Jump to content

Recommended Posts

Ξαπλωτα θα σου χαλασουν στο ξαναλεω,δεν θα βγαλουν ριζες και δεν θα μπορουν να τραφουν.

Φυτεψε τα κανονικα,οπως θα τα φυτευες στο ενυδρειο και δωστους χρονο να προσαρμοστουν,ειναι απο submersed κατασταση και ειναι λογικο να χαλασουν λιγο στην αρχη μεχρι να συνηθισουν τα νεα δεδομενα εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαπλωτα θα σου χαλασουν στο ξαναλεω,δεν θα βγαλουν ριζες και δεν θα μπορουν να τραφουν.

Φυτεψε τα κανονικα,οπως θα τα φυτευες στο ενυδρειο και δωστους χρονο να προσαρμοστουν,ειναι απο submersed κατασταση και ειναι λογικο να χαλασουν λιγο στην αρχη μεχρι να συνηθισουν τα νεα δεδομενα εκτος νερου.

Τα έχω κάνει και με τους 2 τρόπους για να δω τ' αποτελέμστα!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από τις ομορφιές του χόμπι μας όπου φαίνονται τα ροζ άνθη απο emersed Amania bonsai!!!

post-58799-0-40883200-1434288465_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σωτήρη ελπίζω να μην σου χαλάσω το θέμα με την χαζή απορία που έχω..

Όταν φυτευουμε ένα φυτό σε γλάστρα και έχει πολύ υγρασία το χώμα.. τότε το χώμα αποκτά σκουλήκια και αλλά μαμούνια.

Εσείς πώς κρατάτε καθαρό το χώμα;

Υπάρχει ειδικό χώμα για τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ελπίζω να μην σου χαλάσω το θέμα με την χαζή απορία που έχω..

Όταν φυτευουμε ένα φυτό σε γλάστρα και έχει πολύ υγρασία το χώμα.. τότε το χώμα αποκτά σκουλήκια και αλλά μαμούνια.

Εσείς πώς κρατάτε καθαρό το χώμα;

Υπάρχει ειδικό χώμα για τέτοιες περιπτώσεις;

 

Σε απλο φυτοχωμα τα φυτετυουμε και εμεις απλα δεν ριχνουμε πολυ νερο στο χωμα και ψεκαζουμε και το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ελπίζω να μην σου χαλάσω το θέμα με την χαζή απορία που έχω..

Όταν φυτευουμε ένα φυτό σε γλάστρα και έχει πολύ υγρασία το χώμα.. τότε το χώμα αποκτά σκουλήκια και αλλά μαμούνια.

Εσείς πώς κρατάτε καθαρό το χώμα;

Υπάρχει ειδικό χώμα για τέτοιες περιπτώσεις;

Εννοειται πως δεν μου χάλασε το θέμα Αγάπη! Είδα και εγω ότι σε απλό φυτό χώμα βγαίνουν μαμούνια και παράσιτα (σκουλήκια δεν ειδα ποτέ), αυτό συμβαίνει γιατί είναι χώμα που πρόερχεται είτε από θερμοκήπια είτε από χωνευμένος "απόβλητα" και δεν είναι αποστειρωμένο. Τωρα χρησιμοποιώ αποστειρωμένο χώμα με τύρφη και pH 6,5 το οποίο πήρα 3,5 τα 12 κιλά ενώ το απλό κάνει 1,5-2 € max τα 20 κιλά.

Επίσης για το νερό πρέπει να προσέχεις να μην μένει στάσιμο στην επιφάνεια, να βάζεις όσο μπορει να ρουφήξει το χώμα!!:)

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα άνθη των emersed! Να μοιραστώ και εγώ τις emersed κούμπες μου...

Μπραβο υγιέστατη η Cuba σου απ ότι βλέπω!! Σκοπεύεις να τη χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο? Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε βρε παιδιά λεπτομέρειες..

Εμένα κάτι δεν μου κάθετε καλά..

Δηλαδή λέτε ότι μπορώ να έχω στο μπαλκόνι μου μία ζαρντινιέρα και να έχω μέσα φυτά ενυδρείου;

Και το μόνο που θα πρέπει να προσέχω θα είναι να κρατάω υγρό το χώμα και να το ψεκάζω;

Πολύ εύκολο ακούγετε...

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε βρε παιδιά λεπτομέρειες..

Εμένα κάτι δεν μου κάθετε καλά..

