Jump to content

Παραλίγο πλημμύρα


Recommended Posts

Το έκανα Λυκούργο αυτό και συνέχισε να τρέχει νερό.

Πως γινεται αυτο; Αφού σωλήνας ειμαι πανω απο την στάθμη του νερού του σαμπ πως νερό ανέβηκε και πήγε στο σωλήνα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν η στάθμη του κουβά είναι υψηλότερη απο αυτή του σωλήνα τότε θα συνεχίσει η ροή. χθες έπαθα το ίδιο! δούλεψε η αναπλήρωση και λόγω εργασιών το σωληνάκι ήταν μέσα στο σαμπ και καποια στιγμή δεν μπορούσα να καταλάβω που πήγε τόσο νερό και τελικά είδα το δοχείο της αναπλήρωσης γεμάτο. 

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Πανο βαλε μια φωτο να δουμε, οχι σχεδια.......

Θα βάλω το βράδυ Βασίλη.

Επίσης μια διευκρίνηση γιατί μπορεί να μην γράφτηκε σωστά. Το πρόβλημα δεν είναι ότι μου αδειάζει το sump στην δεξαμενή αναπλήρωσης αλλά το αντίστροφο. Μου αδειάζει η αναπλήρωση μέσα στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν σε βολεύει κάτι τέτοιο που έχω κάνει και εγώ. Πιάνει λίγο χώρο και δουλεύει. Είναι ένα "ταφ" που έχω συνδέσει την σωλήνα αναπλήρωσης.Στο "ταφ" το ένα άκρο ακουμπάει στο νερό του ενυδρείου, το άλλο ειναι ελέυθερο, και το άλλο συνδεδεμένο στην σωλήνα αναπλήρωσης (που πάει στην αντλία της water waves). 

 

20150612_173759_zpscsamjo9u.jpg

 

20150612_173710_zps11rajhka.jpg

 

20150612_173823_zpsgcyw2mpt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω το βράδυ Βασίλη.

Επίσης μια διευκρίνηση γιατί μπορεί να μην γράφτηκε σωστά. Το πρόβλημα δεν είναι ότι μου αδειάζει το sump στην δεξαμενή αναπλήρωσης αλλά το αντίστροφο. Μου αδειάζει η αναπλήρωση μέσα στο sump.

 

Δεν έχει σημασία σε μένα είναι το αντίστροφο. 

 

Απο την ψηλότερη στην χαμηλότερη στάθμη παντα αδειάζει 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάνει η σωλήνα σου ενα Loop θα έχει ρόλο στα συγκοινωνουντα δοχεία (sump, δεξαμενή αναπλήρωσης) και δεν θα επιτρέπει να πάει έξτρα νερό όταν σταματήσει η αντλία.  

 

alphanualphapilambdaetarhoomegasigmaeta_

 

Αν κατάλαβα καλά είναι στο ίδιο επίπεδο τα δοχεία σου (sump + αναπλήρωση). Εμένα είναι πάνω το ενυδρείο και κάτω το δοχείο αναπλήρωσης και φοβόμουν όταν σταματήσει η αντλία, μην μου ρουφήξει νερό ενυδρείου πρός την αναπλήρωση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια θέση η οποία είναι πιό πάνω και απο τις δύο στάθμες και το πρόβλημα λύθηκε.

Έτσι ήταν όταν είχα το πρόβλημα. Βλέπετε την πράσινη σωλήνα να πηγαίνει μέσα στο sump απο μια τρύπα αρκετά χαμηλά

732360C4-43A2-49FD-A421-0401D7511961_zps

Έτσι είναι τώρα. Η πράσινη σωλήνα μπαίνει στο sump απο αρκετά ψηλότερη τρύπα

E1DD4EBB-DC2C-4F95-ABBD-527BFB2303A6_zps

Και η είσοδος στο sump

F77420C3-A31E-45CE-9599-59534AEC46A1_zps

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εισαι σιγουρος οτι μετραει καλα το pHμετρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εισαι σιγουρος οτι μετραει καλα το pHμετρο σου?

Δεν είμαι ποτέ σίγουρος για καμμία μέτρηση από ηλεκτρονικό gudget. Ειδικά αυτό για το Ph. Θέλει καλιμπράρισμα το ξέρω αλλά μου είχαν λήξει τα buffers.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...