Jump to content

Εγκυος Γκαπυ?


αφροδιτη

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω στο ενυδρειο μου τρια θηλυκα γκαπυ και ενα αρσενικο απο τα οποια τα δυο θηλυκα ειναι φουσκωμενα και μαλιστα το ενα ειχε φτασει στο σημειο η κοιλια του να εχει σχημα σαν τετραγωνο.Σημερα το πρωι ομως ειχε ξεφουσκωσει πολυ και απ'οτι ειδα δεν υπηρχαν μωρα στο ενυδρειο.Υπαρχει περιπτωση να γεννησε και να προλαβαν να φανε τα μωρα πριν το καταλαβω ή το ψαρακι να μην ηταν καν εγκυος τελικα και να ειχε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μικρά που μπορεί να μην τα έχεις εντοπίσει ακόμα.

Έχεις κρυψώνες και φυτά στο ενυδρείο σου που είναι απαραίτητα για την επιβίωση των μικρών?

Μπορείς να βάλεις μια φώτο?

Link to comment
Share on other sites

Στον βυθο εχει αρκετες κρυψωνες αλλα για την επιφανεια περιμενω να μου φερει ενα φιλος μου κερατοφυλλο με τον οποιο θα βρεθουμε μαλλον τεταρτη.Φωτογραφια του ενυδρειου ή απο το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηπως και η περιπτωση να μην ηταν εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι περιπτώσεις υπάρχουν αν και τα θηλυκά γκάπι είναι σχεδόν μονίμως έγκυος.

Χαρακτηριστικό σημάδι βέβαια της εγκυμοσύνης είναι το "μαύρο τρίγωνο" στην κοιλιά του ψαριού.

Φώτο από το ενυδρείο αν σου είναι εύκολο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι πως το μαυρο της σημαδι ηταν πολυ εντονο και τωρα μου φαινεται πιο μικρο.Εψαξα ολο το ενυδρειο αλλα δεν βρηκα τιποτα, μαλλον θα τα εφαγαν τα μωρα αν γεννησε :(Κερατοφυλλο τελικα πηγα και πηρα πριν λιγο για να ειμαι σιγουρη αυτη τη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ανεβασω φωτογραφια?:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ενυδρειο :)

post-60107-0-49059100-1432452003_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο σου είναι αρκετά μεγάλο και με αρκετές κρυψώνες, οπότε όλο και κάποιο ψαράκι μπορεί να έχει ζήσει. Το πιο εύκολο να τα διακρίνεις είναι αν τρίψεις τροφή και κοιτάξεις την επιφάνεια του νερού σου. Επίσης αν έχεις εξωτερικό φίλτρο ψάξε να δεις και εκεί... όλο και κάποιο θα έχει ρουφήξει (από την φωτό σου δε μπορώ να διακρίνω τι φίλτρο έχεις) 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια γιατι γέννα σου φιλε μου ελπιζω να δεις πολλα μικρα. Να σου πω ομως το φυτο που έχεις στην επιφάνεια είναι Cabomba caroliniana και οχι και κερατοφυλλο και πολύ σύντομα θα σου σαπίζει αν δεν το φυτεψεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα στο ενυδρειο δεν υπηρχε κανενα ψαρακι, και μαλιστα το ψαρακι που περασα για εγκυο τις επομενες μερες παρουσιασε καμπουρα.Ρωτησα και μου ειπαν πως ειναι ετσι ο οργανισμος της και πως σε λιγες μερες θα το εχανα, και οντως χθες απεβιωσε.Οσο για γεννες, τελικα γεννησαν τα αλλα δυο που εχω, και αυτη τη στιγμη εχω 18 μικρα απο 1 γεννες και περιμενω κι αλλες.Το φυτο πως μπορω να το φυτεψω?Αρα δεν κανει για την επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το κερατόφυλλο,δεν φυτευεται και δεν βγάζει ρίζες.

Αφησε το ελευθερο στν επιφάνεια ή αν δεν θέλεις να περιφέρεται πιαστο σε μια ακρούλα με ένα βεντουζάκι.

Θα είναι πιο χρήσιμο έτσι στον γόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, θα το αφησω στην επιφανεια.Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το εφερε η κουβεντα,ξερει μηπως κανεις να μου πει για ποσο καιρο πρεπει να ταιζω τα μωρα 3-4 φορες τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά είναι 3 με 4 φορές , από πολύ πολύ μικρές ποσότητες βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο καιρο?Ποτε να ξεκινησω να τα ταιζω μαζι με τα αλλα, 1-2 φορες τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο καιρο?Ποτε να ξεκινησω να τα ταιζω μαζι με τα αλλα, 1-2 φορες τη μερα?

 

Τι εννοεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα τα ταιζω 1 φορα τη μερα.Τα μικρα ποτε να ξεκινησω να τα ταιζω και αυτα μονο 1 φορα τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...