Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

40 minutes ago, christos efthimiou said:

Αν και φαινεσαι εμπειρος και το ελεγχεις το πραμα. Απλα μιας και εκανες τοσο μεγαλες και τοσο συχνες αλλαγες μηπως χρειαζεται να ενισχυσεις την βιολογια με τπτ βακτηρια?

ανονικα όχι γιατί το βιολογικό δεν το πείραξα. Παρόλα αυτά έβαλα επιπλέων για σιγουριάσημερα το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε. Αν εχεις Exel, βαλε για καμια εβδομαδα (προλαμβανει τις αλγες).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Ολα καλα θα πανε. Αν εχεις Exel, βαλε για καμια εβδομαδα (προλαμβανει τις αλγες).

Δεν έχω τώρα αλλά το co2  είναι αρκετά ψηλά, λες να είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas3 έγραψε:

Δεν έχω τώρα αλλά το co2  είναι αρκετά ψηλά, λες να είναι αρκετό?

Το co2 προλαμβάνει τις άλγες (μέσω της υγιής ανάπτυξης των φυτών), δεν τις σκοτώνει όπως το excel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω να ενισχύσεις με λίγα βακτήρια στις επόμενες αλλαγές νερού. Προληπτικά τελειώς για να πούμε ότι τα κάναμε όλα..

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανεβάζω κάποια βίντεο. Σας παρακαλώ δείτε τα φυτά και πείτε μου αν βλέπετε κάτι άσχημο και πως να το φτιάξω. Βασικά με ανησυχουν τα alternanthera. Τα έχω μια εβδομάδα βέβαια και ίσως είναι λογικό να χάνουν τα φύλλα τους. Και μέχρι προχτές το νερό ήταν ΜΑΎΡΟ από ένα ατύχημα με μια αντλία.

Μήπως πρέπει να μετακινήσω τα φυτά σε άλλες θέσεις?  Πχ τα κόκκινα να μην είναι κοντά σε τίποτα άλλο για να περνούν φως. Όσες φορές προσπάθησα με αλτρρναθερα δεν τα κατάφερα. Γιαυτό αύξησα φωτισμό σε 9 ώρες. Λιπάσματα ΕΙ για 300 σκόνες και σίδηρο seachem.

Φωτα

2x54w 840 t5

2x54w 860 t5

Μήπως θέλει παραπάνω ώρες φως?

60cm βάθος.

Και κανένα σχόλιο για την ροή αν μπορείτε να δείτε καθαρά.

Σόρυ Ν ζητάω πολλά. Απλά καμία φορά θέλω και λίγο ξεκολλημα

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο rotalla butterfly calculator λέει πως έχω 0.6 watt/ λίτρο. Μήπως θέλω πιο δυνατό φως για τις alternathera?

Αν ναι τι να προσθέσω?

Έχω ήδη 2 x54w σε 840 και 2x54w σε 860. 

Είχα την εντύπωση πως είχα παραπάνω αλλά μάλλον το πρόγραμμα αυτό υπολογίζει και το ύψος των λαμπτήρων από την επιφάνεια αλλά βάζει 360 λίτρα νερό καθαρά στον υπολογισμό γιατί μου ζητά πλάτος ύψος μήκος. ενώ το ενυδρείο μου δεν έχει τόσο νερό μέσα. Αν αφαιρέσω χώμα πέτρες και απόσταση της επιφάνειας από το χείλος του τζαμιού είμαι γύρο στα 300. Πως πρέπει να το υπολογίζω? Τώρα θα κάνω έναν υπολογισμό αφαιρώντας το βάθος του χώματος και της απόστασης από επιφάνεια και θα βάλω αυτά τα μεγέθη για τζάμι...

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

Στο rotalla butterfly calculator λέει πως έχω 0.6 watt/ λίτρο. Μήπως θέλω πιο δυνατό φως για τις alternathera?

Αν ναι τι να προσθέσω?

Έχω ήδη 2 x54w σε 840 και 2x54w σε 860. 

Είχα την εντύπωση πως είχα παραπάνω αλλά μάλλον το πρόγραμμα αυτό υπολογίζει και το ύψος των λαμπτήρων από την επιφάνεια αλλά βάζει 360 λίτρα νερό καθαρά στον υπολογισμό γιατί μου ζητά πλάτος ύψος μήκος. ενώ το ενυδρείο μου δεν έχει τόσο νερό μέσα. Αν αφαιρέσω χώμα πέτρες και απόσταση της επιφάνειας από το χείλος του τζαμιού είμαι γύρο στα 300. Πως πρέπει να το υπολογίζω? Τώρα θα κάνω έναν υπολογισμό αφαιρώντας το βάθος του χώματος και της απόστασης από επιφάνεια και θα βάλω αυτά τα μεγέθη για τζάμι...

