

Οργανισμοί :

Φυτά : Anubias Barteri Heterophylla , Anubias Barteri Var. Nana , Hygrophilla Diformis , Egeria Densa , Vallisneria Americana Gigantea ,Ceratophyllym Demercum , Ceratophyllym Submercum , Drakaena Sanderiana .


Ψάρια : 1 Ancistrus Cf. Cirrhosus , 1 Ancistrus Cf. Cirrhosus Albino , 11 Hyphessobrycon Herbertaxelrodi

Άλλα είδη : 1 Apple Snail

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο : Μαύρο χαρτόνι


Πέτρες : 5 Μή ασβεστολιθικές ( Για συγκράτηση του Red Moorwood στο βυθό )


Ξύλα : 1 Bogwood , 1 Red Moorwood

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα : Vital Base , Karlie Flamingo

Βυθός : Χαλίκι κοκκομετρία 3 - 5 mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος) : 1 x 18 watt (6.500 kelvin)

Διάρκεια φωτισμού : 8 ώρες (σταθερές με χρονοδιακόπτη)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση : Εσωτερικό φίλτρο Biobox 2 ( Filterwool ,Σφουγγάρι , Βιολογικό υλικό ) , Αντλία Easy Flux 300 (310 l / h ) , Βιολογικό υλικό Siporax σε ενυδρειακή κάλτσα , Filterwool της Serra

Θέρμανση/ Ψύξη : Θερμοστάτης Tecatlantis 100 w

Λίπανση : -

Παροχή CO2 : -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις : -

Διατροφή : Νιφάδες Tetramin της Tetra , Κόκκοι Biogran Small της Prodac , Ταμπλέτες βυθού της Hikari .

Παράμετροι
pH :
Γενική σκληρότητα (GH) :
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) :
Αμμωνία (ΝΗ3) : 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) : 0
Νιτρικά (ΝΟ3) : 0
Φωσφορικά (PΟ4) :

Τρόπος μέτρησης : Υγρά τέστ της Api .
Μέση Θερμοκρασία (°C) : 25


Συντήρηση :
Αλλαγές νερού : Μια φορά την εβδομάδα 30 %

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα : Σε κουβά που χρησιμοποιείται μόνο για αυτόν τον λόγο,  νερό για 4-6 ώρες και έπειτα προσθήκη αντιχλωρίου Aquasafe της Tetra .
Άλλες ρουτίνες συντήρησης : -


Στρώσιμο του ενυδρείου : Ζωντανά βακτήρια και ρίξιμο τροφής στο ενυδρείο για αύξηση της αμμωνίας .


Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου : 1  μήνας



Φωτογραφίες : __________ (26).JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι πολύ χαρούμενος που σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου , ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας παιδια , τον λίγο καιρό που είμαι στο φόρουμ έχω βρεί πραγματικά έναν πολύ μεγάλο όγκο γνώσεων συγκεντρωμένο εδω μέσα και πολύ σωστά ταξινομημένων ! Σας ευχαριστω για την ώς τώρα βοήθεια και είμαι σίγουρος οτι θα τη χρειαστώ ξανα στο προσεχές μέλλον ! 

Θα ήθελα επίσης παρατηρήσεις και συμβουλές , όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα ! 

Στα πεδία που λείπουν οι τιμές αναμένονται τα υγρά τέστ της Api , οι τελευταίες τιμές στα ασυμπλήρωτα πεδία είχαν γίνει με stick. 

Υπάρχουν παραλείψεις σε φωτισμό , μάλλον και η κοκκομετρία μου δεν ειναι και η καταλληλότερη για τα φυτά , θα προσπαθήσω σιγά σιγά να τα διορθώσω όλα αυτά ! 

Να σας παραθέσω και μερικές φωτογραφίες με τους κατοίκους του ενυδρείου μου ανυπομονώ να ακούσω τα σχόλια σας ! 

post-60922-0-00750400-1431731563_thumb.jpg

post-60922-0-59086100-1431731587_thumb.jpg

post-60922-0-42434600-1431731625_thumb.jpg

post-60922-0-89553800-1431731698_thumb.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο. Καλη αρχη. Το φυτο αυτο το μπροστινο ομως νομιζω πως δεν ειναι για ενυδρειο και θα σαπισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο. Καλη αρχη. Το φυτο αυτο το μπροστινο ομως νομιζω πως δεν ειναι για ενυδρειο και θα σαπισει.

