Jump to content

Σκέψεις για Fish-Only. Πρώτη φορά στα άλατα!!!


Delta6

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Μετά από αρκετά χρόνια στο γλυκό ήρθε επιτέλους το πλήρωμα του χρόνου και για μένα να περάσω στο επόμενο επίπεδο.

 

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω την πρώτη απόπειρα μου στα αλάτια, κυρίως για απόκτηση εμπειρίας ώστε να μπορέσω σε κανα 2 χρόνια, καλώς εχόντων να στήσω κανα σοβαρό ρεεφ.

 

Στο διαταύτα.

 

Διαθέτω ένα 

 

https://www.sera.de/de/sera-produktwelt/in_category/aquariumsets-52/product/sera-biotop-nano-cube-60.html

 

το οποίο μου αρέσει σαν κύβος ώστε να γίνει θαλασσινό μιας και έχει την πλάτη για χώρο (αντιφ/ανθρ/θερμοστατης αντλια κλπ) ωστε να μην φαίνονται.

 

Θέλω να το πάω πολύ χαλαρά και να ξεκινήσω από τα πιο απλά ώστε να μαθαίνω σιγά σιγά.

 

Και ξεκινάμε με ερωτήσεις.

 

Εχοντας διαβάσει και εδώ αλλά και σε φορα του εξωτερικού φαντάζομαι ότι η πρώτη "ενσταση" στην ιδέα μου είναι τα λίτρα. Γενικα fish only εχω δει ότι λέει κυρίως σε μεγάλα ενυδρεία και όχι νάνο. Το συγκεκριμένο χοντρικά υπολογίζω ότι θα έχει κάπου 50 λίτρα καθαρά. Οπότε φαντάζομαι ότι οι επιλογές σε ψάρια περιορισμένες.

 

Από την άλλη δεν με χαλάει να ξεκινήσω με ενα "συνεργίο καθαρισμου" και κανα δυο ψαράκια και να μείνω εκεί μέχρι να μπορέσω να βρώ χώρο και χρόνο για μεγαλύτερο ενυδρείο. Θέλω να πιστεύω πως θα κρατηθώ και δε θα παραστοκάρω. 

 

Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι όπως πάντα ο εξοπλισμός.

1) Με την προυπόθεση ότι αλλάζω την λάμπα φθορισμου που έχει (18 βατ) με μια κατάλληλου φάσματος και προσθήκη μπλε λεντ κυρίως για moonlight θα είμαι οκ σε fish only επίπεδο? Δε θέλω να μπλέξω με εξτρά φωτιστικό σε αυτό.

 

2) Μπορώ να αποφύγω την Α.Ο.? Θα ήθελα να την αποφύγω για λόγους χώρου (στήσιμο της κλπ) και γκρίνιας απο το έτερον ήμιση.... :zoro:

 

3) Πιστεύεται ότι χρειάζομαι σκίμμερ για τέτοιου είδους πρότζεκτ? Και αν ναι υπάρχει τίποτα μικρό που να χωράει στην πλάτη του ενυδρείου? Και να μην ακούγεται από τις σκάλες της πολυκατοικίας.  :fpc:

 

4) Η αντλία της πλάτης είναι 300 λίτρα/ώρα. Η πλάτη έχει έχει 4 διαμερίσματα. 1 για αντλία και θερμοστ. Στο άλλο μπορεί να μπει ο άνθρακας, στο τρίτο αντιφωσφ και μένει και ένα ακόμα για αλλη (???) χρήση. Οκ με αυτά (η όχι?). Από κυκλοφορητές χρειάζομαι 2 ή 1? Και η συνολική κυκλοφορία πόση να ναι? Κανα 1000 λιτρα/ωρα θα ναι οκ?

 

5) σκέφτομαι να πάω σε μια λύση με πολύ λίγο αραγωνίτη, ίσα να καλύπτει τον πάτο. Και bare-bottom ομως δε θα με χάλαγε..

 

6) Από βράχο σκέφτομαι μόνο νεκρό (μιας και θελω όπως ειπα να το παω λαου λάου). 7-8 κιλά φτάνουν?

 

Αυτά για τώρα, να μην κουράσω παραπάνω ήδη το ποστ είναι μεγάλο. Γενικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος που θα ασχοληθώ με τα αλάτια !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου,τωρα θα μπεις στο πραγματικο χομπυ του ενυδρειου :usd:  :usd:  :usd: ...πλακιτσα κανω "γλυκοι" μου φιλοι :usd:

 

Μπραβο σου που μαπινεις στη διαδικασια να ρωτησεις πρωτα πριν κανεις.Κανεις καλο σε πολλους φιλους ακομα :thumbsu:

 

Μην υποτιμας καθολου τα λιτρα σου,ειναι μια χαρα και για την αρχη,ειναι ιδανικα θα ελεγα κιολας.

