Jump to content

Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο βιολογικο υλικο;


argy1

Ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο βιολογικο υλικο;  

127 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για πειτε ποιο θεωρειτε καλυτερο βιολογικο υλικο και δυο κουβεντες να το τεκμηριωσετε.Εχει συζητηθει πολλες φορες αλλα ας το αναλυσουμε λιγο εδω.

 

Ας ξεκινησω εγω,θεωρω οτι πλεον στις μερες μας ειναι πιο πολυ θεμα ανταγωνισμου μεταξυ εταιριων μιας και ελαχιστος ογκος βιολογικου υλικου μας προσφερει πολλα τετραγωνικα αποικισιμης βιολογιας.Για ενα ενυδρειο με σωστα λιτρα,καταλληλο φιλτρο για τα λιτρα και σωστη ιχθυοφορτωση οτι βιολογικο και να χρησιμοποιηθει νομιζω μας καλυπτει.Σε φιλτρο με μεγαλη χωρητικοτητα ή σαμπ θα επελεγα ελαφροπετρο για λογους οικονομιας.Σε ενα ενυδρειο ομως αρκετα φορτωμενο απο ρυπους για τα λιτρα και με μικρο περιθωριο στον ογκο για βιολογικο θα επελεγα σιποραξ.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
ορθογραφική διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Eheim substract pro.

Το χρησιμοποιω χρονια χωρις κανενα μα κανενα προβλημα.

Εχει παρα πολυ μεγαλη επιφανεια αποικισης.δεν χαλαει οσα χρονια και αν περασουν και ειναι μικρο σε μεγεθος οπωτε μπορεις να γεμισεις ολα τα φιλτρα με πολυ περισσοτερο βιολογικο απ οτι αλλη μαρκας.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, το seachem εχει περισσοτερη επιφανεια αποικισης.

Για μενα το καλυτερο βιολογικο, ειναι αυτο που κραταει τους ρυπους χαμηλα ασχετου ονοματος. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ειναι κατανοητη και σεβαστη η γνωμη σου.Ο καθε ενας εχει τους λογους του και καλο ειναι να μοιραστοyμε τις εμπειριες μας.Εγω το μονο που θελω ειναι να μαθω τι πιστευετε και δεν σου κρυβω οτι μια τετοια δημοσκοπηση εψαχνα πριν καιρο στο φορουμ που εψαχνα πληροφοριες για τα υλικα και μου εκανε εντυπωση που δεν υπηρχε.Καποια προσφερονται και για μερικη απονιτροποιηση μετα απο καιρο λειτουργιας και αν δεν αντικατασταθουν ή καθαριστουν.

 

Ακομα στο ψαξιμο ειμαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,το substract το εχω 4 χρονια και δεν το εχω αλλαξει ποτε.Ακομα ειναι σαν την πρωτη μερα,ουτε εχει χαλασει,ουτε εχει τριφτει.Το μονο που κανω ειναι καπου καπου να το πλενω με νερο ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειναι και αυτο παρα πολυ καλο υλικο και πραγματικα πολυ δυσκολα θα το δεις λερωμενο και μπουκωμενο.Ο λογος που δεν το ψηφισα πρωτο και παρολο που το χρησιμοποιω στο 60αρι μου ειναι οτι μου δινει την αισθηση οτι "κουμπωνει" η μια μπιλια διπλα στην αλλη χωρις να αφηνει αρκετο χωρο αναμεσα για να περασει το νερο (αυτο που ειπες οτι χωραει περισσοτερο υλικο απο αλλα και συμφωνω) και νομιζω οτι κοβει λιγο ροη.Αν εχεις δυνατο φιλτρο σε λιτρα ανα ωρα ειναι αψογο αλλα αν εχεις φιλτρο με χαμηλη ροη με το σιποραξ αποδιδει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειναι και αυτο παρα πολυ καλο υλικο και πραγματικα πολυ δυσκολα θα το δεις λερωμενο και μπουκωμενο.Ο λογος που δεν το ψηφισα πρωτο και παρολο που το χρησιμοποιω στο 60αρι μου ειναι οτι μου δινει την αισθηση οτι "κουμπωνει" η μια μπιλια διπλα στην αλλη χωρις να αφηνει αρκετο χωρο αναμεσα για να περασει το νερο (αυτο που ειπες οτι χωραει περισσοτερο υλικο απο αλλα και συμφωνω) και νομιζω οτι κοβει λιγο ροη.Αν εχεις δυνατο φιλτρο σε λιτρα ανα ωρα ειναι αψογο αλλα αν εχεις φιλτρο με χαμηλη ροη με το σιποραξ αποδιδει καλυτερα.

