Jump to content

το πιρανχο-reef μου (!)


antonis t83

Recommended Posts

Εκτός από βιταμίνες και σκόρδο,δώσε και άλγη.

Πράσινη,κόκκινη και καφέ.Αν έχεις δώσε και νορι.Εναλλάξ.

Είναι η φυσικές τους τροφές και θα το βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

νορι τι ειναι?

απο τα αλλα δινω απο την πρωτη στιγμη!

Το Nori,είναι και αυτό φύκι.

Το χρησιμοποιούν και για το sushi.

%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF+%CE%BD%CE

Link to comment
Share on other sites

εδω και μερικες μερες εχω καποιες νεες προσθηκες.

gramma loreto και centropyge loriculus ειναι καποια απο αυτα.

η φλογα τα σπαει πραγματικα, απιστευτο χρωμα και προς το παρον χωρις προβλημα με καποια ζωανθακια που εχω βαλει δοκιμαστικα.

πιστευω οτι θα κλεισω την ψαροσυνθεση μου με ενα λευκοστερνο και μελλοντικα θα δοκιμασω καποια ακομα ευκολα κοραλακια.

Καλησπερα φίλε μου ήθελα να σε ρωτήσω το flame απο τροφή τι του δίνεις ?εχω το δικό μου εδω και 1 εβδομάδα δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα μόνο απο του βράχους τσιμπάει οτι βρει....
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου τρωει τα παντα απο την πρωτη στιγμη (φυκια,πελετ, φυλλα, κατεψυγμενες) και δεν ενοχλει κοραλια.

πιστευω και στα ψαρια θελει τυχη τι θα σου κατσει...

εχασα ενα naso large που δεν εφαγε τιποτα για ενα ολοκληρο μηνα, τι στιγμη που τα αλλα ψαρια πολυ μικροτερα του εσκαγαν απο φαγητο.

ψαξτο πριν να ειναι αργα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω νασαι καλα! Ναι ειναι στο ψάρι μέχρι και κατεψυγμένα ειδικά για τα αγγελοψαρα του δίνω αλλά τίποτα ... και εμένα κοραλια μέχρι στιγμής ούτε τα έχει Πειράξει!απο την άλλη εχω και τον λευκοστερνο μόνο seaweed τρώει και καταψυγμενη brine shrimp εχω δοκιμάσει φύλλα με σκόρδοζουμι και βιταμίνη αλλά πενιά τι να πω και τα 2 ψαρια με έχουν σκάσει...

Link to comment
Share on other sites

ο λευκοστερνος μου επισης απο την πρωτη στιγμη τρωει τα παντα, αλλα το ick του τελικα το εβγαλε!!

μη μασας! 

keep feeding..(!)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τρώνε την κατεψυγμένη δεν υπάρχει φόβος.

Υπομονή και θα αρχίσουν να τρώνε και τις υπόλοιπες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη βλέπω προχώρησε αρκετά η ενυδρειάρα!

Πολύ ωραίες προσθήκες!

 

ευχαριστω Σταθη!

 

παιδια το ick επιμενει στον λευκοστερνο.

αφου δεν μπορω να πειραξω την αλατοτητα απο το 1,24 που ειμαι

να ανεβασω τη θερμοκρασια στο 29,0 απο τους 27,5 που ειμαι ή να κανω υπομονη??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη το ick υπαρχει και θα υπαρχει !

Κάθε φορά που θα υπαρχει στρες θα ξαναεμφανιστεί ! Και πολυ πιθανόν να υπάρχουν και απώλειες !

Η λύση είναι η καραντίνα όλα τα ψάρια και αγωγή με χαλκό η υποαλατοτητα !

Αν πάλι δεν εχεις κοραλια και πολλα ασπόνδυλα ίσως να την κανεις στο κεντρικό ενυδρείο !

Πάντως πρέπει να πάρεις δραστικές αποφάσεις !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μου τα λες καλύτερα να το βγάλω και να το πετάξω το ψάρι.

το ψάρι τρώει και είναι δραστήριο. Αν κρίνω από το μπλου τανκ τα άλλα ψάρια δεν φαινεται να έχουν επιρρεαστει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν είπα να πετάξεις το ψάρι !

