Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Καλη αρχη και απο μενα,πρωτον βγαλε το blue και ξεκινα το στρωσιμο με εναν nemo εφοσον μπουνε οι βραχοι.Δεν θα μπορεσει να την βγαλει και ο (σκληρος)nemo χωρις υποτιποδης βιολογια (εναρξη αυτης)+το ick το οποιο εβαλες μεσα με το blue.Δευτερον εαν βαλεις βραχο κατω θα πρεπει να τοποθετηθει σωστα ετσι ωστε με την προσθηκη κυκλοφορητη να κινειτε το νερο παντου ασταματητα.Επισεις να διμιουργησεις χωρο για χαετο οπως σου ειπε ο Διονυσης.Θερμοστατης να μπει και βακτηρια επισεις σκιμερ(εαν υπαρχει ποιο ειναι?)Χρειαζετε υπομονη ευχομαι να πανε ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ρεφρακτομετρο D-D

Κυκλοφορητη ehaim compact +3000 (3000 l)

Μετρησεις αποψε:

Δυστυχως 0 ΝΟ3 και ΝΟ2

0,05 NH4

Οποτε θα δω αν αυριο παω πισω το ψαράκι, ή αν βρω επιπλεον βραχο ετοιμο ζωντανο να γεμισω το σαμπ, και να βαλω και κυκλοφορητη.

Τι προτεινετε με χαμηλη καταναλωση και χωρις θορυβο;

Σκιμερ δεν εχω παρει ακομα. Εχω 550 καθαρα. Για πειτε κανενα!!

Και αυτοματη αναπληρωση, λεω για την tunze;

Αντι για υαλοβαμβακα εχει δοκιμασει κανεις καλτσα;

Το φως ποσες ωρες και ποσο δυνατα να το εχω; Εχω αρχισει να εχω κατι καφε στον πατο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Να το επιπλο σε ολο του το μεγαλειο! Δικη μου σκεψη και κατασκευη!

Απο κατω κοιλοδοκος 4x4

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Να και το ψαρακι...

Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά λέω . Παρα πολυ ωραία κατασκευή !!!

Έξυπνο το κόλπο με το ξύλο !

Ωραίο σαμπ , άνετο ,

επένδυση για το μέλλον !

Βγάλε τον υαλοβάμβακα όταν μαζέψει βραδιά θα είναι πηγή νιτρικών . Βάλε Καλτσά !

Κυκλοφορητες και σκιμμερ ανάλογα με την τσέπη σου !

Εγώ στα λίτρα σου (550 μεικτά )έχω το Carl box dc500 Gia skimmer και κυκλοφορητες jebao 2* 8000λτ!

Αν αντέχεις οικονομικά δες vortec και δες από εδώ μέσα ενυδρεία που σου αρέσουν τι skimmer φοράνε !

Την φωτοπεριοδο ελαχιστοποίησε τη !

Πριν βάλεις τον βράχο βάλε τους κυκλοφορητες !

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παω για ψωνια για κυκκοφορητες σημερα... Οπως σας καταλαβαινω να παρω προς το παρον σιγουρα δυο δυνατοτερους για την κυριως γυαλα και ενα μικρο για το σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παω για ψωνια για κυκκοφορητες σημερα... Οπως σας καταλαβαινω να παρω προς το παρον σιγουρα δυο δυνατοτερους για την κυριως γυαλα και ενα μικρο για το σαμπ

Εχεις κάνει έρευνα αγοράς ;;;
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε για τα skimmer, κανενα αρθρο να διαβασω, μια αγγελια εδω δινει ενα ΑΤΡ, τι παραπανω κανει το vortex; Ξερω πως υπαρχουν σκιμερ για μεσα και εξω απο το σαμπ τι να προτιμισω;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει έρευνα αγοράς ;;;

Οχι συγκεκριμενα. Σημερα θα δω!

Γι αυτο ρωταω και εδω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι συγκεκριμενα. Σημερα θα δω!

Γι αυτο ρωταω και εδω!

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτο

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100839-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

 

Αν και νομίζω οτι εχεις ξεπερασει αυτο το σταδιο!

 

Κανε μια αναζήτηση στο δίκτυο ωστε να εχεις αποψη τουλαχιστον απο τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αρθρο!!!

Ευχαριστω!!

Εγω βγηκα εξω και κατεληξα να βρω 12 κιλα βράχο και ενα μικρο κυκλοφορητη 1000l για το σαμπ!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Επισης τα τεστ που ειχα ηταν sera και τα ειχα 5 χρονια. Αγορασα νεα ΑΡΙ και Salifert και θα ξαναμετρησω!

Για σαμπ θελω γνωμες! Στη βολτα μου ακουσα τιμες απο 200€ εως και 1000€!

Δεν θελω να περιορισω σημαντικα το budget αν αξιζει αλλα δεν θελω να μου πιασουν αδικα και τον κwlo!!!!

Θυμιζω πως εχω 550 λιτρα καθαρα... Ακουω προτασεις, ακομα και για μεταχειρισμενο αν αξιζει!

Επισης, στο διαβασμα ειδα τον controller θερμοκρασιας stc-1000 απο ebay. Τι λετε; Μοιαζει με δοκιμασμενη λυση και το βρισκω μονο 9€!!!!

