Jump to content

Σκόνες,μετρήσεις και διαλύματα(Kh-Ca-Mg)


fishbone!

Recommended Posts

Εγώ το ζεσταίνω το νερό της όσμωσης που χρησιμοποιώ και διαλύεται καλύτερα η σκόνη για το KH.

Παναγιωτη με τη θερμανση το sodium bicarbonate (το συστατικο του ΚΗ) διασπαται σε sodium carbonate το οποιο εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα και ετσι μπορει να διαλυθει μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης η οποια ομως δεν ειναι πλεον bicarbonate.

Με τη θερμανση συνηθως αυξανεται η διαλυτοτητα μιας ενωσης στο νερο και για παραδειγμα η διαλυτοτητα του sodium bicarbonate ειναι 1 μερος σε 4 μερη νερου στους 100 βαθμους, 1 μερος σε 10 μερη νερου στους 25 (βλεπε αναλογια Fauna ) και 1 σε 12 στους 18 βαθμους.

Αυτο σημαινει οτι εαν ειχαμε καταφερει να διαλυσουμε 25 γραμ. Sodium bicarbonate σε 100 γ νερο στους 100 βαθμους (χωρις διασπαση) τοτε με την ψυξη του διαλυματος στους 25 βαθμους θα ειχαμε 10 γραμμαρια εν διαλυσει και 15 γραμμαρια ιζημα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να κανω μια διορθωση σχετικα με την αλλοιωση ή οχι του διαλυματος του ΚΗ και να πω οτι με την παραμονη του σταδιακα αυξανει το pH του καθως τα οξινα ανθρακικα μετατρεπονται σταδιακα σε ανθρακικα. Η διασπαση αυτη επιταχυνεται με την αναδευση ή τη θερμανση.

Θα ξεκινησω να μετραω το pH του διαλυματος και θα ενημερωσω σχετικα στο μελλον αν και δεν πιστευω να υπαρχουν τρελες αλλαγες:-)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη με τη θερμανση το sodium bicarbonate (το συστατικο του ΚΗ) διασπαται σε sodium carbonate το οποιο εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα και ετσι μπορει να διαλυθει μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης η οποια ομως δεν ειναι πλεον bicarbonate.

Με τη θερμανση συνηθως αυξανεται η διαλυτοτητα μιας ενωσης στο νερο και για παραδειγμα η διαλυτοτητα του sodium bicarbonate ειναι 1 μερος σε 4 μερη νερου στους 100 βαθμους, 1 μερος σε 10 μερη νερου στους 25 (βλεπε αναλογια Fauna ) και 1 σε 12 στους 18 βαθμους.

Αυτο σημαινει οτι εαν ειχαμε καταφερει να διαλυσουμε 25 γραμ. Sodium bicarbonate σε 100 γ νερο στους 100 βαθμους (χωρις διασπαση) τοτε με την ψυξη του διαλυματος στους 25 βαθμους θα ειχαμε 10 γραμμαρια εν διαλυσει και 15 γραμμαρια ιζημα.

 

oops !!!!

Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες. Παρόλα αυτά δεν μου αφήνει κανένα ίχνος ιζήματος στο δοχείο πλήρωσης. 

Link to comment
Share on other sites

oops !!!!

Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες. Παρόλα αυτά δεν μου αφήνει κανένα ίχνος ιζήματος στο δοχείο πλήρωσης.

Σαφως αφου με τη θερμανση μερος του οξινου ανθρακικου νατριου εχει μετατραπει σε ανθρακικο νατριο που εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω δεν το ζυγίζω. Το κάνω με "μπακάλικο" τρόπο. Έχω ένα κουταλάκι του γλυκού και βάζω 2,5 κουταλιές ΚΗ σε 1 λτ, και 4 κουταλιές Ca σε 1 λτ με χύμα υλικά. Τα αναδεύω για 5-6 ωρες με δυνατό αέρα και τα χρησιμοποιώ. Με αυτόν το τρόπο έχω 1 χιλιοστό ίζημα.