Δηλαδή λέτε ότι μπορώ να έχω στο μπαλκόνι μου μία ζαρντινιέρα και να έχω μέσα φυτά ενυδρείου;

Και το μόνο που θα πρέπει να προσέχω θα είναι να κρατάω υγρό το χώμα και να το ψεκάζω;

Πολύ εύκολο ακούγετε...

Δεν ειναι τοσο εύκολο στην αρχή!! Το παν ειναι να μετατραπούν τον πρωτο ενα μηνα τα φυτα σου από submerged σε emersed μετα μπορεις να τα κρατήσεις και στην απευθείας ηλιακή ακτινοβολία χωρις προβλημα..Καλο βραδυ τωρα Αγάπη γράψε μου οτι θελεις και τα λεμε αυριο!;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο εύκολο στην αρχή!! Το παν ειναι να μετατραπούν τον πρωτο ενα μηνα τα φυτα σου από submerged σε emersed μετα μπορεις να τα κρατήσεις και στην απευθείας ηλιακή ακτινοβολία χωρις προβλημα..Καλο βραδυ τωρα Αγάπη γράψε μου οτι θελεις και τα λεμε αυριο!;)

Όταν μπορέσεις πες μου πώς γίνεται αυτή η μετατροπή..

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορέσεις πες μου πώς γίνεται αυτή η μετατροπή..

Καλό βράδυ!

 

Δεν χρειαζεται κατι τρομερο Αγαπη.

Κοβεις φυτα απο το ενυδρειο,παιρνεις ενα ταπερ η ενα παλιο ενυδρειο,βαζεις φυτοχωμα καμια 10αρια ποντους,τα φυτευεις εκει,ριχνεις λιγο νερο στο φυτοχωμα να ειναι υγρο,σκεπαζεις το ταπερ η το ενυδρειο με μια μεμβρανη που εχεις κανει τρυπες και το βγαζεις στον ηλιο.

2-3 φορες την ημερα ψεκαζεις τα φυτα με νερο και καλυτερα να ειναι απο το ενυδρειο.

Τα φυτα θα περασουν απο την sudmersed σρην emersed μορφη μονα τους.

Ειναι πολυ ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο υγιέστατη η Cuba σου απ ότι βλέπω!! Σκοπεύεις να τη χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο?

 

Έτσι είχα σκοπό να κάνω (αφού κολλήσω ένα ενυδρείο να τις βάλω για dry start)... αλλά έμπλεξα με δουλειές και τις άφησα στα ταπεράκια να κάθονται και έγιναν πολύ μεγάλες... Αν καταφέρω να βρω χρόνο να το φτιάξω τελικά το ενυδρείο θα τις κουρέψω και θα το ξεκινήσω (αλλά το πιο πιθανό είναι να κάτσουν εκεί για καλοκαίρι :D). 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο!

Ευχαριστώ!

Αγάπη είναι απλό, θέλει μόνο προσοχή μην τα κάψει εντελώς τα φυτά σου ο απευθείας ήλιος. Στο σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις τα φυτά σου πόση ώρα τη μέρα χτυπάει ο ήλιος και ποιες ώρες? Επίσης ποια φυτά σκέφτεσαι να μετατρέψεις και σε τί κουτί θα τα βάλεις? Μια φορά στις 2 μέρες να τα ψεκάζεις για αρχή καλά είναι για να μην στεγνώσει ο κορμός τους! Τέλος πρόσεχε να μην έχεις στάσιμο νερό αλλά πολύ καλά μουσκεμένο χώμα!!Αυτα! :) Ενημερωσέ μας πριν το κάνεις και παρακολούθησε πολλά βιντεάκια για να πάρεις ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη είναι απλό, θέλει μόνο προσοχή μην τα κάψει εντελώς τα φυτά σου ο απευθείας ήλιος. Στο σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις τα φυτά σου πόση ώρα τη μέρα χτυπάει ο ήλιος και ποιες ώρες? Επίσης ποια φυτά σκέφτεσαι να μετατρέψεις και σε τί κουτί θα τα βάλεις? Μια φορά στις 2 μέρες να τα ψεκάζεις για αρχή καλά είναι για να μην στεγνώσει ο κορμός τους! Τέλος πρόσεχε να μην έχεις στάσιμο νερό αλλά πολύ καλά μουσκεμένο χώμα!!Αυτα! :) Ενημερωσέ μας πριν το κάνεις και παρακολούθησε πολλά βιντεάκια για να πάρεις ιδέες!