Να κρατηθεις ομως,οπως ανεφερες,να κανεις καλες/σωστες επιλογες για να το χαρεις το ενυδρειο και να μην σε απογοητευσει.

 

Μια χαρα fish only μπορεις να κανεις και στα 50 λιτρα αλα θα εισαι περιορισμενος οσον αφορα στο ποσα και τι ψαρακια θα μπορεις να βαλεις.

 

1.Γι'αυτο που θες να κανεις δεν ειναι ασχημος ο φωτσιμος.Εχουν αρκετα παιδια αυτο το ενυδρειο και θα σου πουν καποια πραγματα παραπανω.

 

2.Καλο θα ειναι να εχεις,αλλα αν θες να αποφυγεις το εξοδο,τοτε δεν θα εχεις κανενα ιδιαιτερο προβλημα αρκει να παρακολουθεις τις τιμες σου και να κανεις αλλαγες νερου οποτε αυτες θα στο υποδεικνυουν.Για τον τυπο ενυδρειου που σκεφτεσαι δεν ειναι απαραιτητη σε γενικες γραμμες.Αν βρεις μια ευκαιρια ομως παρε.

 

3.Αν κανεις τις αλλαγες νερου που ειπαμε παραπανω,μπορεις ανετα να προχωρησεις χωρις σκιμμερ.

 

4.Σε γενικες γραμμες τα 1000 λιτρα ειναι σχετικα καλα,αλλα την ιδανικη κυκλοφορια θα τη δεις μονο στη πραξη γιατι εξαρταται και απο παραγοντες οπως το ποσο βραχο θα βαλεις και πως θα τον στησεις/τοποθετησεις.Μια χαρα τα εχεις υπολογισει τα διαμερισματα.

 

5.Και οι δυο λυσεις ειναι μια χαρα.Κανε οτι σου αρεσει εσενα απο αισθητικης αποψης.

 

6.Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πολλα τα κιλα που ανεφερες.Θα εβαζα το πολυ 4-5 κιλα,αναλογα και τη μορφολογια των βραχων που θα αγορασεις.Μικρα-μεγαλα κομματια,πλακες-βασεις,κτλ

 

Καλη αρχη και παλι και συντομα να χαρεις τη δικη σου θαλασσα :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!!

Μπορεις να ξεκινησεις ενα τυπου "fish only" αλλα τα λιτρα ειναι λιγα για τετοιου ειδους ενυδρεια

Τον ανθρακα και τον αντιφωσφωτο μπορεις και σε ενα διαμερισμα

Βρες κι ενα σκιμερακι να χωραει στο αλλο διαμερισμα γιατι οι εβδομαδιεες αλλαγες θα σε ταλαιπωρησουν

 

Οπωσδηποτε Α/Ο και αναπληρωση τα πιο απαραιτητα θα ελεγα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Mad.

 

1) To φωτιστικό μια χαρα είναι για Fish only.

2)Δοκίμασε χωρίς Α/Ο και ΄βλέπεις. Δεν είναι απαραίτητη (αποφυγή γκρίνιας) εκτός και αν έχεις περίεργα θέματα με άλγες,τιμές κλπ (υπομένεις την γκρίνια)

3)Δεν θα βρείς σκίμερ σε τόσο μικρό διαμέριμα. Κάντο skimmerless.

4)Ισως έναν κυκλοφοριτη (πολύ μικρό) να χρειαστείς στο κυρίως ενυδρείο. Παίζει ανάλογα με το στίσιμο του βράχου. Στο άδειο διαμέριμα περιστασιακά μπορείς να βάζεις υαλοβάμβακα για να σου μαζεύει σωματίδια.

5)Είναι θέμα αισθητικό. Θα έλεγα να έβαζες 1 δάχτυλο αραγωνίτη καθώς λόγο λίτρων οι επιλογές θα πέσουν σε gobby ψαράκια που τους αρέσει ο λεπτόκοκκος αραγωνίτης.

6) 5 κιλά είναι καλά. Δεν θα έβαζα παραπάνω.

