Jump to content

Γεννήσαμε...(sturisoma panamense)


kadmos

Recommended Posts

Πανεμορφα ζωντανα Χρησταρα. Μακαρι να τα μεγαλωσεις φιλαρακι. Απ οτι εχω διαβασει εχουν αρκετη θνησιμοτητα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θοδωρή. Ναι ειδικά τον πρώτο μήνα+, τα ποσοστά θνησιμότητας είναι αρκετά υψηλά απ' ότι διάβασα κι εγώ. Ελπίζω με σωστή διατροφή για τη συγκεκριμένο περίοδο ειδικά, και σωστά νερά, να καταφέρω το καλύτερο δυνατόν. Για τους γονείς ετοίμασα το ενυδρείο δυο μήνες πρίν (άλγη παντού), και η ανάπτυξή τους ήταν εντυπωσιακή. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ανάλογη δυνατότητα, οπότε θα το παλέψω αλλιώς. Μια που βάζω ακόμα μία γυάλα ακόμα στο σπίτι και μια που περνάω κι απ'το δικηγόρο για τα περαιτέρω... :crazysmile: χαχαχαχα Και για να λέμε και της στραβής το δίκιο, όλο δικό της....

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και οι ουρίτσες!!

Θερμοκρασία και σκληρότητα που βρίσκεται το ενυδρείο;

Περιμένουμε πολλές φώτο ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη. Θερμοκρασία: 27, ph:6,8, KH:2 με τη τελευταία μέτρηση, αλλά το σκλήρινα  λιγάκι για λόγους ασφαλείας, επειδή χρησιμοποιώ διακριτικά και τύρφη. 

Θα ενημερώνω με εικόνες για τις εξελίξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο, αυτά είναι νέα!!! Με το καλό να σκαρίσουν τα μικρά... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικά ψάρια φίλε! Μακάρι να σου ζήσουν, ωραίες φωτογραφίες μέσα στα αυγά φαίνονται μάλλον με σκούρο χρώμα τα έμβρυα! Το συγκεκριμένο είδος θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα? Από που τα πήρες αν επιτρέπεται!! Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρηστάρα. Εύχομαι για το καλύτερο, αλλά έστω και το ότι είδα τα μικρά να κουνιούνται στ' αυγά τους, είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος...

Keep rasping! :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sotosgreek. Όσο για τη φροντίδα, καθαρά και σωστά νερά, μπόλικες πρασινάδες (αλλά και πρωτεινούχες τροφές) και καλή οξυγόνωση. Τα συγκεκριμένα τα πήρα από τον κ. Ζαχαρόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια! Εμενα που το ενυδρειο μου δεν εχει αλγες δεν προτεινεται να τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φιλέ μου! Είναι πολύ ιδιαίτερα ψάρια! Έχω και εγώ ένα γύρω στα 15 εκ και το χαζευω.....

Με μεγάλες σε σκέψεις τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε!!!Ωραιες στιγμες αυτες!!!!Ευχομαι να καταφερουν να ζησουν οσα γινεται περισσοτερα!!!

Το ειχες επιδιωξει απο την αρχη?Με ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια! Εμενα που το ενυδρειο μου δεν εχει αλγες δεν προτεινεται να τα βαλω?

Από τη στιγμή που το ψάρι είναι μεγαλωμένο μπορεί να δεχθεί πιο εύκολα ξηρές τροφές και σπιτικά λαχανικά. Φρόντισε για καθαρό και φρέσκο νερό όπως και για καλή οξυγόνωση σε συνδυασμό με μια σχετικά δυνατή ροή. Μη τα βάλεις με ψάρια που τσιμπάνε πτερύγια (fin nippers), καθώς μπορεί να προκληθούν από τα μακρυά "νήματα" στις ουρές των sturisoma. Tα ψάρια τα αγόρασα ως panamense, τα οποία-σύμφωνα με τη βιβλιογραφία- δεν έχουν νήματα όπως έχουν τα sturisoma festivum. Eπειδή όμως οι πληροφορίες δεν είναι ξεκάθαρες σχετικά με τη συγκεκριμένη οικογένεια (όπως και με πολλά ακόμα γατόψαρα), επιφυλάσσομαι και κρατάω το όνομα του εισαγωγέα. Είναι πιθανό δηλαδή να είναι πράγματι panamense, από διαφορετική περιοχή συλλογής.

