Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

 

παραθέτω ενα βίντεο με το ενυδρείο μου, εχω καποιες απορίες και ελπίζω το βίντεο να βοηθησει

 

το co2 ειναι καλά εκει? δεν το βλέπω να κυκλοφορεί σε ολόκληρο το ενυδρείο...μηπως θελει μια αντλία? επισεις ριξτε μια ματια στην ανουμπια.. την εχω δέσει με λαστιχάκι...ειναι οκ? θα ριζώσει? εαν δειτε και κατι αλλο παρακαλω πειτε μου , καθε συμβουλη ειναι πολύτιμη.

 

και πριν πειτε για τα μολυ και τα γκαπι, ναι θα τα βγάλω καποια στιγμη.... :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...Το μόνο που μπορώ να σ πω ότι το ενυδρείο σου είναι όμορφο!!!

Από κει κ πέρα τις απορείες σου θα σου τις λύσουν οι πιο έμπειροι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως ειναι δυνατο το co2.

Τι παραμετρους εχεις , και τι ph μετρας?

Το ενυδρειο ειναι θολό το νερο του?

Θα μπορουσε να βάλεις το ποτηρακι σε καποιο σημειο οπου εχει ροη, για να το παρασέρνει.

Aπο λίπανση τι έχεις?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι θολο γιατι το καθαρισα, ποσες φυσαλιδες να βαλω το co2?

14 gh

0 no2

Ph 6.8- 7 εκει περιπου αλλα ειναι σταθερο

<10 no3

Ροη εχω μονο στην εξοδο του φιλτρου η οποια ειναι στην επιφανεια σχεδον και θα το διωχνει αμεσως

Βεβαια το drop checker ειχε πρασινη ενδειξη...αλλα δεν ξερω , αρχαριος ειμαι με το co2 λιπανση seachem flourish tabs και seachem flourish υγρο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μήτσο! Και εσενα φυσικα nicpapa για τις συμβουλες σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι θολο γιατι το καθαρισα, ποσες φυσαλιδες να βαλω το co2?

14 gh

0 no2

Ph 6.8- 7 εκει περιπου αλλα ειναι σταθερο

<10 no3

Ροη εχω μονο στην εξοδο του φιλτρου η οποια ειναι στην επιφανεια σχεδον και θα το διωχνει αμεσως

Βεβαια το drop checker ειχε πρασινη ενδειξη...αλλα δεν ξερω , αρχαριος ειμαι με το co2 λιπανση seachem flourish tabs και seachem flourish υγρο

 

Mε τι μετράς?

Θα βοηθουσε μια γενική εικονα του ενυδρειου σου.

Αν μπορεσεις κανε copy paste και συμπλήρωσε το εδω.

Διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1-co2/

Και εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82/

Αν εχεις αποριες εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια δειτε σας παρακαλω φωτο ολα μου τα φυτα χαλανε σιγα σιγα νομιζω... εκτως των alternathera εαν δε κανω λάθος...τι να κανω?

 

2χ54w t5 6500k

2x 54w t5 4500k

 

led για moonlight

 

120x50x60(υψος)

 

μπουκαλα co2

υποστρωμα danerle 6in1

λιπασματα

seachem flourish tabs

seachem flourish  υγρο, μιση δωση απο την αναγραφωμενη (εχω βαλει μονο μια φορα αφου τωρα εβαλα φυτα)

 

no2=0 εως 0.1

no3 5

ph 7.3

kh 4

gh 13

 

θερμοκρασια 28-29 :(

 

 

 

post-7493-0-10148900-1441119985_thumb.jpg

post-7493-0-18635800-1441120245_thumb.jpg

post-7493-0-15628400-1441120327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

kai και επισης αυτο το alternathera θελει κλαδεμα? βγαζει ριζες παντου... και δειτε και το γρασιδακι ..τι γινεται? ειμαι μεσα στις παραμετρους...monte carlo και το αλλο δε ξερω πως λεγεται.Rotala ή Bacopa Caroliniana ?

post-7493-0-83802200-1441120439_thumb.jpg

post-7493-0-15179500-1441120465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το διπλανό σου topic . . .


Πρεπει να κατεβασεις και τη θερμοκρασια καπως.

 

Θα σου συνιστούσα να μην ανοίγεις νέα topics συνέχεια.Οι πληροφορίες βρίσκονται διάσπαρτες και ψάχνουμε γύρω γύρω

για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε :(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 θεματα ενωθικαν,δεν χρειαζεται να ανοιγεις διαφορετικα θεματα γιατι χανομαστε ετσι.

Με τετοια θερμοκρασια ειναι λογικο να μη πανε καλα τα φυτα..

Η alternathera ειναι μια χαρα,δεν χρειαζεται κλαδεμα,οι ριζες που βλεπεις ειναι νορμαλ,ετσι κανει το φυτο.