Τα φυτα απο μονα τους δειχνουν, αν κατι δεν φτανει.Κανονικα 0,7w/l φτανουν για Alternathera.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, natateo said:

Τα φυτα απο μονα τους δειχνουν, αν κατι δεν φτανει.Κανονικα 0,7w/l φτανουν για Alternathera.

Ναι απλά είμαι σκράπας στο διάβασμα των φυτών γιαυτό ρωτάω αν βλέπετε καμία έλλειψη

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δουλεύει σωστά? Στη έξοδο δεν υπάρχουν φυσαλίδες, αυτό σημαίνει ότι διασπάται όλο το co2?

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οι μπάλες πρέπει να κουνάνε.

Στην είσοδο το έχεις και έχει μαζέψει τόση μούργα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οι μπάλες πρέπει να κουνάνε.
Στην είσοδο το έχεις και έχει μαζέψει τόση μούργα;
Δεν πρέπει να κουνάνε, με δικη του αντλία το είχα. Έβγαλα και τις μπάλες γιατί λένε πως είναι καλύτερο έτσι. Σωστή σύνδεση έχω αλλά το co2 στο ενυδρείο είναι πολύ χαμηλό, ξανά στο γυάλινο...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβα, δεν εχεις προβλημα με CO2. To drop ch. ειναι πρασινο-κιτρινο.

Στο πρωτο video στο 0:08, τι φυτο ειναι; Εχει φυλλα- σουρωτηρι, ελλειψη καλιου φαινεται.

Ακομα μια ερωτηση, perling εχεις στα φυτα; Αν οχι, τοτε ελλειψη φωτισμου εχεις με τετοια επιπεδα CO2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κάθομαι και διαβάζω το θέμα αυτό από την πρώτη σελίδα μέχρι εδώ και βλέπω πόσος καιρός πέρασε (Αύγουστος 2015) και πόσο παίδεμα έφαγα

δεν είχα ιδέα για φώτα , λιπάσματα, co2 (τα πάντα βασικά) και πόσες απαντήσεις έπαιρνα από εσάς....

γιαυτό λοιπόν γράφω τώρα , για να σας ευχαριστήσω

ευχαριστώ!

 σήμερα το ενυδρείο τρέχει χωρίς προβλήματα.

το πάω πολύ χαλαρά. 3 -4 διαφορετικά φυτά και σιγά σιγά θα βάλω και άλλα.

αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βρω ισορροπία για τις αλτερναθερα (κάποιες ελλείψεις ίσως)

από εκεί που δεν έπιαναν με τίποτα τώρα αναπτύσσονται χωρίς αλγες απλά δεν κοκκινίζουν , αλλά θα φτάσω και εκεί

το κόλπο που έκανα? δεν τις πείραξα καθόλου, απλά τις φύτεψα και άφησα το ενυδρείο να take care of it.

πιστεύω πως πειράζοντας τες συνέχεια παλιά δεν άφηνα τις ρίζες να αναπτυχθούν

το ξέρω πως δεν είναι και τα ποιο δύσκολα φυτά, αλλά τώρα μπορώ να πω πως μπορώ να έχω 3-4 είδη με μεγάλη ανάπτυξη και προπαντός Χωρίς αλγες

όπως πάντα οποιαδήποτε συμβουλή / παρατήρηση ευπρόσδεκτη

 

έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για να βάλω και δυσκολότερα φυτά γιατί πιστεύω πως τώρα μπορώ. επιτέλους έχω μάθει το ενυδρείο μου και αυτό γιατί μετά από 3 reset έφτασα στο σημείο να στήνω αυτό που θέλω, να έχω ανάπτυξη και να αντιμετωπίζω/προλαμβάνω αλγες με σχετική άνεση.

καιρός να ασχοληθώ με το aquascaping σιγά σιγά.

 

δεν αναφέρομαι στο aquascaping αλλά στα τόσα προβλήματα που είχα παλιά. ούτε μια stavrogene repens δεν μπορούσα να κρατήσω και τώρα μου φαίνεται τόσο εύκολο

και φυσικά με τη βοήθεια όλων σας.

 

προτάσεις για φυτακια και στήσιμο ώστε να γίνει ποιο όμορφο?