 

Παιδια το πραγμα ειναι πολυ απλο,καντε ετσι οπως το εγραψα πιο πανω και ολα θα ειναι μια χαρα,ετσι το ειχα κανει εγω και δεν υπηρχε κανενα προβλημα,

Ψεκασμα 2-3 φορες την ημερα θελει,οχι ανα 2 μερες 1 φορα,ειναι πολυ λιγο αυτο,θα ξεραθουν τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

το έχει δοκιμάσει κανείς σε java fern?πέρνει πολύ καιρο προφανώς ε?

 

Ναι εγω,κανει μια χαρα το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη είναι απλό, θέλει μόνο προσοχή μην τα κάψει εντελώς τα φυτά σου ο απευθείας ήλιος. Στο σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις τα φυτά σου πόση ώρα τη μέρα χτυπάει ο ήλιος και ποιες ώρες? Επίσης ποια φυτά σκέφτεσαι να μετατρέψεις και σε τί κουτί θα τα βάλεις? Μια φορά στις 2 μέρες να τα ψεκάζεις για αρχή καλά είναι για να μην στεγνώσει ο κορμός τους! Τέλος πρόσεχε να μην έχεις στάσιμο νερό αλλά πολύ καλά μουσκεμένο χώμα!!Αυτα! :) Ενημερωσέ μας πριν το κάνεις και παρακολούθησε πολλά βιντεάκια για να πάρεις ιδέες!

Έχω πολλά μέρη για να τα βάλω. Σκέφτομαι στο μπροστινό μπαλκόνι που έχει τέντα και δεν θα τα βλέπει κατευθείαν o ήλιος. Σε ζαρντινιέρα..

Λέω να βάλω σαγκιταρια, μαρσιλεα, και υδροφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά μέρη για να τα βάλω. Σκέφτομαι στο μπροστινό μπαλκόνι που έχει τέντα και δεν θα τα βλέπει κατευθείαν o ήλιος. Σε ζαρντινιέρα..

Λέω να βάλω σαγκιταρια, μαρσιλεα, και υδροφυλλο.

 

Ολα αυτα μπορεις να τα κανεις emersed αλλα στη ζαρντινιερα δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις,

Πρεπει να ειναι κλειστο απο πανω με ζελατινα για να κραταει υγρασια μεσα,σαν ενα μικρο θερμοκηπειο φαντασου.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα μπορεις να τα κανεις emersed αλλα στη ζαρντινιερα δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις,

Πρεπει να ειναι κλειστο απο πανω με ζελατινα για να κραταει υγρασια μεσα,σαν ενα μικρο θερμοκηπειο φαντασου.

Θα βάλω ζελατινη από πάνω.

Η ζαρντινιέρα είναι ψηλή και με 10- 15 πόντους χώμα θα μπορώ να το σκεπασω άνετα από πάνω.

Είδα κάπου σε φωτογραφία έναν τύπο που είχε τα γλαστρακια μέσα σε λεκάνη με νερό..

Πολύ λογικό μου φαίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω ζελατινη από πάνω.

Η ζαρντινιέρα είναι ψηλή και με 10- 15 πόντους χώμα θα μπορώ να το σκεπασω άνετα από πάνω.

Είδα κάπου σε φωτογραφία έναν τύπο που είχε τα γλαστρακια μέσα σε λεκάνη με νερό..

Πολύ λογικό μου φαίνεται...

Μπορεις να το κανεις και με αυτον τον τροπο για να βλέπεις το νερο και να ξερεις ακριβως που ειναι η στάθμη του και ποτε να προσθέτεις νεο. Ειναι καλη μέθοδος και αυτη απλα χάνεις πολυ χώρο γι αυτο δεν τη χρησιμοποίησα!
Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω αλλη μια φωτογραφία από τα όμορφα άνθη της Alternathera reineckii mini αυτη τη φορά!! :)

post-58799-0-07798000-1435332620_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ανθοφορία της AR "mini" συνεχίζεται! Έχει προσπαθήσει κανείς να φυτέψει τους σπόρους του άνθους ή μήπως έχετε διαβάσει κάτι παρόμοιο σε κάποιο site? 

post-58799-0-26640900-1438445043_thumb.jpg

post-58799-0-04801400-1438445076_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

58fe31e045342_IMG_71881.thumb.JPG.51e27c1d70ae10649fa44dd1207d45ea.JPGΜετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα που είχα αφήσεις τα φυτά μου ξεχασμένα, είπα να επανέλθω και να δοκιμάσω και νέα είδη. Θα σας παρουσιάσω εικόνες από μερικά από τα φυτά μου αυτή τη στιγμή!

IMG_7323.JPG

IMG_7326.JPG

IMG_7327.JPG

IMG_7331.JPG

IMG_7333.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...