Jump to content

Παραλίγο πλημμύρα


Recommended Posts

Παραλίγο να την πατήσω. Σήμερα το πρωί ως είθισται πήγα να ελέγξω το ενυδρείο.

Με το που ανοίγω το ντουλάπι φρικάρισα !!!!

Το νερό στο  sump ήταν 2-3 εκατοστά πριν αρχίσει να βγαίνει και να χύνεται έξω.

 

Τι είχε γίνει ?

Πίσω από το ενυδρείο έχω βάλει μια μικρή δεξαμενή 50 λίτρων για την αναπλήρωση με τα σχετικά συστήματα της waterwaves.

Το βράδυ μάλλον το σύστημα έστειλε νερό στο sump και έκλεισε κανονικά όταν έφτασε το φλοτέρ εκεί που το έχω βάλει. Το νερό όμως συνέχισε να έρχεται λόγω συγκοινωνούντων δοχείων !!!!!!! γιατί η στάθμη του νερού της δεξαμενής αναπλήρωσης ήταν πιο ψηλά από την στάθμη του νερού στο sump.

 

Το ερώτημα είναι υπάρχει αντλία που ΝΑ ΜΗΝ επιτρέπει το νερό να περνάει παρά μόνο όταν δουλεύει? Αν όχι πως το καλύπτω αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετεις την εξοδο του σωληνα εκτος νερου στο σαμπ και παντα ψηλοτερα απο τη σταθμη του νερου στο δοχειο αναπληρωσης. Διαφορετικα ανεπιστροφη βαλβιδα.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετεις την εξοδο του σωληνα εκτος νερου στο σαμπ και παντα ψηλοτερα απο τη σταθμη του νερου στο δοχειο αναπληρωσης. Διαφορετικα ανεπιστροφη βαλβιδα.

 

Πασχάλη δεν μπορεί να είναι ψηλότερα από την στάθμη του νερού αναπλήρωσης. Το επίπεδο στάθμης στο τμήμα της αντλίας επιστροφής είναι πολύ ποιο χαμηλά από την στάθμη νερού στην δεξαμενή αναπλήρωσης.

 

Η ανεπίστροφη πως θα βοηθήσει? Ανεπίστροφη υπάρχει για το αντίθετο. Να μην φεύγει το νερό από το sump στην δεξαμενή αναπλήρωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Πασχάλη δεν μπορεί να είναι ψηλότερα από την στάθμη του νερού αναπλήρωσης. Το επίπεδο στάθμης στο τμήμα της αντλίας επιστροφής είναι πολύ ποιο χαμηλά από την στάθμη νερού στην δεξαμενή αναπλήρωσης.

 

Η ανεπίστροφη πως θα βοηθήσει? Ανεπίστροφη υπάρχει για το αντίθετο. Να μην φεύγει το νερό από το sump στην δεξαμενή αναπλήρωσης. 

 

 

Εννοεί πως πρέπει η σωλήνα της αναπλήρωσης στο σαμπ να μην έρχεται σε επαφή με το νερό του σαμπ και ταυτόχρονα να μην είναι χαμηλότερα από την επιφάνεια του δοχείου αναπλήρωσης, γιατί τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι. Η αντίστροφη μπορεί να μπει αλλά και πάλι τότε θα πρέπει το δοχείο αναπλήρωσης να είναι χαμηλότερα από το σαμπ, και έτσι δεν θα επιτρέπει στο νερό να επιστρέψει στο δοχείο αναπλήρωσης, αν το δοχείο αναπλήρωσης είναι πιο ψηλά τότε πάλι θα έχεις υπερχείλιση στο σαμπ γιατί η σωλήνα θα λειτουργήσει σαν σιφόνι. Ένας καλός και εύκολος τρόπος είναι μια ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου ρούχων που θα ανοίγει μαζί με την αντλία. Αν η αντλία σου είναι 12volt υπάρχει στο ebay ηλεκτρομαγνητική 12volt, με την ηλεκτρομαγνητική  σταματάει η ροή του νερού και προς τις 2 κατευθύνσεις

Link to comment
Share on other sites

Τάκη κατάλαβα αυτά που λες αλλά πως είναι δυνατόν ένα sump που συνήθως είναι χαμηλά να είναι πιο ψηλά από την δεξαμενή αναπλήρωσης? 

Έχεις κάποιο link για την ηλεκτρομαγνητική 12v που λες?

Link to comment
Share on other sites

Τάκη κατάλαβα αυτά που λες αλλά πως είναι δυνατόν ένα sump που συνήθως είναι χαμηλά να είναι πιο ψηλά από την δεξαμενή αναπλήρωσης? 

Έχεις κάποιο link για την ηλεκτρομαγνητική 12v που λες?

 

Καταλαβαίνω πως αυτό δεν είναι εύκολο , αλλά και εγω και ο paschalpgr σου λέμε κάποια πιθανή λύση για να μη λειτουργήσει η σωλήνα σαν σιφώνι.

Δες μια ηλεκτρομαγνητική

http://www.ebay.com/itm/371043815932?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

αν η πίεση προς την αντίθετη ροή της ηλεκτρομαγνητικής είναι μεγάλη υπάρχει περίπτωση να περάσει νερό ανάποδα απο την ηλεκτρομαγνητική , αν συμβεί αυτό βάζεις και μια αντίστρωφη και τα έχεις καλύψει όλα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει αντλία που να μην αφήνει το νερό να περνάει αν είναι κλειστή?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει αντλία που να μην αφήνει το νερό να περνάει αν είναι κλειστή?