 

Συγχαρητήρια φιλέ μου! Είναι πολύ ιδιαίτερα ψάρια! Έχω και εγώ ένα γύρω στα 15 εκ και το χαζευω.....

Με μεγάλες σε σκέψεις τώρα.....

Ευχαριστώ Παρασκευά. Το έχω δει το δικό σου και είναι πανέμορφο. Φρόντισε να έχεις μια γυάλα γεννήστρα αν θέλεις να πάρεις γέννα, γιατί με τα σκαλάρια.....

 

Μπραβο ρε φιλε!!!Ωραιες στιγμες αυτες!!!!Ευχομαι να καταφερουν να ζησουν οσα γινεται περισσοτερα!!!

Το ειχες επιδιωξει απο την αρχη?Με ζευγαρι?

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Το είχα επιδιώξει, με τη λογική ότι μου άρεσαν πολύ και αποφάσισα να στήσω ένα ενυδρείο με κεντρικό στοιχείο τα sturisoma. Γνώριζα ότι δεν θα απολαύσω τη διαδικασία της αναπαραγωγής σε κοινόβιο ενυδρείο, αλλά αυτή τη στιγμή υπάρχουν άλλα σχέδια σε εξέλιξη και καθόλου ελεύθερες γυάλες... Αγόρασα 4 μικρά ψάρια (με σκοπό την επίτευξη ζεύγους), εκ των οποίων το ένα δυστυχώς, μετά από 8 μήνες εξαφανίσθηκε.(;;. Ούτε σκελετό δε βρήκα.(;;;

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα, ευχάριστα και δυσάρεστα. Τα δυσάρεστα πρώτα, είναι ότι χθες βρήκα μέσα στη γεννήστρα μια γαρίδα  :ballistic: , η οποία δυστυχώς κατέστρεψε δύο αυγά... 

Τα ευχάριστα είναι ότι έσκασε το πρώτο αυγό και επιτέλους έχουμε το πρωτότοκο!!! :jig:

 

2832ecf8-270d-4a0a-99dd-f98a2c7b0764_zps

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αγόρι πως πάμε εδώ ??Μας έχεις αφήσει 2 μέρες χωρίς ενημέρωση :(

Χα χα χα.. Το βρήκα μάλλον βαρετό να κουράζω κάθε μέρα με μηνύματα του τύπου "το πρωί κουνήθηκε... το μεσημέρι έφαγε..." κλπ

Έχεις όμως απόλυτο δίκιο αφού δεν ανέφερα ότι το βράδυ της ημέρας που βγήκε ο πρώτος, σκάσαν και οι υπόλοιποι μπόμπιρες.  :usd:

Πέντε λοιπόν στο σύνολο κι έχουν πιάσει τα τοιχώματα της γεννήστρας τρεφόμενοι απ' το λεκιθικό σάκο. Από αύριο αρχίζουν τα δύσκολα... Θα ανεβάσω φωτογραφία της συμμορίας με την πρώτη ευκαιρία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρηστάρα!!! Αυτές οι στιγμές είναι που κάνει το χόμπι μας...Αρρώστια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη. Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί.

Ευχαριστώ Χρήστο. Όπως τα λες φίλε.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πολύ όμορφες στιγμές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχαμε κι άλλη γέννα! Στην πρώτη, φαίνεται κι ο αρσενικός χαμηλά, που φυλάει τη φωλιά.

PA310014_zpsezhc6s8a.jpg

 

PA310013_zpsqmqbxo23.jpg

 

Όσον αφορά τα μωρά, μεγαλώνουν κανονικά με εξαίρεση ένα, το οποίο φαίνεται ότι έχει μείνει πίσω. Απ' αυτό είδα πόσο έχουν μεγαλώσει τα υπόλοιπα. Φωτογραφίες το απόγευμα που θ'ανάψουν τα φώτα, γιατί χθες τέλειωσε η μπαταρία. :usd:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε, πηραν φορα. Μπραβο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...