Jump to content

Κοραλία,10+ ετών.Λαίμαργη,περίεργη και ζωηρή.


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω μια κοκκινομάγουλη νεροχελωνίτσα εδώ και.. 9-10 χρόνια περίπου. (Δεν θυμάμαι πόσο χρονών ήταν όταν την αγόρασα)

Είναι πολύ ζωηρή, περίεργη, φαγανή και προσπαθεί συνεχώς να τραβήξει την προσοχή οποιουδήποτε περάσει 2 μέτρα δίπλα απ'το κουτί της. Παιρνώ αρκετό χρόνο μαζί της, την αλλάζω νερό ακόμη και 2 φορές τη μέρα (αφού δεν έχει φίλτρο) και τη βγάζω καθημερινά στον ήλιο για να λιάζεται.

 

Θέλω να της αγοράσω ένα καινούργιο ενυδρείο, με όλον τον εξοπλισμό μιας και έχει μεγαλώσει πολύ και δεν τη χωράει ο τόπος, ενώ συχνά επιδίδεται σε προσπάθειες... δραπέτη.  

 

Το θέμα είναι ότι όλα τα χρόνια την είχα μέσα στην κλασσική πλαστική χελωνιέρα, έχοντας αγοράσει μεγαλύτερη μόνο 2 φορές.

Αυτές οι χελωνιέρες δεν είχαν αρκετό βάθος για να κολυμπάει, και μόνιμα περπατούσε, κάτι που δυστυχώς τότε μου φαινόταν φυσιολογικό.

 

Προβληματίζομαι λοιπόν μήπως μετά από τόσα χρόνια έχει γίνει τελείως μαλθακή, έχει ξεχάσει να κολυμπάει και πνιγεί στα βαθιά από μόνη της... υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;

Επίσης πόση ώρα μπορούν να μείνουν κάτω από το νερό;;;

 

Σκέφτομαι την περίπτωση, σε νέο ενυδρείο να αγοράσω άλλη μία για να κάνουν παρέα, υπάρχει περίπτωση λόγω της διαφοράς ηλικίας να είναι επιθετική η μία στην άλλη;;;;

Ή λόγω της χρόνιας απομόνωσης από το είδος της να έχει χάσει τις επικοινωνιακές της ικανότητες και να μην ξέρει να συμπεριφερθεί σε άλλες χελωνίτσες;;;

 

Μερικές φορές την βάζω σε ένα άλλο δοχείο και πλένω και απολυμαίνω τη χελωνιέρα με ξύδι όλο το βράδυ για να φύγουν τα άλατα και η βρύα. Τότε προσέχω ότι μέσα στο νέο δοχείο η χελωνίτσα μαραζώνει σαν να πέφτει σε κατάθλιψη, μέχρι την επόμενη μέρα να την ξαναβάλω στην αγαπημένη της χελωνιέρα όπου και αρχίζει πάλι τις τρέλες της. Υπάρχει περίπτωση η απότομη αλλαγή περιβάλλοντος να της προκαλέσει τέτοια προβλήματα;;;; Πόσο μάλλον με ολόκληρο νέο ενυδρείο;;;

 

 

Ακόμη, έχω προσέξει τον τελευταίο καιρό έχει γίνει εξωφρενικά κοινωνική και δραστήρια, ζητάει μόνιμα την προσοχή ενώ συχνά σηκώνεται στα 2 και βγάζει την κεφάλα της έξω από τη χελωνιέρα και μας παρατηρεί έναν έναν. Υπάρχουν μήπως κάποιες δραστηριότητες ή κάποιο παιχνίδι να παίξω μαζί της;;

 

 

Τέλος, λόγω της ηλικίας και του μεγέθους της, χρειάζεται να την πάω σε κάποιον κτηνίατρο για να προσέξει κάτι; Έχω ακούσει ότι μπορεί να κουβαλάνε αρκετές ασθένειες, και να προκαλέσουν ακόμη και σαλμονέλα (!!!).

Επίσης, για την ηλικία της θεωρείται ακόμη νεαρή;; έφηβη;; ενήλικας;; Καθώς περνάνε τα χρόνια θα γίνεται λιγότερο κινητική και ζωηρή;;;

 

 

Ομολογώ ότι σε πιο νεαρή ηλικία ήταν υπερβολικά ήσυχη, το χειμώνα έπεφτε πάντα σε βαθιά νάρκη, ενώ πλέον δεν την επηρεάζει σχεδόν ΚΑΘΟΛΟΥ. Είναι μήπως ύποπτο αυτό ή φυσιολογικό της ηλικίας;;;

 

Σχετικά με το φαγητό, τι ποσότητες χρειάζεται πλέον να της δίνω καθημερινά;; Έχει γίνει πολύ λαίμαργη και φοβάμαι μήπως την ταΐζω υπερβολικά.

 

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, έχω υπογραμμίσει τα βασικά ερωτήματα προς διευκόλυνσή σας.

 

 

Υ.Γ: Λατρεύει το αγγουράκι, το μαρούλι και το καρπούζι. Όταν της δίνω, αρπάζει μανιωδώς τις φέτες και τρέχει τρέχει τρέχει, δεν ξέρω που θέλει να φτάσει, σαν να ψάχνει μέσα στο παραλληλόγραμμο κουτί ένα καλό μέρος για να κρύψει το πολύτιμο αγγούρι της (!!!).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...