το βίντεο είναι για να δείτε την υγεία των φυτών (βλέπε s.repens) παλιά? όλη σάπια (ίσως δεν φαίνεται καλά αλλά είναι σε τέλεια κατάσταση)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την επιμονή και την υπομονή σου και φυσικά για το στολίδι που έχεις φτιάξει. Με το καλό και το επόμενο. Μπράβο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, PanosTetra said:

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την επιμονή και την υπομονή σου και φυσικά για το στολίδι που έχεις φτιάξει. Με το καλό και το επόμενο. Μπράβο! 

σε ευχαριστω, αν και η αληθεια ειναι πως ακομα θέλει δουλεια. ειμαι ευχαριστημένος προς το παρων σε αναλογια με τον χρονο που του αφιερώνω

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει τι προηγήθηκε για να φτάσεις εδώ που έφτασες για μένα αρκεί που το πάλεψες και έκανες τελικά κάτι που σου αρέσει. Το αν θέλει δουλειά ή όχι εσύ θα το κρίνεις αν και όλα τα ενυδρεία από το πιο μικρό έως το πιο μεγάλο θέλουν τον αντίστοιχο χρόνο για να γίνουν η να παραμέινουν όμορφα. Τουλάχιστον τώρα γνωρίζεις πάνω κάτω τι πρέπει να κάνεις για ένα μελλοντικό φυτεμένο με γνώμονα όμως πως το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ότι ισχύει για εμένα δεν ισχύει απαραίτητα για εσένα κ.ο.κ. 

Επειδή θεωρώ πάντως πως ένα ενυδρείο 360 λίτρων θέλει χρόνο ως προς την συντήρηση θα σου πρότεινα, αν το σκέφτεσαι για δεύτερο ενυδρείο, να πας σε κάτι πιο μικρό και περιπετειώδες όπως πχ ένα βιοτοπικό μονομάχου ή αφρική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, PanosTetra said:

Χωρίς να έχω διαβάσει τι προηγήθηκε για να φτάσεις εδώ που έφτασες για μένα αρκεί που το πάλεψες και έκανες τελικά κάτι που σου αρέσει. Το αν θέλει δουλειά ή όχι εσύ θα το κρίνεις αν και όλα τα ενυδρεία από το πιο μικρό έως το πιο μεγάλο θέλουν τον αντίστοιχο χρόνο για να γίνουν η να παραμέινουν όμορφα. Τουλάχιστον τώρα γνωρίζεις πάνω κάτω τι πρέπει να κάνεις για ένα μελλοντικό φυτεμένο με γνώμονα όμως πως το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ότι ισχύει για εμένα δεν ισχύει απαραίτητα για εσένα κ.ο.κ. 

Επειδή θεωρώ πάντως πως ένα ενυδρείο 360 λίτρων θέλει χρόνο ως προς την συντήρηση θα σου πρότεινα, αν το σκέφτεσαι για δεύτερο ενυδρείο, να πας σε κάτι πιο μικρό και περιπετειώδες όπως πχ ένα βιοτοπικό μονομάχου ή αφρική. 

δεν έχω σκοπό να πάω σε ποιο μικρο, φυτεμένο στο μέγεθος αυτο μου αρέσει πολύ.

εξαλου το εχω φτιαξει ο ιδιος και ακομα δεν εχω δυναμη για αλλα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο!!!!!!!

ακολουθούν ερωτήσεις ακομα; :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο!!!!!!!
ακολουθούν ερωτήσεις ακομα; [emoji3]
άπειρες! :)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

harlequin rasbora
cardinal tetra
Otto
rummynose
και πολύ μικρά galaxy rasbora
Θα έχουν πρόβλημα μικρες red cherry shrimp? παλιά είχα αυτά τα ψάρια άλλα οι γαρίδες μου ήταν μεγάλες και δεν τις πειραζαν καθόλου.
έχω 10 rcs άλλα είναι πολύ μικρές ακομα και τις έχω σε γεννηστρα.
360 λίτρα φυτεμένο

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

harlequin rasbora
cardinal tetra
Otto
rummynose
και πολύ μικρά galaxy rasbora
Θα έχουν πρόβλημα μικρες red cherry shrimp? παλιά είχα αυτά τα ψάρια άλλα οι γαρίδες μου ήταν μεγάλες και δεν τις πειραζαν καθόλου.
έχω 10 rcs άλλα είναι πολύ μικρές ακομα και τις έχω σε γεννηστρα.
360 λίτρα φυτεμένο

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk


και αν γίνεται Ρίξτε μια ματιά στο ενυδρείο. να προσθέσω κατι για κρυψώνες ? και τι

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...