Jump to content

Σκέψεις για Fish-Only. Πρώτη φορά στα άλατα!!!


Delta6

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια για την καταπολέμηση της "γκρίνιας"..

 

Το "βρώμικο" ωερό της όσμωσης, που μπορώ να το χρησιμοποιώ. Δεν έχω κάποιο κήπο η φυτά στο διαμέρισμα.

 

Που αλλού μπορεί να χρησιμοποιηθεί?

Σε αλλο ενυδρειο με αφρικανες :thumbsu: :thumbsu:  :thumbsu: .Επισης στο καζανακι της τουαλετας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη μαγειρική?

Link to comment
Share on other sites

Οχι Θα έχει πολλά άλατα και δεν κάνουν καλο στον άνθρωπο. 

 

Εγω παλια το κράταγα για το καζανάκι. μεχρι που βαρεθηκα και απλα το πετάω.  

 

Μάζευε το (και καλά) για καζανακί. Αν πάλι δεις γκρίνια κάνε ότι το χρησιμοποιέις στο αμάξι. Και όταν κατέβεις κάτω πέτα το στο δρόμο.  

 

(Ελπίζω να μην τα διαβάζει τώρα :P )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην αλλαγη γεμιζω ενα 60λιτρο με βρωμικο και χρηση στην τουαλετα

Οχι για την γκρινια :bigboss:  αλλα γιατι το λυπαμαι το νερακι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην αλλαγη γεμιζω ενα 60λιτρο με βρωμικο και χρηση στην τουαλετα

Οχι για την γκρινια :bigboss: αλλα γιατι το λυπαμαι το νερακι

Ρε φίλε και εγώ το λυπάμαι αλλά είναι πολυ ταλαιπωρία !

Ειδικά το χειμώνα που δεν εχεις και το πότισμα !

Αν σκεφτείς ότι ας πούμε 500 λ με αλλαγή μίνιμουμ 30% το μήνα άρα 300λ . Ο ετιούνται 600 με 700 λίτρα !!!!

Αμαρτία !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καζανακι ειναι οκ για μενα. Πιστευω θα βολευω το βρωμικο της αο εκει. Θα παω να την παρω σημερα κατα 99%

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Τα τεστ που θα πάρω μπορώ να τα χρησιμοποιώ και στο γλυκό, π.χ. νιτώδη, νιτρικά, αμμωνία κλπ?

 

Αυτό θα πάρω τελικά

 

http://www.ebay.de/itm/Sera-Aqua-Test-Box-Marin-Testlabor-Testkoffer-Meerwasser-m-Reagenzien-Wassertest-/160904132538?hash=item2576a237ba:m:mtir7JF9_-_K4rhxQYzh6bA

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κοίτα κάτι σε salifert. Τα δουλεύει πολύς κόσμος και είναι ευχαριστημένος.  Για ΝΗ3 κάνει για γλυκό. Γράφει το κάθε ένα στις οδηγίες του.

 

http://www.ebay.de/itm/Salifert-Profi-Test-Ammonium-/271069883835?hash=item3f1d062dbb:g:Xp0AAOxyGwNTCOfL

 

Μπορει να λέει εκει για meerwasser  (θαλασσινο) αλλα στις οδηγίες μέσα γράφει οτι κάνει και για γλυκό.    http://www.salifert.com/instructions%20temp/ammonia%20profi-test.pdf

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Τα τεστ που θα πάρω μπορώ να τα χρησιμοποιώ και στο γλυκό, π.χ. νιτώδη, νιτρικά, αμμωνία κλπ?

Αυτό θα πάρω τελικά

http://www.ebay.de/itm/Sera-Aqua-Test-Box-Marin-Testlabor-Testkoffer-Meerwasser-m-Reagenzien-Wassertest-/160904132538?hash=item2576a237ba:m:mtir7JF9_-_K4rhxQYzh6bA

Άμα δεν τα πήρες μην τα πάρεις !

Τα έχω ! Πολυ προσεγμένη η κασετίνα αλλά όχι τόσο αξιόπιστα τα τεστ !

Προτίμησε salifert !

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Μάλλον θα αναγκαστώ να πάρω ξεχωριστά τεστ για θαλλασινό και γλυκο.

 

Παράγγειλα της σερα για γλυκό που είναι και φθηνά και θα πάρω jbl για θαλλασινό που τα προτιμούν εδώ Γερμανία.

 

Αμερικάνικα προιόντα γενικά είναι τσιμπημένα εδώ λόγω μεταφορικών, δεν πολυ συμφέρει.

