Jump to content

Αλλαγή Ballast Juwel RIO 300


Eleftherios Sairidis

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα..θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να μοιράσω την εμπειρία μου στο να αλλάξω το ballast απο Juwel RIO 300 το οποίο όσοι το έχουν στη κατοχή τους φαντάζομαι λίγο πολύ θα γνωρίζουν πως τα φωτιστικά της JUWEL είναι FIX ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ με αποτέλεσμα όταν καίγεται το ballast να αναγκάζονται κάποιοι οι οποίοι δεν γνωρίζουν και πολλά να αγοράζουν καινούργιο φωτιστικό. Παρακάτω θα σας δείξω και με φωτογραφίες τις ενέργειες τισ οποίες ακολούθησα με βοήθεια φωτογραφιών φυσικά. Η όλη δουλειά κόστισε μόλις 13 ευρώ.

1) TRIDONIC Ballast 2x54 watt T5 = 10 ευρώ

2) Σιλικόνη μαύρη ( Σωληνάριο ) = 2.5 ευρώ

3) Αυτοκόλητο σε μαύρο ΜΑΤ = 0.50 ευρώ

 

====================================================================================================================================

ΒΗΜΑ 1ο

 

Βγάζουμε το φωτιστικό απο το ενυδρείο μας ( ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ) και το ακουμπάμε κάπου προσωρινά με την κανονική του πλευρά σαν να ακουμπούσε στο ενυδρείο. Παίρνουμε έναν μαγνήτη που λίγο πολύ όλοι έχουν για να καθαρίζουν τις άλγες τους απο τα τζάμια των ενυδρείων και μαγνητίζουμε όλη την πάνω πλευρά για να δούμε που ακριβώς βρίσκεται το ballast.. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο ( RIO 300 ) βρίσκεται ακριβώς στη μέσα και 4-5 εκατοστά πρως τα αριστερά...στα υπόλοιπα ενυδρεία απλα θα πρέπει να ακολουθήσεται την διαδικασία με τον μαγνήτη όπως σας είπα για να δείται που ακριβώς είναι.

 

ΒΗΜΑ 2ο

 

Εφόσον βρείτε που ακριβώς είναι το ballast, σημαδέψτε με εναν μαρκαδόρο +2-3cm από την μια και +2-3cm από την άλλη άκρη ώστε να μπορούμε να κάνουμε την συνδεσμολογία του καινούργιου αργότερα ώστε να μην το κόψουμε ακριβώς όσο είναι η διάσταση του ballast και δυσκολευτούμε και ξεκινάμε και κόβουμε. Μόλις το αντικαταστήσουμε θα δείχνει έτσι ακριβώς όπως στις παρακάτω φωτογραφίες.

 

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

BHMA 3o

 

Αφου λοιπόν το κόψουμε πηγαίνουμε σε έναν λαμαρινά και τον λέμε να μας δώσει ενα ραταλάκι ανάλογα με το κόψιμο που κάναμε στο πλαστικό ώστε να το βάλουμε για βάση ώστε να κολήσουμε το πλαστίκο το οποίο κόψαμε ώστε να πατάει κάπου και στο τέλος να πεάρσουμε τη σιλικόνη...στις 2 παρακάτω εικόνες φαίνεται πως έγινε το αλουμινιο και πως τοποθετήθηκε

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

ΒΗΜΑ 4ο

 

Αφου τοποθετήσουμε λοιπόν το αλουμίνιο σαν βάση και καπακώσει το καινούργιο ballast το οποίο τοποθετήσαμε μπορούμε τώρα να πατήσουμε πάνω το πλαστικό κομμάτι το οποίο κόψαμε στην αρχή ώστε να αφε΄ρεσουμε το καμμένο ballast.

 

image.jpg

 

ΒΗΜΑ 5ο

 

Και αφού τοποθετήσαμε το πλαστικό ξανά πίσω στο φωτιστικό μας, τοποθετούμε γύρω γύρω απο το πλαστικό σιλικόνη ώστε να το στεγανοποιήσουμε, εγω προσωπικά δεν χρησιμοποίησα ενυδρειακία σιλικόνη γιατί το συγκεκριμένο μέρος στο οποίο έβαλα σιλικόνη είναι εκτός νερού και είναι απο την πάνω μεριά οπότε δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα στο να απαιτεί το συγκεκριμένο ενυδρειακιά σιλικόνη...