Σε ευχαριστω πολυ , θα βγει η Dracaena σωστα ,ειναι υδροφιλο φυτο , σε λιγες μερες θα την αφαιρεσω ..

Link to comment
Share on other sites

Τα black neon τα ειχε σε ενα κοπαδι των 11 και δεν ηθελα να το χαλασω , κανω καθημερινα μετρησεις να δω αν επηρεαστουν αμμωνια , no3 , no2 και ολα προς το παρον ειναι καλα . Ετσι θελω να μεινουν χαααχ κιολας , μακαρι ! 

Η ψαροσυνθεση μου ειναι λαθος ? Ειναι αρκετα για τον χωρο που μενουν τα 11 black neon και τα δυο ανκιστρακια ? Θα μπορουσε να προστεθει καποιο αλλο ειδος ψαριου η να προσθεσω καποια στιγμη και καποια black neon στο κοπαδι ? Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας παιδια 

Link to comment
Share on other sites

Τα ανσιστρους, ειναι αντιθετου φυλου;

Τα κοπαδοψαρα συνηθως θελουν μεγαλυτερο μηκος για να κολυμπανε αλλα αυτα τα ψαρακια κανουν ομορφο κοπαδι και δεν ειναι τοσο κινητικα σαν τα ροδοστομα ας πουμε.

Εγω ισως να τα εκανα καμια 15αρια αν με επαιρνε απο θεμα φιλτρανσης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρά για να δείξει το φύλο τους . Αν δείξουν αρσενικά και τα δυο αργότερα , θα γυρίσω τον ενα πίσω να πάρω ενα θηλυκό

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αντιθετα φυλα, ισως δεν θα πρεπει να μεινουν μαζι, γιατι δεν ξερω αν πρεπει να ζευγαρωσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρά για να δείξει το φύλο τους . Αν δείξουν αρσενικά και τα δυο αργότερα , θα γυρίσω τον ενα πίσω να πάρω ενα θηλυκό

Θοδωρη , εγραφα απο το κινητο πριν και φαινεται ο γραπτος λογος λιγο ουγκ χααχχαχ καμια φορα ! 

Σε ενα ποστ , με τιτλο αναγνωριση ancistrus ειχα ανεβασει τη φωτο του ενος μικρουλη ancistrus και ενας φιλος εδω μου ειχε πει οτι ειναι πολυ μικρος ακομη για να φανει το φυλο , ο albino ειναι ελαχιστα μεγαλυτερος  .

Αν ειναι και τα δυο αρσενικα λογικα πρεπει να φυγει το ενα σωστα ? 

Οσο για τα black neon οντως δεν ειναι πολυ κινητικα ψαρια , αλλα κρατανε πολυ ομορφα το κοπαδι τους , ελπιζω να μη τους περιοριζει πολυ ο χωρος για να δειξουν αλλες συμπεριφορες ! 

Οποτε με τους 2 ancistrus το apple και το κοπαδακι απο τα black neon ειμαι ενταξει , δεν ειναι αταιριαστα ελπιζω μεταξυ τους και σε συνθηκες διαβιωσης , ουτε ειναι φορτωμενη πολυ ελπιζω η ψαροσυνθεση μου . 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αντιθετα φυλα, ισως δεν θα πρεπει να μεινουν μαζι, γιατι δεν ξερω αν πρεπει να ζευγαρωσουν!

Σωστα απο αποψη χωρου ! 

Αν ειναι δυο αρσενικα η δυο θηλυκα  θα εχουν προβλημα στο χωρο μου ? Εννοω με τσακωμους .. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει για πρωτο ενυδρειο.

Οπως σου ειχα πει και στο ποστ σου,το χαλικι σου ειναι λιγο λαθος,ειναι χοντρο και δεν ξερω πως θα τα πανε τα φυτα σου.

