Jump to content

Recommended Posts

Eυχαριστώ Θοδωρή. Άντε να μπένεις κι εσύ σιγά σιγά στο club. Χώρο έχεις για 2-3 πλέκο. (Ανάβω φωτιές ο αλήτης :devil: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια προσπαθεια με ανσιστρους αλλα αυτη τη στιγμη ετοιμαζω κατι αλλο....

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέκο και μάλιστα τέτοιου μεγέθους... με τους δίσκους;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τους έχω τουλάχιστον 5 χρόνια κι έχουν μεγαλώσει με δίσκους. Δεν έχουν ενοχλήσει ποτέ, ακόμα και όταν οι δίσκοι ήταν 5 εκ.. Σημειώνω ότι ανέκαθεν ταιζόντουσαν αρκετά, και αυτά που πρέπει. Δεν τ' αντιμετώπισα ποτέ ως καθαριστές τζαμιών και γι'αυτό πιστεύω ότι δε χρειάστηκε να στραφούν σε άλλες πηγές τροφής. Άλλωστε δεν είναι στη φύση τους να θηρεύουν. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έτοιμο πλέκο (ενήλικο) δε θα το δοκίμαζα με τους δίσκους.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο και ωραία ψάρια! Αλλά τον πόθο δεν είδα στο βίντεο. ..:D

Μου φαίνεται αρκετά clear το νερό, σε σχέση πάντα με την τύρφη που χρησιμοποιεις και το καφέ χρώμα της πλάτης.Προσωπικά θα εκοβα την μια λάμπα για να γίνει πιο σκούρο. Βέβαια το βίντεο μπορεί και να ξεγελάει.Επίσης αφού έβαλες κορυ μεγάλωσε το κοπαδακι, θα είναι καλύτερα γιαυτα

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ο πόθος στη συγκεκριμένη φάση έκοβε βόλτες στην επιφάνεια... Πλέον έχω στηρίξει τα δύο κομμάτια του, ένα σε κάθε ακριανό κορμό.

Όσο για τα φώτα σκέψου ότι οι δύο στην πίσω σκάφη (54w t5 x2) είναι απ' το παλιό ενυδρείο (5ετίας) και στη μπροστινή σκάφη, μία κοινή t8 (2,50 ευρώ) στα 54w. Νομίζω ότι τα συνολικά lumen δεν είναι πολλά γι' αυτά τα λίτρα αλλά φωτισμό βιοτοπικού δεν τον λες.  Όταν αρχίσω ν'ασχολούμαι με τα ηλεκτρικά (;;;), θα δοκιμάσω να βγάλω μία από τις δύο της πίσω σκάφης, να δω πως θα φαίνεται. 

Τη τύρφη τη χρησιμοποιώ με φειδώ-για αποφυγή εκπλήξεων με το ph- οπότε δεν προλαβαίνει να χρωματίσει ιδιαίτερα με τις αλλαγές που γίνονται.

Όσον αφορά τα κόρυ, ετοιμάζω δικό μου κοπαδάκι sterbai σένα 100άρι. :buttrock:

Χαίρομαι που σου άρεσε ότι έχει γίνει μέχρι στιγμής. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χρηστο, ξερεις την αποψη μου για τα ψαρια αυτα αλλα οφειλω να ομολογησω πως ειναι πανεμορφα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το θέαμα... είναι ενδιαφέρον. Λίγο διαφορετική τοποθέτηση των ξύλων... ΙΣΩΣ να ήταν ακόμα καλύτερα.

Παρατηρώ ότι τα φυτά σου... ΔΕΝ "πάνε" (και θεωρώ ότι ΙΣΩΣ θα έπρεπε να σε προβληματίσει λίγο).

Με το corydoras (bronze)... διαφωνώ αφού υπάρχει διαθέσιμο στα καταστήματα, πιο ανθεκτικό είδος σε υψηλή θερμοκρασία (πχ. Sterbai).-

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις παρουσίαση των πλέκο που κυκλοφορούν παντού στο σπίτι σου,κάνε μια καλή φωτογράφιση των δίσκων σου.Οι φώτο απλά τα αδικούν,κρίμα για όσους δεν τα έχουν δει απο κοντά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω? Με τις φαρουελες πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το ενυδρείο σου μ'αρέσει πάρα πολύ και τα ψάρια  είναι πανέμορφα. Στις λεπτομέρειες τώρα,

τα φυτά όπως είπε και ο Νίκος πιό πάνω δείχνουν μαραμένα.Ίσως θα ήταν καλύτερα να τα έβγαζες τελείως.

Λεπτομέρειες όμως μπροστά στο συνολική εικόνα που είναι φανταστική!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, ξερεις την αποψη μου για τα ψαρια αυτα αλλα οφειλω να ομολογησω πως ειναι πανεμορφα.

Send from the heart of the Amazonas

 

Ευχαριστώ Θοδωρή. 

Κι εσύ ξέρεις την άποψή μου για την άποψή σου. Αγάλι αγάλι.... :D

 

Το θέαμα... είναι ενδιαφέρον. Λίγο διαφορετική τοποθέτηση των ξύλων... ΙΣΩΣ να ήταν ακόμα καλύτερα.