Αυτο διπλα,δεν ειναι κανενα απο τα 2 που γραφεις,ειναι κερατοφυλο και δεν φυτευται γιατι χαλαει.

Επισης,ξεκινα ολη τη σειρα λιπασματων αλλιως δεν θα δεις διαφορα στα φυτα σου,εφοσον βεβαια κατεβασεις τη θερμοκρασια σε σωστα επιπεδα,δηλαδη 26-27.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστω. σορρυ για τα πολλα θεματα νομιζα οτι ετσι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τα "προβληματα" αγορουν το ιδιο ενυδρειο καλο ειναι να γραφονται σε ενα θεμα για να μπορουμε να εχουμε συγκεντρωμενες τις πληροφοριες και την πορεια του για να μην κανουμε και εμεις συνεχεια τις ιδιες ερωτησεις :)

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

γιατι χαλανε και καποια φυτα τα οποια αντεχουν εως τους 30 κελσιου? οπως Hygrophila Polysperma

Link to comment
Share on other sites

γιατι χαλανε και καποια φυτα τα οποια αντεχουν εως τους 30 κελσιου? οπως Hygrophila Polysperma

 

Oταν λές χαλάει, τι σου παρουσιαζει?

 

Οταν εχουμε μεγαλη θερμοκρασια πρεπει να εχουμε υποψιν οτι τα φυτα αυξανουν τον μεταβολισμό τους , οποτε θέλουν περισσοτερο co2 και λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

μαυριζει το φυλο στο περιγραμμα του , ριξε μια ματια στη φωτο με την ασπρη αμμο πανω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

παραθέτω ενα βίντεο με το ενυδρείο μου, εχω καποιες απορίες και ελπίζω το βίντεο να βοηθησει

το co2 ειναι καλά εκει? δεν το βλέπω να κυκλοφορεί σε ολόκληρο το ενυδρείο...μηπως θελει μια αντλία? επισεις ριξτε μια ματια στην ανουμπια.. την εχω δέσει με λαστιχάκι...ειναι οκ? θα ριζώσει? εαν δειτε και κατι αλλο παρακαλω πειτε μου , καθε συμβουλη ειναι πολύτιμη.

και πριν πειτε για τα μολυ και τα γκαπι, ναι θα τα βγάλω καποια στιγμη.... :)

Καλησπερα...ισως θα πρεπει να δεις μηπως χρειαστει να βγαλεις και τους καρδυναλιους τα σκαλαρακια καποια στιγμη ισως να τους την πεσουν..συνηθως λιγο προτου ζευγαρωσουν..αν ειδα καλα στο βιντεο και εχεις οντως αυτα τα μικροψαρα...πολυ ομορφο κατα τα αλλα μπραβο...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαυριζει το φυλο στο περιγραμμα του , ριξε μια ματια στη φωτο με την ασπρη αμμο πανω

 

Το φυτο της φωτογραφιας που ειναι πανω στην αμμο δεν ειναι polysperma..

Πιο πολυ μου κανει για Staurogyne repens

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο αυτο δεν αντεχει για πολυ σε τοσο μεγαλες θερμοκρασιες.

Βρες τροπο να κρατας τη θερμοκρασια στους 26-27.

Link to comment
Share on other sites

ακομα δε μπορώ να κάνω τπτ. σε μερικούς μίνες θα πάρω chiller. τώρα οτι αντέξει αντεξε, αφού ειναι λόγο θερμοκρασίας τουλαχιστον ξέρω οτι φταιει αυτο, ετσι και αλλιώς λιγες μερες να περάσουν να πεσουν οι ζεστες και θα ειμαι οκ μεχρι την άνοιξη 

Link to comment
Share on other sites

ακομα δε μπορώ να κάνω τπτ. σε μερικούς μίνες θα πάρω chiller. τώρα οτι αντέξει αντεξε, αφού ειναι λόγο θερμοκρασίας τουλαχιστον ξέρω οτι φταιει αυτο, ετσι και αλλιώς λιγες μερες να περάσουν να πεσουν οι ζεστες και θα ειμαι οκ μεχρι την άνοιξη 

 

Ανεμιστηρακια εχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

ναι 2 στο καπάκι για να διωχνουν τη ζέστη αλλα κανένα να ριχνει στο νερο, στο ιντερνετ που κοίταξα γενικότερα είδα οτι θέλω πολλά για να κατεβάσουν τη θερμοκρασία εστω 1 βαθμό

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα το ένα (μη σου πω και τα δύο) να φυσάνε την επιφάνεια του νερού και άσε τι λένε στο ίντερνετ. Τόσοι χομπίστες αυτό έχουν σαν τρόπο ψύξης χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...