Εγω θα εβαζα και αλλα φυτα παντως.

Σιγουρα θες παραπανω φωτισμο,τωρα εισα χαμηλα,κανε καμια πατεντα και βαλε καμια λαμπα παραπανω.

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση,αν τα ανσιστρους ειναι και τα 2 αρσενικα,μαλλον θα πρεπει να φυγει το ενα.

Τωρα,τα black neon,μπορεις ανετα να τα κανεις 15.

Περιμενω μετρησεις με σωστα τεστ γιατι τα νιτρικα 0 ειναι λαθος,αλλα μπορει να ειναι και λαθος του τεστ που ειναι απο στικ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει για πρωτο ενυδρειο.

Οπως σου ειχα πει και στο ποστ σου,το χαλικι σου ειναι λιγο λαθος,ειναι χοντρο και δεν ξερω πως θα τα πανε τα φυτα σου.

Εγω θα εβαζα και αλλα φυτα παντως.

Σιγουρα θες παραπανω φωτισμο,τωρα εισα χαμηλα,κανε καμια πατεντα και βαλε καμια λαμπα παραπανω.

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση,αν τα ανσιστρους ειναι και τα 2 αρσενικα,μαλλον θα πρεπει να φυγει το ενα.

Τωρα,τα black neon,μπορεις ανετα να τα κανεις 15.

Περιμενω μετρησεις με σωστα τεστ γιατι τα νιτρικα 0 ειναι λαθος,αλλα μπορει να ειναι και λαθος του τεστ που ειναι απο στικ.

Κωστα σε ευχαριστω, χαρη σε σας εγινε ετσι .. Δυο τρια ψευτικα διακοσμητικα ειχα παρει στην αρχη και σκεφτομουν απο ψαρια να βαλω αλλα ντ αλλων .. 30 μερες τωρα διαβαζω ασταματητα το φορουμ και πραγματικα εχω βοηθηθει παρα πολυ . Θα παρω κι αλλα φυτα αμεσως μολις βρω στα μαγαζια σε ικανοποιητικη κατασταση  .. Για λαμπα ειναι στα σχεδια μου αμεσα . Θα κανω υπομονη με τα ανκιστρακια και αν βρω black neon μερικα ακομη θα τα προσθεσω ! 

Με τα υγρα τεστ της api μετρω τα νιτρικα  θα βγαλω μια φωτογραφια σε λιγο να μου πειτε αν το μετρω τοσο λαθος ! 

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση Κώστα τώρα με το τεστ της api post-60922-0-68795800-1431855272_thumb.jpg

Υπαρχει περιπτωση τα δυο κερατοφυλλα και η egeria να τραβανε ολα τα νιτρικα ?

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φίλε.. Θες σίγουρα και άλλο φωτισμό. Τι βακτήρια χρησιμοποιήσεις, το ενυδρείο ανέβασε αμμωνία στο στρώσιμο που έκανες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρηση Κώστα τώρα με το τεστ της api attachicon.gif__________ (27).JPG

Υπαρχει περιπτωση τα δυο κερατοφυλλα και η egeria να τραβανε ολα τα νιτρικα ?

 

Ναι λογικα αυτο ειναι,ειναι και τα 2 φυτα που τραβανε πολλα νιτρικα.

Εγω θα εβγαζα τελειως το κερατοφυλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικα αυτο ειναι,ειναι και τα 2 φυτα που τραβανε πολλα νιτρικα.

Εγω θα εβγαζα τελειως το κερατοφυλλο.

Κωστα γιατι χρειαζομαστε τα νιτρικα ?

Τα εχουν αναγκη τα υπολοιπα φυτα ? 

Τα κερατοφυλλα τραβανε τις ουσιες που πιθανον να χρειαζονται τα υπολοιπα ?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα γιατι χρειαζομαστε τα νιτρικα ?

Τα εχουν αναγκη τα υπολοιπα φυτα ? 

Τα κερατοφυλλα τραβανε τις ουσιες που πιθανον να χρειαζονται τα υπολοιπα ?