 

Αν δεις και διαβασεις στο site της eheim το γραφει,οτι ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να περναει το νερο σωστα απο μεσα του.

Εκτος απο το φιλτρο στο Αφρικανικο,εχω substract στο κρεμαστο φιλτρο στο 40αρι αλλα και στο μικρο εσωτερικο κινεζικο φιλτρο που εχω στο γαριδαδικο.

Σε κανενα δεν εχω παρατηρησει να κοβει η ροη.

Παλιοτερα το ειχα στο εσωτερικο φιλτρο του juwel και εκει δεν ειδα παλι να κοβει τη ροη.

Επισης το συγκεκριμενο ειναι ποροδες υλικο απο γυαλι και γι αυτο δεν χαλαει σχεδον ποτε.

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο βιολογικο και πραγματικα με εχει σωσει για χωραει αρκετο στα μικρα φιλτρα που εχω και μου δινει επισης και μεγαλη αποικιση σε βακτηρια αλλα κραταει και χρονια χωρις να φθείρεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει σε ιδια φιλτρα, απο μικρα εσωτερικα εως μεγαλα εξωτερικα, εως πολυ μεγαλα εξωτερικα, εως sump, υλικα οπως substrat pro και siporax και στο τελος, οταν ηρθε η ωρα για αντικατασταση, τα αντικατεστησα με ελαφροπετρα.
(σε συνδυασμο με μηχανικη φιλτρανση παντα πριν το βιολογικο, δηλαδη σφουγγαρι ή μηχανικο μακαρονι ehfimech και filterwool στο τελος)
 

Με ολα εκανα την δουλεια μου. Δεν ειχα δλδ κανενα προβλημα στο νερο, στις μετρησεις, στη ροη κλπ

Η μονη διαφορα ηταν οτι τα δυο πρωτα τα χρυσοπληρωσα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα όσους έχουν 12' ελεύθερα

 

Για όσους έχουν ορεξη για διάβασμα

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

 

Ένα κείμενο που κυκλοφορεί στο νετ (Συνημμένο)

 

Και μερικές δικές μου σκέψεις

Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιοδήποτε αντικείμενο, αρκεί να χρησιμοποιηθεί σωστά

Στην αξιολόγηση του καλύτερου υλικού θα πρέπει σίγουρα να ληφθεί υπόψη η σχέση τιμή προς απόδοση, η αντοχή του στον χρόνο και φυσικά η επιφάνεια αποίκισης

Λαμβάνοντας υπόψη πως αυτό μας ενδιαφέρει ειναι όσο το δυνατόν μεγαλυτερη ποσότητα βιολογικού υλικού, χωρίς να μειώνεται η ροή του φίλτρο και χωρίς να αδειάζει η τσέπη μας, προσωπικά επιλέγω την ελαφρόπετρα ως το καλύτερο βιολογικό υλικό

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα πετάξω στα σκουπίδια τα λιτρα siporax που έχω στην αποθήκη...

 

ΥΓ : Σ ότι αφορά το ξαδελφάκι της ελαφρόπετρας - Matrix, θυμίζω κι αυτό (γιατί το κάθε νόμισμα έχει δύο πλευρες)

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

"This allows Matrix™, unlike other forms of biomedia, to remove nitrate along with ammonia and nitrite, simultaneously and in the same filter."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει σε ιδια φιλτρα, απο μικρα εσωτερικα εως μεγαλα εξωτερικα, εως πολυ μεγαλα εξωτερικα, εως sump, υλικα οπως substrat pro και siporax και στο τελος, οταν ηρθε η ωρα για αντικατασταση, τα αντικατεστησα με ελαφροπετρα.

(σε συνδυασμο με μηχανικη φιλτρανση παντα πριν το βιολογικο, δηλαδη σφουγγαρι ή μηχανικο μακαρονι ehfimech και filterwool στο τελος)

 

Με ολα εκανα την δουλεια μου. Δεν ειχα δλδ κανενα προβλημα στο νερο, στις μετρησεις, στη ροη κλπ

Η μονη διαφορα ηταν οτι τα δυο πρωτα τα χρυσοπληρωσα.