Άσε που δεν θα είχε κανενα νόημα αυτό αφού το παράσιτο βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο σου !

Η θεραπεία πρέπει να γίνει σε όλα τα ψάρια !

Αν διαβάσεις για το ικ είναι ένα πρώτοζώο με κύκλους ζωής! Όπου το πετύχεις !

Γιατρό και η πραγματικές θεραπείες είναι χρονοβόρες ώστε να πετύχεις τον αδύναμο κύκλο ! Πολυ σημαντικό ρόλο παίζει και το θέμα τύχη!

Άρα ΕΣΥ αποφασίζεις !

Θα το καταπολεμήσεις η θα το αφήσεις στην τύχη του και όπως παει ;

Link to comment
Share on other sites

αν εκανα μια θεραπεια και μετα απο 3 μηνες εβαζα ενα ψαρι που εβγαλε ick θα επρεπε να ξανακανω τη θεραπεια?

και τα ψαρια που δεν εχουν θα επρεπε να κανουν και αυτα θεραπεια?

 

πριν το λευκοστερνο το blue tang εβγαλε λιγο ick αλλα το ξεπερασε γρηγορα.

ηξερα οτι το συγκεκριμενο ψαρι ειναι πιο δυσκολο, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα φαρμακα για θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, δεν υπάρχει "το ξεπέρασε" στο ick. δεν ξεπερνιέται.

Η μόνη λύση είναι αυτή που σου έγραψε παραπάνω ο Διονύσης.

Η απόφαση βέβαια πάντα είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη , αν το τανγκακι έβγαλε πριν τον λευκοστερνο τοτε πολυ πιθανον να τον κόλλησε αυτο !

 

Αρα εχεις το παράσιτο μεσα στο ενυδρείο σου!

 

Αν εχεις λιγα ψαρια μεσα και μπορεις να τα βαλεις καραντίνα και να κανεις θεραπεία καντο !

 

Αν τα ψαρια σου ειναι πολα και μεγαλα μαλλον πρεπει να θυσιάσεις τα κοραλια σου και τα ασπόνδυλα και να κανεις την θεραπεία μεσα στο ενυδρείο σου!

 

Νομιζω οτι υπαρχουν σκευασματα χαλκου που δεν αφηνουν καταληπα αλλα δεν ειμαι σιγουρος !

 

Εγω θα εκανα θεραπεία με υποαλλατοτητα για να ειμαι σίγουρος!

 

Επισης αν ειχα λιγα κοραλακια και λιγα ασπονδυλα μπορει να τα εβαζα σε ενα αλλο ενυδρειακι και να ζουσαν εκει για τον χρονο που εκανα την θεραπεια!

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα αγοραζα κανενα καινούργιο ψαρι πριν κανω κατι για το ICK!

 

Παντα φιλικα και κατα την ταπεινή μου αποψη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

πολλες ειναι οι αποριες μου, οποιος εχει κουραγιο ας μου απαντησει!

αν κανω τη θεραπεια και στρεσαριστει ο λευκος δεν θα βγαλει ξανα ick??

 

οπως και να χει σκεφτομαι να προχωρισω τη θεραπεια εντος ενυδρειου αφου μου φαινεται πιο ευκολο να βγαλω τα λιγα κοραλια-ασπονδυλα παρα να βγαλω τα ψαρια....   (απο ψαρια δεν ειχα σκοπο να βαλω κατι αλλο μεσα. ειχα κλεισει την ψαροσυνθεση μου.)

 

επισης το να φτιαξω μια καραντινα και να τα πιασω ενα ενα για να τα βαλω μεσα πρεπει εκτος των αλλων να ξεστησω και ολο το βρχο και να κανω ανω κατω το ενυδρειο.

 

απο τη θεραπεια δεν θα επιρρεαστει η βιολογια???

μηπως ετσι θα χασω πιο πολλα ψαρια??

 

επισης ποσο καιρο μπορει να διαρκησει η θεραπεια?

μπορω να αποφυγω το χαλκο και να κανω απλα θεραπεια με το να ριξω την αλατοτητα???

κατι δεν καταλαβα καλα μαλλον..

 

υπαρχει καποιο καλο αρθρο να διαβασω σχετικα με τη θεραπεια χαλκου?