 

Τα νιτρικα ειναι το φαι των φυτων και αν παραμεινουν 0 θα πρεπει να αρχισεις να ριχνεις σκευασμα που ανεβαζει τα νιτρικα.

Ναι το κερατοφυλλο οπως και καποια αλλα φυτα,τραβανε παρα πολλα νιτρικα και τα υπολοιπα φυτα 'πεινανε' και δεν αναπτυσσονται σωστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φίλε.. Θες σίγουρα και άλλο φωτισμό. Τι βακτήρια χρησιμοποιήσεις, το ενυδρείο ανέβασε αμμωνία στο στρώσιμο που έκανες?

Σε ευχαριστω Νικο , θα χρειαστω επιπλεον φωτισμο το ξερω , θα το δω συντομα . 

Απο βακτηρια χρησιμοποιησα τα Prodibio Biodigest, συνολο εβαλα 3 φιαλίδια  . Αμμωνια ανεβασα λιγο  , τωρα ειναι μηδενικη .  

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ειναι το φαι των φυτων και αν παραμεινουν 0 θα πρεπει να αρχισεις να ριχνεις σκευασμα που ανεβαζει τα νιτρικα.

Ναι το κερατοφυλλο οπως και καποια αλλα φυτα,τραβανε παρα πολλα νιτρικα και τα υπολοιπα φυτα 'πεινανε' και δεν αναπτυσσονται σωστα.

Αφαίρεσα το ένα κερατοφυλλο όπως και τις drakaenes επι της ευκαιριας , θα κανω σε μερικες μερες μετρησεις Κωστα  και αν δε δω καμια μεταβολη θα αφαιρεσω και το δευτερο κερατοφυλλο . 

Σε ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευτύχη, όμορφο ατμοσφαιρικό και αρκετά "σωστό" ενυδρείο. Ιδιαίτερα αφού πρόκειται για την πρώτη σου προσπάθεια! Αυτά που μου αρέσουν είναι:

- το ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα που οφείλεται στον φωτισμό (χαμηλός φωτισμός και κατάλληλα κελβιν).

- τα όμορφα τοποθετημένα ξύλα που με το χρώμα τους συμβάλλουν στο όμορφο αποτέλεσμα.

- μα πάνω απ όλα μου αρέσει που έφτιαξες ένα και μόνο κοπάδι με τα τέτρα σου σε ικανοποιητικό αριθμό. Δε το κάνουν πολλοί αυτό, ιδίως για τέτοια ασημα και φτηνά ψαράκια!

Εκείνο που πιθανόν θα αλλαζα, είναι το κερατόφυλλο. Όχι μόνο γιατί μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο στην ανάπτυξη των φυτών στο βυθό (παίρνει πολλά θρεπτικά συστατικά από το νερό και αν ξεφύγει σε μέγεθος σκιάζει τον βυθό) αλλά και γιατί συνήθως εξελίσσεται σε ένα ακαταστατο μπέρδεμα! Στο δικό μου τουλάχιστον ενυδρείο, όταν το είχα παλιότερα, πήγαινε από δω και από εκεί λόγω του φίλτρου, μπερδευόταν και δενονταν κόμπο με τα άλλα φυτά που έφταναν ως την επιφάνεια. Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να πας σε ένα πολύ φυτεμένο ενυδρείο, βάλε κάποιο άλλο φυτό επιφάνειας που θα μπορέσεις να βρεις (εγώ θα πρότεινα hydrocotyle lephcocephala) ή άφησε τις vallisneria να ξαπλωσουν στην επιφάνεια.

Πόσο καιρό έχεις τα φυτά; Τα βλέπεις να προχωράνε σε αυτές τις συνθήκες (φως και χαλικάκι);

Συνολικά λοιπόν, πολύ όμορφο ενυδρείο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευτύχη, όμορφο ατμοσφαιρικό και αρκετά "σωστό" ενυδρείο. Ιδιαίτερα αφού πρόκειται για την πρώτη σου προσπάθεια! Αυτά που μου αρέσουν είναι:

- το ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα που οφείλεται στον φωτισμό (χαμηλός φωτισμός και κατάλληλα κελβιν).

