Jump to content

Aulonocara 450 λιτρα


isildur_13

Recommended Posts

Αν δεν έχεις ψάρι μέσα (τώρα το ειδα όλο το θέμα), δεν χρειάζεται νομίζω αλλαγή νερού. Άρα κρατάς τα υπόλοιπα από το παραπάνω πόστ μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μερα με special blend η αμμωνια επιμενει στα ιδια επιπεδα..θα δουμε! Θελει το χρονο του

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη. Ολα θα γινουν στην ωρα τους.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φιλαράκι θα έφτιαχνα ένα νησάκι στη μέση με 3-4-5 μεγάλες πέτρες ίσα ίσα να κινούνται γύρω του τα ψάρια.

Κάτι τετοιο, απλά στα μέτρα σου..

hqdefault.jpg

8yrJ2oP.jpg?1

maxresdefault.jpg

Κατι σαν αυτο στην πρώτη φωτο με ξυλόπετρες που δεν θα ακουμπάνε πλατη θα στησω κι εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πρωτη μετρηση αμμωνιας στο μηδεν και ετοιμοι για ζωντανα!!! Μ'εχει ταλαιπωρησει αφανταστα η αεραντλια της eheim...μια βγαζει το diffusor αερα...μια οχι...δε ξερω!!

Link to comment
Share on other sites

Μαυρες πετρες λαβας εχει εδω στο Μενιδι σε φυτοριο 0,50 το κιλο.

Αν σε ενδιαφερει πες μου να σου βαλω το λινκ του μαγαζιου.

Link to comment
Share on other sites

Θα τις αφησω τις πετρες...ετσι κ αλλιως οταν τιγκαρουν αλγες δε θα φαινεται κ πολυ τι χρωμα ειναι..

Κανουν τον κυκλο τους κ τα νιτρικα..σε 4-5 μερες θα φορτωσω με ψαρια! Στην αεραντλια εχω καινουργια σωληνακια...καινουργιες κορωνες-diffusor...αλλα μια το ενα μου βγαζει μια το αλλο.! Πρεπει να τα'χει παιξει κ να μη βγαζει κ στα δυο τον ιδιο αερα παραλληλα

Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη τι προτεινετε στις αυλονοκαρες? Δεν ειναι mbuna που ειναι αλγοφαγες...θελουν κ πρωτεινουλες πλεον!

Οσον αφορα τη ψαροσυνθεση τωρα...δυσκολευομαι πολυ να βρω δεκα διαφορετικα αρσενικα...σε διαφορετικους χρωματισμους...κ ενδεχεται να παω στο plan β με 4-5 χαρεμακια, καλως ή κακως

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Βαλε οσα βρεις για αρχη.Απ οτι βλεπω απ τις δημοσιευσεις των καταστηματων της αττικης φερνουν αυλονακαρες.Κ αν δεν μπουν κ ολα μαζι μη τρελενεσαι.Δε νομιχω να χεις δοβαρο προβλημα

Ουτε ιδιαιτερα επιθετικα ειναι,ουτε θηλυκες θα χουν να διεκδικησουν,ουτε σπηλιες.Γνωμη μου παντως να πας σε 2-3 χαρεμια.Οσο ομορφη να ναι η πανδεσια χρωματων που θα σου προσφερουν καποια στιγμη θα τη βαρεθεις.Στις κιχλιδες η συμπεριφορα ειναι αυτη που σε κανει να τις παρατηρεις μσ τις ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το κανεις κι εσυ με τοσα καταστηματα στην Αθήνα δεν ξερω πότε και ποιος θα το κάνει!

Πάντως ειναι δυσκολο το ξερω!

Εναλλακτικα μπορεις να προσθέσεις και αρσενικα haps!

Borley venustus,taeniolatus!

Και μετα πας σε κατι γνωστο,χαρεμια μπουνες!

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω mbuna...ειχα χρονια demasoni labido και αλλα...τα μελετησα αρκετα! Χεχε...θα δουμε...μπορει να παω σε 4 ομαδες 1m+2-3f...

Link to comment
Share on other sites

Αντε αντε,δεν κρατιεμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή τους θα πρέπει να στηρίζεται σε ζωικες πρωτεΐνες αλλά δεν θα πρέπει να τους στερήσεις και φυτικές τροφές. Μία φορά την εβδομάδα μπορείς να δίνεις σπιρουλινα.

Όσο αφορά την ψαροσυνθεση είναι στο χέρι σου.. Ψάξε για παλαιότερα θέματα με haps και aulonocara στα λίτρα σου, έχει αρκετά παραδείγματα για να πάρεις ιδέες.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα ολα λοιπον μετα απο μια βδομαδα...ολα σε λειτουργια.! Αμμωνια μηδεν και την πεμπτη φορτωμα τα ψαρια! Σημερα γινεται εισαγωγη σε γνωστο μαγαζι θα αφησουμε λιγο να προσαρμοστουν και επι τοπου θα αποφασισουμε αν θα παμε για allmale ή οχι..! Αποκλειστικα του γενους aulonocara.

post-14768-0-34763400-1444660676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγινε σημερα η πρωτη εισαγωγη aulonocara...3 ομαδες απο ενα αρσενικο συνοδευομενο απο 2 θυληκες..!

1.Aulonocara nyassae red

2.Aulonocara nyassae yellow

3.Aulonocara red dragon blood!

Στην καραντινα του καταστηματος αφησαμε τις πολυ προσφατα εισαγωμενες aulonacara ob...με τις οποιες θα κλεισει και η "ομαδα"

Link to comment
Share on other sites

Ξανα γυρισες στην μαυρη ηπειρο βλεπω.

 

Καλα εκανες που εβαλες θηλυκα,αν και υπαρχει περιπωση ,να υβριδισουν μεταξυ τους.Παντος εγω που ειχα 3 ρατσες,ο καθε ενας κοιτουσε τις γυναικες του.Μονο αρσενικα θα ηταν ανιαρο πιστευω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αυλονοκαρεοι βλέπω σε χαρέμια :D

Όμορφο ως εικόνα με τρομερά χρώματα, αλλά προσοχή σε σκοτώνουν τώρα που υπάρχουν και κορίτσια. Κάποτε είχα βάλει 2 χαρέμια και δυστυχώς "απροειδοποιητα" βρήκα τον ένα νεκρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιασου Δημητρη μου ,

 

Τα δικαμου 3 χαρεμια που ειχα,συμβιωναν πολύ καλα,βεβαια πρεπει να πω ότι ειχα και αλλους νταιδες μεσα,οποτε θα δουμε σε αυτό το ενυδρειο τι εξελιξη θα εχει..Εναι πρωτοποριακο ενυδρειο,κανεις δεν το τολμησε,οποτε θα εχει μεγαλο ενδιαφερον.

 

Φιλακια στον ασωτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό φιλαράκι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Και που σαι... Φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία!

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες λοιπον με τους νεους υπεροχους φιλους...μοναχα μια θυληκια ειναι ντροπαλη..αλλα νωρις ειναι..θα ξεθαρεψει..

post-14768-0-02198300-1445106116_thumb.jpg

post-14768-0-89304200-1445106228_thumb.jpg

post-14768-0-91050200-1445106252_thumb.jpg

post-14768-0-83753500-1445106280_thumb.jpg

post-14768-0-29517000-1445106401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...