 

Καλά κάνεις και είσαι ενθουσιασμένος. Θα ξετρελαθείς με το θαλασσινό.  Είναι απλά....άλλος κόσμος :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Α/Ο ειναι το Α και το Ω, οταν θα βγουν τα προβληματα θα τρεχει να μαζευει μετα(παθων)

Καλυτερα απο την αρχη να εχει το κεφαλι του ησυχο

 

Η γνωμη μου, φιλικα Βασιλης :thumbsu:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ο φίλος Delta να διαθέσει το ποσό αυτό (και να υπομένει την γκρίνια) φυσικά και να πάρει Α/Ο. Και εγώ υπέρ είμαι αρκεί να το αντέξει η τσέπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα

 

1)Για fish only ειναι καλος

2)Αν και θεωρητικα για το ειδος ενυδρειου που θες να φτοιαξεις δεν χρειαζεται , καλο ειναι να εχεις (οταν αρχισα εγω το ενυδρειο χωρις ΑΟ ειχα προβλημα με αλγες) και που ξερεις μπορει στο μελλον να θελησεις να προσθεσεις κανενα κοραλακι (πολυ πιθανον) εκει θα σου χρειαστει

3)Δεν νομιζω να μπορεσεις να βρεις skimmer για τοσο μικρο διαμερισμα 

4)Οπως προαφερθηκε και παραπανο , εδω ρολο παιζει το στησιμο του βραχου , αν και πιστευω πως με εναν κυκλοφοριτη πχ Jebao wp10 ή rw4 θα εισαι καλα , αυτο θα το δεις 

5)Εδω θα συμφωνησω με τον Ευγενιο (submarine1981)

6)Για εμενα οπως και για τα παιδια παραπανο ειναι πολλα , με 5 κιλα θα ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα. Απαραίτητο το ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα, αυτόματη αναπλήρωση, και γνώμη μου είναι να πάρεις  μια Α/Ο. Θα σε γλυτώσει από πολλά προβλήματα στο μέλλον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις συμβουλες. Απο τα λεγομενα κραταω ως αρχικες ενεργεις

1) την αγορα ρεφρακτομετρου,

2) ΑΟ (καπως θα βρω να τα βολεψω...)

3) αραγονιτη ενα δακτυλο

4) 5 κιλα μαξιμουμ βραχο

5) οχι σκιμερ εκτος αν βρω κατι να χωραει

6) κυκλοφορητη βλεποντας αναλογα το στησιμο.

7) αυτοματη αναπληρωση να παω σε πατεντα η εχει κατι ετοιμο που να ταιριαζει σε αυτο το ενυδρειο;

Απο ψαροσυνθεση εχετε να προτεινετε κατι δοκιμασμενο για αρχαριους σε αυτα τα λιτρα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gramma loreto.  Απίθανο ψαράκι ειδικά για μικρά ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!! Ευχομε στο νεο σου ξεκινημα να πανε ολα τελειααα!!κανα μικρο wrasse θα ελεγα εγω, κανα chysus ισως.κανα fridmani??nemateleortis magnifica η decora?? :):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις συμβουλες. Απο τα λεγομενα κραταω ως αρχικες ενεργεις

1) την αγορα ρεφρακτομετρου,

2) ΑΟ (καπως θα βρω να τα βολεψω...)

3) αραγονιτη ενα δακτυλο

4) 5 κιλα μαξιμουμ βραχο

5) οχι σκιμερ εκτος αν βρω κατι να χωραει

6) κυκλοφορητη βλεποντας αναλογα το στησιμο.

7) αυτοματη αναπληρωση να παω σε πατεντα η εχει κατι ετοιμο που να ταιριαζει σε αυτο το ενυδρειο;

Απο ψαροσυνθεση εχετε να προτεινετε κατι δοκιμασμενο για αρχαριους σε αυτα τα λιτρα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αναπλήρωση μπορείς να βρεις έτοιμες από διάφορες εταιρίες

το πρόβλημα είναι το καπάκι που έχει το ενυδρείο

που θα βάλεις το φλοτερ

Επίσης πρόσθεσε και τεστ που θα χρειαστείς

no2,no3,nh4,ph (αν ξεχνάω κάτι ας το προσθέσει κάποιος)

Για ψάρια είναι νωρίς ακόμα

αλλά αφού ρωτάς, υπάρχουν μερικές καλές επιλογές

Αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα

chrusys

royal gramma

wheeler's shrimp goby ή hi fin red banded goby

Τα goby που σου πρόσθεσα

δεν είναι και τα πιο δουλευταραδικα

αλλά για τα λίτρα σου είναι ότι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Οι πρωτες μου αγορες θα ειναι ρεφρακτ κ αο.