- τα όμορφα τοποθετημένα ξύλα που με το χρώμα τους συμβάλλουν στο όμορφο αποτέλεσμα.

- μα πάνω απ όλα μου αρέσει που έφτιαξες ένα και μόνο κοπάδι με τα τέτρα σου σε ικανοποιητικό αριθμό. Δε το κάνουν πολλοί αυτό, ιδίως για τέτοια ασημα και φτηνά ψαράκια!

Εκείνο που πιθανόν θα αλλαζα, είναι το κερατόφυλλο. Όχι μόνο γιατί μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο στην ανάπτυξη των φυτών στο βυθό (παίρνει πολλά θρεπτικά συστατικά από το νερό και αν ξεφύγει σε μέγεθος σκιάζει τον βυθό) αλλά και γιατί συνήθως εξελίσσεται σε ένα ακαταστατο μπέρδεμα! Στο δικό μου τουλάχιστον ενυδρείο, όταν το είχα παλιότερα, πήγαινε από δω και από εκεί λόγω του φίλτρου, μπερδευόταν και δενονταν κόμπο με τα άλλα φυτά που έφταναν ως την επιφάνεια. Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να πας σε ένα πολύ φυτεμένο ενυδρείο, βάλε κάποιο άλλο φυτό επιφάνειας που θα μπορέσεις να βρεις (εγώ θα πρότεινα hydrocotyle lephcocephala) ή άφησε τις vallisneria να ξαπλωσουν στην επιφάνεια.

Πόσο καιρό έχεις τα φυτά; Τα βλέπεις να προχωράνε σε αυτές τις συνθήκες (φως και χαλικάκι);

Συνολικά λοιπόν, πολύ όμορφο ενυδρείο!!!

Θοδωρή σε ευχαριστώ παρα πολύ  , δε σου κρύβω οτι αυτη τη στιγμη διαβαζα ενα ποστ παλιο δικο σου " Νεα διαμορφωση ενυδρειου " , απο το 2009  και μολις ειδα το σχολιο σου , κολλησα χαχαχα , λεω τι εγινε μπερδευτηκανε τα ποστ ? χααχχα :geek:

Σε ευχαριστω παρα πολυ και θα το ξαναπω , η δουλεια που εχετε κανει εδω μεσα ειναι φοβερη ! 

Ορεξη να χει καποιος να διαβαζει και να το παρει στα σοβαρα με μερακι και αγαπη και αν μη τι αλλο θα εχει ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα , τουλαχιστον στα ματια του ! Αν αρεσει και σε αλλους και πανω απ ολα ειναι σωστη δουλεια ετσι ωστε τα ψαρια να περνανε καλα ,  ειναι ευχης εργον ! 

Γυρναγα μερες πολλες στα pet shop και τα ψαρια που εβλεπα αλλαζαν συνεχως , τα black neon μεναν εκει , δε τα αγοραζε κανεις  , τα μετραγα τα ξαναμετραγα , για να δω αν εχει απωλειες το κοπαδι , γυρισα σπιτι εψαξα για αυτα διαβασα για αυτα και αυτο ηταν , αποφασισα να μου κανουν παρεα και εγω σε αυτα ! 

Με δεδομενο οτι ειχα ενα ancistrus μεσα μονο , τρομαξα μην υπερφορτωσω το φιλτρο με 11 ψαρια  , δεν ηθελα να σπασω το κοπαδι ομως , 3-4 μερες τωρα που τα εχω στο ενυδρειο , ξεθαρευουν σιγα σιγα τα πλησιαζω και βλεπω οτι και αυτα με παρατηρουν , δεν την κανουν σφαιρα οπως τη δευτερη μερα ( τη πρωτη μερα ειχε ναρκοπεδιο , η γυναικα μου ειχε απαγορευτικο προς τα εκει οπως και εγω δε πλησιασα για να μη τα τρομαξουμε καθολου ! )

Ως τωρα οι μετρησεις μου ειναι σωστες , σημερα εκανα και μια αλλαγη 25 λιτρων , αλλαξα και το βαμβακι το οποιο ειχε μαυρισει αρκετα ! Ολα καλα ! 