 

Αυτά προς το παρόν. τώρα έκανα τις πρώτες παραγγελίες και αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ενημέρωση στο θέμα..

 

Από πλευράς εξοπλισμού προμηθεύτηκα υγρά τεστ, κυρίως jbl αλλά και sera.

 

Επίσης πήρα και 2ο θερμοστάτη που χρειαζόμουνα για να ζεσταίνω νερό της αλλαγής όπου θα σπάω αλάτι σε κουβά (12 λιτρος κουβάς).

 

Αγοράστηκε επίσης stc 1000 controller για θέρμανση ψύξη και θέλω από βδομάδα να τον σετάρω αφού προμηθευτώ τα καταλληλα μέσα (καλωδια, ανεμηστήρια Η/Υ, μετασχηματιστή για τα ανεμιστήρια κλπ). Επίσης θέλω να φτιάξω ένα κουτί για να μπαίνει μέσα ο κοντρόλερ σαν θήκη ώστε να είναι πιο προστατευμένος. Σκέφτομαι να τον φτιάξω απο pvc η κάτι παρεμφερές. 

Επίσης θέλω να επισκευάσω το καπάκι του sera biotop 60 γιατί έχει κάτι θεματάκια και να αλλάξω τη λάμπα που έχει για γλυκό με μια κατάλληλη για θαλασσινό. Μετά θα φιξάρω και την μπλε λεντοταινία για moonight το βράδυ.

 

Το τελευταίο έχει πάει λίγο πίσω λόγω μιας γέννας που είχα σε αυτό το ενυδρείο από έντλερ και περιμένωντας να μεγαλώσουν λίγο μέχρι να βρω να τα δώσω θα με πάει πίσω κανα 40-50 μέρες αλλά οκ.

 

Κατα τα άλλα ρεφρακτόμετρο δεν πήρα ακόμα αλλά θα πάρω μέσα στο μήνα.

αυτόματη αναπλήρωση λέω να κάνω diy μιας και είδα αρκετά βίντεο στο νετ με διάφορα και δε μου φαίνεται κάτι δύσκολο οπότε θα ασχοληθώ και με αυτό μέσα στο Δεκέμβρη.

 

Από απορροίες έχω δυο συγκεκριμένες αυτή τη στιγμή:

1) Πόσα κέλβιν πρέπει να είναι η λάμπα που θα πάρω? Στο καπάκι του ενυδρείου μπαίνει όπως γράφει μέχρι 18 βαττ αλλά φυσικά μόνο power compact (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται..).

 

2) Μερικά από τα τοπικά καταστήματα έχουν ψεύτικο βράχο που προσομοιάζει αληθινό, με έντονο χρώμα, φυλικό προς το περιβάλλον κλπ., είτε σε κλασικά σχήματα είτε σαν κλαδια.. Αυτό το έχω δει ότι το προωθούσαν και στις 2 πρόσφατες MACNA στις ΗΠΑ... Δεν ξέρω πόσο πρόσφατες είναι... Αξίζουν? Έχει κάποιος εμπειρία? Για να συνδίαζα καμια 3 κιλά από αυτές συν 1 κιλό ζωντανό ας πούμε..

 

Αυτά από εμένα.. κατα τα άλλα συνεχίζω διάβασμα και εδώ παρακολουθώντας τα θεματα αλλά και από σαιτ του εξωτερικού...

 

 Υγεία και τούμπανα ενυδρεία!!!!  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

 

Υ.Γ. Γενικά βλέπω 3-4 youtube καθημερινά.. Υπάρχει κάποιο κανάλι που είναι must για θαλασσινό?? Εγώ παρακολουθώ κυρίως τον Mr. Saltwater..

Link to comment
Share on other sites

1) 10-12.000 Κελβιν   (αν αργότερα προσθέσεις απαιτητικά κοράλλια θα χρειαστείς επιπλέων και άλλες λάμπες.

 

2) Είναι νεκρός βράχος? (αποξεραμένος που κάποτε ήταν ζωντανός? ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό το προιόν:

 

http://realreefrock.com/how-it-is-made-and-grown

Link to comment
Share on other sites

Είναι βράχια που τα κατασκευάζουν εξ αρχής αυτοί με συστατικά παρόμοια με των βράχων που είναι στον ύφαλο.   Δεν φαίνεται και άσχημη ιδέα αν θες να δοκιμάσεις. 

 

Για σίγουρα αποτελέσματα ενας νεκρός ή ζωντανός βράχος είναι εγγύηση.   

