Jump to content

Βοήθεια με τα χρυσοψαρά μου !!


Recommended Posts

Ναι είναι.

 

Δυστυχώς τόσα χρόνια μέσα στα 13 λίτρα έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι καλύτερα , αλλά φοβάμαι την περίπτωση να έχουν πάθει ανεπανόρθωτες βλάβες.

Από την άλλη άντεξαν 6 χρόνια στο μικρό ...:)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι το ενυδρείο που θα μου ερχόταν θα ητα τελικα 90 λίτρα θα πάρουμε σε δυο τρεις μέρες ένα 100 λίτρων !

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι το ενυδρείο που θα μου ερχόταν θα ητα τελικα 90 λίτρα θα πάρουμε σε δυο τρεις μέρες ένα 100 λίτρων !

 

100 λίτρα για 2 comet φοβάμαι πως σε μερικούς μήνες ή σε κανα χρόνο ίσως είναι πάλι μικρό, με τίποτα όμως μη βάλεις 3ο ψάρι. Σίγουρα βέβαια θα είναι πολύ καλύτερα από αυτο που ζουν τώρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περιπτώσει να φτινάξουμε με τεράστιο 150 λίτρων κουτί !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περιπτώσει να φτινάξουμε με τεράστιο 150 λίτρων κουτί !

 

οσο πιο μεγάλο και πιο μακρύ τόσο καλύτερα :)

 

Δες πως ήταν πριν 1 χρόνο ακριβώς τα ψάρια μου, και ειδικα προσεξε το άσπρο που το είχε ένας φίλος 1,5 χρόνο σε 30αρι ενυδρείο

 

 

και δες πως είναι τώρα

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και μενα οταν μπουνε σε μεγαλύτερο χώρο θα μου γίνουν μεγάλα και όμορφα σαν τα δικά σου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και μενα οταν μπουνε σε μεγαλύτερο χώρο θα μου γίνουν μεγάλα και όμορφα σαν τα δικά σου?

 

Και γιατι να μη γίνουν ;

Αν δεν έχουν πάθει μη αναστρέψιμη ζημιά, όπως νανισμο, όταν βρουν το σωστό χώρο και το σωστό περιβάλλον και βέβαια θα γίνουν.

Δεν θέλουν κάτι το δυσκολο τα κακόμοιρα, χώρο, καθαρό νεράκι , καλό φαγάκι και αγάπη,

και το ανταποδίδουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σίγουρο ! Επίσης άμα ζουν σε λίμνη έξω από το κρύο δεν θα πεθάνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σίγουρο ! Επίσης άμα ζουν σε λίμνη έξω από το κρύο δεν θα πεθάνουν ?

 

Οχι, κάτω από τους 10 βαθμούς δεν τρώνε.

Ο Γιάννης tsala μας έδειξε φωτο απο το ενυδρείο του περσι το χειμώνα που το νερό είχε 0 με 1 βαθμό

 

δες εδώ

 

DSC_0367_zps819431e9.jpg

 

 

DSC_0366_zps3d0ca924.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεν του έπαθαν τίποτα ?

 

Οχι βέβαια, είναι ψάρια κρύου νερού, στις λίμνες το νερό παγώνει και από κάτω τα ψάρια ζουν κανονικά. Τα funcy χρυσόψαρα δεν αντέχουν στο πολύ κρύο, για αυτό καλό είναι να μη τα έχουμε σε θερμοκρασίες κάτω από 13 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Σημερα απέκτησα το ενυδρείο δυστυχώς είχαν τελειώσει των 100 λίτρων και έτσι αναγκαστήκαμε να πάρουμε ένα 96 λίτρα !Ζ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σημερα μπήκαν και τελικά ειναι90 λίτρα ομως από βδομάδα θα ψάξω για μεγαλύτερο να και φοτο πριν και μετα ! Επίσης θα δοκιμάσω για μονομαχο!

post-61356-0-17185600-1443847962_thumb.jpg

post-61356-0-25874500-1443847978_thumb.jpg

post-61356-0-10411000-1443848007_thumb.jpg

post-61356-0-34779600-1443848079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πες μας διαστάσεις το ενυδρείου, γιατί σε κάθε ποστ το ενυδρειο αποκτά νέο μέγεθος!!!!

 

Απορίες : Γιατί να ψάξεις για μεγαλύτερο ενυδρείο, εφόσον χθες πηρες καινούργιο?

Ο μονομάχος για που προορίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος για το παλιό επίσης έψαξα αρκετά ! Και οι διαστάσεις ειναι 60. 43.40

Link to comment
Share on other sites

Αστο λιγο καιρο να το χαρεις το καινουριο σου ενυδρειο...οταν το "βαρεθεις"ετσι παρε καινουριο μεγαλυτερο...επισης αν παρεις αλλο βαλε τον μονομααχο σε αυτο και θα ειναι οχι μονο αρχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος για το παλιό επίσης έψαξα αρκετά ! Και οι διαστάσεις ειναι 60. 43.40

 

Εφόσον θέλεις να διατηρήσεις χρυσόψαρα, στην επόμενη επιλογή σου προτίμησε γυάλα με μεγαλύτερο μηκος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω απλά οταν πήγα ηταν πολυ ακριβά ετσι διάλεξα αυτο σε κανα δίμηνο θα ψάξω για μεγαλύτερο επίσης Μήπος να τους παρω άμμο γιατι την περισσότερη ωρα ειναι στον μπατο !

Link to comment
Share on other sites

Θα φανω χαζός, αλλά μηπως είναι χασιμο χρημάτων όλη αυτη η διαδικασία?

Τα χρυσόψαρα τα εχεις 6 χρόνια, θα μπορούσες να περιμενεις άλλους 2 μηνες και να κάνεις την πιο σωστή επιλογή για όλους (ψάρια & τσεπη σου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...