Εβγαλα το ενα κερατοφυλλο και θα δω τι θα κανω και με το αλλο , για να μου το λετε μαλλον πρεπει να το αφαιρεσω και αυτο . Οσο για τα φυτα , οι δυο anubies τα πανε μια χαρα  , η heterophylla πρεπει να εκτιμησε ιδιαιτερα που την πηγα τερμα πισω και δεν την χτυπαει το φως τοσο αμεσα (τραβηξα εκει μια ταλαιπωρια γιατι εβγαλα το Bogwood εξω και του εκανα τρυπα διαμπερη με ενα τρυπανι , σιγα σιγα για να μην σπασει το ξυλο και την εχωσα εκει μεσα , οι ριζες απ εξω , οποτε ολα καλα ). Η Valisneria πεταει συνεχως νεους δρομεις και τα φυλλα της εχουν μεγαλωσει παρα πολυ . Κανα δυο σαπισαν και απομακρυνθηκαν αμεσως απο χαμηλα . Η Egeria πηγαινε πολυ καλα , μεχρι που την πηγα πισω πισω , εκει μαραθηκε σχεδον και το χρωμα της εγινε κιτρινο καφε απο ανοιχτο πρασινο . Την εβγαλα μετα απο μερικες μερες και την εβαλα με τη λαβιδα καλα στο υποστρωμα και στο μπροστινο μερος του ενυδρειου . Το χρωμα σιγα σιγα αποκαθισταται και δειχνει να τα πηγαινει καλα . 

Οι ντοματιες μου τελος , στα σημεια που σκεπαζονται απο το ξυλο ασθενουν τα φυλλα τους και πεφτουν σχετικα ευκολα , αλλα δειχνουν καλα σημαδια με 3-4 καινουργιες κορυφες με φυλλα . Εχουν επισης ψηλωσει αρκετα  , ριζικα συστηματα πεταγονται  απο τους κορμους τους διασπαρτα και μακρια και το χρωμα των φυτων  ειναι αρκετα εντονο και ομορφο .

Γυρω στις 25 μερες τα εχω . 

Προβληματιστηκα με το χαλικι , οπως μου πανε και τα παιδια ειναι ακαταλληλο και σκεφτομαι να δω πως μπορω να κανω την αλλαγη σε ψιλοκοκκο , αν ειναι καλυτερο για τα φυτα θα πρεπει να το κανω .. 

Μεγαλο κειμενο ουφ ελπιζω να μη βαρεθεις να το διαβασεις αχχααχ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε αρκετά να πούμε γιατί απ ότι βλέπω μοιράζουμε :D...

- Και μένα με "τραβάνε" τα ψαράκια που παρότι είναι πολύ διαδεδομένα (και σχετικά φτηνά) σπάνια τυγχάνουν σωστών συνθηκών. Μαγευομαι από σωστά στημένα ενυδρεία που αφιερώνονται σε τέτοια ψάρια και ιδίως στα κοινά τέτρα. Ακριβώς οπως και συ, την προηγούμενη εβδομάδα αποφάσισα να βάλω στο άδειο ενυδρείο μου μια εννιάδα flame tetra (http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-flammeus/). Τόσα είχε το μαγαζί, τόσα πήρα. Ομως, μάλλον θα υποκύψω στις πιέσεις της γυναίκας μου και αντί να αυξήσω τον αριθμό του θα βάλω και ένα δεύτερο είδος τετρα :(

- Το κερατοφυλλο, αν σου αρέσει δεν είναι ανάγκη να το ξεπαστρέψεις, απλά κλαδευε το συχνά και ξεκίνα και μια ελαφριά, γενική λίπανση.

- Τα φυτά σου λόγω έλλειψης φωτός και διοξειδίου θα ψηλώνουν σχετικά γρήγορα προσπαθώντας να φτάσουν στην επιφάνεια. Όμως με αραιά και όχι τόσο ανεπτυγμένα φύλλα.

