Jump to content

Χρηση αεραντλιας σε μικρο μονομαχοενυδρειο


extar98

Recommended Posts

Χαίρεται, δεν αντεξα την αποχη απο το χομπι και επεστρεψα ετοιμος να αξιοποιησω ενα 15λιτρο ενυδρειο που ηρθε στην κατοχη μου τυχαια  :icon_dance: .Για να εξοικονομισω χωρο και λιτρα αποφάσισα να κρατησω οσο το δυνατον περισσοτερο εξοπλισμο εξω απο το νερο της γυαλας.Γι'αυτο το λογο εφτιαξα ενα Diy εξωτερικό φίλτρο στο οποιο εβαλα και τον θερμοστατη (θα κανω παρουσιαση αργοτερα για περισσοτερες λεπτομεριες).Η απορια μου ειναι,επειδη εχω και μια παλια αεραντλια, θα ειναι χρησιμη εαν χρησιμοποιηθει μεσα στο φιλτρο ?Δεν θα την βαλω μεσα στο ενυδρειο καθως υπαρχει ηδη μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια του νερου απο το φιλτρο και γνωριζω πως ο μονομος δεν χρειαζεται πολυ οξυγονο στο νερο καθως ανεβαινει στην επιφανεια.Θα χρησιμοποιησω μερικα ευκολα φυτα επισης(anubias, κερατοφυλλο,Java moss).Καπου ειχα ακουσει πως η αυξηση του οξυγονου βοηθαει στην αναπτυξη των ψαριων παρ'ολα αυτα δεν ξερω τι επιδρασεις θα εχει για τα φυτα.Η ροη του φιλτρου ειναι ρυθμισιμη με μια ακομη diy κατασκευη που επισης θα παρουσιασω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την χρειάζεσαι την αεραντλία. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι δεν ηταν απαραίτητη αλλα αν την χρησιμοποιησω υπαρχει περιπτωση να εχει αρνητικες επιπτωσεις στον ψαρι ή στα φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε ρωτήσω πάλι : Γιατί θέλεις να την χρησιμοποιήσεις ; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει οτι εχει θετικα αποτελεσματα στους οργανισμους και μου φαινεται λογικο απλα ζηταω την βοηθεια καποιου πιο εμπειρου στο θεμα καθως την εχω χρησιμοποιησει μονο για αισθητικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι και το ψαράκι σου και τα φυτάκια σου με το φιλτράκι που θα έχεις , και την ανατάραξη που θα κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...