Jump to content

Βοήθεια με τα χρυσοψαρά μου !!


Recommended Posts

Εδώ και έξι χρόνια έχω δυο χρυσόψαρα σε13 λίτρα με φίλτρο και ένα διακοσμητικό κάστρακι !

Τοσο καιρό ομως νόμιζα πως ηταν ένταξη σας παρακαλώ πολυ βοηθήστε με !Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! Να και κάποιες φοτωγραφιες !

post-61356-0-58127800-1443272702_thumb.jpg

post-61356-0-39247100-1443272735_thumb.jpg

post-61356-0-06562900-1443272765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να ψάξεις για ενυδρείο μεγαλύτερο.

τα ψαράκια σου πρέπει να έχουν πάθη είδη νανισμό.

πόσα εκ είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 για την ώρα άμα ειναι να τα βάλω σε ένα πλαστικό κουτί 50λιτρων μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο επίσης ο ναζισμός ειναι σοβαρή αρρώστια επίσης πως γιατρεύεται ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ΙΚΕΑ και παρε το μεγάλο πλαστικό κουτί me 10 Ευρώ

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-2454/3585/

παιρνεις και ένα φίλτρο , καλύτερα εξωτερικό, που θα το έχεις και στο επόμενο ενυδρείο, βάζεις τα ψάρια στο κουτί, βάζεις και το παλιό φίλτρο να δουλεύει αλλά και το καινούριο, μη βάλεις τους πύργους και ότι άλλα διακοσμητικά έχεις, σκέτα τα ψάρια

Μετα ψάχνεις για ενυδρείο

Τα ψάρια δεν τα βλέπω καθαρα, και τα 2 comet είναι ;

Επειδη το ένα είναι σίγουρα comet, να υπολογίσεις πως το ενυδρείο θα πρέπει να είναι πάνω από 1,20 , υπολόγιζε για 200 λιτρα δηλαδή

Αν μπορείς να βάλεις καμια πιο καθαρή φωτογραφία απο το πλάι να δουμε τη κατασταση των ψαριών σου

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο πωλείται στα Πετ σοπ και ποσό γρήγορα εννοείς ?

 

 

Για πιο λόγο παιδιά να μπει φάρμακο ; Δεν ξέρουμε αν έχουν κάτι τα ψάρια ή τι ακριβως έχουν, μη τα βάζουμε τσαμπα σε ταλαιπωρία

Προληπτικά μπορεί να μπει αλάτι μεχρι 0.3% (30 γραμμάρια / 10 λίτρα νερό) αλλά θέλει προσοχή οταν θα αφαιρέσουμε το αλατι

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 για την ώρα άμα ειναι να τα βάλω σε ένα πλαστικό κουτί 50λιτρων μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο επίσης ο ναζισμός ειναι σοβαρή αρρώστια επίσης πως γιατρεύεται ?

 

Ο νανισμός ή θα είναι μόνιμος ή μπορεί το ψάρι να ανακάμψει όταν βρεθεί στο κατάλληλο χώρο, δεν υπάρχει φάρμακο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πολύ φοβάμαι ότι έχουμε τρολλ.

μην ανχώνεσαι με τα ψαράκια σου.

δεν χρειάζεται φάρμακο.

έξι χρόνια τα έχει.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να αγοράσεις φάρμακο και επίσης μεγαλύτερο ενυδρείο με φίλτρο γρήγορα όμως Γιατί δεν σου μένει πολύς χρόνος!

Ασπιρίνη για τον πονοκέφαλο?

 

Το φάρμακο πωλείται στα Πετ σοπ και ποσό γρήγορα εννοείς ?

Μην ρίξεις κανένα φάρμακο!