 

Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά να υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά να υπάρχει

 

Ούτε εγώ εκτός από αυτές που χρησιμοποιούν για τα λύματα .

Αν το σκεφτείς είναι λίγο παράξενο. Ολόκληρη βιομηχανία πίσω από τον ενυδρειακό εξοπλισμό και να μην υπάρχει τέτοιο προϊόν. 

Αν το διαβάζει το θέμα κάποιος Κινέζος ας το βάλει το project μπροστά :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ εκτός από αυτές που χρησιμοποιούν για τα λύματα .

Αν το σκεφτείς είναι λίγο παράξενο. Ολόκληρη βιομηχανία πίσω από τον ενυδρειακό εξοπλισμό και να μην υπάρχει τέτοιο προϊόν. 

Αν το διαβάζει το θέμα κάποιος Κινέζος ας το βάλει το project μπροστά :) :)

 

Καλα μη το λες , και αντλία ακαθάρτων που πήρα αλλά και πιεστικό δεν είχαν , και έβαλα εγω ανεπιστροφη.

Τώρα για αντλία ενυδρείου πιο καλά συμφέρει να παρεις μια ηλεκτρομαγνητική παρά να βρεις αντλία που να το κάνει αυτό, ακόμα και μια ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου στα 220V κοστίζει εδώ στην Ελλάδα μόνο 6 Ευρώ στα μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικα οικιακών συσκευών ή με 3-4 Ευρώ 12βολτη απο Ebay

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μια παντα ο σωληνας να ειναι αρκετα ποιο ψηλα απο την σταθμη 

 

Να συμπληρώσω, και απο τις 2 στάθμες , και του σαμπ και του δοχείου αναπλήρωσης, είναι απο τις πιο εύκολες, τις πιο απλές  και πιο αξιόπιστες λύσεις.

 

a_zpsx40rt7kn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το μελετάω πως μπορεί να γίνει κατασκευαστικά και θα επανέλθω.

Ήδη έχω σκεφτεί κάτι. Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε

 

Πριν που είχα το πρόβλημα ήταν έτσι με αποτέλεσμα να σιφωνάρει.

 

TOP%20OFF%20_2_zpsj5viglfv.jpg

 

 

Τώρα είναι έτσι και δεν έχω θέμα. Η σωλήνα αναπλήρωσης ΔΕΝ είναι συνδεδεμένη με την σωλήνα PVC. Απλά αδειάζει το νερό μέσα στην σωλήνα αφήνοντας κενό στο πάνω μέρος για να φεύγει ο αέρας.

 

TOP%20OFF%20_3_zps8hix1v6t.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας pvc τι χρειαζεται; με μια βντουζα πιασε το σωληνακι ψηλα ρε Πανο

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας pvc τι χρειαζεται; με μια βντουζα πιασε το σωληνακι ψηλα ρε Πανο

 

Μη σε μπερδεύει το σχηματικό. Δεν έχω χώρο για αυτό που λες Βασίλη. Δες τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει για το sump και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας pvc τι χρειαζεται; με μια βντουζα πιασε το σωληνακι ψηλα ρε Πανο

 

συμφωνω με τον Βασιλη.

αν απλα στερεωσεις το σωληνακι της αναπληρωσης

στο πιο ψηλο σημειο του σαμπ δεν εχεις θεμα.

το πολυ-πολυ χαμηλωσε λιγο τη σταθμη του δοχειου αναπληρωσης.

ας πεφτει το νερο της αναπληρωσης απο ψηλα στο διαμμερισμα του σαμπ.

 

ριξε μια ματια στο δικο μου.

 

DSCN4774_zpsbdaclj3d.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας pvc τι χρειαζεται; με μια βντουζα πιασε το σωληνακι ψηλα ρε Πανο

  

συμφωνω με τον Βασιλη.

αν απλα στερεωσεις το σωληνακι της αναπληρωσης

στο πιο ψηλο σημειο του σαμπ δεν εχεις θεμα.

ας πεφτει το νερο της αναπληρωσης απο ψηλα.

+10000

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το πιο ψηλό σημείο του sump είναι χαμηλότερα από την στάθμη της αναπλήρωσης.

Αν χαμηλώσω περισσότερο την στάθμη της αναπλήρωσης δεν θα έχω αρκετά λίτρα όταν θα λείπω.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το πιο ψηλό σημείο του sump είναι χαμηλότερα από την στάθμη της αναπλήρωσης.

Αν χαμηλώσω περισσότερο την στάθμη της αναπλήρωσης δεν θα έχω αρκετά λίτρα όταν θα λείπω.

Μην σε απασχόληση το ύψος του δοχείου της αναπληρωσεις το σωληνάκι να ειναι πανω απο την στάθμη του νερού που εχεις στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στο δικο μου.

Είμαι λίγο offtopic αλλα μιας και σας παρακολουθώ. . .

Το ελατήριο στα μανταλάκια δεν έχει φόβο να σκουριάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχόληση το ύψος του δοχείου της αναπληρωσεις το σωληνάκι να ειναι πανω απο την στάθμη του νερού που εχεις στο σαμπ.

 

Το έκανα Λυκούργο αυτό και συνέχισε να τρέχει νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχόληση το ύψος του δοχείου της αναπληρωσεις το σωληνάκι να ειναι πανω απο την στάθμη του νερού που εχεις στο σαμπ.

 

πολυ σωστα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο offtopic αλλα μιας και σας παρακολουθώ. . .

Το ελατήριο στα μανταλάκια δεν έχει φόβο να σκουριάσει ?

 

εχει κατασκουριασει :D :D .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...