Jump to content

Led Pink


βαγγελης

Recommended Posts

Είχα παραγγείλει λεντ από έναν και επειδή έκανε λάθος στην παραγγελία μου έστειλε σαν δώρο μαζί με άλλα λεντ και μερικά ροζ (pink ) Λεντ να τα βάλω στο φωτιστικό ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα lumen είναι? Ανάλογα και τί θέλεις να κάνεις, τα λεντ που αγόρασες και για που τα χρειάζεσαι! Αν θέλεις πες μας λεπτομέρειες!!! :sword:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 φωτιστικά 55 λεντ το καθενα για το ρεεφ το οποίο έχει πιο πολύ σκληρά μέσα .τα μισά λεντ μπλε τα μισά άσπρα 10000 κεβλιν. Τα μπλε μετά από περιπου 2,5 χρόνια χάσανε τη φωτεινότητα τους .Για αυτό παρήγγειλα royal blue , 5 Uv καθώς και δύο κόκκινα και δυο πρασινα λεντ για να αλλαξω τα μπλε και να προσθέσω και κόκκινο και πρασινο .αυτος μου έστειλε και ροζ σαν δωρο κα δεν ξέρω αν πρέπει να τα βαλω. Δεν βρίσκω κάπου να γράφει ποσά lumen είναι το pink για αυτό ρωταω αν ξέρει κάποιος .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω φίλε μου το χρωμα αυτο να κανει κατι τουλάχιστον οταν κάποτε ειχα βαλει ποικιλία χρωμάτων μονο αλγες ειδα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, το ροζ φως επιτυγχάνεται χρησιμοποιώντας ένα ροζ φίλτρο, αυτό είναι περισσότερο από ένα στοιχείο νεωτερισμού. Παράγει περίπου 90 lumens, τρέχει σε 3.1-3.3v

Αυτό μου έστειλε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα pink led δεν προσφέρουν τίποτα στα φάσμα για την ανάπτυξη των κοραλλιών ( όπως επίσης και τα πράσινα που παρέλαβες) και εξυπηρετούν μονάχα το δικό σου οπτικό αποτέλεσμα. Κατα την γνώμη μου μην τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λεω αλλό τι βοηθάει τα κοράλλια και άλλο το οπτικό απότέλεσμα που θέλεις να βλέπεις . Τα εργοστασικά φωτιστικά έχουν 2-3 πράσινα led γιατί τους ενδιαφέρει το οπτικό αποτέλεσμα και να πουλήσουν και λιγότερο τι βοηθάει τα κοράλλια . Κάποια επώνυμα φωτιστικά που τους ενδιαφέρει η ανάπτυξη των κοράλλιων βάζουν λίγα πράσινα σε τέτοιο ΑΡΙΘΜΟ και ΘΕΣΕΙΣ που να έχουν σωστό φάσμα ( που έσύ μπορείς να το έχεις με Lime , pc amber κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

1400010431368472461777.jpeg Philips Luxeon ES Lime 3 Watt 

 

 

1335020584799-1649222953.jpegPhilips Luxeon ES Amber 

 

 

14254905086561231082039.jpeg3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco

 

Link to comment
Share on other sites

H βασική διαφορά μεταξύ πράσινου και lime 

To πράσινο έχει Wavelength -525-535nm ενώ το lime Wavelength - 567nm - peak, broad full spectrum from 490nm - 750nm