 

image.jpg

 

image.jpg

 

 

ΒΗΜΑ 6ο 

 

Τέλος αφου τοποθετήσουμε σιλικόνη και το κλείσουμε καλά το αφήνουμε να στεγνόσει και όταν στεγνώσει τοποθετούμε απο πάνω το αυτοκόλλητο ΜΑΤ το οποίο μπορείτε να τ βρείτε σε μαγαζί το οποίο κάνει επιγραφές. Εγώ το έβαλα για ποιο ομορφία για να μην φένεται η σιλικόνη, αν θέλετε μπορείται να το αφήσετε και έτσι αναλόγως όπως το θέλει ο κάκε ένας και το αποτέλεσμα είναι αυτό..

 

image.jpg

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο τους συγχομπίστες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε σε ευχαριστουμε για τον κοπο σου να μας παρουσιασεις αυτην την ενεργεια σου.

Θα βοηθησει παρα πολλους φιλους.

 

Μια ερωτηση ομως:

Με τη εκοψες το πλαστικο? 

Βλεπω οτι υπαρχει αρκετο κενο στο κοψιμο.

 

Και μια διευκρινηση.

Ολα τα μπαλαστ του RIO ειναι στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ φίλε μου...με δισκοπριονο το έκοψα αλλα με αλλαγή τροχού με το ποιο μικρό..οσο αναφορά  για το που βρίσκεται το ballast δεν είναι ακριβώς μέση μέση πέζει κατα λίγα εκατοστά προσ τα αριστερά :) και οσο αναφορά το κόψιμο που λες αστα να πάνε φίλε μεγάλη χαζομάρα μου..δεν πειράζει όμως την επόμενη φορά στο επόμενο φωτιστικό γιατί έχω δύο ή έστω όταν καεί το 2ο θα κάνω ποιο καλή δουλειά, πρώτη φορά άνοιξα φωτιστικό στη ζωή μου οπότε δικαιούμε ένα λαθακι μικρό :P

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανουμε λαθη δεν μαθαινουμε. 

Για το κοψιμο τωρα.

Να το ξερεις για την αλλη φορα ( και για οποιον αλλο θελει να το επιχειρηση ).

Φαλτσετα για μοκετες και δεν εχει σχεδον καθολου κενο.

Και αν το παρεις φαλτσα περιπου 45μοιρες παει και καθετε ακριβως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μολις επαθα το ιδιο.... ετοιμος ειμαι να κανω την επεμβαση...

Εχω ομως 2 ερωτησεις:

A) αν δεν ειναι τελικα το ballast το προβλημα??? Πως θα ειμαστε σιγουροι πριν την σφαγη οτι φταιει αυτο?

Β) απο που το παιρνουμε το ballast το συγκεκριμενο??

Link to comment
Share on other sites

Μολις επαθα το ιδιο.... ετοιμος ειμαι να κανω την επεμβαση...

Εχω ομως 2 ερωτησεις:

A) αν δεν ειναι τελικα το ballast το προβλημα??? Πως θα ειμαστε σιγουροι πριν την σφαγη οτι φταιει αυτο?

Β) απο που το παιρνουμε το ballast το συγκεκριμενο??

 

Βγαζεις τις λαμπες απο το φωτιστικο.

Εχοντας ανοιχτο το διακοπτη ( ανοιγεις - κλινης, να το δεις ) τοποθετεις ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι με το φωτακι.

Το βαζεις στις επαφες εκει που παταει η λαμπα ( σε οσες μπορεις περισσοτερες ).

Αν δεν αναψει το μικρο λαμπακι, οντως εχει θεμα.

 

Η αγορα του μπορει να γινει απο ενα καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου τις γειτονιας ( αν εχει ) η

απο τον ΚΑΥΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Μήτσεν με τον τρόπο που περιγράφεις δεν αποκλείεις το ενδεχόμενο να φταίει ο διακόπτης ή ακόμα και το φις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήτσεν με τον τρόπο που περιγράφεις δεν αποκλείεις το ενδεχόμενο να φταίει ο διακόπτης ή ακόμα και το φις ;)

 

Σαφως ειναι και αυτο ενα ενδεχομενο.

