Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Εκει που τις έχω ειναι δίπλα στην μπαλκονόπορτα όπου μπαίνει με διαφορά περισσότερο φως με αντίθεση το υπόλοιπο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία uvb δεν περνάει από τζάμι. Επομένως χρειάζεται οπωσδήποτε λάμπα uvb.

Η λάμπα θέρμανσης επίσης είναι απαραίτητη. Η θερμοκρασία πάνω στο σημείο που θα λιαζονται οι χελώνες πρέπει να είναι 32-34 βαθμούς κελσίου. Αυτό επιτυγχανεται μόνο με λάμπα θέρμανσης ακριβώς πάνω από το σημείο που λιαζονται.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδη ξεκίνησα το ψάξιμο για λάμπα ομως δεν βρησκο μπορείς μήπως να μου πρότεινεις κάποιο μαγαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης πρι πάρω αυτές που έχω είχα ένα μικρό yellow belly ομως ο σκύλος μου του έσπασε το καβούκι και ψοφήσε άμα τους σπάσει το καβούκι τότε θα μου πέθανουν? ( ο σκύλος δεν μπορει να τις δάγκωσει)

Link to comment
Share on other sites

Είδη ξεκίνησα το ψάξιμο για λάμπα ομως δεν βρησκο μπορείς μήπως να μου πρότεινεις κάποιο μαγαζί ?

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο. Εγώ τις αγόρασα από φυσικό κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη.

 

Α επίσης πρι πάρω αυτές που έχω είχα ένα μικρό yellow belly ομως ο σκύλος μου του έσπασε το καβούκι και ψοφήσε άμα τους σπάσει το καβούκι τότε θα μου πέθανουν? ( ο σκύλος δεν μπορει να τις δάγκωσει)

Λογικά ναι. Δεν έχω όμως μεγάλη εμπειρία και έτσι δεν είμαι σίγουρος. Εξαρτάται μάλλον και από το σπάσιμο. Σίγουρα δεν είναι καλή η οποιαδήποτε ζημιά στο καβούκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω. Δες όμως πόσο έχει μεγαλώσει η δικιά μου σε έναν χρόνο.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Την πήραμε τέλη Ιουλίου του 2014 και είχε το μέγεθος ενός 2€. Μετά από μια βδομάδα μπήκε σε ενυδρείο με όλα τα απαραίτητα. Οπότε στο σωστό περιβάλλον αναπτύσσεται γρήγορα και σωστά.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ειναι πολυ όμορφη !!! Οταν και μενα με το καλό μου μεγαλώσουν τα 60 λίτρα θα τα χωράνε ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα site βρήκα πως η ακτίνα uvb προκαλεί καρκίνο στους ανθρώπους ειναι αλήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Α παραλίγο να το ξεχάσω πως σου φένονται τα μωρά μου?

Κουκλάκια :D Να τα χαίρεσαι ;):)

 

γιατι μόλις αλλάξω το νερό τους λερώνετε με την πρώτη στιγμή που μπουν?

Εδώ δεν σε καταλαβαίνω... Τι ακριβώς λερώνεται; Φίλτρο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Που ψάχνεις και δεν βρίσκεις; Αυτό δεν είναι φίλτρο. Αντλία αέρα είναι για οξυγόνωση του νερού. Δεν χρειάζεται για χελώνες επειδή αυτές αναπνέουν έξω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ααα! Είχα πάει σε παρα πολλά πετ σοπ μα ολα μου έλεγαν οτι δεν είχαν και οτι δεν το χρειάζεται η χελώνα! Μεχρη που πήγα σε. Ένα άλλο Πετ σοπ και μου έδωσαν αυτο μετα έψαξα στο Ίντερνετ ομως δεν βρήκα ιστοσελίδα όπου να μπορείς να αγόρασει από εκει! Τελικά σημερα που πήγα και ρώτησα μου είπαν πως έχουν είδες παραγγείλει εξωτερικά φίλτρα μόνο και θα πάρω από εκει μόλις έρθουν !

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα γαρίδες χρειάζονται ? Εγω πάντως τους παίρνω τις χύμα γιατί δεν έχει μάρκας ειναι καλές?

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα την ερώτηση σου :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις τον θερμοστάτη τοποθετημένο; Ακουμπάει στον πάτο; Δεν έχει πιαστράκια ή βάση με βεντούζες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...