δηλαδή στο πρασίνο που θέλεις ΄΄πιάνει΄΄μεγαλύετρο φάσμα που βοηθάει τα κοράλλια να αναπτυχθούν και να δείχνουν εντυπωσιακά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σαν συνέχεια του lime φάσμα έρχεται το amber με  Wavelength - 587 - peak και ακολουθεί το κόκκινο με 630 nm και το βαθύ κόκκινο με 660 nm όπου ολοκληρώβεται το φάσμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ . Επειδή βλέπω ότι το κατέχεις πολύ με το φάσμα Μήπως να φτιάξεις ένα νέο θέμα με το τι Λεντ σε φάσμα, κελβιν και wavelwngtg θα ήταν καλό να βάζαμε στα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου φωτιστικό τι προτείνεις να βάλω . Έχω 2 μοναδες με 55 λεντ 3w ,χωρισμένα σε 2 σειρές 28 μπλε και 27 άσπρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Telis , η τροφή των κοραλλιών είναι το φως . Ποιο φως όμως ;; Το φως που βοηθάει τα συστατικά από τα οποία αποτελείται το κοράλλι να αναπτυχθούν. Τα συστατικά του κοραλλιού αναπτύσονται καλύτερα και πιο γρήγορα όταν φωτίζονται στα κατάλληλα nm (nanometer) , τα οποία όμως (συστατικά ) έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε nm ,  δηλαδή αν φωτίσεις ένα κοράλλι με 450 nm αναπτύσεται το ένα συστατικό ( που χρειάζεται τα 450 nm) αλλά δεν ανάπτύσονται καλά τα άλλα που χρειάζονται άλλα nm.

τα συστατικά αυτά είναι
1. chrorophyll A1
2. Chrorophyll B1
3. Violaxanthin 1
4. B Carotene 1
5. Lutein 1
6. chrorophyll A2
7. Chrorophyll B2
8. B Carotene 2
9. Violaxanthin 2
10.Violaxanthin 3 και
11.Lutein 2

 

τΟ chrorophyll A1 θέλει τα 417 nm για να αυξηθεί

το Chrorophyll B1 θέλει τα 436 nm
το Violaxanthin 1 θέλει τα 445 nm
το B Carotene 1 Θέλει τα 447 nm και 587 nm
το Lutein 1 θέλει τα 452 nm και 569 nm
το chrorophyll A2 θέλει τα 655 nm
το Chrorophyll B2 θέλει τα 625 nm
το B Carotene 2 θέλει τα 475 nm και 587 nm
το Violaxanthin 2 θέλει τα 475 nm
το Violaxanthin 3 θέλει τα 425 nm
το Lutein 2 θέλει τα 485 nm και 569nm

 

Αν δηλαδή δώσεις αυτά τα nm στα κοράλλια , ταίζεις τα συστατικά που τα αποτελούν και αναπτύσονται γρήγορα και με υγεία.

Άρα θέλουμε ένα φωτιστικό που να έχει τέτοια led ώστε να δίνουν ΟΛΑ ή τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από τα παραπάνω nm .Τότε έχουμε το τέλειο φάσμα.
Και ξεκινάμε 417 nm έχει το true violet ( 405-410 nm) , 436 nm έχει το Hyper Violet ( 430 -440 nm) , 445 nm έχουν κάποια Royal Blue cree xte και τα Royal Blue Luxeon ES , 447 nm έχουν κάποια Royal Blue xte cree και luxeon ES , 452 nm έχουν κάποια Royal blue xte cree , 655 nm έχουν τα deep Red , 625 nm έχουν τα Red , 475 nm έχουν τα XPE2 Blue , 425 nm έχουν τα Violet και 485 nm έχουν τα cyan και τα turquoise , 587 nm τα amber και 567 nm τα lime.

Tα λευκά τα βάζουμε για να δένουν τα χρώματα μεταξύ τους

 

Στο ερώτημα σου για το φωτιστικό σου 

αναζητάς φάσμα από 410 nm 660 nm . Άρα 28 royal blue ( αν μπορείς 14 royal blue στα 447 nm και 14 στα  452 nm ) 12 netural white ( στα 5000 kelvin βοηθάει καλύτερα το δ΄εσιμο των χρωμάτων ) 4 true violet ( όχι uv) 405-410 nm , 4 hyper violet στα 430 nm , 2 red , 2 deep red , 2 lime και 1 amber.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...