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει μια φορά θεραπεία με χαλκό οποτε για υποαλατότητα δεν μπορώ να σου πώ. αν ξαναχρειαστει πάντως πάλι με χαλκό θα έκανα.

 

δεν ειμαι υπέρ του να κάνεις την θεραπεία στο main απο τη στιγμή που κάποια στιγμή θα θές να βάλεις κοράλια. η βιολογία του βράχου σου σίγουρα θα καταστραφεί αφου ο χαλκός θα σκοτώσει καθε βακτηριδιακή ζωή με ότι επακόλουθο. Ασε που δεν ξέρω κατα πόσο ο χαλκός μπορεί να βγέι τελείως απο μέσα.

 

να ξέρεις οτι θέλει Υ Π Ο Μ Ο Ν Η .. για να ναι 100% οι πιθανότητες για να εισαι ick free θα πρέπει το ενυδρείο σου να μεινει χωρίς ψάρια για 90μερες..  προσωπικά κρατήθηκα και δεν έχω δεί κανένα σημάδι ενα χρόνο τωρα στο ενυδρείο. είναι ένα διάστημα που θα το ρίξεις στα ασπόνδυλα και στα κοράλλια για να πέρνεις τη δόση σου :P

 

πόσα ψάρια έχεις? εγω σε ένα 60αρι είχα μέσα 1 japonicus, 1 clown, 1six line και 3 chromis και 3 anthias. ολα βγήκαν ζωντανα μετα απο 90 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν μπεις στον κόπο της καραντινας για 90 μέρες, μετά θα ήταν σωστό να την εφαρμοζεις ς για κάθε ζωντανό που εισαγεις, αλλιώς δεν έχει νόημα! Τον βράχο μην τον "δηλητηριάσεις" με χαλκο....

Link to comment
Share on other sites

στην καραντινα με τη βιολογια θα ζουνε??

 

εγω στο 600αρι εχω 

desjardini

blue tang

yellow tang

leucosternon

flame

loreto

chrysus

3 clown 

3 magnifica

5 pajama

και μερικες γαριδες, σαλιγγαρια , αχινους , σπιρογραφους,  κοραλια........

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εχεις πολλα και μεγάλα ψάρια !

Αν εχεις κάποιο ενυδρείο που μπορεί να τα φιλοξενήσει καλώς !

Για τον χαλκό και τον βράχο θα το Φοβόμουνα και εγώ ! Την υποαλατοτητα την έχω κάνει με επιτυχία αλλά στην καραντίνα !

Να ξέρεις ότι η βιολογία σου θα την ακούσει άσχημα !

Στην καραντίνα θα βάλεις σφουγγάρια και σιποραξ για την βιολογία !

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση φαινεται βουνο οσο το ψαχνω και δεν πιστευω οτι εχω την εμπειρια να ανταπεξελθω.

δεν θελω να χαλασω το ενυδρειο και καταληγω στο να το παλεψω και οπου με βγαλει εν γνωση μου...

αφου ουτε σε καραντινα μπορω να παω τωρα (ελλειψη εμπειριας) ουτε παιρνω το ρισκο για θεραπεια μεσα στο ενυδρειο που θα ηταν καταστροφικο.

σε πρωτη φαση και μεχρι νεοτερας θα προσθεσω 3 γαριδες γιατρους επιπλεον και ισως και ενα labroides dimidiatus (θα ηθελα τη γνωμη σας εαν θα ηταν σωστη κινηση)

σε συνδιασμο με αυξηση θερμοκρασιας στο 28,5 και συχνο ποιοτικο ταισμα με σκορδοβιταμινες.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις από τον γιατρό και τις γαρίδες να σε σώσουν !

Αν σου φενεται βουνό κάνε αυτό που νομίζεις !

Τάιζε καλά τα ψάρια με βιταμίνες κτλ!

Και όταν είσαι έτοιμος το ξανασυζητάμε !

Καλή τύχη φίλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος αλλά διαβάζω σε διάφορα ξένα άρθρα ότι αρκετοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν λάμπα UV όχι όμως για την καταπολέμηση αλλά για τον έλεγχο του ich.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...