Εχω βρει καποια προιοντα στο ebay οποτε θα ανεβασω τα λινκ το απογευμα που θα γυρισω απο τη δουλεια για να μου πειτε γνωμες. Γενικα βρηκα ρεφρ στα 20 ε και αο στα 60

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα :) καλή αρχή σου εύχομαι κ θεωρώ την αγορά της Α/Ο απαραίτητη είτε κάνεις FO είτε κάνεις reef διότι θα σε γλυτώσει από πολλά προβλήματα όπως άλγη γιατί σίγουρα μόλις ολοκληρώσεις κ την ψαροσύνθεση σου θα χαίρεσαι να ταίζεις οπότε...... ;)

Κατά τ'άλλα ότι σου έχουν πει τα παιδιά πιο πάνω όπου συμφωνώ απόλυτα μαζί τους!!!!!!!!!!

Κ πάλι καλή αρχή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το γνωρίζω το κατάστημα αλλά μιας και μένω μόνιμα Γερμανία δε νομίζω να με συμφέρει να παραγγείλω από εκεί. Δεν ξέρω αν κάνει και αποστολές εκτός Ελλάδας.

 

Αυτήν που έχω δει εγώ είναι αυτή

 

http://www.ebay.de/itm/Aqua-Medic-Easy-Line-90-Umkehrosmose-75-90-Liter-Tag-/390566204154?hash=item5aef8f52fa:g:HB0AAMXQTghRUZ5~

 

και για ρεφρακτόμετρο αυτό

 

http://www.ebay.de/itm/Neu-RHS-10ATC-0-10-Zucker-Refraktometer-Aquarium-DE-Liefer-/281784843054?hash=item419baf7b2e:g:11AAAOSwDNdV4AvE

 

και από τέστ σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω κιτ

 

http://www.ebay.de/itm/JBL-Testlab-Marin-Profi-Testkoffer-fur-Meerwasser-Aquarium-Thermometer-/260702927159?hash=item3cb31af937:g:t-cAAOSwuMFUddZB

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνονται όλα, απλά εγώ θα προτιμούσα τα τεστ νερού να ήταν της salifert που χρησιμοποιούν πολλοί χομπύστες και ακούγονται καλά λόγια.

 

Σε ποια περιοχή της Γερμανιας είσαι? 

Εχει εκει κάποιο κατάστημα?  Σε περίπτωση π.χ που κάτι πάει στραβά (ελαττωματικό προιόν) να πεταχτείς να το αλλάξεις και να μην μπλέκεις με "στείλε πίσω - ξαναστείλε" κλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ΑΟ βρήκα στο κατάστημα της περιοχής μου την παρακάτω με 60 ε

 

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/water-conditioning/osmosis-water-treatment/osmose-compact-130

 

καθώς και το σκίμμερ  Resun SK-300 με 30 ε

 

εναλκτικά σκέφτομαι για αυτό απο ebay

 

http://www.ebay.de/itm/sera-marin-Protein-Skimmer-PS-130-24-Std-Versand-/261375507635?hash=item3cdb31bcb3:g:u-IAAOxyOlhS1pvP

 

αν πιστεύετε ότι είνι οκ η/και τα έχει δοκιμάσει κάποιος, λέω να τα χτυπήσω μέσα στο ΣΚ.

 

Λέω τελικά να βάλω και σκιμμερ και αν χρειαστεί να προσαρμόσω το καπάκι ωστε να το χωρέσει στο ενυδρείο.

 

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Για την οσμοση την συγκεκριμενη δεν ξερω γιατι δεν την εχω δουλεψει. Εκ πρώτης όψεος καλή φαίνεται. 

 

Για το συγκεκριμένο σκιμερ το είχα και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστήμενος  Κοίτα μήπως χωράει το tunze 9001.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έμεινες ευχαριστημένος ε? Μαλιστα. Εννοεις το Sera η το Resun?

 

Το Tunze πρεπει να ναι οριακα. Θα μετρησω να δω.. Φαίνεται πολύ καλό προιόν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ένα της boyu WG - 308  το οποιο ειναι αντιγραφή του sera. Εχω δει και το sera απο κοντα και δεν είδα κάτι το συγκλονιστικό. 

 

Επίσης ένα άλλο που ίσως να χωράει ειναι το TMC v2 nano    το οποιο είναι 100 φορές καλήτερο απο το Sera. Ρίξε μια ματιά στις διαστάσεις.

 

http://www.seapets.co.uk/products/aquarium-supplies/fish-tank-equipment/aquarium-filters/marine-filters-and-saltwater-filtration/protein-skimmers/tmc-v2-skim-protein-skimmer-nano-120.html  

 

http://www.ebay.co.uk/itm/V2Skim-120-Nano-Protein-Skimmer-/181908494893

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια για την καταπολέμηση της "γκρίνιας"..

 

Το "βρώμικο" ωερό της όσμωσης, που μπορώ να το χρησιμοποιώ. Δεν έχω κάποιο κήπο η φυτά στο διαμέρισμα.

 

Που αλλού μπορεί να χρησιμοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...