 

Επειδη τυχαινει να χρησιμοποιω το πρωτο που εγραψες,μπορει να το πληρωνεις πιο ακριβα απο την ελαφροπετρα αλλα το substract pro δεν χαλαει σχεδον ποτε..εχω το ιδιο βιολογικο υλικο εδω και 4 χρονια,αν το δεις ειναι οπως την πρωτη μερα και ουτε το εχω αλλαξει ουτε το εχω βρασει ποτε.Απλα καπου καπου το πλενω με νερο ενυδρειου για να φυγουν τα χοντρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα το εβλεπα το substrat να συρικνωνεται και να μικραινουν οι μπιλιες με τον καιρο (οπως και η ελαφροπετρα μονο που η ελαφροπετρα δεν με ενδιαφερει αν συρικνωνεται, τσαμπα ειναι)

Το παρατηρησα γιατι εβλεπα πεσμενη τη σταθμη του υλικου στο καλαθι και οταν πηγα να συμπληρωσω, οι καινουριες μπιλιες ηταν αισθητα μεγαλυτερες απο τις παλιες μεταχειρισμενες.

 

Η αντικατασταση του υλικου γινεται προλητπικα.

Μια φορα γινεται το μπαμ στο ενυδρειο.

Ευχομαι να μη το μετανοιωσεις.

 

Το matrix ειναι κανονικη ελαφοπετρα σαν του πρακτικερ, ολοιδια.

Ωστοσο αυτο με τα νιτρικα, το γραφουν κι αλλα υλικα, αλλα ολα γραφουν οτι αυτο επιτυγχανεται .... υπο προυποθεσεις .... (που δεν συναντας ποτε στην πραγματικοτητα).

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα το εβλεπα το substrat να συρικνωνεται και να μικραινουν οι μπιλιες με τον καιρο (οπως και η ελαφροπετρα μονο που η ελαφροπετρα δεν με ενδιαφερει αν συρικνωνεται, τσαμπα ειναι)

Το παρατηρησα γιατι εβλεπα πεσμενη τη σταθμη του υλικου στο καλαθι και οταν πηγα να συμπληρωσω, οι καινουριες μπιλιες ηταν αισθητα μεγαλυτερες απο τις παλιες μεταχειρισμενες.

 

Η αντικατασταση του υλικου γινεται προλητπικα.

Μια φορα γινεται το μπαμ στο ενυδρειο.

Ευχομαι να μη το μετανοιωσεις.

 

Το matrix ειναι κανονικη ελαφοπετρα σαν του πρακτικερ, ολοιδια.

Ωστοσο αυτο με τα νιτρικα, το γραφουν κι αλλα υλικα, αλλα ολα γραφουν οτι αυτο επιτυγχανεται .... υπο προυποθεσεις .... (που δεν συναντας ποτε στην πραγματικοτητα).

 

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο,οπως ηταν οταν το πηρα,ετσι ειναι και τωρα μετα απο 4 χρονια.

Ουτε κατι περιεργο εχω παρατηρησει στις μετρησεις στα ενυδρεια μου.

Το οτι πρεπει να το αντικαταστησω,ισως ειναι ενας μυθος για να βγαζουν οι εταιριες λεφτα και απο τη στιγμη που μετα απο 4 χρονια λειτουργιας του ιδιου υλικο,χωρις φθορα και χωρις διαφορα στις μετρησεις μου,δεν βλεπω τον λογο να το αντικαταστησω..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα το εβλεπα το substrat να συρικνωνεται και να μικραινουν οι μπιλιες με τον καιρο (οπως και η ελαφροπετρα μονο που η ελαφροπετρα δεν με ενδιαφερει αν συρικνωνεται, τσαμπα ειναι)

Το παρατηρησα γιατι εβλεπα πεσμενη τη σταθμη του υλικου στο καλαθι και οταν πηγα να συμπληρωσω, οι καινουριες μπιλιες ηταν αισθητα μεγαλυτερες απο τις παλιες μεταχειρισμενες.

Η αντικατασταση του υλικου γινεται προλητπικα.

Μια φορα γινεται το μπαμ στο ενυδρειο.

Ευχομαι να μη το μετανοιωσεις.

Το matrix ειναι κανονικη ελαφοπετρα σαν του πρακτικερ, ολοιδια.