 

Όμως και αυτός δεν φαίνεται άσχημος.   

 

Εγώ θα έκανα συνδυασμό. 70% του "ψεύτικου" βράχου  και ένα 30% ζωντανό και πιστεύω θα είναι οκ.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ενημέρωση μετά από καιρό λόγω τρεξίματος. Και καλή χρονιά σε όλους!!

 

Παραγγέλθηκε ρεφρακτόμετρο από αμαζον (αυτά που είναι γύρω στα 20-30 δολλάρια) και μέχρι αύριο θα το παραλάβω. Όταν το παραλάβω θα γράψω και πιο είναι γιατί τώρα δεν το βρίσκω.

 

Από βδομάδα θα παραγγείλω υγρά τέστ Ca Mg από JBL καθώς και σκίμμερ εσωτερικό. Κατά 90% το 9001 από Tunze.

 

Λογικά μέχρι τέλος του μήνα θα δώσω όλα τα ζωντανά από το γλυκό για να αδειάσω και να καθαρίσω το ενυδρείο, ώστε να πάρω βράχο και αραγωνίτη και να ξεκινήσω με στρώσιμο.

 

1) Να χρησιμοποήσω κάτι ιδιαίτερο στο πλύσιμο του εξοπλισμού και του ενυδρείου πχ. ξίδι?

 

2) Έχετε να προτείνετε κάποιο όχι πολύ ακριβό αλάτι για αρχή μιας και θα πάμε για FOWLR?

 

3) Τις τροφές από το γλυκό να τις πετάξω ή κάνουν (υπο προυποθέσεις) και για θαλασσινό? Θα πάρω βέβαια και εξειδεικευμένες για θάλασσα.

 

Έχω τις εξής:

 

Tetra Pro Color

Sera Flora

Tropical Guppy

Zooprima Gamarus (που μάλλον είναι αποξηραμένο krill)

Tetra delica dafnia

Tropical supervit mini granulat

Tetra Min

JBL Novo color

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση μετά από καιρό λόγω τρεξίματος. Και καλή χρονιά σε όλους!!

 

Παραγγέλθηκε ρεφρακτόμετρο από αμαζον (αυτά που είναι γύρω στα 20-30 δολλάρια) και μέχρι αύριο θα το παραλάβω. Όταν το παραλάβω θα γράψω και πιο είναι γιατί τώρα δεν το βρίσκω.

 

Από βδομάδα θα παραγγείλω υγρά τέστ Ca Mg από JBL καθώς και σκίμμερ εσωτερικό. Κατά 90% το 9001 από Tunze. ---- ασβεστιο και μαγνήσιο δεν θα τα χρειαστεία απο τη στιγμή που πάς για fish only. Οπότε καλύτερα τα χρήματα απο αυτά να τα χρησιμοποιήσεις αλλού ;) Το tunze είναι αξιόπιση λύση

 

Λογικά μέχρι τέλος του μήνα θα δώσω όλα τα ζωντανά από το γλυκό για να αδειάσω και να καθαρίσω το ενυδρείο, ώστε να πάρω βράχο και αραγωνίτη και να ξεκινήσω με στρώσιμο.

 

1) Να χρησιμοποήσω κάτι ιδιαίτερο στο πλύσιμο του εξοπλισμού και του ενυδρείου πχ. ξίδι? --- μπόλικο ξυδάκι και μόνο! ;)

 

2) Έχετε να προτείνετε κάποιο όχι πολύ ακριβό αλάτι για αρχή μιας και θα πάμε για FOWLR? --- μπορείς να χρησιμοποιησεις της red sea το μπλέ κουβά, οικονομικό και αξιοπρεπέστατο

 

3) Τις τροφές από το γλυκό να τις πετάξω ή κάνουν (υπο προυποθέσεις) και για θαλασσινό? Θα πάρω βέβαια και εξειδεικευμένες για θάλασσα. --- δεν τις γνωρίζω τις τροφές μιας και δεν είχα και ποτέ πολλες σχέσεις με γλυκό αλλα θα προτιμούσα να τις δώσεις και να πάρεις για θαλασσινό στη λογική οτι σίγουρα υπάρχουν διαφορετικες απαιτήσεις και διατροφικές συνήθειες

 

Έχω τις εξής:

 

Tetra Pro Color

Sera Flora

Tropical Guppy

Zooprima Gamarus (που μάλλον είναι αποξηραμένο krill)

Tetra delica dafnia

Tropical supervit mini granulat

Tetra Min

JBL Novo color

 

καλησπέρα και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...