Εχω σταθερές τιμες στο ενυδρείο και δεν έχω αλλάξει την συνταγή. Το κάνω αυτό 1,5 χρόνο.

Αυτο που λέει ο PanaGreco ειναι σωστό? όταν αποκτήσει το μείγμα θερμοκρασία δωματίου τι γίνετε η διαλυτότητα? λογικά όσο μειώνεται η θερμοκρασία δεν αυξάνεται η διαλυτότητα? (το λέω σωστά? )

Ευγενιε οπως φαινεται κανεις πιο αραια διαλυματα αλλα εφοσον τα δουλευεις τοσο καιρο χωρις προβληματα ειναι οκ (το μονο ισως μειονεκτημα ειναι οτι δεν ζυγιζεις ακριβως για να εισαι επαναληψιμος ). Τωρα το ιζημα που αναφερεις στο δοχειο του ασβεστιου μαλλον ειναι ανθρακικο ασβεστιο που σχηματιζεται απο το διοξειδιο του ανθρακα του αερα και το υδροξειδιο του ασβεστιου που εχει ως προσμιξη το χλωριουχο ασβεστιο. Για να το διαπιστωσεις αυτο την επομενη φορα ξεχωρισε το ιζημα απο το διαλυμα και λιξε λιγες σταγονες ξυδι στο ιζημα. Αν αφριζει τοτε ειναι ανθρακικο ασβεστιο :-))

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω 250g kh στα 2λιτρα.. Ξαναδιαβασα το pdf τησ fauna και λεει για 500g τα 5l..

Καπου το χα μπερδεψει

Πηγαινε στα 100 γραμμαρια στο λιτρο γιατι αλλοιως πετας την επιπλεον 25% σκονη.

Οταν το κανεις παρε λιγο ποιο συχνα μετρησεις για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Up για τον Μανό !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dalaiklama

"οικονομικη λυση την fauna δεν τι λες, όμως μπορεις να εισαι περισσοτερο σιγουρος

τοσο για την καθαροτητα οσο για τη σωστη αναλογια χλωριουχου και θειικου ασβεστιου και μαγνησίου.

οι χυμα σκονες ασβεστιου και μαγνησιου επειδή δεν είναι αποκλειστικα μονο για ενυδρειακη χρηση

αλλα εχουν εφαρμογή στη βιομηχανια τροφιμων ως συντηρητικο ,ως λιπασματα κτλ. ισως να εχουν

χημικα στοιχεια τα οποια να μην κανουν για τα ενυδρεια μας.

οσο για το kh μπορεις να χρησιμοποιησεις διττανθρακικο νατριο ή αλλιως μαγειρηκη σοδα ,αφου

πρωτα την ψησεις στο φουρνο.

επειδή όμως τα κοραλια κοστιζουν από ακριβα ως πολύ ακριβα εχω τη γνωμη πως η επιλογή

ενός ποιοντος δεν πρεπει να το κοθοριζεται μονο από την τιμη του.

σιγουρα καποια πραγματα είναι υπερτιμημένα, όμως μην τα ισοπεδωνουμε όλα νομιζοντας

πως όλα κανουν την ιδια δουλεια και πως ολοι μας κοροϊδεύουν.

καμια φορα τα φτηνα στοιχιζουν πολύ ακριβοτερα από τα ακριβα"

 

 

Ναι αλλα ετσι δεν βγαζουμε συμπερασμα με τα ισως, αν εννοεις τις σκονες απο Καλογεροπουλο χρησιμοποιουνται χρονια σε reef

Οι σκονες πχ της water waves ειναι καλες η δεν ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

Up για τον Μανό !

 

Να σε δω αν θα ξανακάνεις up τώρα που έγινε pinned το θέμα :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ένα off topic :

Πρεπει να παραδεχτώ δημόσια ότι όταν κόπηκε το θέμα αυτό δεν είχα φανταστεί ότι θα έπαιρνε τέτοια εξέλιξη !

Τα μέλη που πήραν μέρος σε αυτή την συζήτηση ήταν εξαιρετικοί ! Και υπάρχουν κομμάτια διαμάντια από γνωστές !

Rastaman είχες δίκιο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...