- Εγώ δε θα έλεγα πως το χαλίκι σου είναι ακατάλληλο, αλλά θα έλεγα ότι δεν είναι και το πιο κατάλληλο. Θα ψάξω να βρω φώτο από το πρώτο μου ενυδρείο για να δεις τι περίπου εννοώ. Κάποια φυτά θα πάνε καλά, ακόμα και σε αυτό το χαλίκι. Με κρυπτοκορίνες πχ δε θα χεις πρόβλημα. Ισως δε θα έχεις και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η vallisneria μπορεί να συνεχίσει να βγάζει δρομείς, οι οποίοι όμως θα "τρέχουν" πάνω στον βυθό και όχι μέσα σε αυτόν όπως είναι το φυσιολογικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε αρκετά να πούμε γιατί απ ότι βλέπω μοιράζουμε :D...

:thumbsu: 

- Και μένα με "τραβάνε" τα ψαράκια που παρότι είναι πολύ διαδεδομένα (και σχετικά φτηνά) σπάνια τυγχάνουν σωστών συνθηκών. Μαγευομαι από σωστά στημένα ενυδρεία που αφιερώνονται σε τέτοια ψάρια και ιδίως στα κοινά τέτρα. Ακριβώς οπως και συ, την προηγούμενη εβδομάδα αποφάσισα να βάλω στο άδειο ενυδρείο μου μια εννιάδα flame tetra (http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-flammeus/). Τόσα είχε το μαγαζί, τόσα πήρα. Ομως, μάλλον θα υποκύψω στις πιέσεις της γυναίκας μου και αντί να αυξήσω τον αριθμό του θα βάλω και ένα δεύτερο είδος τετρα :(

Πολύ όμορφα τα flame tetra ! 

¨Οπως και πολυ όμορφα(  αν και ασχετο λίγο αλλα διαβαζα κατι παλια ποστ ,οτι τα φιλοξενούσες) τα black fantom tetra ! 

Στα λίτρα μου γενικά , πόσα άτομα του κοπαδιού μου μπορούν να μπούν ? 

- Το κερατοφυλλο, αν σου αρέσει δεν είναι ανάγκη να το ξεπαστρέψεις, απλά κλαδευε το συχνά και ξεκίνα και μια ελαφριά, γενική λίπανση.

 

Σε μορφή ταμπλέτας ή υγρού ? 

- Τα φυτά σου λόγω έλλειψης φωτός και διοξειδίου θα ψηλώνουν σχετικά γρήγορα προσπαθώντας να φτάσουν στην επιφάνεια. Όμως με αραιά και όχι τόσο ανεπτυγμένα φύλλα.

- Εγώ δε θα έλεγα πως το χαλίκι σου είναι ακατάλληλο, αλλά θα έλεγα ότι δεν είναι και το πιο κατάλληλο. Θα ψάξω να βρω φώτο από το πρώτο μου ενυδρείο για να δεις τι περίπου εννοώ. Κάποια φυτά θα πάνε καλά, ακόμα και σε αυτό το χαλίκι. Με κρυπτοκορίνες πχ δε θα χεις πρόβλημα. Ισως δε θα έχεις και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η vallisneria μπορεί να συνεχίσει να βγάζει δρομείς, οι οποίοι όμως θα "τρέχουν" πάνω στον βυθό και όχι μέσα σε αυτόν όπως είναι το φυσιολογικό.

 

Σε ευχαριστω ! 

 

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-14878400-1431902046_thumb.jpg

Επίσης σήμερα ανακάλυψα σε μία βαλσινέρια αυτό εδώ το τυπάκι, τώρα που είναι κλειστα τα φώτα είδα και άλλο ένα πολύ μικρότερο στο τζάμι .. Λέω και εγώ , τί γίνεται , δε θα έχω λαθρεπιβάτες εγώ ? αχαχαχ..Το ξαναέριξα μέσα πάντως .. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες ! Όλοι οι οργανισμοί συπληρώνουν το μικρό μας οικοσύστημα. Τα "προβλήματα" παρουσιάζονται όταν υπάρχουν ανισορροπίες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...