Ωστοσο αυτο με τα νιτρικα, το γραφουν κι αλλα υλικα, αλλα ολα γραφουν οτι αυτο επιτυγχανεται .... υπο προυποθεσεις .... (που δεν συναντας ποτε στην πραγματικοτητα).

Συμφωνω 1000%...οντως το substrat συρικνωνεται...και δεν θα το παρατηρουσα αν δεν μου το λεγαν πριν κανα διμηνο..επειδη ειμαι ψυχακιας με την βιολογια και την διατροφη πρεπει να εχω αλλαξει οτι βιολογικο υλικο υπαρχει..αυτη την στιγμη σε ενα fx 5 και ας το ξερω οτι ειναι λαθος εχω 5-6 διαφορετικα βιολογικα υλικα..απο σιποραξ που πολλες φορες μετα απο καιρο βρισκω κομματακια του μεσα στα δικτακια..σιποραξ μινι που το θεωρω απο τα κορυφαια για μικρα εσωτερικα φιλτρα..το ειχα μονο του οταν χρησιμοποιουσα εσωτερικα...eheim bio mech..που η δυνατοτητα αποικισης του πρεπει ειναι αυτη που γραφει γιατι παντα το βρισκω τιγκα μπουκωμενο και δεν διαλυεται ευκολα...jbl bio mec..μοιαζει με το substram με ποιο μεγαλα και μικρα σχηματα μπιλιας και πιο λειο αλλα χωρις να συρικνωνεται..substram φυσικα που παρολο που συρικνωνεται το θεωρω απο τα κορυφαια...και μερικες πλαστικες μπαλες που τις εχω για χαβαλε κατω απο τα δυκτακια της τυρφης για να τρεχει ευκολοτερα το νερο απο κατω..σε ενα εχειμ 600 μονο ελαφροπετρα και ματριξ και αγορασμενη απο πρακτικερ..οσο και να ακουστει καπως δεν βλεπω διαφορα μεταξυ τους οταν περασουν τρεις τεσσερις μηνες...αν και να πω την αληθεια την φοβαμαι ακομα να την εχω για βασικη και μοναδικη ισως βιολογια παρολο που εχει αποδειχτει οτι ειναι η κορυφη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η γνώμη μου είναι πως όλα τα επώνυμα υλικά κάνουν την ίδια δουλειά, και σε απόδοση είναι πάρα πολύ κοντά το ένα με το άλλο, ίσως να έχουν μια μικρή διαφορά στη διάρκεια ζωής αλλά σε βάθος χρόνων. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το κόστος, αν μιλάμε για μικρά φίλτρα λες άντε πάει στα κομμάτια, αλλά σε κανα 2 χρόνια θα πρέπει να το αλλάξεις ή να το βράσεις καλά, χρειάζεται μια μερική ανανέωση δηλαδή, άρα θα πρέπει να ξαναπάρεις, είναι δηλαδή αναλώσιμο, άρα έχεις ένα περιοδικό κόστος, και αν έχεις όπως είπαμε μικρό φίλτρο λες πάλι δεν πειράζει και θα δίνω 10-15 Ευρώ το χρόνο να αλλάζω βιολογικό υλικό, αν έχεις όπως εγώ συνολικά πάνω από 35 λίτρα βιολογικό υλικό και στα 3 ενυδρεία το κόστος ανεβαίνει σημαντικά , και ειδικά το αρχικό κόστος γίνεται αρκετά μεγάλο, ακόμα και με χύμα σιποραξ με 5 Ευρώ το λίτρο  ξεπερνάς τα 150 Ευρώ, και περιοδικά αν αλλάζεις 10 λίτρα τη φορά θες κανα 50αρι. Αφού όμως με 6-8 Ευρώ αρχικό κόστος και 2 Ευρώ περιοδικό κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά , που δεν χρειάζεται να κρατήσει χρόνια γιατί να τα δώσεις αυτά τα χρήματα ; Για αυτό θεωρώ πως η ελαφρόπετρα είναι ένα πάρα πολύ καλό υλικό και υπερβολικά φθηνό. Και προσωπικά το έχω δοκιμάσει και σε μικρά φίλτρα με ακραίες καταστάσεις. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παιδί που είχε ένα 60αρι με ένα εσωτερικό φίλτρο Hailea 400 και είχε στο ενυδρείο 6 ή 8 χρυσόψαρα και ήταν σε μαύρα χάλια, αμμωνίες και νιτρώδη στο άπειρο και ας έκανε αλλαγές κάθε μέρα, του γέμισα το φιλτράκι με ελαφρόπετρα από το δικό μου χρυσοψαράδικο και με λίγο σφουγγάρι γιατί δεν χώραγε τίποτα άλλο μηδενίστηκε αμμωνία και νιτρώδη μέχρι που χάρισε τα ψάρια και στο ίδιο ενυδρείο με το ίδιο φίλτρο κράτησε γκαπυ. Δεν αντιλέγω πως και με ένα άλλο βιολογικό υλικό θα είχε αυτά τα καλά αποτελέσματα, φάνηκε όμως πως και η ελαφρόπετρα δουλεύει εξίσου καλά, άρα για έμενα δεν τίθεται θέμα ποιοτικό αλλά πλέον είναι θέμα κόστους και εκεί η ελαφρόπετρα είναι μακραν καλύτερη.