 

Πήγαινε στο ΙΚΕΑ και παρε το μεγάλο πλαστικό κουτί me 10 Ευρώ

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-2454/3585/

παιρνεις και ένα φίλτρο , καλύτερα εξωτερικό, που θα το έχεις και στο επόμενο ενυδρείο, βάζεις τα ψάρια στο κουτί, βάζεις και το παλιό φίλτρο να δουλεύει αλλά και το καινούριο, μη βάλεις τους πύργους και ότι άλλα διακοσμητικά έχεις, σκέτα τα ψάρια

Μετα ψάχνεις για ενυδρείο

Τα ψάρια δεν τα βλέπω καθαρα, και τα 2 comet είναι ;

Επειδη το ένα είναι σίγουρα comet, να υπολογίσεις πως το ενυδρείο θα πρέπει να είναι πάνω από 1,20 , υπολόγιζε για 200 λιτρα δηλαδή

Αν μπορείς να βάλεις καμια πιο καθαρή φωτογραφία απο το πλάι να δουμε τη κατασταση των ψαριών σου

+1

 

Βάλε πιο καθαρές φωτο κι αυτη τη φορά να μην είναι ανάποδα

 

Κι αν θες συμπληρωσε τη φόρμα των παρουσιάσεων να δουμε τι άλλο γίνεται εκτός από τα λίγα λίτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολυ για το ενδιαφέρων σας ! Να και λίγες πιο καθαρές φότο! Τελικά δεν πέτυχαν συγγνώμη !

post-61356-0-78313300-1443301817_thumb.jpg

post-61356-0-12604900-1443301868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια είναι εκει μέσα τα ψαράκια ;

στα 13 λίτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως ναι τι να πω τουλάχιστον δεν αγόρασα τη γυάλα που μου πρόΤήνο αύριο πρωί πρωί θα τα βάλω σε πλαστικό κουτί 50 λίτρων μέχρι να βρω κατάλληλο ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

αφου άντεξαν 6 χρόνια μπράβο τους.

Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Αν μπουν σε σωστό χώρο θα δεις άλλα ψάρια, δεν θα το πιστεύεις

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο είμαι σίγουρη !!! Είδη ξεκίνησα το ψάξιμο αν και ειναι λίγο δύσκολο μα θα τα καταφέρω !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο είμαι σίγουρη !!! Είδη ξεκίνησα το ψάξιμο αν και ειναι λίγο δύσκολο μα θα τα καταφέρω !

 

Οταν υπάρχει θέληση και πληροφόρηση όλα γίνονται. :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι 120λιτρα ειναι καλα.. ετσι κι αλλιως δεν προκειται να γινουν 30 ποντους..

μην βαλεις το διακοσμητικο στο νεο τους ενυδρειο.. και βγαλτο κι απο κει μεσα , κοβει πολυ χωρο.

τα ψαρια ειναι 2 comet απ οσο μπορω να δω.

οτι μειωθηκε η αναπτυξη τους ειναι δεδομενο , δεν σημαινει βεβαια οτι δεν μπορουν να  ¨δωσουν¨ λιγο ακομα σε μεγεθος.

πετα ολες (μαλλον 1 θα εχεις) τις παλιες τροφες και παρε 2-3 καινουργιες.

θα χρειαστεις κι ενα εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανυσηχισα πήρα τηλέφωνο ένα φίλο μου που έχει τέραστια ενυδρεία και μου ειπε οτι άμα τους αλλάξω ενυδρείο θα ψηφίσουν λόγο του οτι έχουν κάτσει εκει 6 χρόνια ! Επίσης έκανα λάθος ειναι 18 λίτρα !

Link to comment
Share on other sites

Θα ψωφισουν??οχι αρκει να τους εχεις τις συνθηκες που χρειαζονται...μην βιαστεις πολυ στρωστο πρωτα και μετα θα ναι αρχοντες....περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτο...δεν το εχεις γεμισει μεχρι πανω??

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί μια φίλη μου μου πως αυτά πηδά ναι κι έτσι φοβήθηκα να τους το γεμίσω !

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί μια φίλη μου μου πως αυτά πηδά ναι κι έτσι φοβήθηκα να τους το γεμίσω !

 

Αφου τους εχεις καπακι, πως θα πηδηξουν εξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...