Συνηθως ομως δεν μπαζοβγαζουμε το φις η ανοιγοκλεινουμε το διακοπτη ( γιατι εχουμε χρονοδιακοπτη )

ωστε να εχουμε εκει φθορα λογο τις χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι φίλε και μάλιστα πρόσφατα διάβαζα για κακής ποιότητας υλικά που χρησιμοποιούνται σε μπρίζες,πολύμπριζα,φις κλπ.

Επειδή δεν χρησιμοποιείς τον διακόπτη ή δεν παίζεις με το φις δεν σημαίνει οτι οι συνδέσεις του ή τα ελασματα που βρίσκονται

μέσα σε αυτά δεν καταπονούνται κάθε φορά που περνάει ρευμα μέσα από αυτά.

 

Σαφώς καταπονούνται και φθείρονται περισσότερο όταν τα χρησιμοποιούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν εχει να χασει και τιποτα να τα ελεξει και αυτα που αναφερεις για καλου και κακου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδια για τις πληροφοριες...

Το προσπαθησα σημερα αλλα ηταν τοσο ξεραμενο το καπακι που σχεδον σε καθε ελαχιστο ζορισμα μου εμενε στο χερι,

διαβαζοντας και ενα post αλλο για το που πρεπει να κοπει ( ελεγε βγαζεις τα καπακια στις ακρες και κοβεις συριζα εκει που τελειωνει το μαλακο και αρχιζει το σαγρε και θα ανοιξει) δυστηχως ηταν λαθος πληροφορια και επεφτε σε λαθος σημειο, με αποτελεσμα να σπαει..... Τελοσπαντων, ανοιγωντας το το βρηκα γεματο απο νερα και υγρασια, πραγμα που σημαινει οτι θα ξανακαιγοταν και το καινουργιο επειδη απο καπου εμπαζε, οποτε ΔΥΣΤΗΧΩΣ ειπα να παρω καινουργιο....

Λετε να εκανα μλκια που δεν το ρισκαρα να αλλαξω μονο το ballast???? Δεν πειραζει η μλκες πληρωνονται! Την επομενη φορα (ελπιζω να κρατησει οσο και το πρωτο δηλαδη 7 χρονια ) θα ακολουθησω ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες του SIREX.

Για να ξερουν και οι επομενοι οπως και εγω την επομενη φορα μου,

αν βρεις μεσα νερα και υγρασια τι πρεπει να κανεις για να το σωσεις?????

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά είχαν ξεραθεί τα λαστιχάκια που βρίσκονται στις βάσεις των ντουί,δηλαδή εκεί που ακουμπάει το ντουί στο μαυρο κουτί, και από εκεί σου πέρναγε υγρασία.

 

Κατά τα άλλα θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι λίγο πιο όμορφα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια περιγραφη θεωρω θα βοηθησει πολλους.Ισως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ενα ντριμελ για την κοπη. Εχω κοψει με επιτυχια πλεξιγκλας, και μπορεις να κοψεις και υπο γωνια οπως ειπε ο Δημητρης για να μην χρειαστει να βαλεις το αλουμινιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι λίγο πιο όμορφα :)

 

Οκ λαθος μου!!! Η ροη του λογου φιλε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξεβιδωνεις αρχικα τις λαμπες απο το φωτιστικο σου.

Εχοντας ανοιχτο το διακοπτη ( ανοιγεις - κλινης, να το δεις ) τοποθετεις ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι με το φωτακι.

Το βαζεις στις επαφες εκει που παταει η λαμπα ( σε οσες μπορεις περισσοτερες ).

υπαρχει θεμα εαν δεν αναψει τελικα.

 

Μπορεις να αγορασεις το υλικο απο μαγαζια με ηλεκτρολογικά ειδη ή μπορεις να απευθυνθείς στην E-electro.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

@DREAM DIO

Πρωτο και κυριοτερο....

Προτεινεις να βαλει το κατσαβιδι στο ντουί χωρις να ενημερωνεις για τους κινδυνους που υπαρχουν 

 

Δευτερον...

Ξεθαψες δυο παλια θεματα σπαμμαροντας και στα δυο!!

Στο επομενο θα βρεθεις στην αλλη οχθη του forum...

 

Ps Αν θελεις να συζητησουμε για affiliate ειμαι στην διαθεση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...