 

Μιχάλη (Argy1) για αυτό που είπες σε άλλο θέμα πως αν κάποιος σου χάριζε όλο το βιολογικό υλικό που θες , και εγώ 35 λίτρα σιποραξ θα του έλεγα να μου δώσει, αλλά θα έβαζα ελαφρόπετρα στα φίλτρα μου και θα πούλαγα το σιποραξ κανα 3αρι Ευρώ το λίτρο και θα έπαιρνα μια αντλία Jebao και θα ήμουνα άρχοντας :) :) :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω και κατι ακομα ομως..Το κοστος δεν ειναι το μονο κριτηριο αν ψαχνουμε το κορυφαιο βιολογικο υλικο.Καποιοι δεν τα υπολογιζουν,τους περισσευουν,τα εχουν για πεταμα οπως θελετε πειτε το..

 

Και μην μου πειτε οτι δεν υπολογιζετε ΜΟΝΟ με βαση τα χρηματα γιατι η ελαφροπετρα εχει 5 ψηφους μεχρι στιγμης και το ματριξ καμια.Κανενας δεν θα αγοραζε ματριξ ακομα και πριν μαθετε οτι ειναι ελαφροπετρα,αυτο κατι σημαινει.

 

Οποτε οταν ξαφνικα μαθαμε τι ειναι και με ποσο μπορουμε να το βρουμε στην χωρα μας πως ανεβηκε η αξια του?

Καλα κανουν λοιπον οι εταιρειες και μας δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν είναι απόλυτο αυτό, πιο πολύ εξαρτάται από τη διαφήμιση και από το marketing παρά από τη γνώμη των χρηστών/πελατών. Γιατί έχεις ακούσει τις γνώμες των περισσοτέρων παιδιών πως ότι υλικό και να έβαλαν δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα ή και καθόλου, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Σε αυτά τα θέματα η διαφήμιση και η προώθηση είναι το Α και το Ω.

Πόσες παρουσιάσεις έχει κάνει η SERA στην Ελλάδα , πόσες η EHEIM και πόσες η SEACHEM ; Για τη SERA έχω ακούσει πάρα πολλές , για τις υπόλοιπες από λίγες έως καθόλου, άρα ο κόσμος θα πάρει αυτό που ακούει περισσότερο, και όσο πιο πολύ το αγοράζουν τόσο πιο πολύ ακούγεται και πάει λέγοντας. Επίσης παίζει τεράστιο ρόλο τι θα προτείνουν τα μαγαζιά, και όποια εταιρία βάζει το προϊόν της σε πολλά μαγαζιά τόσο πιο πολύ ακούγεται. Μετά έρχονται οι προσφορές , αν παρατηρήσεις τα περισσότερα παιδιά αγοράζουν χύμα siporax , και όχι μόνο γιατί είναι καλό αλλά είναι και το πιο οικονομικό από τα επώνυμα, άρα είναι και επώνυμο και φθηνό.

