Jump to content

Hailea 60 lit


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλημέρα...Σιγά σιγά θα παρουσιάζω το νάνο μου που με την βοήθεια σας ελπίζω να γίνει ένα μικρό στολίδι...Λοιπόν...είμαι στο στρώσιμο εδώ και δύο εβδομάδες...εξοπλισμός:Στην πλάτη του ενυδρείου έχει ένα πολύ βολικό σαμπακι που θα τα κρύψω όλα.έχει skimmer tunze 9002(με πατέντα στο κύπελλο το χωρεσα) μια λάμπα pl 24w μπλε άσπρο έναν κυκλοφοριτη 2000 λίτρα.Μια αντλία του σαμπ 300 λίτρα την ώρα. Έχω 5 κιλά περίπου βράχο νεκρό αραγωνιτη 2 δάχτυλα και έχει γεμίσει μόνο με νερό ΑΟ.Σχέδια... φωτισμος led diy 20× 3Wat 8 Coul with και 12 blue roual ντριμαριζομενα...μία αναπλήρωση...και στην πλάτη θα μπει σε διαμέρισμα του σαμπ ένα 10Wat worm with για την χαετο. Στο σαμπ έχω 50 γραμ άνθρακα και 100 γραμ αντιφωσφορο μέσα σε κάλτσες που τις ανακινει ένα μικρό αντλιακι. Επίσης έχω στο σαμπ πολλά μικρά κομμάτια βράχου.Σκέφτομαι επίσης μιας και έχει καπάκι να βάλω μία μικρή αντλία αέρα με ξυλοπετρα μέσα στο σαμπ για περισσότερη οξυγόνωση...περιμένω κάθε βοήθεια και γνώμη....

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς εύχομαι!!!

 

 

Απορίες

1. Το σαμπ ειναι κρεμαστό? DIY? Διαστάσεις?

2. Ο φωσφόρος δεν ειναι σε μεγάλη ποσότητα?

3. Από κοράλια και ζωντανά, τι σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Ελπίζω να μην σου χαλάω το θέμα με τις ερωτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου χαλάς το θέμα...Εγώ είμαι σε λάθος μέρος από συνήθεια...αντί να είμαι στα nano reef είμαι στα reef....παιδιά θα με μεταφέρεται....σορι...

Link to comment
Share on other sites

Chocolate ο αντιφωσφορος από δικιά μου εμπειρία δεν πάει με γραμμάρια λίτρα...Μπορεί να είναι πολύ μπορεί και να μην φτάνει...το σαμπ το έχει το ίδιο το ενυδρείο...και από ζωντανά θα βάλω για αρχή 2 κλόουν που λατρεύουμε οικογενειακος και σαλιγκάρια...Τώρα από κοράλλια θα βάλω μερικά μαλακά για αρχή και σκέφτομαι σοβαρά για μία μίνι καρπετ.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εύχομαι να το χαρείς το νέο σου ενυδρείο, το έχω τρέξει και εγώ και είναι πολύ βολικό. θα σου πρότεινα τα υλικά να τα βάλεις μέσα σε ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι στο 2ο διαμ/μα της πλάτης.. αλήθεια, το tunze  χώρεσε στο πρώτο?? απο εκει και πέρα θα πρότεινα να βάλεις όσο πιο πολύ βράχο στο 2ο στάδιο και όχι χαέτο με φώς μιας και πιστεύω πως έτσι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα και πιο προσβάσιμο σε εργασίες ενυδρείο. Επίσης θα ήταν ωραίο κατα τη γνώμη μου να κάνεις ένα πιο "αεράτο" aquascape που αργότερα θα βοηθήσει στο κόλλημα κοραλλιών χωρις να τα ανακατεύεις όλα.. τα χέρια μέσα σε ένα νάνο είναι μεγάλη δυσκολία.