Link to comment
Share on other sites

για πες μας ενδεικτικά τι budget μπορείς να διαθέσεις σε skimmer και κυκλοφορια για να πέσουν προτάσεις :P

 

για αναπλήρωση αν και τα είχα σκάσει καποια στιγμή για tunze θα σου πρότεινα να πας σε waterwaves για πιο οικονομικά αλλα απ όσο έχω ακούσει και αξιόπιστα.

 

η κατασκευή με το ξύλο πολύ δυνατή και πρωτοτυπη! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

αδερφε καλησπερα και καλη αρχη!!!η κατασκευη τα σπαει πολλα πολλα μπραβο :thumbsu:

τεστακια καλο ειναι να παρεις ολα τις salifert  που ειναι και μακραν τα πιο αξιοπιστα..για το σκιμμερ τωρα ειναι το μονο που θα σου ελεγα να δωσεις οσα περισσοτερα μπορεις μιας και ειναι η καρδια του ρεεφ σου.....υπαρχουν πολλες και δοκιμασμενες λυσεις..ριξε μια ματια σε ενυδρεια φιλων που υπαρχουν στο φορουμ με τα ιδια λιτρα με εσενα να εχεις μια ιδεα..

για τον stc τωρα ειναι μια χαρα οικονομικος και αξιοπιστος χτυπα τον!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stc for ever !!!!

Χωρίς σκέψη !

Για σκιμμερ ψαξτο καλά !

Είναι πολλα τα λεφτά Άρη !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok ηδη μετραω 2,5mg/l NO3 οποτε αρχίζω να μπαινω στον ίσιο δρόμο!

Ποσο ΝΟ3 ειναι "ανεκτο" για ενα reef;

Ποτε να κανω την πρωτη αλλαγη νερου;

Επισης ποτε πιστευετε ειναι η ωρα να αρχισω να στοκαρω ψαρια; Πρεπει να παρω κιαλλο βράχο ή και σκιμερ πρωτα ή μπορω και αργοτερα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου, το skimmer είναι άμεση προτεραιότητα. μη βίαζεσαι να στοκάρεις, καλο πράγμα αρχεί ;)

 

νιτρώδη και αμμωνία έχεις μετρήσει?

όσο για τα νιτρικά που λές εξαρτάται τι κοράλλια θες να κρατήσεις..

 

αν πας για sps και χρώματα τούμπανο τοτε πας για νιτρικά max 2-2,5 .. για αυτό πρόσεξε στην αγορά του skimmer.. ΄΄οπως σου είπαν τα παιδιά είναι η καρδιά του ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι απο τα καλυτερα της αγορας ασχετα με το κοστος, και ποιο αποδιδει καλα με σχετικα νορμαλ (400-600€) κοστος;

Link to comment
Share on other sites

δες το ATI PowerCone 200iS, το mce600 της deltec. γενικα με τα λεφτα που αναφέρεις θα βρείς αξιοπρεπή εργαλεία ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Το Ati στα χαρακτηριστικα φαινεται πολυ καλυτερο απο το deltec σωστα; 400 λιτρα αερα το deltec με 2000 στο ΑΤΙ. Επισης το deltec ειναι κρεμαστο, τι προσφερει αυτο; ΟΚ μου αρεσει το ΑΤΙ, καμια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το H&S A150 f-2001 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Τον H&S δεν τον βρισκω προς πωληση.. Συνεχιζω την αναζητηση!

Ωστοσο καποιο ειδος αλγης ξεκινα στο ενυδριο μου....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Για πειτε οι γνωστες... Που να διαβασω για αλγες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βοηθάει ο φωτισμός στην φωτογραφία και βλέπω κάτι φυσαλίδες αέρα,σίγουρα είναι άλγη;

Αν κοκκινίζει τότε μιλάμε για κυανοβακτήριο.

Τι χρώμα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Φυσαλλιδες ανεβοκατεβαινουν ολη μερα απο το βυθο....(;;;!!!)

Ειναι καφε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει για αλγες εστω ενα συνδεσμο;

Αυτο το σκιμερ μου κανει; Λεει 150 γαλονια - 550 λιτρα

http://www.bulkreefsupply.com/vertex-omega-150-protein-skimmer.html

Link to comment
Share on other sites

Μια καλύτερη φώτο θα θέλαμε αν μπορείς. Και μένα για κυανοβακτήριο μου μοιάζει αλλά δεν φαίνετε καλα.  

 

Όταν θα είναι όλα τα φώτα ανοιχτά βγάλε μια καλή φώτο να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διατομικη; Ψαχνοντας ειδα πως ειναι η μονη που της μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Μανο σε αυτη τη φαση ισως να εξελιχθει και σε κυανο που λεει και ο ευγενειος,μελλοντικα.

Και εμενα ομως απο αυτη τη φωτο μου μοιαζει για απλη διατομικη και ειναι και λογικο,στη φαση που ειναι το ενυδρειο σου.

Αν ειναι ετσι μην ανησυχεις.Ειναι μια "παιδικη ασθενεια" που δεν θα σε απασχολησει πολυ και αν τηρησεις τους κανονες που ισχυουν για ενα νεο ενυδρειο,δεν θα σε ταλαιπωρησει για πολυ καιρο :thumbsu:

 

Εαν θες να εισαι σιγουρος ριξε μια ματια και σε αυτο το λινκ οπου περιεχει και φωτο,για να σε βοηθησει στην αναγνωριση.

Οτι και να πουμε εμεις με βαση μια φωτο,εσυ και παλι θα εισαι σε καλυτερη θεση γιατι τη βλεπεις μπροστα σου και εχεις καλυτερη εικονα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...