Παιδιά το marketing είναι το Α και το Ω. Και να σου πω και κάτι ακόμα ποιος έμαθε την ελαφρόπετρα από μαγαζί ; Κανένας, γιατί κανένα ενυδρειακό μαγαζί δεν την πουλάει σαν βιολογικό υλικό , η ελαφρόπετρα έγινε γνωστή από τους χρήστες, και μάλιστα υπάρχει πολλά χρόνια, πριν ακόμα κάποιες εταιρίες βγάλουν τα δικά τους βιολογικά υλικά, αλλά οι καινούριες γενιές μάθανε από τα μαγαζιά , και πολύ λίγοι μάθανε από τους ήδη υπάρχοντες χομπιστες, και παλιότερα δεν υπήρχε μεγάλη πληροφόρηση , δεν υπήρχαν φόρουμ και τόσο ανεπτυγμένο ιντερνετ να υπάρχει ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών. Όπως βλέπεις το μερίδιο αγοράς με το ιντερνετ ξαναμοιράζεται, και αυτός που θα ακουστεί πιο πολλές φορές και πιο συχνά θα πάρει και το μεγαλύτερο μερίδιο, έτσι λειτουργούν αυτά. Επίσης η οικονομική κρίση αναγκάζει τον κόσμο να ψαχτεί λίγο παραπάνω για άλλες εναλλακτικές λύσεις πιο οικονομικές, αν συζητάγαμε πριν 10 χρόνια με τη γνώση και τις επιλογές που έχουμε τώρα ίσως να μη μιλάγαμε για ελαφρόπετρα, θα λέγαμε πως καλύτερο είναι το ακριβότερο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "αλλο" προσδιοριστε κυριοι,γραψτε δυο λογια να μαθουμε και εμεις τι ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλλο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλλο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην ψηφο,το "αλλο" το εβαλα γιατι υπαρχουν πολλα υλικα και δεν μπορουσα να τα γραψω ολα,οποτε οποιος το ψηφιζει ας μας πει και τι υλικο χρησιμοποιει και γιατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ψήφισα ελαφρόπετρα. Εχω χρυσιμοποιήσει κυρίως σιποράξ όλα αυτά τα χρόνια και απο το 2013 και μετα χρησιμοποιώ συνδιασμό ελαφρόπετρας και σιποράξ είτε για εσωτερικά είτε για εξωτερικά φίλτρα. Δεν είχα ποτέ ενυδερίο πάνω από 120 λίτρα οπότε ο όγκος του βιολογικού μου υλικού ήταν πάντοτε σχετικά μικρός ώστε να παίζει τόσο πολύ ρόλο το κόστος. Θεωρώ πως το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να τα βάλει κάτω και με αριθμούς να υπολογίσει το κόστος αρχικής αγοράς και συντήρησης/αντικατάστασης του βιολογικού υλικού του σε βάθος χρόνου ώστε να κάνει την πιο σωστή επιλογή από πλευρας αποόδοσης/τιμής.

 

Πιστεύω είναι αρκετά ενδιαφέρον να κάνεις συνδιασμούς βιολογικού υλικού.

 

Τέλος πιστεύω πως δεν έχει σημασία αν κάποιο από τα επώνυμα προιόντα έχει πιο μεγάλη επιφάνεια (οι διαφορές δεν είναι μεγάλες) αφού αν η ψαροσύνθεση και η ιχθιοφόρτιση είναι σωστή θα ανταπεξέθουν όλα το ίδιο καλά λίγο πολύ.

 

Τέλος τακτικές μετρήσεις μόνο θα δείξουν αν κάτι πάει στραβά και το υλικό έχει χάσει σε απόδοση οπότε και χρειάζεται καθαρισμό η αντικατάσταση.

 

Υ.Γ. επειδή ασχολούμαι με πορώδη υλικά λόγω σπουδών αν και σε διαφορετικό κλάδο (έχοντας συναδέρφους που ασχολούνται με πορώδη υλικά για συστήματα φίλτρανσης) σας λέω ότι εννοείται ότι πληρώνουμε τον κούκο αηδόνι για όλα τα επώνυμα προιόντα και ότι το κόστος τους κανονικά θα έπρεπε να είναι το πολύ ένα 30% ακριβότερα από την ελαφρόπετρα.

Απλά πληρώνεις τα έξοδα έρευνας για το προιόν και τα σχετικά. Και φυσικά ότι είναι ειδικά ενυδρειάκο και είναι τεσταρισμένο. Σωστά λοιπόν πρέπει να είναι πιο ακριβό αλλά όχι τόσο όσο το κοστολογούν. Μακάρι σε βάθος χρόνου να πέσουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα "άλλο" γιατί για μένα το "καλό" βιολογικό υλικό ειναι αυτο που δίνει την μέγιστη δυνατή χωρητικότητα (αποικισημα τετραγωνικά ανά λίτρο προϊόντος) στην κατά το δυνατό χαμηλότερη τιμή.