Παρατηρώ ότι τα φυτά σου... ΔΕΝ "πάνε" (και θεωρώ ότι ΙΣΩΣ θα έπρεπε να σε προβληματίσει λίγο).

Με το corydoras (bronze)... διαφωνώ αφού υπάρχει διαθέσιμο στα καταστήματα, πιο ανθεκτικό είδος σε υψηλή θερμοκρασία (πχ. Sterbai).-

 

Νίκο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για τις θέσεις των ξύλων. Έχω υπ' όψη μου τις παρατηρήσεις σου για κόρυ και φυτά, κι έχουν δρομολογηθεί οι ανάλογες παρεμβάσεις. :thumbup:

 

Πριν κάνεις παρουσίαση των πλέκο που κυκλοφορούν παντού στο σπίτι σου,κάνε μια καλή φωτογράφιση των δίσκων σου.Οι φώτο απλά τα αδικούν,κρίμα για όσους δεν τα έχουν δει απο κοντά :)

 

Δυστυχώς, τόσο οι δικές μου δυνατότητες, όσο και της μηχανής μου, είναι προφανώς περιορισμένες. Όποιος φωτομάστορας λοιπόν έχει τη διάθεση...

 

υ.γ. Μετά από μερικά σημάδια, που έχω παρατηρήσει το τελευταίο καιρό, να υποθέσω ότι ζυμώνεται αλλαγή ψαροσύνθεσης στο ενυδρείο σου; :buttrock:

 

 

Να σε ρωτησω? Με τις φαρουελες πως τα πας?

 

Μια χαρά πάνε Μήτσο. Οι γονείς εξακολουθούν να γεννάνε σε εβδομαδιαία βάση, και τα μικρά από τις γέννες που ανατράφηκαν, μεγαλώνουν . Τα στούρι που φαίνονται παραπάνω είναι μικρά απ' αυτές τις γέννες.

 

Προσωπικά το ενυδρείο σου μ'αρέσει πάρα πολύ και τα ψάρια  είναι πανέμορφα. Στις λεπτομέρειες τώρα,

τα φυτά όπως είπε και ο Νίκος πιό πάνω δείχνουν μαραμένα.Ίσως θα ήταν καλύτερα να τα έβγαζες τελείως.

Λεπτομέρειες όμως μπροστά στο συνολική εικόνα που είναι φανταστική!!!

 

Με εξαίρεση ίσως 2 ρίζες που κάνουν δουλειά στο σημείο που βρίσκονται, και πάνε καλύτερα, τα υπόλοιπα θα μπουν σε καινούριο ενυδρείο που είναι στα σκαριά.  :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χρήστο πέρασε καιρός, πως πάνε τα καμάρια σου; :)

Και όχι μόνο οι Δίσκοι  :P περιμένουμε φωτορεπορτάζ...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουν (σιγά σιγά πλέον) κι αγριεύουν παιδιά! Η συμπεριφορά τους αλλάζει όσο μεγαλώνουν και αν και ζόρικη κάποιες φορές είναι άκρως ενδιαφέρουσα. Είναι μεγάλος έρωτας τα άτιμα.

Θα φροντίσω να μεταφέρω εικόνα από το ενυδρείο τις επόμενες ημέρες να πάρετε μάτι.  B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μου ξέρεις ότι περιμένουμε πώς και πώς νέες φτο και βίντεο από τα καμαρια σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τωρα ειδα το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου!

Υποκλινομαι :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσω να παίρνω ψάρια και να πάρω μια μηχανή της προκοπής...

Φτιάχνεις καφεδάκι...παίρνω τη μηχανή και έρχομαι να κάνουμε δουλειά!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τωρα ειδα το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου!

Υποκλινομαι :bow: :bow: :bow:

 

Ευχαριστώ Βασίλη!  Άντε να σε δούμε και στα χωράφια μας ξανά. Περνάνε τα χρόνια και τα άλατα κάνουν κακό! :D

Φτιάχνεις καφεδάκι...παίρνω τη μηχανή και έρχομαι να κάνουμε δουλειά!!! ;)

Ευχαρίστως Μάκη. Ετοιμάζω μια αναβάθμιση για τους καρδινάλιους και το κανονίζουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρηστο τι να πω..δεν ξερω τι να πω ληθεια..

Εχω δει και το ενυδρειο απο κοντα..

Δεν εχω να πω κατι,τα ψαρια ειναι ερωτας και απλα υποκλινομαι!

:bow:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ψάρια μου αρέσει το setup σου μόνη παραφωνία κατ'εμέ τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.,.. Το ενυδρείο είναι φανταστικό, το θέμα των ριζών που κάπου ανέφερε ο fan το βλέπεις εσύ από την συμπεριφορά των ψαριών.

 

Αυτά τα άτιμα τα Stendker Tefe είναι τα μόνα ψάρια του stendker που μου αρέσουν πλέον. Έχουν ένα pattern που και σίγουρο δεν είναι τι θα σου βγει και είναι και ξεχωριστό. Όποτε τα βλέπω με βάζουν σε πειρασμό και ας έχουν ως ψάρια του stendker τα (μορφολογικά) θέματά τους.

 

Περιμένουμε ενημέρωση άμεσα...! Μπράβο και πάλι!

 

Υ.Γ. Αν επιτρέπεται σε τι μέγεθος τα πήρες και από ποιο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...