 

εχω περιέργεια να δώ πως θα μοντάρεις τα leds μέσα στο καπάκι :)

 

καλή αρχή και πάλι !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νανάκι σου. Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει κουκλί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι!  :)  

 

Ο νεκρός βράχος θέλει υπομονή μεχρι να "ζωντανέψει". Ξεκίνα να ρίχνεις βακτήρια για να φτιάξεις βιολογία.

 

Για το aquascape θα συμφωνήσω με τον Πάνο, εγω στη θέση σου θα έκανα μια ψηλή στήλη με αυτα τα κομμάτια, Θα κερδίσεις και χώρο.

 

Αν μπορέσεις, γράψε λεπτομέρειες για την κατασκευή του diy led.

 

Καλό ξεκίνημα κι οτι θελεις εδω ήμαστε!  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα για το φίλτρο να βάλω εκεί τον άνθρακα και τον αντιφωσφορο..το skimmer το έβαλα στην 3 θέση θα βάλω και φώτο γιατί τώρα η πατέντα ήταν δοκιμαστική και πρόχειρη. Να μην βάλω χαετο? Όσο αφορά τους βράχους θα δω τι θα κάνω...με την φαντασία μου όταν θα μπουν τα κοράλλια μου αρέσει...θα κάνω όμως και άλλες δοκιμές...Τα led τώρα...εδώ στην Αττική δεν έχω βρει πουθενά για να προχωρήσω και σε μαγαζί που ρώτησα για να μου το φτιάξουν μου είπαν τρελή τιμή...Οπότε θα περιμένω να μπορώ να ψωνίσω από εξωτερικό...σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας...καλός σας ξαναβρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο Μιχάλη !

Να είναι καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο !

Όσο για τα λεντ εδώ είμαστε !

Άσε που με τρώνε πάλι τα χέρια μου να ξανά κολλήσω !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για ψαροσυνθεση...ξέρω δεν έχω πολλές επιλογές...Εγώ θα ξεκινήσω με δύο νεμο...μπορώ να βάλω άλλο ψαράκι στο μέλλον? Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Nemateleotris magnifica ή

Amblygobius rainfordi

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μαγκνίφικα στο εξηντάρι πάντως το τραμπούκιζαν πολύ τα νέμο...για μένα 2 νέμο ένα γκόμπυ και ένα ρασάκι είναι ότι πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Melanurus, πολυ όμορφο και κάνει πολυ δουλειά.

 

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1379+2285&pcatid=2285

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μελανούρους πήρα στο 130αρι εγώ αλλά 60 λίτρα νομίζω ότι είναι πολύ λίγα για το συγκεκριμένο...εγώ θα έλεγα έναν μικρό χρύσους με επιφύλαξη...

http://m.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1379+386&pcatid=386

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και κάτι ακόμα...Θέλω να αγοράσω ένα μικρό κομμάτι ζωντανού βράχου 50 100 γραμμάρια...όποιος έχει....

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι αυτο το ενυδρειο να ειναι 1000 φορες πιο ομορφο απο το προηγουμενο!!! χρωμα ζωντανια και κινηση!!!!!!!!!!!!  καλη σου αρχη μιχαλιοοοο!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω τον keeper τον teoxan και το καταπληκτικό παιδί με τα καλοσυνατα ματιά Paul Asty για τον ζωντανό βράχο που μου πρόσφεραν...παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι άλλο θα βάζετε στο μικρό διαμέρισμα του σαμπ εκτός από άνθρακα,αντιφωσφορο και χαετο για να υποστηρίξει την βιολογία του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

ΜΙχάλη, εγώ στη πλατη του hailea, είχα με τη σειρά: πρωτο στάδιο εισαγωγής το skimmer. στο δεύτερο στάδιο ένα φιστράκι με αντιφός και άθρακα καθώς και όσα κομμάτια βράχου μπορούσε να χωρέσει και στο τελευταίο της επιστρογής τον θερμοστάτη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βάλει και ενα μικρο κομμάτι σαν σφουγγάρι λιγο πριν την αντλία επιστροφής  για να κρατάει τα αιωρούμενα στερεά και οτιδήποτε άλλο μπορεί να μπλοκάρει την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...