Και αυτο ειναι το aquael biocera max 1200 (σε μακαρόνι) που έχει 1200 τετραγωνικά/λιτρο (την το πολυδιαφημισμένο siporax έχει 450 αν θυμάμαι καλά) ή το aquael biocera max 1600 (σε μπολάκι) που έχει 1600 τετραγωνικά/λιτρο, όταν το υπέρ διαφημισμένο eheim substrate pro έχει 650 τετραγωνικά/λιτρο. ...

Και σαφώς σε ποιο οικονομικές τιμές από τα προαναφερόμενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας διορθώσει κάποιος το όνομα... substrat - pro (έχει γραφτεί substract).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας διορθώσει κάποιος το όνομα... substrat - pro (έχει γραφτεί substract).- ;)

 

Εγινε (έστω και αργά). :thumbup:  :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια, εγω θα συμφωνησω με την αποψη οτι το καταλληλοτερο  υλικο ειναι συναρτηση του φιλτρου που διαθετουμε, το γενικοτερο στησιμο του ενυδρειου και του κοστους. Αν εχω δηλαδη ενα μικρο ψαρακι σε 200 λιτρα ενυδρειο και στο φιλτρο εχω 10 λιτρα σιποραξ, δεν θεωρω οτι ειναι το καταλληλοτερο γιατι εχω κανει ασκοπη σπαταλη. Θα μπορουσα να βαλω και 10 λιτρα καπακια απο πλαστικα μπουκαλια. Γι αυτο και δεν ψηφιζω καποιο. Αν το εροτημα ηταν "ποιο ειναι το καλυτερο υλικο για να εξοικονομησω χωρο στο φιλτρο" θα ψηφιζα φυσικα οποιο μου προσφερει τη μεγαλυτερη επιφανεια αποικιας!

Να ρωτησω με την ευκαιρια. Η ελαφροπετρα δεν επιρρεαζει τις υπολοιπες τιμες του νερου? Αναφερομαι στις σκληροτητες και κατ επεκταση στην οξυτητα του νερου. Μιλαμε για την ελαφροπετρα που ολος ο κοσμος γνωριζει? Τελος, με το καιρο δεν δημιουργει μικροσωματιδια στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μακράν ελαφρόπετρα εδώ και πολλά χρόνια φυσικά από θέμα κόστους και απόδοσης.

Τώρα για να μπορούμε να κάνουμε εκτίμηση πιο είναι το καλύτερο βιολογικό υλικό συντρέχουν δεκάδες λόγοι.

Από τα λίτρα του ενυδρείου μας, την κυκλοφορία του νερού, το φίλτρο κατά πόσο σωστά διοχετεύει το νερό ανάμεσα στο υλικό, τα ταΐσματα που κάνουμε, την φυτομάζα του ενυδρείου ,πόσα ψάρια έχει μέσα η γυάλα μας και ένα σορό άλλους λόγους.

Οπότε τι προσπαθούμε να συγκρίνουμε. Ποτέ μου δεν κατάλαβα την διαφορά μεταξύ κάποιου υλικού αν και έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ότι κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Πάντα τα ενυδρεία μου δουλεύουν με 2 φίλτρα το λιγότερο οπότε και σκέτα σφουγγάρια να έχω μέσα (που λέει ο λόγος) την δουλειά που πρέπει να κάνουν θα την κάνουν.

Μετά είναι και η πολύ διαφήμιση. Το ενυδρείο είναι χόμπι και όπως σε όλα τα χόμπι, πρέπει να υπάρχουν εταιρίες που κερδίζουν χρήματα από αυτά.  Έτσι με τα βιολογικό, υλικό, τα λιπάσματα, τις τροφές, τα βελτιωτικά του νερού κτλ. Κάτι πρέπει να πλασάρουν για να λειτουργούν και αυτές.  

Προσωπικά έχω κόψει κάθε αγορά από τροφές, λιπάσματα, και οτιδήποτε άλλο προσπαθούν να πουλήσουν για να με πείσουν ότι με αυτά τα προϊόντα το ενυδρείο μου θα είναι πιο καλό

Εδώ και αρκετά χρόνια τροφές και λιπάσματα τα φτιάχνω μόνος μου  χωρίς να έχω δει καμία απολυτός διαφορά από πριν που χρησιμοποιούσα όλα  αυτά τα ματσούνια   

Η μόνη μεγάλη διαφορά που βλέπω είναι στα χρήματα που μένουν στην τσέπη μου.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...